Prvi Maj 07. na Bledskom jezeru

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rano ujutro oko 5:30h zaputih se polako pešice do našega bledskog jezera. Na umu sam imao loviti grgeča večinu dana. Vreme je bilo oblačno sa blagim vetričem, temperatura je bila najviša do 19C*. Mislio sam za njega je idealno. Polako silazim ka jezeru. Usput sam sreo par varaličara, ispozdravljali smo se i svako na svoju stranu. Sklapam štap i vežem malu nimficu. Bacam svuda, preko potopljenog granja, preko i korz vodenu vegetaciju. Ništa. Ribe ni na vidiku. Menjam muvu, vežem, crazy charly-a. Prošlo je več 1h vremena a grgeča ni jednoga. Ne znam šta da radim, dal' još da se trudim ili da menjam ribu. Polako su se bodorke pokazivale bliže obali, a ostale ribe koje često vidim, skoro uvek u tim jutarnjim satima, ne, njih nema! Jezerske pastrmke i šarani, lepi klenovi pa i kapitalni...njih još uvek nema. Mislim u sebi,...za klenove znam da ih je više krajem maja pa napred, ali zašto štuke, grgeči i jezerske pastrmke, zašto njih nema. Posle sam vidio par štuka, one su radile svoj posao ali na takvim mestim gde ja mogu doči samo ćamcem ili blinkerom. Ovi što su blinkerisali nisu ništa ulovili, barem sam ja to tako video. Konačno pronalazim jednu štuku tik uz obalu (veličine nekih 70cm). Šunjam se, čučim, nije me opazila. Bacam strimer malo dalje od nje, doslovno joj ga pola metra pred nosom podvlačim a ona "mrtva ladna". Ponavljam to još tri puta a otud ide neka bakica (sada je več 7h i nešto) zaustavlja se i gleda me. Sva se pozanimala hoču li ju uloviti. Dođe na tri metra od te štuke i gleda je a meni se obraća na slovenskom. "A jo boš ujel?". Em što je bila glasna em je bila pre blizu ribe. Ova štukica je postala nervonija, počela je ubrzano da pokreče praja i polako se počela odmicati od tog mesta. Ah, mislim u sebi "e još mi je ta baba falila...". Prebacio sam se na bodorke i vratio na mesto gde ih ima malo više. Lovio sam ih sam mojm malim belim crvičem od krem kirurške rukavice.
Bile su stvarno velike. Mogu reći da sam to jutro lovio lepe kapitalne bodorke. U celom danu sam ih ulovio preko 30 komada, dopodne i poslepodne. Največa je bila 30cm, merio sam ih po štapu jer na njemu imam mesta gde znam gde je 30 cm i gde 50cm :)
Bodorke i samo bodorke. Štap #4, 8', predvez 0,10. Sve u svemu lep ribolov. Umireno i opušteno.
Ako se pitate šta je tako posebno u celom tom danu...eeeeeeeeeee:-D sad če te pročitati šta.
Nakon tih silnih bodorki i propalih pokušaja na štukice toga jutra konačno primečujem šarane kako pasu uz obalu. Tiho sam se približio tim lepim ribama. Bila su tu tri velika šaran, odmah svega par metara uz obalu. Jedan je bio stvarno ogroman tu oko 20kg (inače sam pre viđao i one od 30kg). Ova dva su bila manja jedan je bio možda oko 10kg a ovaj najmanji oko 5kg, tako sam ih ocenio sve nekako okruglo na pamet. Vidio sam kako izgleda šaran od 27kg kada je bio izvađen, i ove manje pa znam da ih ocenim onako bar približno. Bacam ovom najmanjem crazy charly-a, tek toliko da vidim reakciju. Ko' u inat počinje neki vetrić. Nikako mu plasirati muvu da mu padne pod nos ili da mu je tako polako privučem. Konačno mi uspeva. On ništa a meni srce tuče jer je moja muva tako blizu tih usta;-), setim se Esoxovog govora da valja malo trznuti...naravno ja blago pomerim muvu a ovaj se poplaši i ode malo dalje. Ahhhhh grrr :lol: Dolazim do ona dva malo veča. Svestan sam da je 99% šansi da ih izvadim ali nemmogu odoljeti. Ovaj manji je nešto polako kružio, tj. plivao oko ovoga. Izaberem manjeg, naravno hehe:) No, sada sam imao malo jači predvez 0,18 :hammer:
Bacam par metara od njega, u pravcu njegove putanje, strimer polako tone i dolazi na njegovu dubinu. Šaran se zaustavlja i gleda ga. Ja ga malo zadržavam da da što sporije tone i vrlo blago ga cimam. Šaran se več opasno približava, direkt na strimer kada ono iznenada i ne znam odakle klen od nekih 45cm se zaleče ko blesav i grabi mog crazy charly-a. Šaran se poplašio i otišao. Ah, mešani osečaji, sreća i ljutna u jednom trenutku :lol: :evil: A adrenaln da ni ne spominjem. Ovaj največi šaran ko' da nije bio svestan šta se odigrava u neposrednoj blizini. Toliko je bio udubljen u to svoje čeprkanje po dnu da ništa nije primetio. Klena sam izvadio i vratio nazad. Vetrič se umirio. Ostaje mi sada samo ovaj ogromni šaran. Brrrrrr:-? :hammer: :lol: Bacam i konačno pogađam mesto ispred njega ali on ništa ne reaguje. Bojim se cimnuti da ga ne poplašim kao onoga pre, srce mi razbija sve jače. Od uzbuđenja malo povučem špagu a ovaj ništa. Ponovo bacam ali ovoga puta ne tako precizno.
Strimer tune bočno i dodiruje šaranova leđa. Ogromna riba se okrene i počne gledati moj stirimer koji polako tone. Srce mi več tako jako kuca da sam čuo sve te šumove u svojoj glavi, ušima. Kada je krenuo prema tom strimeru znoj me je oblio. Sve se to dešavalo u par sekundi. Meni je izgledalo ko' večnost. Blago povučem strimer da ne potone do kraja i šaran je več samo koji cm od moje muve. Vidim mu usta kako se pripremaju da ga usisaju. Ja gotov, znojim se, sve kipi sa mene. I stvarno, usisa ga.....kontra i bam bam levo desno glavom i ping, otkači se. Na izgleda tako debela i lenja riba odplivala je brzo kao manji deblji torpedo. Strimer je pao na dno a ja sam gledao u pravcu u kojem je ta ribetina odplivala. Par sekundi sam bio miran i tešio se "ovako i onako bi mi pokidao predvez"... Kada sam shvatio šta sam doživeo opet me je udario val adrenalina i počele su mi tresti ruke od celog uzbuđenja. Dva slovenca što su se pripremala za lov i čamca su me pozdravila ohrabrujučim rečima. Pitali su sa čime sam ga zakačio. Muva im je bila več poznata :) Crazy Charly je neverovatano dobar strimer. Sa njime sam ulovio dosta lepi klenića, dok na suvu ništa. Tokom dana sam naišao na još par šarana uz obalu ali sve je bilo pod krošnjama i nisam mogao nikako da zabacim. Jednog oko 4kg sam skoro ulovio ali kada je krenuo da usisa ja sam opet prebrzo kontrirao i promašio :-( A od grgeča ceo dan nije bilo ni g :)
Ovaj događaj sa šaranom mi još uvek ne da mira ali sam toga dana mnogo naučio po pitanju lova šarana sa muvom. Siguran sdam da ču ga kad tada uloviti.
Posle sam se šetao i tražio jezersku pastrmku, celo vreme sam si mislio kako to sada kada imam štap u rukama nje nema.
Oko jezera je bilo toliko turista kao na promenadi. Više nisam mogao da zabacujem daleko da ne bi zakačio nekoga iza sebe. I baš u tom trenutku jedna manja jezerska pastrmčica od oko 1kg polako pliva blizu obale. Ja sam u tom trenutku lovio bodorke na moju belu nimficu, dok sam navezao strimera jedna se obitelj sa decom okupila i počela vikati "vidi pastrmka, vidi vidi..." Več je bilo kasno, poplašena riba je bila več daleko... Preostali deo dana samo krupne bodorke.
Sve u svemu meni je to ipak bio lep prvi maj:)

