Prekrajanje profila strune!

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Jadan prijatelj je greskom kupiio strunu za spey casting (dvorucno zabacivanje). Posto struna ima vrlo dugacaku glavu cini mi se da je preko 70feet-a nikako mu ne odgovara za pecanje stuke jer se ponasa vise kao DT struna nego kao WF. Ja sam mu dao predlog da je sam po svojoj zelji prekroji secenjem i spajanjem, tako sto ce vrsni deo staviti nekih pola metra a glavu skratiti od pocetka i napraviti kracu glavu nekih od nekih 40feeta tako da sad glava bude teska nekih 350 grejna (posto se radi o struni namenjenoj za stap klase 8/9). Mozda ce trebati i dodati koji metar runninga, a ceo ovaj zadat ce preputiti meni ako ne usle da zameni ovu strunu za neku drugu a. Jel imao ko iskustava sa ovim prekrajanjima i interesuje me vase misljenje o ovoj ideji??
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Dane, moze, bez problema. Ja sam svojevremeno praktikovao da na rasprodajama kupujem jeftino DT strune. Kupis za 2 broja vecu, iseces je na tri dela i dobijes 3 ST strune. Naravno, ona od srednjeg dela ce biti nesto teza, jer nema 'taper', ali baca bez problema. Isto moze da se uradi i sa pohabanim WF, gde se onda doda running line po zelji.

Za tu strunu ti savetujem da je odfikaris tako sto pocnes sa minimum 40fita. Izadjite na poljanu i neka je tvoj prijatelj baca-testira. Onda polako krati po 30cm (foot), dok se ne dodje do optimalne duzine. Pitanje je koliko je struna teska i kolika joj je duzina glave. Masa od 350grejna je dobra za 9wt, za 8 je malo teska (bar po mom ukusu). U svakom slucaju seci po malo uz testiranje-ispasce super.
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Po nekoj logici prvih 30feet- je uvek isto tesko a ali koliko je ostatak tezak neznam ako je istog precnika onda bi trebao da je i priblizno jednake tezine. Predlog ti je odlican, lepo cu je nastelovati po stapu posto i ja imam jedan kalse #8/9, a posle samo dodati onaj kratki konus deo na pocetak. Ako budem mogao da je izbacim celu dodacu jos koji metar starog R.L-a i valjda ce biti dobro.

Ja sam takodje pravio letece glave od DT strune (koju sam takodje kupui na nekoj rasprodaji)za klasu ili 2 vece od deklarisane na stapu. A staru strunu WF9 sam skratio i dobio glavu za #7-cu.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Nazalost AFTMA standardi sve manje vaze. Postoje ogromna odstupanja medju proizvodjacima, kako u tezini prvih 30 fita, tako i u duzini i konfiguraciji glava. Za spey stapove postoji sasvim drugi “arsin”, tj. treba im puno vise mase da dobro rade. Svojevremeno sam uradio jedan dvorucni Diamondback 12.5’ klase 9/10 za more. Dobro je radio tek sa regularnom WF12 strunom, a mogao je da baca i tezu. Uopste u dizajniranju svih musicarskih stapova ne postoji kvantitativno pravilo koje cini 5wt peticom ili bilo koji drugi stap. Upravo zbog toga dolazi do konfuzije kada u masi specijalizovanih stapova i specijalizovanih struna ribolovac treba da izabere nesto sto mu najbolje odgovara. Takodje, high-performance stapovi brze akcije ce funkcionisati sa vise struna (laksih i tezih od propisane), za razliku od sporijih stapova. Naravno tu CCS sistem dolazi do izrazaja, ali o tome nekom drugom prilikom.

Umpqua je pocela da prodaje pre dve godine malu prirucnu vagu za merenje tezine struna. Kako cujem precizna je i relativno jeftina (oko $20). Ako mozes da nadjes apotekarsku vagu i uradis konverziju grama u grejne, eto dobrog resenja.
 
Vrh Dno