Pravilan polozaj ruke?

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Zamolio bih Ivana i ostale clanove koji imaju iskustva da napisu nesto o pravilnom polozaju ruke koja drzi stap. Naime ja ceo zivot drzim stap slicno kao pesnica samo sa palcem na pluti. Nabasao sam na neki video gde govore o V gripu tj. gde kaziprst treba da bude nekako iznad palca. Probao sam i totalno mi je bezveze. Takodje sam primetio da neki musicari drze sta sa totalno ispruzenim kaziprstom po pluti. Ovo mi je pa totalno bezveze. Zato neka neko da misljenje koji je polozaj ruke najbolji i zasta?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
O ovoj temi bi trebali Ivan i OldSurehand mnogo vise, ali evo za pocetak dok se oni ne jave.
Palac gore (thumb on the top) je najkorisceniji (osnovni?) polozaj ruke, daje najvise snage; dok je polozaj sa kaziprstom gore (index finger on the top) zahvat koji se preporucuje za precizne zabacaje. Takođe je dobar zato sto sprecava obaranje vrha stapa kod zabacaja unazad (back cast).
Zahvat mora biti dovoljno cvrst da spreci nezeljeno pomeranje stapa posle zaustavljanja kod zabacaja.
Koji ces koristit zavisi od ukusa - ja koristim oba, ali vise sa kaziprstom gore.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milance wrote:

Zahvat mora biti dovoljno cvrst da spreci nezeljeno pomeranje stapa posle zaustavljanja kod zabacaja.

Kod nekih i suvise cvrst....mislim i zahvat i sve ostalo :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Meni je skoro svejedno da li drzim kaziprst ili palac gore. Jedino sto mi je jasno je da full wels ili fenwick oblik drske pogoduje drzanju palca gore, dok ispruzenom kaziprstu odgovara ovaj half wels.
Polozaj sake je jos jedna zajebancija koja ne bi trebalo da muci Lakija koji nema nikakvih problema pri zabacivanju. I ja nisam koristio kaziprst prvih 18 godina, ali sad u toku ribolova stalno menjam prste, odmarajuci ih jedan po jedan. Poceo sam, bas pre neki dan, da trazim i neki treci, rezervni prst, koji bi mi pomogao da olaksam visedecenijsko opterecenje palca i kaziprsta. Od toga nema nista, osim da promenim celu ruku.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
uvek palac, a za precizne i kratke zabacaje koristim kaziprst. Kod mene je to doslo spontano. Nisam o tome nikada razmisljao, vec jednom kada ste pricali o tim prstima tek tada sam shvatio sta ja radim. Nadam se da ne radim gresku takvom tehnikom, inace mislim da je ok. jer se ne umorim u dugim ribolovima.
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Zdravo svima, nesto mi nije radio net pa me nije bilo neko vreme.

kao sto je Milance rekao postoje dva hvata, sa palcem i sa kaziprstom. Po meni je kazioprst logicnije resenje, on je anatomski produzetak ruke i gledajuci stap, saku, ruku nista ne izlazi iz ose, vrhom kaziprsta je mnogo lakse osetiti vrh stapa, akciju, ceo stap. Takav polozaj vam takodje ne dozvoljava prekomernu upotrebu sile, jer ce vas ruka i prst veoma brzo zaboleti i automatski opominjati da nesto ne radite kako treba. Pravilan hvat se izvodi na sledeci nacin: kaziprst se poravna i prisloni na blank stapa petnaestak santimetara iznad plute, zatim se polako sputa na dolerasirene sake sve dok kaziprst ne dodje do vrha plute( vazi samo za plute u obliku cigare), kaziprst ostaje gde jeste a ostali prsti se prirodno skupljaju oko drske bez nekog preteranog stiskanja, slicno kao polozaj ruke za forehand u tenisu.
Palac se pretezno koristi za teski ribolov tj. kada je tezina pribora onemogucava kontrolu i adekvatan stop koriseci samo kaziprst.

Pozdrav!

Ivan
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Slazem se sa Ivanom da je lakse (sa manje snage) zabacivati sa ispruzenim kaziprstom, ali treba misliti i na ono sto sledi posle zabacaja. Ono vaznije! Kontriranje. A to je vec (cini mi se)mnogo prirodnije i lakse uciniti sa ispruzenim palcem. Mislim da je i zamaranje ribe prirodnije i lakse sa palcem napred.
Dok zabacujemo, cesto drzimo ispuzen kazipst, ali u toku borbe se to izgleda menja. Razmislite, da li vam je ispruzen kazipst ili palac dok prihvatate ribu drugom rukom?
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Osim palca i kaziprsta postoji i V polozaj (zamislite da drzite kljuc i odkljucavate-samo rasirite prste da uhvatite plutu.) Ovo je najneutralniji hvat, a istrazivanje o repetitivnim povredama profesionalnih musicara to potvrdjuju. Cetvrti hvat je tzv. 3-point grip, koji je verzija kaziprsta na vrhu, a kod njega je i srednji prst povucen unapred, tako da ispruzeni kaziprst, srednji prst i palac stvaraju tri dodirne tacke. Forsiraju ga i jako popularisu gospoda Borger (junior i senior, tj. Jason & Gary.)

Pre nekoliko godina grupa strucnjaka za sportsku medicinu je testirala uzorak od nekoliko stotina pro musicara i bacaca. Na osnovu rezultata medicinskih testova, najmanje bolova u ramenu su imali korisnici V-gripa. Oko 7% ispitanika sa jakim bolovima su koristili palac na vrhu, 13% kaziprst, a cak 19% su koristili 3-point grip.
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Mislim da je to to sto kazu Vladan i Ivan. Meni kao da je neko zakovao kaziprs napred :hammer: V-Grip nesvesno ga koristim sto mu dodje slicno ali palac nikada, osim kad idem na stuku sa full wels gripom. I ja milsim da je tako ispravno i logicno resenje. Bas sam razgledao slike da vidim kad je riba na stapu kako stoji ruka, od svih na nijednoj nije palac, ili je kaziprst opet ostao ili je povijena saka. Mozda gresim?? evo stavicu par slika da mi Vladan i Ivan ukazu ako nesto gresim.
 

Prilozi

  • DSCF0550.jpg
    DSCF0550.jpg
    53,6 KB · Pregleda: 287
  • DSCF1206.jpg
    DSCF1206.jpg
    46,7 KB · Pregleda: 278
  • DSCF1318.jpg
    DSCF1318.jpg
    79,5 KB · Pregleda: 284
  • DSCF1693.jpg
    DSCF1693.jpg
    49,3 KB · Pregleda: 273
  • DSCF1866.jpg
    DSCF1866.jpg
    52,5 KB · Pregleda: 264

Komanchero

Newbie
Učlanjen(a)
01.12.2006.
Poruke
13
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belgrade/Hawkspa
Mislim da je polozaj shake na pluti individualna stvar i navika.
Uvek mi je kaziprst u ravni i malo iznad palca, dok kod finijih i preciznijih prezentacija je kaziprst potpuno ispravljen. Takodje mi je neuporedivo zgodnija vrlo tanka pluta i mnogo lakshe manevrishem shtapom. fly_proff
 
Vrh Dno