Skagit versus Scandi

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Negde na pocetku leta, odoh do radnje u gradu da pokupim naruceni  polilider sink 4. Tu u radnji, u jednom uglu, stoji veliki drveni sto i pet-sest stolica. Omiljeno mesto okupljanja svih pecarosa. Tu se podnose svi moguci raporti o ulovima, mestima… i svako pokusava da iz price drugoga pokupi koji detalj koji ce mu biti ``zlata vredan`` . 
Sedeci tu sa jos jednim kolegom, ugledah na polici, iza praznih tuba za stapove, Guidelinov Skagit sistem. Prodavac , i dobar prijatelj, mi rece da im je to ostalo od proleca kada su imali prezentaciju Skagit glava, na kojoj  nisam bio, i da mogu slobodno da ih uzmem na par nedelja ako hocu.
U toku najzesce sezone mi to ni u snu ne bi palo na pamet, ali me tada zagolica misao da mozda trenutno to i nije losa ideja. Maja su bile najvece poplave u zadnjih 20 godina. Poplava na mojoj reci znaci, da je mutna i hladna voda potisla ribu daleko u jezero  i da joj treba dosta vremena da se probije i podje uzvodno za mrest. Tako da je Jun, jednostavno mrtav.
Pokupih Skagit glave  resen da ih dobrano isprobam, jer sam o Skagitu razmisljao izuzetno negativno samo na osnovu teorije gledajuci duzinu, tezinu i tapering glave i nastavaka, a narocito nacine bacanja. Jednostavno mi je bilo odbojno i pomisliti da cu ih ikada uzeti u ruku, ali posto nisam hteo da se vrzmam po drugim, manjim, rekama i jurim tek probudjenu, mrsavu pastrmku, rekoh: sad ili nikad.
Glave koje su mi dopale do ruke su plivajuce 8/9-9/10 ( koriscena jednom jer je isuvise laka) i druga koju sam jedino i koristio je 9/10-10/11 i T14 tip ( njega najvise, a T6, T10 i T18 sasvim malo). Ono sto sam ovim testiranjem hteo je da uporedim Skagit sistem sa jednom Scandi glavom. Karakteristike su im sledece:
Skagit glava 9/10-10/11 ima duzinu 7,5m (24,6ft) i tezinu 39 grama (600 grain). T-tip je T14 duzine 4,5m( da je moj, rado bi ga kvrcnuo 60.tak cm) i tezine 14grama. Dakle celokupna duzina sistema je 12m i tezina 53gr. Skagit tip tone 23cm u sekundi.
Scandi glava je Scientific Anglers  Atlantic Salmon, Float/Sink3, klase 9/10. Duzina joj je 12,1m I tezina 38grama. Tonuci deo glave tone oko 11cm u sekundi. Ovu SA glavu poznajem izuzetno dobro i uglavnom njome pecam u 80% slucajeva.
Dakle, duzina je skoro identicna dok je Skagit teza za 15gr, I njen tip duplo brze tone.  Stap je LTS X1 13.6ft klase 9/10. Pa evo nekoliko mojih, subjektivnih zakljucaka o Skagit sistemu zasnovanih na onome po cemu se ove glave reklamiraju:

