sitne udice i tanak tipet

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ima jedna stvar koja me dosta zbunjuje, a to je sledeće.
  Koliko vidim suve mušice se uglavnom vezuju na udicama od 14 - 22. Da bih postavio pitanje moram malo da "razradim" temu. Elem, pecajući na plovak,  ranije sam najviše krupnih riba gubio zbog sitne udice. Sitna udica samo proseče nepca ribe i ispadne, tako da odavno ne koristim udicu manju od 16 i to samo za petljaš od tri metra. Za sve ostale situacije ne koristim manju udicu od 12 - 10. Za dubince nikad  manju od 8 i vadim sve što zakačim. Za pstrmku mi je OK, ona ima jaku čeljust i sitna muva hvata vilicu, ali ostale ribe...?
    Druga stvar, kad pričate o tipetu, nije mi jasno kako  vam se upropasti tih  40 - 100 cm. silka 0.16 - 0.20 pa sam ovde pročitao da neko troši dnevno maltene rolnu silka. Ja koristim,za petljaš 0.10, a za plovak sa mašinicom 0.14 i vadim sve do dva kila bez problema i rolna mi traje uglavnom celu sezonu.
    Izvnjenje ako sam nešto pogrešno protumačio ili shvatio.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
PA Rančiću,to je dilema s kojom se sreću svi koji počnu da se bave mušičarenjem.Sve ti to ima svoje razloge.Prvo;udice cijepaju usta riba,da,ali moraš da paziš .Kako,sljedeće pitanje.Lako.Koristiš mekši štap za lipljena i već si ublažio udare ribe i potencijalna cijepanja usta i odpadanja.Za ostale ribe i nije toliki problem.Veličina udice isto ne bi trebala da je problem.Prošli vikend sam na izvoru Kupe lovio na #20.Bez problem.Lipljen je spraši u grlo.Naravno,kad ne uzima tako halapljivo,može biti problem.Riješava se kvalitetnom udicom.Ja sam imao velikog koji mi je 20 udicu otvorio.JBG,pogrešan izbor.A gađao sam ga više od sat vremena.

Mislim da samo iskustvom možeš dosta toga riješiti.I ne silovati salmonide,nikako.Pusti da se izdivljaju i onda nema problema.Za veće ribe koristi meredov za prihvatanje.
Ja prelazim sa svojim priborom na 010 vrhove predveza.
 

Prilozi

  • izvor kupe 12 10 2008 mala.JPG
    izvor kupe 12 10 2008 mala.JPG
    83,4 KB · Pregleda: 291

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Shvatio sam, riba uzima mušicu i kako kažeš "spraši je u grlo" - znači guta duboko. Ok. Ja ni ovako ne koristim debele silkove "sajle", maksimum 0.22 - 0.25 i to za dubinski ribolov. A akcija štapa - kako kome odgovara, ali u pravu si za ostalo, sve polako i lagano - bez silovanja, Bože zdravlja, upecaću i ja svog prvog lipljana i svoju prvu pastrmku...Što reklo ciganče na sahrani - Umreće i meni majka pa ću i ja da jedem pogaču - tako i ja. Naučiću..
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ma kod lipljena često imaš više pro,mašaja nego pogoddaka.To kad je tako proguta su rijetki petki,ali dešava se.Ali ni njegova usta nisu problematičan.I lipljen ima "žvalu " sa strane.Probaj da daš kontru u stranu da ga tu pogodiš.A ako baš debelog pogodiš u onu mekinu na ustima,pa,vježbaj živce,šta da ti kažem.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancicu Zeka ima dobru volju da ti objasni ali je nespretno to uradio pa ti je jos manje jasno :D. Nema to veze sa lipljanom i njegovim ustima, ni gde se ubode, kao ni sa bilo kojom vrstom ribe.

Mislis da neko voli da peca na sitne udice? Greska, ja bih bio najsrecniji da stalno pecam na 10-12, al' nece moci bato!
Kada se roje sitni insekti, kada se riba hrani njima, malo je nenormalno pecati na krupne zar ne? Vrlo prosta logika. Tippet je direktno proporcionalan velicini udice. Tako je nenormalno staviti tipet 0.10 na na musicu koja je navezana na velicini udice 12 kao i staviti tipet 0.20 na udicu velicine 20. To su stvari kompromisa. Velicina udice se dakle bira prema velicini musice koju imitiramo a podjednako dobro se lovi i na sitne i na krupne samo svaka u svom periodu. Nikakva mudrost vec zdrava logika i potpuno je nemoguce porediti sa pecanjem na plovak ili dubinac jer u musicarenju uglavnom imitiramo prirodnu hranu tj. musice!

