Sacuvajmo cistokrvonog SRPSKOG LIPLJENA!

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Jedina izrazito Spska reka na kojoj imamo polulaciju lipljena je Rzav. Ovu reku bi trebalo drzava ili institucije za zastitu ugrozenih vrsta i zivotne sredine da uzmu pod zastitu, jer je sa pravom najlepsa srpska reka. Izrazito divlja voda, teska kako za ribolov tako i za cuvanje. Vrlo malo je mesta gde je moguce prici autom do same vode. Nekoliko neprohodnih kanjona uspevaju da regenerisu ovu reku uprkos cinjenici da se neizmerno izlovljava. Protice kroz cetiri opstine, Ivanjicku, Uzicku, Pozesku i Ariljsku. Rzav nastaje od Velikog Rzava i Malog Rzava. Oba izviru na Ivanjickoj tetitotiji, tacnije na podrucju mesne zajednice Mocioci. Kroz taj deo Ivanjicke teritorije lipljena nema, reke su toliko male da je nemoguce musicariti. Govoricu od Velikom Rzavu koji je naseljen populacijom lipljena. Lipljen naseljava uglavnom donji tok Velikog Rzava, kao i deo reke ispod usca malog Rzava do akumulacije Sevelj. Posto su Uzicani Djetinju sveli na rezim Uhvati-Pusti, svi ne dobronamerni ribolovci hrle na Rzav pustoseci ga zarad kila ribljeg mesa!!!!Prosle sezone sam zatekao nekolicinu Uzicana koji varalicama, zivim mamcima i drugim nedozvoljenim sredstvima love i ubijaju ribe bez mere. Posto je lipljen pod trajnom zabranom ne predstavlja problem za nesavesne ribolovce koji ga zajedno sa pastrmkama od 20cm trpaju u kesu i nose. Nije to slucaj samo na Uzicanima, gomila Ivanjicana, Ariljaca i Pozezana ponasa se jos gore. Reka je ove sezone postala ne zasticena. Ribocuvarske sluzbe nema ni za lek. Ostali smo mi ribolovci da se nemocno borimo protiv gamadi koja nam brani ono zbog cega zivimo-da uzivamo muricareci lipljena. Pored toga Rzavu prete i seljaci, koji mu cud znaju bolje nego iko. Postavljanjem koseva, pregradjivanjem i odvodjenjem reke takodje pogubno deluju na riblji fond. Mislim da sa ovom rekom mora da se povede racuna. Ovo je jedina izrazito srpska voda u kojoj jos uvek imamo polulaciju lipljena. Zalosna je bolna istina sa kojom se suocava Rzav. Bas iz tog razloga pokusavam da polarizujem ovu salmonidnu vodu, kako bi sve vise bilo musicara u fazonu C&R ne bi li pozitivno delovali na ostale. Mnogo puta sam imao priliku da pored mene peca covek na belog crva i plovak. Sve do jedne ribe trpa u kesu, do momenta dok mi muvu nije pokupio liplac od nekih 40cm, izvadio sam ga nezno, oslobodio udice i poljubio i vratio u vodu. Da ste mogli da vidite facu tog lika, sada bi se smejali. Mislim da se osecao toliko bezvrednim da je to strasno. Ne znam ni sam da li je pobeleo, pozeleneo, pocrveneo, uglavnom menjao je boje kao kameleon. Okrenuo se spakovao onaj stap i otisao. Mislim da je umro od stida, verujem da nas je vise ovakvih kao sto sam ja da povedemo racuna o ovoj nadasve najlepsoj srpskoj reci, sigurno da bi delovali vaspitno da takve ljude. Bas iz tog razloga pokusavam da skrenem paznju na pokret C&R, koji ima izrazitu vaznost za ocuvanje ribljeg fonda u Rzavu. Niko nam drugi nece sacuvati reku ako je sami ne sacuvamo!!! Ukoliko bi uspeo mrest lipljena u mrestilistu Braduljica, sigurno da ce i Rzav dobiti svoj deo. Danas je najugrozenija populacija lipljena od 10-15cm, ti sitni jednogodisnji primerci, lako postaju plen polovkarosa. Manje su oprezni, napaze se na mirnijim prelivima u priobalju.

