Prikradanje ribama

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako citate ribarske (musicarske) novine i sajtove, stalno ce vas "strucnjaci" upucivati na pribor i vestacke musice. Ako hocete tu i tu ribu treba da imate taj stap, konac i adekvatnu musicu. To je sve, zavrsili ste posao. Ha, ha, ha... Kakve li zablude!
Prvo i najvaznije je da znate gde je riba i kako da joj se prisunjate, a da je nimalo ne uznemirite, jer uplasena riba ne samo da nije zainteresovana za hranu, vec bezi ka svom sklonistu glavom bez obzira. A onda dzabe masete. Redovno vidjam musicare koji nemaju osecaj za prisunjavanje. Jednostavno, ne kapiraju to. Zabacuju iz sve snage, sto dalje, a istovremeno talasaju i lupkaju i cupkaju nogama po recnom dnu. To je smesno. Slab ulov nikad ne pravdaju losim kretanjem. Nekako im to nije ni na kraj pameti.
Postoje ribe koje se manje plase. Na primer lipljen. Njega kao da ne interesuje svet izvan vode. Iako zivi u izuzetno bistrim rekama, mozete mu prici na par metara, a on ce se i dalje hraniti. I to, insektima! Pastrmka je plasljiva. Narocito tokom dana. Predvece kad probucka, postaje krajnje neoprezna i njoj tada mozete prici na par metara, a da vas ne primeti. Stuka je nezgodna. Dok gazite brzo vas primeti, ali se ne pomera. Mislite, nije vas primetila. Ali dzabe joj bacate strimera. Primetila vas je, ali nema obicaj da tako lako napusti svoje mestasce, a mamac ne uzima dok se ne smiri. Klen je toliko plasljiv, da je za njega potrebno dodatno znanje. Ko nema iskustva, nece ni videti krupne klenove, a kamo li im prici i, jos manje, uloviti musicom. Primeti li vas necete ga uloviti ni narednih nekoliko dana. On kad bezi, alarmira i ostale klenove u viru, tako da je najbolje promeniti mesto ako jednog uplasite. Dakle, kod njega ne sme biti gresaka. I tako dalje... napisite i vi nesto!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Apsolutno se slazem sa tobom. Jedna od najvaznijih taktika koje MORATE da primenjujete je prikradanje ili šunjanje. Ovo podrazumeva da nekoliko metara, ponekad i desetak metara, od mesta gde ocekujete ribu (udaljem tekstu ovo ce se odnositi na klena) jednostavo usporite hod. Svaki korak mora biti kao da ste ninja, a nekoliko metara nije zgored da padnete na kolena (nije felatio) i krenete jos sporije. Ovo nije gubljenje vremena i apsolutno je neophodno. Takodje po meni ovaj asassin pristup musicarenju daje posebnu draz!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
509
Broj reagovanja
151
Prikradanje je sastavni deo svakog lova, a musicarenje je lov u pravom smislu. Daleko je uspesniji musicar koji zna da se sunja i pridje ribi nego onaj ko misli da je resenje u dalekom zabacaju. Naravno, treba znati i jedno i drugo, jer nikada ne znate sta vam moze zatrebati u prezentaciji. Ovo najvise vazi za male vode i opreznu ribu. Moram priznati da i ovde vidjam musicare koji nemaju pojma sta je prikradanje, ali se u 99% radi o pocetnicima.

U morskom ribolovu prikradanje takodje moze biti od presudnog znacaja. Ovo apsolutno vazi i za lov iz camca. Postoje recimo dve skole u morskom musicarenju-jedna kaze da treba gasiti motor camca kada se prilazi jatu ribe, a druga tvrdi da riba primecuje razliku u nivou buke kada se motor ugasi. Kada se lovi u bistroj i plitkoj vodi gazenjem, postaje izuzetno tesko plasirati ribi strimer, jer je najveci trik spaziti ribu pre nego sto ona vidi vas. Na plitkim delovima okeana riba je uzasno plasljiva. U lovu iz camca u pitkoj vodi neophodno je bacati sa sto manje pomeranja u camcu, jer riba oseca male talase koje camac salje i to je alarmira.

