Pravilno vodjenje strimera zonkera

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Veoma me zanima najuspesniji nacin vodjenja strimera. Ja sam ga do sada samo vukao, retko sam menjao brzinu i pravac strimera i nisam se nesto proslavio u lovu stuke. Nisam doduse ni mnogo isao, ali me bas zanima najuspesnija prezentacija strimera!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pravilno povlačenje i vođenje strimera čini najbitniju razliku između uspešnog i neuspešnog mušičara-strimeraša. Ali, zar nije pravilno vođenje svih tipova mušica presudno? Oni koji povremeno upotrebe strimera često prave greške pri povlačenju, misleći da je dovoljno imati lep mamac i riba će sama doći. Mušičari Balkanskih zemalja su uglavnom potpuno neiskusni sa strimerašenjem, jer ih decenijama vodeći salmo-mušičari ubeđuju da je, da bi se bio super-mušičar, dovoljno posećivati par reka i loviti par vrsta riba, na jedan jedini način. Ja sam se davno oslobodio tog, pogrešnog, učenja i već godinama veoma uspešno koristim strimere, jednako kao i ostale tipove veštačkih mušica.
Eto, uvek malo filozofiram, ali to je neophodno da bi se svatilo bilo šta vezano za bilo šta u mušičarenju. Da biste shvatili kako da vodite strimera, prirodno je da morate prvo da poznajete logiku jednog strimeraša ili potpunog mušičara. To je slovo A. Za to ćemo morati da pokrenemo posebnu temu.
TAJNA TEHNIKA VOĐENJA STRIMERA ZA ŠTUKU
Ribe, koje love strimeraši u Srbiji, su štuka, bucov, pastrmka i klen. Svaka od ovih vrsta drugačije se ponaša i najčešće "traži" drugačije kretanje strimera. Pravi naslov teme je trebalo da bude "Kako voditi strimera za štuku" ili "...za bucova", ali možemo i ovde opisivati vrstu po vrstu, tehniku po tehniku...Kod vođenja nije najbitnije da li je zonker ili neki drugi.
Za početak, otkriću vam jednu tajnu, koja je mnogo doprinela da budem uspešniji od većine mušičara koji proganjaju štuku. Specijalna tehnika povlačenja strimera, kojom se love i najkrupnije prisutne štuke je sledeća:
Strimer se zabaci na umerenu daljinu, ni preblizu, ni predaleko. Preblizu ih nema, jer ste ih poplašili, a ako bacite daleko, tek ćete ih poplašiti. Ubrzo nakon pada, strimera naglo povucite i ostavite da stoji u mestu i propada. Kada propadne blizu dna, ponovo ga naglo povucite i opet ostavite da pada, pa čak i legne, nepomičan na dno. Gledajte u strimera ili vrh konca, jer će najkrupnija štuka mamac uzeti dok stoji, a ne dok ga vučete!
Eto, otkrio sam vam tajnu tehniku povlačenja strimera za štuke, koja donosi fantastične rezultate, čak i na barama koje opsedaju varaličari i ostali ribolovci non-stop. Ovako ćete loviti više i od onih koji pecaju na živu ribicu ili varalicu. Sada, proverite ovo i ako vam uspe, slobodno kupite dobar kamkorder i za lokalnu TV stanicu snimite emisiju o mušičarenju štuke. ;) Gledaoci će biti oduševljeni, a vi ćete postati mušičarska zvezda! :)
Postoje i drugačije tehnike povlačenja strimera za štuku, jer ni ta riba nije uvek isto raspoložena i ne kreće se u istoj dubini i na istim mestima. Naprotiv, ovo je vrlo ćudljiva riba, koja ume da bude i plašljiva i probirljiva.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
MIx je lepo opisao tehniku kojom lovi, ali za čudo ja još nisam ulovio ni jednu štuku na taj način dok mi je mamac mirovao još davno i kao varaličar. Jedino što sam na taj način ulovio je Bass. u najviše navrata mi je uzeo strimer dok je mirovao ili propadao .  Ali kako več Mix navodi, štuka je čudljive naravi i treba isprobavati.
Za štuku povlačenje uvek bi koristio moje znanje iz varaličarstva: kratki trzaji sa pauzama od npr. 3 sec. pa s vremena na vreme menjanje položaja vrha štapa (gore, dole; levo, desno - što određuje u ovom slučaju blago zaranjanje strimera i vijuganje kroz vodu). Također dolazi u obzir obično povlačenje sa kratkim pauzama ali da bi isporvocirali ovu teritorijalnu i agresivnu ribu dobro je oživeti svoj strimer sa vijuganjem levo desno, pa ako ima na sebi kakvog svetlucavog materijala u večini slučajeva če ovog predatora naterati na napad i onda kada je sit.  A da ne govorim o jesenskim danima gde postoje situacije da ju možemo loviti sa običnim ravnomernim povlačenjem postoje takvi izuzeci i tokom cele sezone ali ja bi to ostavio za jesen ili rano proleće. Uglavnom bi se držao vijuganja i potezanja sa pauzama.

Kada smo kod samoga zonkera on ima vrlo lepu akciju kada se povlači isprekidano, kada tone i kada se uzdiže zbog povlačenja krzno dobije jednu zaniljivu akciju. Ja bi ga uvek vodio kao i večinu drugih strimera. Važno je prezentirati strimer tako da ga dovučemo u njeno vidno polje i da isprovocirati štuku na napad.

