Pribor za morsko musicarenje

milankrezner

Senior member
Učlanjen(a)
14.12.2012.
Poruke
150
Broj reagovanja
0
Lokacija
Rijeka
Izvinjavam se ako sam na krivo mijesto otvorio temu.
Zivim blizu mora a nikad nisam isao probat pecat, a sad je dosla zelja da se oprobam u musicarenju na moru.
Trazio sam na netu informacije razne ali je to vecinom na engleskom jeziku a kako nisam vican sa engleskim odustao sam od toga  :D

Pa ako moze neka pomoc prvo oko pribora?
Trenutno imam stap klase 4/5 koji ce vjerovatno biti slab za more pa bi nabavio neki jeftiniji stap za pocetak
Moje pitanje je koje klase stap i dali kupiti za morsko musicarenje ili za slatkovodno?
A jos vece pitanje je koje strune koristit? O strunama stvarno nisam nasao nista na netu.

Nadam se da ce netko pomoci da malo opise kakav je pribor dobar i da opise kakav sistem ima, i da taj bi stap koristio za poneko musicarenje stuke na obliznjem jezeru gdje ima stuke i do 20kg tezine
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ja sam koristio stap klase 7 dok sam musicario po moru mada i 6 bi odradila posao...kanap kao i za obicnu vodu..stap kad kupujes i cekrk mora obavezno biti saltwater inace moraces posle svakog pecanja kao ja sto sam da peres pribor u sapunici.....ima tu ljudi koji musicare i na moru pa ce ti vec reci  nesto vise o tome...
 

milankrezner

Senior member
Učlanjen(a)
14.12.2012.
Poruke
150
Broj reagovanja
0
Lokacija
Rijeka
Nadam se da ce netko pomoc pa ce i drugima biti od koristi,
Stap ajde i nije problem oprati nakon svakog ribolova dok je kanap i cekrk vec problem.

Ma za kanap me zanima dali idu tonuci ili moze posluziti wff kanap,
Za stapove sam nesto procito da su ovi za morsko vise fast akcije

Valda ce netko ko peca na moru napisati vise i detaljnije  :)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
Imaš negde po forumu, pisalo se...
A ne znamo ni pored kog si to mora :D
Ako si ovde negde na Jadranu ili pecaš po Grčkoj - južna mora su baš slana i pranje (ili bar ispiranje slatkom vodom) SVAKOG dela opreme posle korišćenja je neophodno. Rđa sve pa čak i "saltwater" oprema zahteva ispiranje. Znači opremu za gaženje, štap, čekrk,  kanap, torbice, kutije i naročito strimere dobro isperi posle ribolova. To traje 10-tak minuta...
Što se opreme tiče zavisi od terena i ribe koju nameravaš da loviš ali standard je neka 7-mica. Naravno da možeš i malo ispod da ideš a 8-mica je mislim za ove naše ribe i mora prejaka.
Mislim da je intermediate kanap sa providnim vrhom ubedljivo najzgodniji za more pošto se većina riba hrani tu negde ispod same površine. Ako ne onda klasičan plivajući...
Strimeri... googlaj. Klasične imitacije sitnih riba kao što su bucovski strimeri kao i površinci tipa gurgler...
Najvažniji savet je za kraj - u letnjem periodu mušičarenje ima smisla samo pre izlaska i posle zalaska sunca... Inače ćeš jako brzo izgubiti volju - po suncu sve stane!!!
 

milankrezner

Senior member
Učlanjen(a)
14.12.2012.
Poruke
150
Broj reagovanja
0
Lokacija
Rijeka
Na Jadranskom moru, Rijeka.
Znaci 7-mica bi bila neki najbolji izbor,
A predvezi se koriste klasicni kupovni ili? Negdije sam procitao da se na spagu veze komad najlona 0.50 pa na njega 0.40 i ona ide tipet
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
Ako koristiš intermediate providni kanap onda samo oko 1,5m predveza direktno na kanap. Ako koristiš klasični plivajući WF kanap onda monofilni konusni predvez odgovarajuće jačine 0X, 1X, eventualno 2X pa iza tippet odgovarajuće debljine.
Možeš i sam napraviti monofilni predvez od monofila različite debljine. 0,50 je predebeo, kreni od 0,45 ili 0,40...
 

milankrezner

Senior member
Učlanjen(a)
14.12.2012.
Poruke
150
Broj reagovanja
0
Lokacija
Rijeka
To mi je trebalo, hvala na ovom odgovoru i na pomoci,

Dali se koristi plivajuci kanap ili tonuci, ili to opet ovisi o ribu koju lovis i situaciji odnosno na kojoj dubini zelis loviti
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
predvez i tipet od fluorokarbona
kanap- intermedijalni | plivajuci sa intermedialnim vrhom
strimeri- imitacije iglice, surf kendi, klozeri. svi strimeri moraju biti sa malo materijala (skromni, providni) svetlijih boja
 
Vrh Dno