SKAGIT GLAVE SU IDEALNE ZA BACANJE TESKIH, VELIKIH MUSICA

                  Cisti mit. Skagitom je lako bacati obicne musice i tube ali ne i ekstremno teske, duge tube. Na slici dole su tri modela musica koje upotrebljavam u mnogim prilikama kada hocu da dospem duboko Scandi glavom. Srednjoj musici je telo od od Eumer-ove Teardrop tube 22mm i 4mm sirine I 1,4gr. Oci su takodje od mesinga, kupljene odavno od Djoleta i na kraju stavljam, kao pokretni Tungstein conehead. Ostale dve ispod i iznad imaju Takodje Teardrop tube u telu s tim da su dodatno otezane olovnom zicom preko, i napred brass Monster Coneheads. Ako postoje teze i masivnije ``Skagit musice`` voleo bih da ih vidim.Skagitom je prosto bilo nemoguce izvuci bilo koju od ove dve, a kamoli izbaciti I dobiti neku duzinu jer otpor koji tezina, zapremina i velicina Coneheada prave neutralise ulozenu energiju koja se prenosi sa stapa na kratku glavu. Doduse srednju tubu je kako tako mogao izvuci ali je zabacaj, skoro totalni kolaps. Razlog je u samom nacinu bacanja ``Scagit tehnikama”, jer dok se izvrsi koji snap, circle, dupli spey, pery poke… musica ima dovoljno vremena da dobrano zaroni pre nego se izvede finalni izbacaj. Sa SA glavom je sasvim drugacije jer se tu musica izvlaci na povrsinu i u izbacaj se ide dok je musica visoko u filmu, tako da nema nikakvih problema bacati daleko I kontrolisano. Skagit je bez problema zavrsavao posao sa manjim I laksim musicama od ovih.

2qtffip.jpg


SKAGIT SISTEMOM SE MUSICA MOZE SPUSTITI DUBOKO
           
                Opet mit. T-14 tip tone 22 cm u sekundi. Teoretski 1 metar za 5 sekundi. Teoretski zato sto voda mora biti stajaca da bi to bilo to. Medjutim, sta se desava u praksi kad imamo brzu, duboku reku pred sobom? Pre svega Skagit belly, tj plivajuca glava je debela. Strpati 39 grama u 7,5 metara a da sve to fino pliva, iziskuje da glava bude debela. To opet sa svoje strane znaci da ce mnogo brze plivati kad padne na povrsinu vode, jer je tu struja najjaca. Debela glava istog trenutka povlaci sa sobom i Tip koji je sleteo na vodu i vuce ga sa sobom, ne dajuci mu priliku da zaroni. Pravi se jedan, kako da kazem, polukrug sa glavom napred i Tipom sa musicom koji se po prirodi krece sporije i koji se vuce iza nje. To takodje daje veoma los kontakt sa musicom, bez obzira na mending jer je ugao izmedju glave i Tipa preostar. Iznenadila me brzina kojom Skagit glava stigne ispred mene. Zabacim pod, recimo, uglom od 60-tak stepeni i vec se za nekoliko sekundi, ceo sistem ispravi ispred mene i to posle par mendinga. Mnogo brze nego Scandi glava koja je mnogo tanja I koju tonuci deo moze delimicno potopiti ispod filma. Nemoguce  je izmeriti u struji na kojoj je tacno dubini musica, ali bez obzira sto T-14 tone duplo brze od Scandi tonuceg dela, mislim da su se musice nalazile na istoj dubini jer se plivajuci deo Scandi glave, krece duplo sporije u struji.

SKAGITOM SE MOZE BACITI DALEKO

Sta da kazem? Daleko je relativna stvar. Duzina koja je nekom daleko, drugom nije. Ali pogledajmo opet duzine oba sistema. Skagit sistem je dug oko 12 metara plus 80-120cm predveza, u zavisnosti od musice. Da kazemo 13 metara celokupna duzina. Moderne Scandi glave su idealne za upotrebu polilidera koji je za tu klasu do maksimalno 3 metra. Plus 1-1,5m predveza daje nam duzinu, u ovom slucaju SA glave, od 16 metara do musice. Skagit nacinom bacanja, koristi se samo tezina belly-ja, koja je u ovom slucaju 39 grama i 7.5 metara duzine. Da, Skagit glava ima veliku masu te brzo i jako napuni stap i u prvom trenutku, prilikom izbacaja, ima se neki, da tako kazem katapultni osecaj u ruci. Medjutim, glava je prekratka. Lup koji se stvori pri izbacaju, vrlo brzo se i razmota, a i energiju ublazuje izvlacenje tonuceg dela i musice tako da se dobija gubljenje prvobitne ulozene energije sto zajedno sa kratkocom glave, daje kratke izbacaje. Dugi izbacaji Skagitom se mogu ostvariti intermedijalnim tipom i manjom musicom. Tada se donekle dostizu daljine priblizne Scandi glavi ali je sama kontrola i razmotavanje sistema veoma zahtevno. Bacanje Scandi glave je totalno drugacije. Duzina D-loopa je 12 metara, ulozena energija se ne gubi na podizanje polilidera i musice jer su na povrsini vode te lako izlecu. A sama duzina sistema daje jedan lup kome treba vremena da se razmota i padne na vodu. Sve u svemu, o ovome se moze mnogo pisati, samo bih rekao da za istu velicinu musice, bacanje Scandi glavom daje mnogo, mnogo dalji izbacaj.

