Simulacija bezbriznog hranjenja

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovaj post posvecujem štuki ali i bass-u. Pre nekog vremena sam se bavio nekim mislima koje su mi isplivale iz mog varaličarskog iskustva. Onda se od "mrtvih" digao Mix i donio mi konacno nadahnuce. U svom textu "stuka koju ni Mix Master nije mogao da izvadi" spomenuo je jedan vrlo interesantan i za nas "predatore" sa obale vrlo vazan podatak. Plen se bezbrizno hrani barskim jednodnevkama i semenkama koje padaju sa krošnje. Budorke u tom slučaju. Njihovo pračakanje, okretanje i bljeskanje privlači pegavu lepoticu (štuku) i ostalo vam je sve jasno. Posle nakon toga kao potvrda mojih prijasnjih zapazanja koja nisam nikada ovako odlucio obraditi i iskoristiti je dosla do vrhunca. Kako sam zavrsio sa iscitavanjem Mixovog teksta sam nastavio gledati tv, menjao sam silne kanale i dosao polako do mojih omiljenih kanala - Discovery kanali. Poceo je neki dokumentarac o vodenom svetu, ribe, vode ... bla bla bla. Onda dođe i red na male grgeče, bezbrižno se hrane larvama komaraca, to posmatra velikousti Bass, ovi zaokupljeni plenom ne kuže da svojom nepažnjom i bezbrižnim hranjenje postaju lak plen. Tako se Bass nasitio do mile volje no bilo je toga jos da ne pisem sve...
Dok se ribice hrane laravama, muvama ili semenjem na povrsini privlace svojim pokretima svoje smrtne neprijatelje i postaju plen.
Ja sam zamislio sledece, a to cu definitivno isprobati. Strimer i 10cm od njega mala nimfa, simulacija hranjenja, kao da ovaj strimer ne pazi na svoju sigurnost, zaokupljen je tom malom nimfom, to je nesto prirodno, verujem da ce da upali i kod stuke i kod bassa. Meni se cini zanimljiva ideja koju treba isprobavati.
Također, postoje i varalice koje su na taj fazon napravljene, npr. vobler sa jednim puno manjim ispred njega...i mnoge druge varijacije.
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Koliko sam primetio kod stuke uglavnom nije vazna realisticna prezentacija. Po mojim iskustvima mnogo bolje je zaigrati na provokaciju i truditi se da se skrene paznja ribe, akcijom ili bojom i velicinom strimera! Jos pogotovo kad se peca u blago zamucenoj vodi gde riba nevidi najbolje! Ali ipak realno gledati ovo imitiranje ribice koja je zaokupljenja hranjenjem i samim tim cini "lak" plen je ipak u nekim slucajevima vrlo ubitacna!

Evo malo filozofije na ovu temu:
Sta mislite koji presudan faktor riba uzima pri odabiru plena??? Hmmm!! Dali je to mozda to sto ce stuka videti malu nimficu ispred ribice ili moza vibracija, nacin kretanja, zvuk??? Sta je presudno???

Najbolji primer ti je poper! Genijalna kombinacija provokacije i imitacije ribice koja je zaokupljenja hranjenjem! Samo kretnja, zvuk koji proizvodi je veoma slican ribici koja skuplja musice sa povrsine vode! Svi znamo da je ova kombinacija mnogo lovna!

P.S za salmonidase sezona rojenja popera pocinje cim mozete cuti zvuk tih zvuk plop-plop, ali se to uglavnom necuje zbog huka reke, naculite usi ko zna mozda se i na planinskim rekama roje poperi axaxaxaxaa
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kako i sta tocno riba vidi to je vecito pitanje nas mnogih, ali ovo sto govoris o efektima je 100% To sam dobro upoznao buduci da je stuka bila moja #1 varalicarska riba od 6-7god. do 20god. ok, kasnije sa smuđem je delila to mesto:)
Ali ova ideja mi se cini vrlo zanimljivom, posebno u tim posebnim periodima kada je voda bistra. To sa nimfom mozda nije nesto sto je odlucujuce za bolji ulov ali cini se vrednim za istraživati ;-) Mozda se pokaze super-efikasnim u određenim vremenskim periodima kako si i sam rekao.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da malo osvežim ovu temu. Prije par dana, dok sam kupovao neke materijale u ff trgovini opazio sam jedan vrlo zanimljiv mini strimer. Ispred njega je bila kuglica olova crvene i naranđaste boje. To je ujedno i otežanje ali i vrlo zanimljiv detalj koji ovakav strimer simulira ribicu koja bezbrižno vrluda i juri za svojim obrokom. Ili štoviše, izgleda kao da mala ribica napada ikru...veče ribe: klen, pastrmka itd...tu opet vide lak plen a možda i dvojni obrok  ;) :D šalu na stranu, vrlo zanimljiva imitacija koju nisam do sada probao ali budem i to. Pored toga sam se setio Vladanovog "tandema" čiji je idejni tvorac Forest Fokingem.