Za bolena/bucova je prema mom iskustvu sve to druga priča, dakle brzo povlačenje da strimer surfa na samoj površini, da iskače, da je tik ispod filma, može da se povlači i sa dve ruke skoro neizprekidano dok je štap ispod miške/pazuha :).  Ali za veče vode ja bi preporučio svakome da koristi pribor sa kojim če moči jako daleko zabacivati i da se nauči tako zabacivati. Jer, bolen je plašljiva riba i ako nas primeti može se često desiti da če ga proči volja za lodovanje ;-)
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Mixa nisam ozbiljno shvatao ni pre vise godina kada je poceo da unistava klenove na Bambulu, a sada je ne skidam sa predveza. U ovu tehniku sam vise poceo da verujem posle stresnog ribolova kada stuke koje vidim, i koje mi prate strimer nemaju zeljenu zavrsnicu. Promena pravca, brzine , promena strimera i opet nista :doh:. Jedino duge pauze nisam probao. Nisam imao strpljenja.
Imam prijatelja varalicara kome je ova tehnika tajni adut, i to sa svim tipovima varalica:silikonci, kasikaste var...
Seb, vode na kojima mi ovde lovimo stuku su plitke i zatravljene bare, mozda je to jedan od razloga sto na ovu foru nisi imao stuku. - Kako izgledaju vode iz tvog komsiluka
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kuzma je napisao(la):
Jedino duge pauze nisam probao. Nisam imao strpljenja.
Da, to je najveći problem kod tehnike "Pusti strimera da čeka"- Strpljenje i neverica da če štuka da popase nepomičnog strimera. I mene ponekad uhvati nervoza.
Interesantno je da je ovo najubitačnija tehnika i kod popera. Štuka ga najradije uzima dok mirno stoji, baš kao bambula. Čak mislim da je tajnsa ulova krupne štuke u što dužem čekanju.  ???
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Kuzma je napisao(la):
Jedino duge pauze nisam probao. Nisam imao strpljenja.
Da, to je najveći problem kod tehnike "Pusti strimera da čeka"- Strpljenje i neverica da če štuka da popase nepomičnog strimera. I mene ponekad uhvati nervoza.
Interesantno je da je ovo najubitačnija tehnika i kod popera. Štuka ga najradije uzima dok mirno stoji, baš kao bambula. Čak mislim da je tajnsa ulova krupne štuke u što dužem čekanju.  ???

100% tačno. Takvo ponašanje je nešto češče kod Bassa ali i krupna štuka često napadne strimera/varalicu/mrtvu ribicu na trokuki u trenutku propadanja ili mirovanja nakon povlačenja ili trzanja...strpljenje je ključ uspeha a i meni ga često fali  :'(
za pravu štuku se isplati biti strpljiv ali ako vas to smara onda najbolje se baciti na bucova i brzo povlačenje...ako niste probali dvoručno brzo povlačenje obavezno isprobajte.
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
sebastian je napisao(la):
.....najbolje se baciti na bucova i brzo povlačenje...ako niste probali dvoručno brzo povlačenje obavezno isprobajte.

čekaj malo, kojom rukom onda držiš štap?  ???  Može malo više o samoj tehnici.....koji je engleski naziv?
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Štap i čekrk uhvatiš pod mišku. Nisam ovo probao ali sam video na nekom snimku. Možda neko ko je probao može nešto podrobnije da objasni.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
zadnji put dok sam bio u hrvatskoj na dunavu beše mnogo ladno i na površini nije radila ni jedna grabljivica ali ja sam koristio priliku za igru...ovu tehniku sam malo uvežbavao na vodu. kada se izbaci konac + strimer, štap se da pod pazduh sa tim da se vrh štapa da više ako želite da strimer iskače iz vode inače ako je vrh štapa u vodoravnom položaju onda lepo juri odmah tik pod vodom, povlačenje se radi u jednom ritmu za bolju kontrolu brzine i povlačenja, posle se vežbom mogu i menjati ritmovi vođenja i brzine i menjanje smera pomeranjem štapa levo desno. Posle su to sve varijante, to je tehnika za brzo povlačenje koje se koriste za bucova i neke morske grabežljivice. U početku to zahteva malo više kondicije dok se ne uvežba tehnika.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Tehnika dvorucnog povlacenja konca mi nije strana. Nekoliko puta sam istu probao na okolnim barama loveci stuku (normalno bio sam pod utiskom nekih stranih snimaka).  Sam cin povlacenja nije nimalo tezak i komplikovan koliko pomisao da u nekom trenutku moze da se ukaze potreba za kontrom.
Kako nisam imao nijedan udarac, probao sam da na prazno dam nekoliko kontri. Bilo je tu i cimanja celog tela (kontra sa stapom ispod ruke), i ispustanja stapa iz ruke u ruku, i na kraju neznam ni sam kako bi bilo najbolje.
Moguce je da grabljivicama treba vise vremena da ukapiraju da nas strimer nije nimalo kalorican i tih par trenutaka iskoristiti da prut od pazuha preselimo u ruku i -kontra.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Logina konstatacija Kuzmasine,slozio bih se sa tobom sto se tice kaloricnih strimera a ovo ostalo kada se oprobam posle ove hladovine malo na Dunavu ....
 
Vrh Dno