Danas na Rzavu imamo primerke lipljena preko 45cm. Imao sam priliku prosle godine da ulovim jednog takvog, ali sam isto tako bio svedok hvatanja lipljena od strane jednog nesavesnog musicara (onog koji kupi sve ko usisicac, protivnika C&R, protivnika lovostaja....), naime uhvatio je lipljena od 52cm. Od sramote nije dozvolio da se slika, a verovatno ga je pojeo. Dok je ovakvih ljudi u okruzenju lipljenu preti propast. Imam podatak koju ukazuje da je protekle zime, nekolicina ribolovaca po niskom vodostaju na plovak i zivog moljca(veliku kamenjarku), satrlo veliku kolicinu lipljena oko sela Svrackovo i Roge. Niko ih nije sankcionisao niti upozorio. Strasna istina.
Veca populacija lipljena sada naseljava musicarski revir "Bosa noga", gde je ugvavnom prohodan teren i dobro cuvan od strane pravih musicara i prijatelja Rzava, tako da je vrlo tesko prokriumcariti ribu sto me raduje. Obavezna je uoptreba udice bez povratne kuke.
Sve do mementa dok se neke ozbiljnije organizacije i institucije za ocuvanje vrsta koje nestaju ne umesa, Rzavu preti pogubljenje u pravom smislu te reci. Posto je nedavno osnovana Musicarska federacija Srbije, osecam da ce se nesto bitnije promeniti i da ce se Rzav ipak naci na listi najcistijih reka Evrope na kome cemo svi uzivati loveci kralja salmonida lipljena!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lepo je imati u svojoj zemlji reku poput Rzava. Medjutim, pored slabih zakona, jos slabijeg sudstva i hronicnog nedostatka profesionalnih ribocuvara, nemoguce ju je sacuvati. Sumadinac mozda ponekad lupne po nesto, ali je sigurno zaljubljenik u ovu reku i njenog "srpskog" lipljena. Samo takvi mogu biti od pomoci. Izgleda da je posten covek i nece se "primiti" na zastrasivanja i podmicivanja ribokradica. Istovremeno, sigurno je jedan od najistaknutijih musicara svog kraja, mada...
Krasi ga sasvim dovoljno vrlina da moze da preduzme nesto vise. Moj predlog je da se aktivira u svom udruzenju, kako kao ribocuvar, tako i kao potencijalni clan upravnog odbora ili cak i predsednik udruzenja! Ne znam ko su sadasnji funkcioneri, ali sudeci po Sumadincevim recima, lose rade. Veoma ih je lako smeniti. Oni uzivaju mnogo manju podrsku od Sumadinca. Mozda on toga nije svestan, ali kad stanu udruzeni musicari uz njega, shvatice da je to sila mnogo jaca od one koja sada, tako lose, gazduje Rzavom.
Sumadinac, uzmi stvar u svoje ruke!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mixe moram da reagujem na par tvojih izjava, molim te da mi objasnis sta znaci "Sumadinac mozda ponekad lupne po nesto", posto u mojim recima ima samo istine i niceg drugog. Ne znam kako ovo da protumacim, moraces da mi objasnis malko detaljnije. Pored Sumadinca u ovom kraju ima jos uvek zaljubljenika u Rzav i lipljena, tako da ce polako stvari izlaziti na videlo. Druga stvar sto moram da kazem jeste da Rzavom gazduje Udruzenje sportskih ribolovaca Rzav iz Arilja, a ja sam clan udruzenja OOSR Moravica, tako da je tesko da budem bilo sta osim clana USR "Rzav" iz Arilja. Jedina sansa da od Rzava bude nesto ako bi Musicarska federacija dobila na gadovanje Rzav. To bi bila idealna prilika da ova najlepsa planinska reka u Srbiji zablista pravim sjajem. Moj poziv da se sto vise pravih musicara (onih koji ce postovati C&R, ocuvanje ekoloskog stanja...) sjati na ovu reku, ne bi li preovladali pravi sportski ribolovci. Kada bi svakog vikenda na Rzavu musicarilo nekoliko desetina pravih musicara kakve sam gore opisao, sigurno bi potisnuli one negativce i davali primer mladjim narastajima. Ne bi smeo onaj sa plovkom ili aparatom da pridje reci, ali opet bez profesionalne ribocuvarske ekipe koja ce danonocno motriti na reku tesko da ce biti sta. Sumadinac ima jos jedan veliki posao pored Rzava, a to je Studenica koja isto tako bitna reka kao Rzav, a uglavnom protice kroz Ivanjicku teritoriju. Mnogo posla nigde razumevanja, nemamo pravnu drzavu, institucije koje ce rigorozno delovati na prekrsioce, ali mislim da bi bilo dovoljno da se usvoji zakon o koncesiji, da se potencijalne reke daju ljudim koji ce od njih napraviti prave musicarske vode, na koje cemo svi rado ici, pecati i upecati. Zbog te male promene u zakonu koja se moze resiti jednim zasedanjem skupstine, ucinili bi veliki korak! Posto drzava nije u stanju da se bori sa ribokradicama mislim da bi ovo bila velika stavka. U Bosni nicu jedan za drugim musicarski reviri, brdo izbora i razlicitih reka koje su svaka na svoj nacin lepe. Mislim da Srbija ima toliko potencijala da ljudi nisu svesni toga, ali kako stvari stoje mislim da ce biti bolje.
 

