S V I T A C

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Primetih da, neverovatno, nema nigde na sajtu ni jedne imitacije svitca. Mnogi kao i ja u nedostatku lepe pastrmske vode u blizini su primorani da pecaju klenove. Svitac je izuzetan mamac a i vreme mu je sada. Ovo je veoma jednostavna imitacija i veoma lovna.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Baš sam pre neko veče uhvatio svitca i dobro ga zagledao iz svih uglova. Imitaciju spremam ovih dana :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uživač, pre nego što napišem nešto na ovu zanimljivu temu, molim te da mi nešto preciziraš. Da li misliš na svica koji svetli noću ili onu bubu (Soldier Beetle) koju ribolovci na "brzi pec" nalaze u detelini?
33cantharid-adult1.jpg
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Uživač, pre nego što napišem nešto na ovu zanimljivu temu, molim te da mi nešto preciziraš. Da li misliš na svica koji svetli noću ili onu bubu (Soldier Beetle) koju ribolovci na "brzi pec" nalaze u detelini?
33cantharid-adult1.jpg

Cek bre Mix pa zar ova sa tvoje slike ne svetli nocu u periodu sto kazu kad zito zri?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
2QD08QT0WQWKXK1K5KDKIKTKAQDKMKTKNQAKUQJ01QLSAQY08QC0KKWK0KT0SK9KZKV0RKWKKKEKIKPK4QD0HKB0.jpg

Ovo je ta soldier fly koju naši ribari (i ja ponekad) zovu svitac iako ona to nije niti ima sposobnost da svetli.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovako izgleda pravi svitac koji svetli.
0L6ZLLEZILTH2HLR6HBH2HFH6HAZNHRR6HNZ2HRR6HFH7HFHILHR2HLR9H3HWHFHNHJHMHGZXLWZUH1Z8LPZ0LDHRL.jpg

A ovako ono što je krupnije i nalazimo ga danju u travi i nikad ne svetli. Ribolovci imaju običaj da ga zovu svitac i da ga koriste u lovu klena.
2QD08QT0WQWKXK1K5KDKIKTKAQDKMKTKNQAKUQJ01QLSAQY08QC0KKWK0KT0SK9KZKV0RKWKKKEKIKPK4QD0HKB0.jpg
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Jel ima neko sliku svitca sa donje strane, tj. da mu se vidi abdomen?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mix stvarno si tata za ove bube! Sad si me zbunio nacisto, ono sa cime sam ja pecao klena kao klinac lici i na jedno i na drugo ali smo ga uvek zvali svitac. Jel' svicu krila idu do kraja tela? Ili makar malo viri dupe? Ono sto sam ja hvatao po danu je bilo oko 1cm
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
FIREFLY ili SVITAC ovako svetli, i evo par slika abomena kao i delova tela i boja pojedinih delova.  :bye:
 

Prilozi

  • firefly.jpg
    firefly.jpg
    14,9 KB · Pregleda: 1.999
  • Firefly_bw.GIF
    Firefly_bw.GIF
    7,3 KB · Pregleda: 736
  • firefly_purdue.jpg
    firefly_purdue.jpg
    226,4 KB · Pregleda: 1.169
  • fireflyjv0.jpg
    fireflyjv0.jpg
    12,8 KB · Pregleda: 3.018
  • firefly-on-milkweed-small.jpg
    firefly-on-milkweed-small.jpg
    21,3 KB · Pregleda: 985

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Momci, ne verujem da je iko pecao na pravog svica. Ono što ribolovci zovu svitac je insekt koji je duplo veći od svica, nikada ne svetli, češći je i brojniji i ima crna krila na crvenom telu. Krila mogu da budu kraća od tela kod ženke koja je puna jaja, a inače je malo kraće ili iste dužine. Mislim da se zove "SOLDIER BEETLE" ili "SAILOR BEETLE".
To su insekti iz roda Cantharis i ima nekoliko vrsta. Ovo je Cantharis fusca.
Simpsone, da li si ovo nazivao svicem? Ja jesam.

2509303198_cc128c1179.jpg
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Momci, ne verujem da je iko pecao na pravog svica. Ono što ribolovci zovu svitac je insekt koji je duplo veći od svica, nikada ne svetli, češći je i brojniji i ima crna krila na crvenom telu. Krila mogu da budu kraća od tela kod ženke koja je puna jaja, a inače je malo kraće ili iste dužine. Mislim da se zove "SOLDIER BEETLE" ili "SAILOR BEETLE".
To su insekti iz roda Cantharis i ima nekoliko vrsta. Ovo je Cantharis fusca.
Simpsone, da li si ovo nazivao svicem? Ja jesam.

2509303198_cc128c1179.jpg

Neverovatno posle toliko vremena a brat bratu ima skoro 35 godina, mozes da saznas da si konstantno bio u zabludi. Zahvaljujuci musicarenju covek valjda pocne i drugacije da razmislja o bubama. Nekada mi je to bilo sasvim nebitno. Mix svaka cast za ovo, nikada vise tu crvenu bubu necu nazivati svicem.
E sad se postavlja pitanje kako li klen reaguje na pravog svica? Ovu bubu je voleo opasno u ovom periodu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Slobodno je zovi "ribarski svitac". Neka to bude njegov privremeni naziv. Njega zaista obožava klen. Eksperimentisao sam na jednom ribnjaku hraneći klenove ribarskim svicima, pčelama i osama. Zanimljivo je da su klenovi sve ose i pčele koje su uzeli u usta vrlo brzo ispljunuli, dok su sve ribarske svice zadržali i uslast progutali.
Naravoučenije:
CANTHARIS JE PRIRODNA HRANA KLENOVA.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Na ovu (ove) sa tvojih slika, mislim na ove u ljubavnom zagrljaju. Kao klinac sam jurio ove što svetlucaju noću i razmazivao ih po rukama i majci i redovno sam dobijao batine zbog toga. Znam da i prvi i drugi insekt ne liče baš mnogo ali ih ipak nazivamo svitcima :blush:
 
Vrh Dno