SKAGIT DOBRO SECE VETAR

Ovo ne mogu ni potvrditi ni odbaciti jer nisam imao vetrovite uslove. Mozda je jednog poslepodneva bilo oko 3m/s ali to nije strasno ni za Skagit ni za Scandi.

ZA BACANJE SKAGITOM JE POTREBNO MALO PROSTORA IZA SEBE

Da, ovo stoji. D-loop napravljen od 7,5 metara glave, je ekstremno mali i zaista se covek moze zavuci ispod rastinjai bacati bez problema. Kako se Scandi ponasa u istom okruzenju? Kod pecanja Scandi glavom u takvim okolnostima, anchor ili sidrenje predveza se vrsi ispred bacaca umesto paralelno sa njim.Tako se D-loop pomera napred. To pomeranje loopa i sidrenje ispred skracuje izbacaj ali opet i sa takvim nacinom bacanja sa postizu vece daljine nego Skagitom.
 
SKAGIT KAO ZASEBNA TEHNIKA
              Ovo ne bih mnogo komentarisao, samo bih rekao  svoje, ne jedino, misljenje, da Skagit nema nikakvih osnova da se nazove tehnikom. Nikakvog osnova zasnovanog na bacanju. Ono sto postoji to je Skagit sistem i nista vise. Preneo bih samo citat sa jednog americkog foruma:

The Skagit "Style"
During several fly casting courses of Göran Andersson in Canada (mainly Skycomish) the Canadians came in contact with the Underhand Technique, too. A former student of him recognized that the Underhand Technique can  be of great use for salmon and steelhead fishing with heavy sinking lines, too, especially where very limitted back space is available. He shortened the heads according to his needs and just gave the cast a new name - Skagit. By  using very short heads, big and heavy flies can be cast easily and the thin running line does not speed them up so fast. The ultra short heads can be even cast from very little niches. The short shooting heads do not need to be lifted from the water but are just waved forth and back (figure 8th movement) so that the fly is pulled into the upper water layer and finally cast by using the traditional underhand movement. So if you look at it from the biomechanical point of view Skagit cannot be regarded as a style. It is only a variation of the Underhand Technique. Nevertheless the use of the Underhand Technique with this very short heads and heavy flies shows its extreme versatility.




              Sve u svemu, pecanje Skagitom mi nikako ne lezi. Pokusavao sam da pronadjem nesto pozitivno, nesto ce mi bar malo promeniti misljenje o ovom sistemu, ali ne vredi. A da ne pricam o pljuskanju i prskanju Skagita i pri podizanju sa vode i pri samom sletanju. Da, mirnim pokretima se moze malo ublaziti ta galama, ali buka kada glava sleti na vodu, ne moze.
              Samo bih opet, na kraju naglasio da je ovo samo moje, subjektivno misljenje i da sigurno drugi nalaze zadovoljstvo u pecanju ovim sistemom, ali ga ja jednostavno nisam nasao.    Da, Skagitom se, pored svih negativnosti  koje sam nabrojao,mogu hvatati fini komadi, jer na kraju krajeva, musica je u vodi. Pored ove na slici imao sam jos tri fine od kojih je jedna bila dosta veca, ali sam gubio mnogo vremena na menjanje tipova i velicina musice tokom testiranja.