milanrzav

Junior member
Učlanjen(a)
23.04.2008.
Poruke
26
Broj reagovanja
0
Lokacija
Borca
Pozdrav svima,nov sam clan,i posto sam odrastao na Rzavu i imam mnogo iskustva na njemu tacnije 19 godina,istina je da je situacija na Rzavu jako losa,ipak mislim da mestani sela pokraj Rzava igraju glavnu ulogu u krivolovu,najvise volim da pecam ljipljena i najveci kojeg sam ulovio imao je 42 cm!ali iz godie u godinu sve ga je manje........
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Stvarno mi je zao kad cujem ili procitam ovako lose vesti,izgleda je kuriozitet saznati da u Srbiji postoji ijedna voda koja je dobro cuvana.Pocinjem da razmisljam u pravcu kojim je najbolje nesto preduzeti,a ne cekati  na nekog drugog i na kakvo cudo.U ovome se slazem sa Mixmasterom.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nema više "čistokrvnih" riba, ali ima reka u Srbiji koje bi mogle da prime lipljene odgajene veštačkim putem. Možda Rzav, Studenica, Gradac, Visočica, Jerma, Vlasina, Mlava i Đetinja nisu pogodne za kompletan životni ciklus više generacija lipljena, ali zato smo tu mi, ljudi. U zemljama mudrih ljudi svakojaki potočići su ispunjeni kapitalnim lipljenima, koji se možda tu ne mreste, ali to i nije obavezno. Stručnjaci za ribarstvo i ihtiologiju im završavaju to bolje nego priroda. Nažalost, u Srbiji nema takvih stručnjaka i profesionalaca. Jedva se proizvodi potočna pastrmka i to, sve neki mešanci atlantsko-jadransko-egejsko-crnomorske krvi. Mladica, riba kojom se toliko dičimo nikad nije ozbiljno uzgajana, a lipljen je nešto o čemu niko i ne razmišlja i pre će neko naš odleteti na mesec nego što će se neka od naših reka poribiti jednogodišnjom mlađi lipljena sa domaćeg ribnjaka.
Rzav je lepa pastrmska reka, ali je isuviše mala da bi se populacija lipljena održala bez pomoći pravih stručnjaka i ribočuvara.