U lovu plave ribe, kada nije zgusnuta i u jatima koja "kljucaju" svuda oko camca, potrebno je bacati brzo, precizno i sa velike daljine. Znaci treba znati kako prici aktivnoj ribi i daleko plasirati strimer, jer bukvalno sekunde odlucuju o ishodu lova. Radi se o strasno brzim ribama koje moraju da susretnu vasu muvu na svojoj putanji da bi odlucile hoce li je uzeti ili ne.

Kao ilustraciju da je u ribolovu sve moguce, najludji ribolov koji sam doziveo je pecanje u blicu strajpera. Ovo je izuzetak koji potvrdjuje pravilo da je prikradanje bitna stvar :). Riba je pritisla jato haringi uz obalu i mogao sam da osetim kako me strajperi udaraju u noge-stajao sam u sredini blica. Kada sam izvukao ribu, spustio sam strimer u vodu (dubina oko 50cm) da bih vratio ribu u vodu. Kada sam to zavrsio krenem da se pripremim za novi zabacaj i primetim da imam novu ribu na udici-drugi strajper je uzeo spusteni strimer bukvalno pored mojih nogu. Naravno, ovo su retke situacije koje se pamte.
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Evo par mojih iskustava na ovu temu!
Po meni naj plasljivija riba koju sam pecao je bas! Ako vas vidi vrlo tesko ga je uhvatiti prosto ignorise sve moguce mamce, najvise sto mozete da postignete je da se okrene za vasim strimerom i tu je kraj price. U par navrata bio je toliko plasljiv da je bezao kad bi primetio monofil na povrsini vode, a kamoli musicarku strunu. Nasuprot basa je Bandar. Bandar ukoliko je u jatu skoro da se uopste neplasi, cesto sam ga lovio na duzini stapa tako sto bi camac parkirao u sred jata, ali posle 4-5 uhvacenih bandara ostatstak grupe bi pokazao izvesno podozrenje prema mamcu i napadi bi bili sve redji i tu obavezno treba zameniti strimer. Bucov je takodje veoma plasljiv, pogotovo onaj veliki i cesto je inperativ dobro prikradanje i dalek izbacaj. Sto se stuke tice primetio sam da je mnogo manje plasljiva ukoliko se peca iz vode nego sa obale ili iz camca. Ako je moguce treba je "napasti" tako sto cete zagaziti 20-30m od obale i onda gadjati samu obalu. Ukoliko se skoncetrise na plen (vas strimer) ceto ce ga dopratiti tu na metar do vas i tu cesto napada ili se okrece ako je naglim pokretom uplasite. Stuka cesto boravi tik uz samu obalu u vodi ne dubljoj od 20cm i tu joj se bas treba znati prisunjati. U takvim situacijama cesto ne prilazim vodi blize od 5-6m jer cu je poplasiti. I krupna stuka cesto zna da bude u takvom plicaku, jednom prilikom sam u vodi ne dubljoj od 30-40cm na 1m od obale kacio stuku od 5-6kg. U ovakvim situacijama je cesto potrebno i spustiti se na kolena kako bi ugao bio sto manji tako da vas riba nemoze primetiti. Ako vas nevidi napasce mamac i po 10 puta za redom (sve dok se ne ubode) a ako vas vidi ni jednom a svo sreme ce ostati na svom mestu i ignorisati sve sto joj ponudite. Ako je vec uplasite i vidite da ste je pomerili sa mesta netreba gubiti vreme vec dobro zapamtiti vreme poziciju i orijentaciju ribe i sutra pokusati potraziti istu ribu, jer je stuka riba navike pogotovo ona krupna.
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Jos jedna interesantna stvar koju sam primetio a vezana je za plasljivost stuke. Naime po vedrom danu i dobrim svetlosnim uslovima stuka je daleko plasljivija nego recimno pri oblacnom danu i smanjenim svetlosnim uslovima.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Interesantna stvar: dok lupam nogama po dnu lipljeni jos bolje rade! Nekako tad se lakse odluce da uzmu suvu muvu. Ne znam zasto, ali tako je. Ponekad, kad neki krupan lipljen, od onih sto im ledjno peraje preko ociju pada, nece da "radi", ja povremeno lupnem nogom o dno reke. Cesto ga bas to, na neki nacin, "probudi"!
Verujete li vi u ovo?
 

