Riblja napast ili ...

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Tekst u nastavku je naravno uzet sa medija, dali je uistinu ovoliko ozbiljno ili mediji po tko zna koji put prenapuhavaju teme da bi imali o čemu pisati, vaša iskustva i mišljenja?
Usput zadnji puta kada sam "umušičario" par glavoča, pisao sam o tome i fotke postavio, uistinu je bilo uočljivo po kamenim sprudovima čudo jedno ove ribice, dali ih zbog drugačijeg ribolova nisam primjećivao ili su se uistinu opasno namnožili ?

Proždrljivac iz Crnog mora uništava riblji mlađ

VUKOVAR – Posljednjih mjeseci vukovarski ribiči uočavaju u Dunavu sve veći broj glavoča, ribica za koje su stručnjaci utvrdili da su opasna prijetnja prirodnoj ravnoteži, ne stoga što jedu drugu ribu, nego što zbog iznimne brojnosti i agresivnosti oštro konkuriraju drugim vrstama za hranu i pogodan dio staništa za život i razmnožavanje. Dušan Jelić iz Hrvatskog društva za biološka istraživanja navodi da je riječ o ribama oblika tijela karakteristična za ribe koje žive uz dno.
“U pijesku, mulju ili među kamenjem traže hranu, odrastaju, pare se i polažu jajašca. Na prsima imaju srasle trbušne peraje u obliku školjke kojima se mogu snažno prihvatiti za podlogu kako ih voda ne bi odnijela. Uglavnom se hrane vodenim beskralježnjacima s dna, a samo vrlo veliki primjerci mogu konzumirati druge sitne ribice. Njihovim su širenjem najviše ugrožene naše domaće vrste koje naseljavaju dno”, objasnio je Jelić, dodavši kako se različite vrste glavoča posljednjih 15 godina šire uzvodno Dunavom od Crnog mora, a u hrvatskom su dijelu Dunava učestale posljednjih pet godina. Prema njegovim riječima, osim keslerovog glavoča (Neogobius kessleri), kojeg vukovarski ribiči često uočavaju, u hrvatskom dijelu Dunava mnogo su češće druge dvije vrste: riječni glavoč (Neogobius fluviatilis) i glavoč okrugljak (Neogobius melanostomus). Kaže kako ljudi iz neznanja sve te vrste zovu peševi, pri čemu griješe, s obzirom na to da pravi peš živi isključivo u visokoplaninskim bistrim i hladnim potocima u zoni pastrve.
“Sve tri vrste mogu se pronaći i u Savi i Dravi, a ovogodišnji nalazi potvrdili su pojavu riječnih glavoča u Kupi i Muri. Te se vrste dijelom šire rijekama uzvodno, naseljavanjem novih staništa, no prenose se i kada se jajašca glavoča zalijepe za brodove i čamce ili se glavoči izmrijeste u kakvu šupljinu na brodu pa brod jajašca prenosi u stotine kilometara udaljena područja, gdje se izlegu glavoči”, naglasio je Jelić, ističući da glavoči nikada nisu bili egzotične ribe za Hrvatsku, jer u našoj zemlji živi šest autohtonih vrsta slatkovodnih i 20-ak vrsta morskih glavoča.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Tog smrada sam često dobijao na plovak i na dubinku bilo kakav mesnat mamac da sam stavio. Dunav - virovi, sprudovi, limani, umiren ili brz tok nije bilo veze svuda se je on našap  :p Pored jegulje, balavaca kojekakvih ovog glavoča sam mrzeo videti na udici. Mnogo ružno stvorenje a koliko izgleda i štetno. Mada, manji primerci su bili odlični kao mamac za smuđa  :D
 
Vrh Dno