roll cast instrukcije

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Ja ga izvodim,verovatno poluispravno,  iz vise puta jer nemam prostora da se razmasem, izvucem koliko mogu kanapa rukom,trznem stap ka napred da tih 2-3m bacim pred sebe, zatim stap polako podignem ispred sebe pod uglom od 75-80stepeni u odnossu na tok povucem kanap unazad tako sto  vrh  stapa postavim iza sebe i stap opet ima slican ugao samo sa zadnje strane-kao u ogledalu,dok povlacim stap unazad pustam da mi se odmotava kanap,klizi kroz prste kako bih odmotao jos vise kanapa,tj deo kanapa koji sam prvo izvukao rukom se „zalepio“ za vodu i usidrio  se pa kad povlacim stap unazad ta sila odmotava  kanap i stvara dodatnu duzinu kanapa za svaki sledeci zabacaj-mada ja uvek pre nego pocnem da pecam odmotam kanap na vodu,ali to ne menja stvar. Kad stap postigne nekih 75-80st iza nas kanap formira slovo D iza nas tad postepenim ubrzanjem trznemo stapom napred,s’tim da vrh stapa putuje paralelno sa horizontalom i stopiramo ga kao kad normalno zabacujemo,naravno ni povlacenje kanapa  rukom koja ne drzi stap-haul nije na odmet,sve se ovo uzvodi izjedna,kontinuirano. Kad muva padne na vodu,ako zelimo duzi zabacaj ponovimo postupak.
Al sam zamrsio,mada ko polako procita verujem da ce skapirati
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
oholi je napisao(la):
Kad muva padne na vodu,ako zelimo duzi zabacaj ponovimo postupak.
Al sam zamrsio,mada ko polako procita verujem da ce skapirati

Bogami... i jesi!  :D
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
kolko je vazno kod roll casta da kanap bude namascen?
juce sam malo bio na moravi i vezbao,uglavnom nece lepo da se ispravi kad zabacujem,trudio sam se da oponasam instrukcije joan wulff
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Mislim da je za roll cast najbitniji štap. Lično nikad nisam mazao konac ničim i nisam imao problem sa ovim zabačajem, naravno, od kad pecam Sage-om. Ne može se svakim štapom izvesti dobar roll cast ili postići zadovoljavajuća dužina zabačaja.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
sta znaci dobar stap? ostar?....?
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Posto u roll castu najveci problem predstavlja ,,punjenje stapa ili load i akumulacija energije u stapu koju cemo da predamo koncu prilikom zabacaja jer nemamo klasican back cast (struna ne ide iza nas)  prigodno je upotrebiti Late rotation ( kasnu rotaciju) Najkrace receno i uprosceno :podignite ruku visoko da vam rame bude kod uva , u laktu je ugao od 90* znaci vrh stapa je iza ledja a stap je pod uglom od 45* u odnosu na horizontalu i onde VUCETE stap i ruku nadole i napred kao da cete da bacite stap poput koplja stim da je vrh tog koplja drska stapa-u ovom potezu dobijate pocetno punjenje i savijanje stapa kad vam ruka i stap vec prodju pored glave i ispred vas su zarotirate stap tako da se dodatno savija-puni i onda ga dzilitnete kao pracku s tim da pravilo postepenog ubrzavanja i stopa u trenutku najveceg ubrzanja i dalje vazi i usudio bi se reci taj stop mora biti vislje nego sto nam draga baka JOan pokazuje na svojim snimcima(dinamics of flycasting) , upravo da bi se cceo sistem ispravio.
Naravno da roll cast zavisi i od stapa: kod meksih stapova vrh je zabaceniji pozadi a kod ostrijih stapova vrh je blize vertikali Jos jedna stvar koja je vrlo bitna  da u realnim situacijama na vodi roll cast je dinamicka radnja koja se izvodi u jednom aktu pa je i load bolji znaci niko vas ne ocenjuje i nemorate stati, vec iz onog dinamickog D loopa crpete  energiju za ispaljivanje rolllcasta .
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Na svim prezentacijama Ace Ivanovića,instruktora ,čovijek je lijepo govorio.Ne mogu da citiram,ali odprilike poanta je:

Svi vodeni zabačaji kao i zabačaji daleko završavaju se visokim stopom.Ameri bi rekli "aim high".

Ja mu vjerujem,a vi probajte.Pogotovo za rol.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
rabbit je napisao(la):
Na svim prezentacijama Ace Ivanovića,instruktora ,čovijek je lijepo govorio.Ne mogu da citiram,ali odprilike poanta je:

Svi vodeni zabačaji kao i zabačaji daleko završavaju se visokim stopom.Ameri bi rekli "aim high".

Ja mu vjerujem,a vi probajte.Pogotovo za rol.
    :tbumb: :tbumb: :tbumb: :yeswink: :yeswink: :yeswink:
 
Vrh Dno