duo.jpg


Vladan je jako lepo opisao značaj ove "muve": citiram - "Ovaj tandem mušica predstavlja provokativno rešenje za situacije kada se predatorne vrste riba hrane sitnim plenom. Verna imitacija postaje praktično neuočljiva u masi identičnih jedinki, što može biti frustrirajuce za ribolovca. Ako nam se posreći da zakačimo snažnu ribu, veliko je pitanje da li ćemo uspeti da je savladamo na udici veličina od 6 do 10 , na kojima se često izrađuju imitacije riblje mlađi. Kreacija na slici predstavlja neodoljivu provokaciju za predatora, gde veća riba goni mlađ i nameće se kao konkurent predatoru. Neobični duo sa slike može biti dobitna kombinacija u ovakvim uslovima."

Prvu spomenutu muvu sam skicirao u slikaru jer mi se sada trenutno ne veže nešto takvo. Doslovno je oblik muve bio ovakav. Naravno, bolik strimera može da bude kakav god da poželimo.
 

Prilozi

  • simulator fly -  skica.jpg
    simulator fly - skica.jpg
    14,5 KB · Pregleda: 301

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
samoo ta imitacija nimfe ispred strimera netreba da bude na udici tj treba joj iseci luk nakon izrade muve, da nas sitna riba nebi zezala i jos bitnije da nebi kaciio sistem grane tokom borbe.

bar se meni to cini logicno
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
oholi je napisao(la):
samoo ta imitacija nimfe ispred strimera netreba da bude na udici tj treba joj iseci luk nakon izrade muve, da nas sitna riba nebi zezala i jos bitnije da nebi kaciio sistem grane tokom borbe.

bar se meni to cini logicno

imitacija mlađi ili nimifca se veže na vratu udice pri ušici. Ne na dve udice. Ova druga imitacija je u stvari strimer koji ispred sebe ima malu olovnu kuglicu u boji i za nju je zakačen kao na slici. Mrzi me da se gnjavim sada sa olovom možda baš kupim tu jednu imitaciju da vam pokažem.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Sebastiane, dobro razmišljaš. Ja sam mnogo pecao štuku i najveće komade od 4 - 5 kg sam dobijao na varalicu u bojama sitne štuke. Štuka je teritorijalna riba i ne trpi konkurenciju pa je imitacija sitne štuke odmah natera da brani teritoriju i svoju hranu. Verujem da bi takav strimer "sitna štuka juri ribicu" privukao krupnu štuku. Dvodelni strimer, ribica na nekoj žičici, vezana za okce udice.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rancic je napisao(la):
Sebastiane, dobro razmišljaš. Ja sam mnogo pecao štuku i najveće komade od 4 - 5 kg sam dobijao na varalicu u bojama sitne štuke. Štuka je teritorijalna riba i ne trpi konkurenciju pa je imitacija sitne štuke odmah natera da brani teritoriju i svoju hranu. Verujem da bi takav strimer "sitna štuka juri ribicu" privukao krupnu štuku. Dvodelni strimer, ribica na nekoj žičici, vezana za okce udice.

imam par strimera koji imitiraju malu škljocu...mada je največa na muvu (4,5kg) pala ipak na rh variantu, ali sledeče godinu (proleće) budem pripremio i tako nešto. Štukice sam par puta uspešno koristio i lovio štuke od 2 - 2,5kg ali samo preko dana (bistra voda). One velike štuke 10kg+ ne praštaju štukicama ni od 2-3kg. Jendu štuju (49cm) sam ulovio ove godine (proleće) sa vidljivim/prepoznatljivim ranama od zuba velike štuke.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Tačno je da one velike ne praštaju nikome. Doživeo sam na gružanskom jezeru da vučem štuku od oko 40 cm, i na dva metra od obale je samo iz dubine izletela štuka kao ajkula i zgrabila ovu na varalici. Iskidala joj je ceo stomak i  izmerio sam - raspon  ugriza bio je 15 cm.  Kasnije je uhvaćena štuka od 16 kg, i misllim da je imala 137 cm, ali nisam baš siguran. Uhvaćena je kako sam čuo na struk. Verujem da kod brane gde nije toliko napadnuto ima i sada babaroga od štuke. Moram to da ispitam. Ja bih probao kombinaciju crno-zeleno  sa malo crvene za bistru vodu. Video sam da imaš nešto slično. Možda grešim, ali probaj.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Strašno iskustvo  :yeswink:  :tbumb: Štuke su "opaka bića" i dobro je da ne narastu do 2, 3 ili ne daj bože 4 metra  :'( tu i tamo bi se i čovek pronašao među metama njihovih čeljusti. Pogledaj ovo klenče od 50cm...dok sam ga zamarao na njega je nasrnula štuka od svega desetak cm više(znači, štukica od 60tak cm). Kada je shvatila da je to klen i da ga je nemoguče progutati, pratila ga i onda se samo povukla nazad.

main.php


 
Vrh Dno