Poreklo pastrmke

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Pastrmka spada u rod Salmonida na cijem se celu nalazi morska riba losos (Salmo salar) koji dolazi na mrestrenje u reke.Lososov prvi rodjak je pastrmka  koja zivi u moru ,jezerima i  rekama podjednako.Uprkos izvesnim razlikama  koje se pojavljuju medju njima ribarsa nauka posebno u Engleskoj i Norveskoj drzi do toga ,da u stvari postoji samo osnovna vrsta pastrmke (Salmo truta ili Truta fario) razlikemedju njima su lokalnog karaktera.Kao orginalna morska riba ona se odomacila u rekama i prilagodila navoj sredini pa se is toga razvile izvesne razlike ali zadrzale su se glavne osobine praotacke pastrmke.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Da je ovo stanoviste tacno potvrdjuje izvesna opazanja ,izvedena sa recnom i morskom pastrmkom.Tako recimo morska pastrmka  prenesena u slatkoj vodi uzima osobine koje imaju i recne pastrmke ,dok sa druge strane ,obelezene recne pastrmke pustene u Balticko more ubrzo dobijaju izgled i osobine morske pastrmke.Sem toga za dokaz ovog stanovista sluzi i fakt da sve tri vrste pastrmki recna,jezerska i ,mogu da se uspesno ukrstaju medju sobom i da porodi proistekli iz tog ukstanja mogu i dalje da produzuju vrstu.Cak se morska pastrmka vrlo uspesno uvodi slatke vode u cilju poboljsanja recne pastrmke i daje bolju vrstu,a narocito u pogledu rasta,od starosedelacke recne pastrmke.

Neznam sto sve ovo napisah ali moze da zatreba a ako ne treba nemojte ga citati ili moze admin i da izbrise,zivi bili. :bye:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Sa izvesnim vecim razlikama pojavljuje se kaliforniska pastrmka,,Truta iridea,,koja je prenesena iz Amerike u neke evropske vode.Kod nas ih ima u mnogim vodotokovima,ali interesantno je da se po mnogim izvorima davnih 30 setih godina proslog veka ubacena u Trebesnici i Gackoj.Najblizi rodjak pastrmke je Mladica ,,Salmo Hucho,,koja kod nas zivi u dunavskim pritokama i u Neretvi kao i u B.Drimu.U Makedonskim rekama je nema.Razlicitiji od pastrmke je ljipljan ,,Tumulus vulgaris,,takodje prisutan  samo u pritokama dunava ali i po mesu i nacinu ishrane slican pastrmci u slovenackim vodama je ubacen vestacki ali o tome postoje i neke druge teorije.Pastrmka zivi u brdskim vodama ,ali takodje u rekama u kojima postoje uslovi za njen zivot.Nalazimo je i u jezerima,,Ohridsko,Plavsko ,,itd.i to u varijatetima koji su predmet naucnog ispitivanja.Pastrmka dopire do snezne granice  od 2400-3000 metara.U nasem nekadasnjem zajednickom prostoru nalazimo je u potocima i rekama Srbije,Makedonije,BiH,severne Dalmacije,Hrvatske i  Slovenije,mogla bi biti i drugde ali njen najveci neprijatelj je covek.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Takozvana kalifornijska ili dužićasta pastrmka zapravo potiče iz kamčatke. U USA je donešena a od tamo su je donjeli na nase prostore. Takodjer ubraja se medju losose ili lososke pastrmke.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bahus, ne znam odakle ovu kucaš, ali povuci ručnu kočnicu jer ima mnogo netačnih stvari.

I ako citiraš nekog autora, napiši izvor citata.

Verujem da ti ne misliš ovo:

Bahus je napisao(la):
Najblizi rodjak pastrmke je Mladica ,,Salmo Hucho,,koja kod nas zivi u dunavskim pritokama i u Neretvi kao i u B.Drimu.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Interesantno kada bilo ko ima kakvu teoriju koja se razlikuje od neke tamo,,vase,,treba da se podigne rucna,zasto recitemi demantujte,u svim postovima ima ogranicenja ko zeli da pazljivo cita,ali pojedini izvlace iz konteksta ono sto im je zelja.
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
Takozvana kalifornijska ili dužićasta pastrmka zapravo potiče iz kamčatke. U USA je donešena a od tamo su je donjeli na nase prostore. Takodjer ubraja se medju losose ili lososke pastrmke.