flyfishing

Newbie
Učlanjen(a)
15.04.2006.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
Randjo ti si progovorio i nemusti jezik...xaxaxa. svaka cast tebi a sutra idem da probam one muve koje sam ti danas pokupio.. :-x
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
što se tiče klena,pecam ga na plovak ceo život,tako da koliko ja znam nema pravila za njega!
u brzoj vodi se mnogo manje plaši nego u barama i sporim vodama,takodje sam pre dve godine hvatao sitne klenove na Resavi do 300 grama (na višnju) i zakucao jednog od 1200,iako sam upao u vodu na tom mestu 10 minuta pre toga :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nikako da neko napiše još nešto o najvažnijoj stvari u mušičarenju, prikradanju. Pazite, najvažnija stvar!
  Onaj ko se pravilno kreće i prikrada vidi mnogo riba pre nego što počne da zamahuje. Naravno, on je u mogućnosti i da ulovi mnoštvo riba. Mušičar koji nema dobre tehnike prikradanja, nema nikakve šanse da nalovi ribe. Ponekad, manje vešti šunjači nisu ni svesni koliko riba ima u rekama koje redovno posećuju.
Ulov mušičara koji je naučio da prilazi ribama je ogroman u odnosu na onog koji nije. Na primer, dobar "tehničar" može u klenovskoj reci uloviti i 10 kg klenova, dok će "šeprtlja" uloviti 200 g beovica. Koriste istu muvu i isti pribor i tehnike zabacivanja i vođenja muve. Jednostavno, ispred prvog je mnoštvo raspoloženih riba, a ispred drugog nema nikakvih riba!
Ova reč, tehničar, dobro opisuje mušičara koji ima dobar rad nogu, to jest, prišunjava se. Takav mušičar čak ne mora da bude ni vešt zabacivač, a i muva može da mu bude manje realistična. Vrlo često tehnike prikradanja i kretanja višestruko su važnije od ostalih. Zato se ja nikad ne oduševljavam kada posmatram mušičara koji se trudi da dalekim zabačajima dobaci ribe koje je prethodno poplašio, a nema nikakvu tehniku prišunjavanja. Uživam posmatrajući mušičare koji su toliko dobri tehničari, da bukvalno stoje u sred reke okruženi jatima riba.
Problem je što je tehnike prišunjavanja najteže naučiti. Razne vrste zabačaja se lako nauče, tehnike vođenja muve takođe, dobre muve se mogu i kupiti, ali ulazak u teritoriju plašljivih riba, je najteži.
Oprema tihog mušičara
Tihi mušičar-tehničar izbegava tvrde gumene čizme. On će pre zagaziti bos u hladnu reku nego nositi te bubnjeve od obuće. One proizvode tako jake praske i lupanja na dnu reke, pa i njenoj obali, da je ozbiljno mušičarenje plašljivih vrsta riba, po bistroj vodi i lepom vremenu, skoro nemoguće.
Takođe, čvrste cokule za gaženje, koje se preporučuju za stenovite reke, daju sličan, mada prigušeniji zvuk. Bolje je izabrati mekše cokule sa filcom, nalik običnim platnenim patikama. To je već solidan izbor.
Najbolji tehničari će ipak nositi specijalne mekane patike namenjene gaženju morskih plićaka ili potpuno gumene patike, takozvane gumenjake, koje najčešće nose naši poljoprivrednici.
Sa takvom obućom i kombinezonom od neoprena ili goretexa, ali i bez kombinezona, mušičar ima osećaj šta mu je pod nogama. Opipava dno i zvuk koji proizvodi je kao "cat walk", hod mačke.
Razmislite kako reaguje riba na zvonjavu cokula ili masivnih gumenih čizama, a kako na zvuk tankih, gumenih, patika. Razmislite još jednom!
 
