Pupe - kako i kada

ins0mnia

Junior member
Učlanjen(a)
09.10.2007.
Poruke
52
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
Jako mi se svidjela ova Sebastijanova pupa

http://www.musicarenje.org/index.php?topic=1578.msg24801#msg24801
main.php

morao sam napraviti nekoliko komada ..

zanima me kad ju je najbolje koristiti ... odprilike koji mjesec .. koje doba dana .. nacin vodjenja
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
koliko mi je poznato, pupe su ustvari emerdzeri tulara,tj oblik tulara koji isplivava ka povrsini vode da bi postao imago oblik. tako da bi i tehnika vodjenja bila dead drift sa povremenim izdizanjem muve, a period koriscenja dan do kasnijeg popodneva kada vec pocinju da izlecu krilati sedzevi.

bar je meni ovo logicno.
nadam se da ne gresim?
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Ovo je mozda za taktike i tehnike ali opisacu vam kako ja lovim lipljana na Drini sa imitacijama ovog stadijuma tularasa.Bas tako daed drift sa povremenim podizanjem muve. Naime ovu tehniku preferiram kad se riba ne javlja na povrsini i kad treba bacati na nevidjeno ,ja volim da odem na najuzvdniju tacku terena koji pretrazujem i da krenem sa nizvodnim cesljanjem terena,ne gaziti preduboko  tj predaleko bez potrebe, zabacivati malo nizvodnije od sebe i ako vam muva pokazuje i najmanje znake plovnosti odmah je potopiti po potrebi dodavati  konac(fiding) i ispravljati-namestatii ga na vodi (mending) shodno toku i strujama zategnutost celog sistema nije neophodna ali ni preterana nabrckanost nije pozeljna ,vrhom stapa pratiti kretanje muve a podizanje iste ne raditi podizanjem stapa vec usporavanjem ili kako bi to plasticnije opisao prikocavanjem znaci da ruka i stap idu malo sporije od konca i toka vode ovo na brzim delovima reke -treperavcima a na mirnijim delovima moze i povremeno zaustavljanje celog sistema jer tu ne dolazi do ,,glisiranja''  muve i njenog preterano brzog i neprirodnog kretanja sto svakako nije pozeljno. Imitacije tulara u ovoj fazi mogu biti mnoge muve a najmanje je vazna njihova realisticnost(moje misljenje) ,moji favoriti su sve vrste retko namotanih palmera od meksih isperaka petla ispod kojih je tanko namotan dabing ili recimo fazan boja petla je crvena braon cokoladna crna a moze da ima i kontra vezano pero umesto krila postavljeno uz telo, dodaci kao razne lamete izmedju palmerskih namotaja  nisu na odmet . To bi otprilike bilo to ako nadjem neku sliku muve postavicu je
pozz igor
 

ins0mnia

Junior member
Učlanjen(a)
09.10.2007.
Poruke
52
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
hvala
neka moderator prebaci temu gdje joj je mjesto .. jbg. pozurio sam da postavim

po ovome sto citam muhu ne treba previse otezavati ..
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
Liči, liči!!! Nego da se nadovežem na Igorov post - ja često ni ne menjam muvu, samo je povlačenjem potopim i od nje odmah postane pupa :D
Pa je vodim pod vodom metodom Bože pomozi  :D
I bogami, ko je vredan, radan, ne krade i otima - eto lipca :D
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Da se nadovezem na nadovezanog Milanceta , za ove rabote mnogo je dobar stari dobri razbojnik .udavis ga lepo i vozi  ;)
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Lov pupama mi je davao najbolje rezultate na sledeći način...

Lovim na viđeno, biram nešto pliću i bržu vodu. Nimfu zabacim uzvodno od ribe i dodam malo kanapa da dobijem slack u sistemu koji omogućava da nimfa slobodno tone i da to tonjenje ne poremetim kad nameštim nizvodni luk na kanapu. Kad procenom da je pupa neposredno ispred ribe, naglo zategnem kanap i pomeram štap uzvodno. Cilj mi je da nimfa što je brže moguće i u što vertikalnijem smeru krene ka površini.

Sve se odvije toliko brzo da, iako gledam ribu koju lovim, sam napad ne vidim. Osetim tup udarac na zategnutom kanapu i onda vidim ribu kako se uvija. Čak mi se čini da gotovo da ne možeš toliko brzo isvlačiti pupu da je lipac, ako mu se dopadne, ne može stići, a zvekne je u gornjem sloju vode, neposredno ispod površine. Kontra uopšte nije potrebna.

Pošto je ovde taj brzi i nagli pokret nimfe ka površini okidač, potpune je suvišno praviti detalje poput očiju, krilnih pupoljaka, "antena"... Proste muve rade posao.
 

Prilozi

  • IMG_3073.JPG
    IMG_3073.JPG
    113,2 KB · Pregleda: 51
  • IMG_2533.JPG
    IMG_2533.JPG
    162,9 KB · Pregleda: 48
Vrh Dno