Sto se tice obilatog trosenja tipeta, shvatices da se trosi na dva nacina. Prvi je usled cestog menjanja musice (logicno da je svaki put kraci i kraci), a drugi usled toga sto nisu svi zabacaji idealni pa onda obicno strada tipet. Sto usled vetra, sto usled nasih losih zabacaja, dolazi do pojave cvorica na tipetu i zato je neophodno menjati ga. Jedno je kontrolisati 3-4m strune na petljasu a sasvim drugo 15, 20, 25m na musicarskom stapu!

Kao sto sam jednom prilikom rekao na svom forumu u jednoj zucnijoj diskusiji, musicarenje nema dodirne tacke sa drugim nacinima ribolova i zato za pocetak pokusaj da ih ne poredis. Bice ti mnogo lakse!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ima mudrosti u Simpsonovim rečima. U poslednjoj rečenici mi je bukvalno uzeo reč iz usta. Dakle, Rančiću, potvrđujem da treba da zaboraviš iskustva iz "ranijeg života", da bi ti bilo lakše. Do sada si pisao ćirilicom, a sada češ da učiš "kineska slova".
Uvidećeš da se i najsitnija udica normalno zabada u čeljusti krupnih riba i da izmena tippeta i predveza nije nikakav bauk.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
  Simpsone, sve razumem,
znam da se imitira prirodna hrana - mušice - sigurno da je sitno i mora sitna udica.
  Jasno mi je i da na tako sitnu udicu mora tanak silk.
  Tačno je i to , kako kaže Zeka, da se mora polako voditi riba da sitna udica ne seče nepca - nema silovanja.
  Mene je interesovalo da li i  mušičari imaju problem sitne udice i kako se postupa u tim situacijama kad je na sitnoj udici krupan lipljen, klen, bucov..
  Shvatio me je Zeka lepo i dobro mi je odgovorio - meka kontra, solo vođenje i živci.
  Ovo za tipet - zabacivanje,vetar i čvoriće sad znam, ali sam pročitao ovde da traže neznam koje silkove, neki ne valjaju, neki valjaju, plaćaju debelo silk 0.15 - 0.20.  Po mom iskustvu jedino što treba je da silk nema "memoriju" - znači da je mekan, ako je kao žica - bacaj. Nekad je mogla da se nađe "Zlatna kornjača" , "Tectan premium" - mekane k'o duša. Super silk za to.
  Miks,
svestan sam da mi od prethodnog iskustva sada samo koristi poznavanje riba, staništa, način ishrane, taktike pecanja - nesalmonidnih riba, sada učim teoretski sve o pastrmkama i lipljenu, jer se sa njima nisam nikad sreo, a ni bucova ne poznajem bog zna kako. Izmena tipeta nije muka, to je ok.
  Da li sam sve dobro razumeo i da li dobro razmišljam.
  Učiti - vežbati - pecati, Učiti - vežbati - pecati, Učiti - vežbati - pecati....
Bistro.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
   Simpsone, sve razumem,
znam da se imitira prirodna hrana - mušice - sigurno da je sitno i mora sitna udica.
   Jasno mi je i da na tako sitnu udicu mora tanak silk.
   Tačno je i to , kako kaže Zeka, da se mora polako voditi riba da sitna udica ne seče nepca - nema silovanja.
   Mene je interesovalo da li i  mušičari imaju problem sitne udice i kako se postupa u tim situacijama kad je na sitnoj udici krupan lipljen, klen, bucov..
   Shvatio me je Zeka lepo i dobro mi je odgovorio - meka kontra, solo vođenje i živci.
   Ovo za tipet - zabacivanje,vetar i čvoriće sad znam, ali sam pročitao ovde da traže neznam koje silkove, neki ne valjaju, neki valjaju, plaćaju debelo silk 0.15 - 0.20.  Po mom iskustvu jedino što treba je da silk nema "memoriju" - znači da je mekan, ako je kao žica - bacaj. Nekad je mogla da se nađe "Zlatna kornjača" , "Tectan premium" - mekane k'o duša. Super silk za to.
   Miks,
svestan sam da mi od prethodnog iskustva sada samo koristi poznavanje riba, staništa, način ishrane, taktike pecanja - nesalmonidnih riba, sada učim teoretski sve o pastrmkama i lipljenu, jer se sa njima nisam nikad sreo, a ni bucova ne poznajem bog zna kako. Izmena tipeta nije muka, to je ok.
  Da li sam sve dobro razumeo i da li dobro razmišljam.
   Učiti - vežbati - pecati, Učiti - vežbati - pecati, Učiti - vežbati - pecati....
Bistro.

