Shock gum

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Evo i prvog posta u ovom sub-forumu...

Imate li iskustva sa upotrebom shock gum materijala u vasim predvezima? To je kratka rastegljiva gumica koja se ubaci najcesce izmedju musicarske strune i predveza. Mnogi iskusni musicari apsolutno veruju u njegovu upotrebu, narocito kada su u pitanju velike ribe.

Nikada nisam koristio shock gum. Za "midging" velikih pastrmki (moja omiljena tehnika lova na spring creek-ovima) upotrebljavam mekan stap i "furled" predvez.

Napisite nesto u vezi ovog dizajna predveza iz vaseg iskustva. Mozda gresim, ali mislim da je u Evropi cesci nego u USA...? Siguran sam da moze biti od koristi u situacijima kada tanak vrsni deo predveza ne moze da se izbegne, a lokacija je puna velikih probirljivih riba kao i podvodnih prepreka.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Iskreno druze, nisam ni cuo za ovaj predvez:((. Deluje veoma cool, jer moze da amortizuje kontru i pucanje strune, a ova pogubna akcija me je kostala krupnih riba nekoliko puta!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Nesto slicno koriste i plovkarosi , narocito takmicari kada na one motke od 14m hvataju krupne sarane!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Evo i materijala:

http://www.burfish.com/catalog/2-2060.html

Rio ga pravi u dve velicine (trout i salmon). Takodje nudi i gotove predveze sa ubacenom gumicom. Da bi napravili shock gum predvez uzmete kupovni knotless i ubacite parce od max. 20cm negde pri kraju "butt" dela predveza. Neki ubacuju gumicu izmedju predveza i strune, ali mislim da je Rio-v metod bolji jer predvez zadrzava efikasniji transfer energije.

Mislim da ovakav predvez moze da bude dobar ako recimo imate u kolima tvrd 6wt a dodjete na lokaciju gde pastrmka kupi najmanje musice i hocete da joj bacite 8X i musicu vel. 22. Kazu da gumica daje predvezu do 2 lb dodatne nosivosti.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Pre otprilike godinu dana,kada sam pecao na jednoj bari sitnog klena i sunchice,primetio sam jednu stuku kako je jurila sitne kederchice na oko 4-5 metara od mene.Nisam imao ni sajlicu,ni deblju strunu od 0.14,ali nisam mogo da izdrzim da ne zabacim stukici od otprilike 1.5 kg.Zavezao sam nekog maslinastog vuli bugera na udici br. 6,zabacio i "ubo" stuku iz prvog puta!Ali, najlon o,14 je izdrzao samo desetak sekundi drila i piiiiiiiiooonmggg.Sta se ispostavilo???Puko je na sastavu sa pletenim predvezom Save Martinovica,znachi chvor,ne od stukinih zuba!!Tada mi je palo na pamet da na pravim neki "umetak",koji cu da ubacim ili izmedju tipet-a i predveza,ili izmedju konca i predveza,a da bude istegljiv radi amortizacije.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Dalje...Posle nekoliko meseci trazenja odgovarajuce gume i experimentisanja,napravio sam malu pletenicu duzine otprilike 15 cm-a od sestrinih tankih silikonskih gumica za kosu.Pun pogodak!!!Pletenica je izuzetno jaka,neveovatno istegljiva.Apsolutno dovoljno jaka za gabarite nashih stuka...Montazu cu da nacrtam za neki dan i odmah je ubacujem na forum...Peace!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ludi Zakula, nemoj molim te vise da pecas stuke od 1.5 kilograma na 0.14 predvez. Ja stavim 0.40, 0.35 i na kraju kevlar koji vadi 10 kila! Nikad na musicarski stap nisam izvukao stuku od preko 1.5 kg, iako sam drzao komade i do 7 kg. Dakle, najlona 0.14, nema u priboru za stuku i nema nikakve potrebe da se shock gum koristi za stuke. Ja sam ovu gumu cak i opisao u svojoj knjizici iako sam samo prepisao tudja iskustva. Ono sto Oldsurehand kaze ima smisla. Musicarenje krupnih pastrmki (kakvih kod nas skoro i da nema) sintim muvama i tankim predvezom zahteva dodatno ublazavanje sile koja bi mogla prekinuti sistem. Nazalost, mi nemamo tih problema sa krupnim ribama, pa mu preporucujem da se konsultuje sa nekim iz USA, Novog Zelanda, Argentine...
 
M

Mr.Zakula

Guest
Izvini Randjo,ali ja ne pecam stuke na 0.14!Tog dana nisam ni planirao da pecam stuku,zato sam je i drilao na 0.14 i stapom #3.A najvecu stuku sam upecao u Grckoj na jednom kanalu,bila je teshka 2,3 kg,naravno mushicharskim priborom (na Clouser minnow).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Grcka je musicarska zemlja buducnosti- broj jedan! Otvori novu temu.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Randjo,a da vidish kakve patrmske i klenovske reke imaju, i koliko su pune??!!To treba da vidish...Bambule na 6-ici i klenovi od 2 kila!
 
Vrh Dno