Pozdravljam Milana sa Rzava i želim mu dobrodošlicu na ovaj forum. Nadam se i da ću ga upoznati na takmičenju, krajem maja.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Cistokrvnog lipljena u Srbiji ima ponegde na Ibru i Limu. Rzavski lipljen je slovenacki, dok je Drinski mesan, ima jednih i drugih. Studenica je raka u kojoj je ziveo autohtoni lipljen, pravi domaci, ali nazalost ostali smo bez te ribe.

Mix je pomenuo domaca mrestilista, tu cu morati da ga demantujem, ali ne na forumu, vec cu ga licno odvesti u mrestiliste na Braduljici, da vidi kako fnkcionise jedino mrestiliste kojim gazduje grupa ribolovaca okupljenih oko OOSR Moravica. Potrudicu se da se licno uveri u kvalitet ribe iz mrestilista. Mresti se domaca autohtona potocna pastrmka koja potice iz reka Ivanjickog kraja, Moravice i pritoka, od kojih se deo mladji ostavlja kao priplod i mogucnost nastavka reprodukcije ove vrste. Druga riba je potocna pastrmka takodje dunavskog sliva, ali poreklom iz Bosne. Razlika postoji u ponasanju i boji, na sta ce se licno uveriti. Mrestiliste vec godinama sa uspehom mresti i uzgaja mladj mladice, stim sto ce maticno jato stasati tek sledece godine, tako da nece biti potrebno izlavljavati ribu iz pritoka Lima, Moravice...da bi se doslo do jedinki, vec ce se mrestiti riba iz ribnjaka. Sto se tice lipljena to je druga stvar. Nabavkom nekoliko hiljada jednogodisnjih riba, prosle godine, vec ove godine formirace se maticno jato, sa dovoljnim brojem jedinki koje ce vec sledece godine krenuti da se mresti. Do sada nikada nismo uspeli da izmrestimo lipljena, ali ovog puta ulozicemo sav trud da do toga dodje.

Mix ima cast, da bude moj gost, da obidje Studenicu, Rzav, Moravicu, Nosnicu....poseti Braduljicu kada god to bude pozeleo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sumadinac je napisao(la):
Cistokrvnog lipljena u Srbiji ima ponegde na Ibru i Limu. Rzavski lipljen je slovenacki, dok je Drinski mesan, ima jednih i drugih. Studenica je raka u kojoj je ziveo autohtoni lipljen, pravi domaci, ali nazalost ostali smo bez te ribe.

Mix je pomenuo domaca mrestilista, tu cu morati da ga demantujem, ali ne na forumu, vec cu ga licno odvesti u mrestiliste na Braduljici, da vidi kako fnkcionise jedino mrestiliste kojim gazduje grupa ribolovaca okupljenih oko OOSR Moravica. Potrudicu se da se licno uveri u kvalitet ribe iz mrestilista. Mresti se domaca autohtona potocna pastrmka koja potice iz reka Ivanjickog kraja, Moravice i pritoka, od kojih se deo mladji ostavlja kao priplod i mogucnost nastavka reprodukcije ove vrste. Druga riba je potocna pastrmka takodje dunavskog sliva, ali poreklom iz Bosne. Razlika postoji u ponasanju i boji, na sta ce se licno uveriti. Mrestiliste vec godinama sa uspehom mresti i uzgaja mladj mladice, stim sto ce maticno jato stasati tek sledece godine, tako da nece biti potrebno izlavljavati ribu iz pritoka Lima, Moravice...da bi se doslo do jedinki, vec ce se mrestiti riba iz ribnjaka. Sto se tice lipljena to je druga stvar. Nabavkom nekoliko hiljada jednogodisnjih riba, prosle godine, vec ove godine formirace se maticno jato, sa dovoljnim brojem jedinki koje ce vec sledece godine krenuti da se mresti. Do sada nikada nismo uspeli da izmrestimo lipljena, ali ovog puta ulozicemo sav trud da do toga dodje.