Vidis Rancicu i kod izbora tipeta musicarenje se razlikuje od ostalih nacina ribolova. Dok se kod ostalih traze mekani i istegljivi tipeti u musicarenju je sasvim suprotno jer slinav tipet nema sanse da prenese energiju strune i predveza. Uzmi bilo koji tipet koji je namenjen za musicarenje i videces sta ti pricam. E sad druga je stvar sto mnogi kod nas koriste obicne najlone kao tipet materijale ali mi smo uvek bili poznati da izmisljano rupe na svirali pa tako i koristimo svasta i pricamo kako nije bitno. Doduse ja to pravdam nasom trenutnom ekonomskom situacijom.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
  Hvala ti Simpsone, znači što malopre reče Mix - zaboravi, bato, sve što si znao, pa kreni od početka. Jebeš izgovor - ekonmomska situacija - to može da se odnosi na skup štap, čekrk, neopren, prsluk, ali nema štednje na  udicama, predvezima, koncima. Jebiga, k'o da ne vidiš, a kupio si naočare bez stakla zbog štednje.
Doduše čitam ovde post o predvezima i tipetima i tu su mišljenja podeljena. Što neko reče - "Mišljenje je k'o dupe - svako ga ima". Al' sad ja pitam ko je najviše u pravu i šta je najbolje.  Vidim i verujem  da svako koristi prema svom iskustvu, znanju, veštini i potrebama razne dužine, marke, debljine... 
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
   Hvala ti Simpsone, znači što malopre reče Mix - zaboravi, bato, sve što si znao, pa kreni od početka. Jebeš izgovor - ekonmomska situacija - to može da se odnosi na skup štap, čekrk, neopren, prsluk, ali nema štednje na  udicama, predvezima, koncima. Jebiga, k'o da ne vidiš, a kupio si naočare bez stakla zbog štednje.
Doduše čitam ovde post o predvezima i tipetima i tu su mišljenja podeljena. Što neko reče - "Mišljenje je k'o dupe - svako ga ima". Al' sad ja pitam ko je najviše u pravu i šta je najbolje.  Vidim i verujem  da svako koristi prema svom iskustvu, znanju, veštini i potrebama razne dužine, marke, debljine...   

Bogami i teoretski i prakticno je bas ovako kako sam ti rekao. Pogledaj proizvodjace poput Stroft, Tiemco(Akron), RIO, SA, Orvis, Frog Hair, Varivas, ovo su po meni ubedljivo najbolji tippet materijali, a sve ih odlikuje ista stvar. Ne istezu se mnogo i nisu mekani. Kod Strofta povedi racuna da znas sta kupujes jer je na nasem trzistu previse prevara, kod nas 100m kosta manje nego 30m na zapadu.
Sto se predveza tice tu su jos podeljenija misljenja oko samog tipa predveza. Dok se jedni kunu u pletene predveze, drugi ih potpuno odbacuju i svako tu ima neke svoje principe. Licno sam potpuno odbacio upotrebu pletenih predveza sem za vezbu na livadi :), ali uopste ne mora da znaci da sam u pravu. Meni se jednostavno vise svidja da pecam sa monofilnim konusnim predvezima, lepse mi sve ide, lakse mi je i efikasnije u lovu...
 

GORANHardy

Senior member
Učlanjen(a)
07.09.2008.
Poruke
158
Broj reagovanja
1
Lokacija
Borca
Rancicu sve navedeno je ok, samo trebas da se ti sad angazujes po pitanju opreme, vidis i sam da smo svi spremni da savetom pomognemo,sto je pitanje morala i etike znaci mi smo ljudi koji zelimo da pomognemo, da se ovaj hobi digne na visi nivo.Ne samo tebi nego i drugim mladjim po stazu- pocetnicima da ih uputimo u svet ff. :tbumb:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Hvala Vam na pomoći, utrošenom vremenu i trudu da mi objasnite mnogo štošta što neznam ili sam u zabludi.
 
Vrh Dno