Reka Pinios- Grcka

radodeyan

Senior member
Učlanjen(a)
10.08.2006.
Poruke
146
Broj reagovanja
32
Ova reka se uliva u Egejsko more, pa sam mislio da je ova tema najprikladnija. Reka je blizu letovalista Nei Pori, pa posto tu letujem, mislim da je posetim. Interesuje me da li je neko pecao na ovoj reci? Koje ribe zive u noj, kakav je rezim ribolova, da li i gde se kupuje dozvola i slicne stvari?
 

ILIJA

Senior member
Učlanjen(a)
29.06.2011.
Poruke
131
Broj reagovanja
0
Ja nisam bio licno ai sam pitao druga.Ne treba ti dozvolu za pecanje a od ribe imas klena,mrenu,soma i skobalja.Najbolji tereni su oko mosta(gde je putarina) i kod manastira Sv Petka.
Kod mosta imas neki izvori ladne vode koji prave da reka bide bistra i hladna.
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Ja sam bio na ovoj reci, zanimljiva je. Ima u njoj svega i svacega... Sa klenovima mozes da se zezas po ceo dan jer su po povrsini i ima ih mali milion. Som je bas zastupljen, svi varalicari idu ciljano na njega. Dosta skobalja, sarana, nisam siguran za bucova. Iz price znam da u nekom delu reke ima salmonidnih vrsta, samo ne znam gde i nisam siguran koje su vrste u pitanju, cini mi se da se radilo o lipljenu. Raspitaj se pa vidi gde sta i kako... Sto se tice musica koristio sam sve kao i kod nas sto bih koristio.
Inace, predlog ako ides kolima da izdvojis jedan dan da odes na reku Voidomatis severno od mesta Janjina. Proguglaj malo, videces o cemu je rec. Reka je raj... nikada u zivotu nisam video tako netaknutu salmonidnu reku. Imas izvjestaje Amerikanaca koji je uporedjuju sa svojim rekama po bogatstvu zivim svetom. Mozda ti je daleko, verovatno par sati voznje od Nei Poria, ali ako odlucis da je posetis neces se pokajati sigurno.
Inace, nisam siguran kako je stanje sada, ali Grci ranije nisu imali nikakav vid dozvola za recni ribolov, jer... nema mesta koje je dalje od mora vise od 100km, pa je odnos morsko prema recnom ribolovu 98% : 2%! Bila je neka reka na kojoj Grci ne pecaju, nisam siguran mozda je bas Pinios, jer su u njoj podavljene hiljade njihovih vojnika u nekom ratu.

I tako... srecan put, slikaj i ispricaj ovde kako je bilo kad se vratis!  :bye:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Xfactor je napisao(la):
Iz price znam da u nekom delu reke ima salmonidnih vrsta, samo ne znam gde i nisam siguran koje su vrste u pitanju, cini mi se da se radilo o lipljenu.
Najjuznija tacka na planeti gde ima lipljana je reka Ljuca u CG.
 

radodeyan

Senior member
Učlanjen(a)
10.08.2006.
Poruke
146
Broj reagovanja
32
Xfactor je napisao(la):
J jedan dan da odes na reku Voidomatis severno od mesta Janjina.

Prolazio sam tuda kada sam se vracao sa Lefkade. Reka odlicno izgleda, ali tada nisam nosio pribor. To je bar 5-6 sati voznje , i ostace u planovima za neki drugi put
 

radodeyan

Senior member
Učlanjen(a)
10.08.2006.
Poruke
146
Broj reagovanja
32
ILIJA je napisao(la):
.Najbolji tereni su oko mosta(gde je putarina) i kod manastira Sv Petka.
Kod mosta imas neki izvori ladne vode koji prave da reka bide bistra i hladna.
Nisam uspeo da detaljno pogledam. Da li su ta mesta blizu Nei Pori. Ja sam gledao neke slike na Google maps,neka mesta uzvodno 30-40 km od uliva u more, i meni je izgledalo da je to salmonida voda.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Pinjos ti je od Nei Porija oko 15 km auto-putem.

Pecam tamo od 1990. i dobro ga poznajem. Ima više totalno različitih delova reke... Pre ulaska u klisuru gde je manastir Sv. Petka je to vruća plitka i spora reka, sa mnogo klenova, somova, šarana, bodorki, babuški... U klisuru prima stotine ledenih izvora, postaje (leti) 3x veća i dovoljno hladna da u njoj mogu živeti salmonide, ali ih nekim čudom nema (mladica bi 100% živela, samo nema odakle da dođe). Tu već ima osetno manje šarana i somova, a mnogo više skobalja, mrena, potočnih mrena, dvoprugastih uglija, beovica... Skobalji su alavi, možeš ih loviti na mušice.

Imaš i egejskog šljivara (Vimba melanops).

Ka ušću se opet polako greje i menja, a oko ušća se vrzmaju brancini i zubatice.

Ako hoćeš lagodno mušičarenje sa 1000 napada klenova svih veličina, idi uzvodno od klisure (oko 25-30 km od Nei Porija), gde je voda topla i plitka, a ceo kraj je skoro ko polu pustinja, nema rastinja da se provlačiš satima kao kada zakasaš u donji tok, gde ima 10x više vigetacije. Tu imaš sasvim realnu šansu da na strimera uloviš somče.

Čuvaj se obada, stršljana i prugastih komaraca, jednom su me ovi poslednji toliko izujedali da sam imao ozbiljnih zdavstvenih problema (mesecima otečene žlezde, verovatno mi preneli neki virus, ali sam ga ubio na kraju).
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
radodeyan je napisao(la):
Da li ima zmija?
Naravno, kolko oćeš.  :D Ja volim zmije pa mi ne smeta, mada me je jedan smuk od preko 2 m pošteno isprepadao da Pinjosu kada je skočio pored mene. Mada je bilo savršeno logično da ih tu bude, prelazio sam preko tek požnjene njive pšenice, gde uvek ima mnogo miševa, a za njima dođu smukovi. Otrovnu zmiju nikada nisam video u Grčkoj.

Nemoj da se isprepadaš ako sretneš šilca (Platyceps najadum) koji je lud kao struja, ali potpuno bezopasan.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZioPiRYi5E0[/youtube]
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da dodam: ako se ne varam, u Grčkoj imaš samo jednu otrovnu zmiju, šarku. Plus je mnogo manje opasna od poskoka, pa čak i kad nekog ujede, to se najčešće završi dobro, uz lekarsku intervenciju. Mislim da je čak i nema oko Pinjosa. Ne brini za zmije. 100x je veća šansa da te ujede ovčarski pas, ima ih mnogo oko Pijosa i nisu nimalo druželjubivi.  :lol:

(koja propas' od mene, sve sam naplašio čoveka  :doh: )
 

radodeyan

Senior member
Učlanjen(a)
10.08.2006.
Poruke
146
Broj reagovanja
32
Placam pice u svakom slucaju. Pogledaj PP, da ne davimo ljude.
 
Vrh Dno