Ps.
Danas sam ujutro lovio na bohinjskom jezeru. Klenova ko u priči i svi na bambulu i osu bambulu. Oni veliki, kapitalni koje se da videti sa mosta če me čekati kada dođem drugi put jer tamo se lovi sa drugom kartom a ja to nisam znao :-(

Jedno je sigurno, čim dođem do nekih večih para kupujem neki jak mušičarski pribor za šarana i ostalo. Na mene su ove ribe ostavile poseban utisak. Kada ga loviš u bistroj vodi i vidiš kako se polako približava tvojoj movi, otvara usta i usisava ju... nešto neverovatno! ;-)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sebastiane, ti živiš u mušičarskom raju!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Kao u snu. Kad tad moracu da posetim Bledsko jezero.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) Ovaj kraj u kome ja živim može biti stvarno mušičarski raj. Može se loviti mnogo toga. U jezeru imamo i velike linjake, jednom sam imao priliku da ga vidim kako pase (ceprka po dnu) blizu obale cini mi se krajem maja ili pocetkom juna. Imao je oko 2kg. Uglavnom mnogo kapitalnih riba. Za ozbiljniji ribolov bi bilo dobro loviti iz camca. Kanu bi tu bio idealan.
Opet i sa obale ovde ribolov ima svoje cari. Posto je riba mnogo, i to razlicitih morate dobro odluciti koju zelite jer ce te u protivnom loviti svakih 10 minuta drugu :lol: Bilo bi to: cas strimer, cas nimfa/mokra, cas suva muva :lol:
Ako zelite jezersku pastrmku i to onu kapitalnu onda je to definitivno lov iz camca. Naravno tonuca struna i vec znate ostalo ;-)
Svaki ribolovni izlazak je lep, uvek se nesto dozivi. Ovu pricu sam podelio sa vama jer je bila rec o jednom mom POSEBNOM dozivljaju ;-) :)

Ako dođe bilo tko od vas na Bled i ako budem imao mogučnost u tom vremenu da se pridružim to če mi biti veliko zadovoljstvo. Poznam mesta gde se najčešče zadržavaju različite vrste riba ;-) Naravno da ih ima svuda, samo na jednim mestima imate više šanse da uloviti neku vrstu ribe nego na drugim mestima ;-)
 
Vrh Dno