Cekaj malo, dal ovo znaci da su ih prenjeli medvjedi za vreme ledenog doba kad su naseljavali sjeverno americki kontinent? Odakle nama ovde autohtone salmonide, duzicasta pastrmka, lipljen i bela riba???

Neznam kolega odakle si izvuko informacije, ali su netacne. Recimo Atabasca rainbow nikad nije imao pristup pacifiku, naucno je dokazano da se razlikuje od duzicastih iz pacifickog sliva, a opet pripadaju istoj vrsti.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bahus je napisao(la):
Interesantno kada bilo ko ima kakvu teoriju koja se razlikuje od neke tamo ,,vase,, treba da se podigne rucna...
Nije moja teorija da se mladica na lat. ne zove Salmo hucho i da ne živi u Neretvi i Drimu.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
625
Broj reagovanja
102
To opste i nije teorija, to su cinjenice.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nisu medvedi nego slucajno vanzemaljcima ispalo kada su preletali taj deo usa

Ok. Da smo malo precizniji..tzv. Kalifa je takodjer autohtona u severnoj americi zapadno od Rocky  Mountains. Ove sa kamcatke su prihvacene kao jedne te iste kao ove u severzapadnoj americi.  Kad sam napisao da su donesene u usa mislio sam prvenstveno u ostale nize delove. Posebno zbog naaziva kalifornijska a tamo joj nije prapostojbina.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Pastrmka zivi u more kao i u rekama,ali,iako istog roda ,recna pastrmka ne odlazi vise u more ,Blagodareci obilnoj hrani odomacila se u izvesnim predelima koji odgovaraju njenim zivotnim uslovima i ostaje konacno kao recna pastrmka.Salmonide ima u Evropi ,S,Americi i Aziji ali njihova juzna granica ide do male Azije,Persije i S.Indije u Americi do kaliforniskog zaliva.Njeno poreklo povlaci se iz ledenog doba kada je usled otopljavanja mora,poglavito Sredozemnog ,polazila sve vise ka severu i ostavljala za sobom kolonije koje su se snasle u brdovitim i hladnim predelima cak i S.Afrike i Spanije.U nasim balkanskim i Alpima srednje Evrope nasla je okvir za zivot i hrane dovoljnih kolicina ,tako se i vekobima odomacila,bez potrebe i zelje za seobom.

Molim da moje postove ,,citate,,i iz istih ne izvlacite reci ,te na taj nacin proizvoljno donosite sud. voljan sam da ucestvujem u raspravu bilo koje vrste ,ako istu vodimo sa uvazavanjem,bez uvreda i  razumljivog recnika.
Vise puta sam upozoravao da sve ovo nije u obavezi da se cita,mozda nekom zatreba,a takodje mislim da ne skodi. :bye:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Iskreno pitanje, najiskrenije: Jel sve ovo neka šala koju ja ne kapiram?  :-\
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
Ni meni nije jasno šta i zbog čega radiš. Tekstovi koje prenosiš su zastareli i uglavnom netačni. U jednom od prethodnih postova si omašio sva tri (3/3) latinska naziva riba koje pominješ!!!
Mene čitanje ovih postova smara a mislim i da je loše po one koji tek počinju...

Da sam admin ja bi ove tekstove ladno pobrisao pošto su beskorisni.

Ako možeš ne ljuti se... Daj još neku fotku iz ribolova, lično iskustvo, muvu,...
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Uopste nije sala,ovako ja razmisljam recite gde gresim,ispravite me slobodno,teoretisite podlozan sam ucenju i uopste se ne ljutim samo mi je zelja za lepom komunikacijom.
Citao sam vase postove u  vezi svega gore navedenog na nekim sajtovima i kako sam primetio imate vasu teoriju po mnogo cemu,slobodno recite.
Neznam, hocete li da sad ovde nabrajam neke pastrmke>glavatice,marmoratuse,montenegruse,makedonikuse,blatnjace,mekousne,zlatovcice,alpske,soske,crnorecke,mladice itd.
Moje licno misljenje je zasnovano na tome da postoji samo jedna vrsta a to je pra,pra protacka pastrmka iz roda SALMONIDA na cijem je celu *salmo salar,po okolini u kojoj zive dele se na morsku,recnu i jezersku.
:hammer:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Milance uopste se ne ljutim i neka admin sve moje postove izbrise i to odmah, :tbumb:
 
Vrh Dno