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
MIX ja sam svedok istinitosti tvojih reci, moj prosecan klen na istim ribolovnim mestima je tri puta manji od tvog prosecnog klena a najveca razlika je upravo u nacinu prikradanja u cemu su nenadmasan  :bleh:. Elem prikradanje je veoma bitno za klena ali mislim da nije to slucaj i sa salmonidnim vrstama.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Prikradanje je neophodno u lovu SVIH vrsta mušičarskim priborom, pa čak i varaličarskim - i smuđ i štuka beže od neopreznih ribolovaca, bucov ode van dometa, pa čak i lipljen je itekako podozriv kada vidi ribolovca (iako često ostaje na istom mestu!).
Mix naravno uvek pomalo preteruje sa gumenjacima - Wading boots sa filcanim đonom su nenadmašne u prigušivanju zvuka pri koračanju po šljunkovito-kamenitom dnu i pritom čuvaju zglobove! Ima i različitih sandala sa gumenim pa čak i filcanim đonovima. Evo modela za Mix-a na slici!
 

Prilozi

  • NB1000[1].jpg
    NB1000[1].jpg
    213,6 KB · Pregleda: 540

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Izgledaju odlično. Upravo na tako nešto sam mislio kada sam pomenuo mekane patike. Obično su ih prodavci do sada nudili za gaženje morskih, toplih, plićaka. Ovo je bolje od gumenjaka, ali nema ih u našim trgovinama, pa nas košta 20 puta više od popki, a to ne mogu da prihvatim. Mada, ovo na slici je fenomenalan izbor!
No, nije sve u obući. Dobra obuća je polovina, a ostatak je u strpljivom i mudrom prikradanju.
  Jedan pogrešan pokret i ceo postupak je uzaludan. Još na obali treba biti tih. Nažalost, nije dovoljno da samo mušičar bude tih. Neželjeni faktori, poput nesmotrenog kolege, znatiželjnih seljaka, drvoseča, pa čak i dosadnih vodenih ptica, mogu da učine da i najfinije prišunjavanje propadne.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Sto se tice prisunjavanja kao ninja poceo sam sa sobom da nosim i chake,
sta znam sta me ceka ..............))))))))))))
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ma nema nista dok ne nabavite teledirigovani stapic sa gusenicicama, kako se to snjunja!!!
Pushaci, isti efekat se dobija sa pola popusene cigare makon dolaska na mesto i fokusiraNJEM pogleda u tacku gde bacate.
Nepushaci, izvadite strik, odstrikate 2 - 3 reda klot-frket, pa casting.
Militanti, 4.5 minuta treninga samodiscipline.
Za sve ostale, sunjanje kao u pubertetu iza drugarica iz razreda ostaje jedina varijanta.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
pedjabg je napisao(la):
Za sve ostale, sunjanje kao u pubertetu iza drugarica iz razreda ostaje jedina varijanta.
A sta da radimo mi koje su drugarice saletale dok su bili u pubertetu pa se nismo naucili shunjanju kao pravi "Jedi master" fly caster :D ;)

Inace one patike za vodu sto je Mix pomenuo negde gore u textu posedujem od proslog leta. Platio sam ih oko 600din (cene se krecu i do 2000-3000) ako se dobro secam. Odozdo je neka poluprozirna silikonu nalik guma, plastika 'bem li ga sta je i prilicno dobro su mi se pokazale na Belom Timoku po klizavom kamenju i sljunku. Nisu za dno gde je krupno kamenje (krupno mislim na velicinu lopte za basket npr.) postop je djon prilicno tanak i fleksibilan pa mozete da povredite nogu. Jedini je problem sto su odozgo platnene pa na palcu malo oce da da se razidje tkanina. Inace kod ovih sto sam ja uzeo je dobro sto ima i cicak traka oko zgloba pa mogu da se stegnu oko noge, za razliku od vecine modela koji samo imaju lastis. Suve su na suncu za par sati. Ko leti peca po toplijim rekama preporucujem mu ovaj tip obuce.
 
Vrh Dno