Mix ima cast, da bude moj gost, da obidje Studenicu, Rzav, Moravicu, Nosnicu....poseti Braduljicu kada god to bude pozeleo.

He, he, he  ;) Šumadinac priziva starog druga i prijatelja iz ribolova, a "neprijatelja" sa foruma  :tbumb:.

Imam razloga da mu verujem i drago mi je što sam ga isprovocirao da objavi ovu radosnu vest, koju sam i ja dočuo od Dr. Lugića, o pripremi matičnog jata lipljena. Ubeđen sam da će uspeti i mrest i uzgoj lipljena. A tvoj zov neću zaboraviti. Srpski lipljen mogao bi da postane moja omiljena riba, a ako ja zakusam po vašem ribnjaku, uskoro će "slovenci" zaplivati i nekim rekama u okolini Niša. Preneće ga ptice  ;).
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mixe Sumadinac te ne priziva, nego te poziva, a to je velika razlika.

Sto se tice lipljena, nadam se da ce nam poci za rukom, iako imamo jato od 1000 dvogodisnjih riba velicine oko 20cm, ove godine nisu bile polno zrele, tako da ovaj poduhvato ostavljamo za sledecu sezonu. Ovaj lipljen koji pliva Braduljickim mrestilistem nije slovenacki, kao onaj iz Rzava, vec je lipljen dunavskog sliva, koji potpuno odgovara nekada autohtonom iz Studenice i Moravice. Ovo ce biti veliki korak za sve, pre svega ribolovce koji ce preko svojih maticnih udruzenja moci da dodju do zdrave domace mladji i odraslih jedinki, a sto je najvaznije moci cemo da poribimo nase reke, ovom plemenitom ribom koja je odavno nestala. Kada budes dosao kod mene, a od tebe zavisi kada ce to biti, vodicu te u mrestiliste da vidis kako sve funkcionise, pa onda nekoliko stotina metara nizvodno u Studenicu da pecamo pastrmke, a sledeceg dana vodicu te na Rzav i Katusnicu, pa onda na Moravicu, a kao vrhunac svega na Moravicke klenove u delu izmedju Arilja i Pozege, gde ove ribe niko ne peca!

Pozdrav, Sumadinac.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Šumadinac, ukazuješ mi veliku čast svojim pozivom. Hvala. :)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Nema na cemu, bicemo u kontaktu pa cemo odabrati kada bude najbolji period za ribolov na svim vodama, kako bi kroz nekoliko dana uspeo bar delimicno da upoznas reke mog kraja, a i desavanja u mrestilistu.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Svaka cast ljudima za ovaj poduhvat! Najzad i to! Mada bice ne zaustavljivo poribljavanje reka koje nikada nisu imale lipljena!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
"Nikad" je nešto što ne možemo proveriti. Na primer, reka Visočica je bogata, čista planinska reka i pripada Dunavskom slivu, baš kao Drina, Una ili Piva. Otkud mi znamo da li su nekada, pre nego što je čovek počeo sa sečom šuma i pretvaranjem ogromnih površina u oranice i bašte, lipljeni cirkulisali čitavim slivom? Ja sam ubeđen da je lipljen, ako je živeo u Ibru, koji se uliva u Zapadnu Moravu stotinak kilometara od spajanja sa Južnom, živeo i u Nišavi (ili pritokama), koja se uliva u Južnu Moravu, još bliže Zapadnoj. Ne vidim šta je sprečavalo lipljena ili mladicu da nasele i ovaj, kao i ostale delove Crnomorskog sliva...
Niko ne može sa sigurnošću da tvrdi da lipljena "nikad" nije bilo u bilo kojoj planinskoj reci koja se sliva ka Dunavu, ali zato sa puno argumenata može da tvrdi da ga je bar nekada bilo.
 
Vrh Dno