33k57cw.jpg

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
nespetro je napisao(la):
Sve u svemu, pecanje Skagitom mi nikako ne lezi...

Unatoc neiskustvu, ovo nimalo ne cudi obzirom da si nisi dobro poslozio pribor.

nespetro je napisao(la):
  Ono sto sam ovim testiranjem hteo je da uporedim Skagit sistem sa jednom Scandi glavom. Karakteristike su im sledece:
Skagit glava 9/10-10/11 ima duzinu 7,5m (24,6ft) i tezinu 39 grama (600 grain). T-tip je T14 duzine 4,5m(12m i tezina 53gr. Skagit tip tone 23cm u sekundi.
Scandi glava je da je moj, rado bi ga kvrcnuo 60.tak cm) i tezine 14grama. Dakle celokupna duzina sistema je Scientific Anglers  Atlantic Salmon, Float/Sink3, klase 9/10. Duzina joj je 12,1m I tezina 38grama. Tonuci deo glave tone oko 11cm u sekundi. Ovu SA glavu poznajem izuzetno dobro i uglavnom njome pecam u 80% slucajeva. ,
Dakle, duzina je skoro identicna dok je Skagit teza za 15gr I njen tip duplo brze tone.

Kod skagit sistema u tezinu koju bacas ne racuna se vrh, a masa skagit glave mora biti 15-30 posto teza od scandi glave za tvoj stap. Dakle, glava koju si uzeo bila je znatno prelagana za pravilno bacanje skagit tehnikom tvojim stapom pa su ti i svi ostali «zakljuci» vec u startu blago zastranili. Ta bi skagit glava od 600 graina bila bi taman za osmicu.

Ali, nema veze vazno da si potrudio. Kada si poslozis pribor kako spada javi se pa ce ti netko objasniti kako se slazu skagit tipovi i sve ostalo, da sad ne gubimo vrijeme. Usput, procitaj si negdje malo kako izgledaju muhe za skagit ribolov i pokusaj se dosjetiti zasto su napravljene bas tako kako su napraveljene. Kreni od naziva Intruder i Squidro.

Kako bi ti zorno prikazao sto znaci odnos struna "skandi glava - skagit glava plus vrh" prema stapu prilazem ti slicicu. Ovaj deblji stap, osmica, baca 450-480 graina skandi, a tanji, petica, 400 graina skagit glavu plus cca 80 graina vrh. Dakle ista tezina, ali razlicitim stilom i stapom. Skandi struna za ovaj tanji stap je 330 graina, da bi shvatio odnose. Barem se optimisticno nadam tome. Inace mnogi ljudi, pa tako i moja malenkost, smatraju da je ribolov finim priborom puno ugodniji, prakticniji i uspjesniji nego mahanje kolinom od 14 stopa i strunom 11. Posebno za lov manjih riba poput tvoje na slici.
 

Prilozi

  • DH-stapovi.jpg
    DH-stapovi.jpg
    36,4 KB · Pregleda: 351

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
@alp

Vec sam ti jednom rekao da ne zelim diskutovati s tobom dok ne pocnes da se ponasas pristojno i kulturno. Ja sam na forumu zbog druzenja i zezanja a ne da lecim bilo cije komplekse i frustracije.

Dakle opet ponavljam, tek kada budes prestao da sa tim Sokratskim pseudo-sofizmima, perfidno omalovazavas sagovornika, vrlo rado cu ti se pridruziti u diskusijama. Prirodno je da se ljudi slazu ili ne, ali se sve to moze iskazati daleko pristojnije i sa postovanjem necijeg misljenja a ne posmatrati neslaganje  kao neku borilacku arenu u kojoj se mora pobediti. Mozda ti je i poznato kako se to naziva u psihologiji.

Vrlo lako bi dosli do toga ko je u pravu tvoja malenkost ili strucnjaci Guidelina, sto se tice tezina Skagita.

Zato bih te najtoplije zamolio da mi se ne obracas i ne mesas po postovima dok ne resis te stvari sa samim sobom.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Nespetro, strucnjaci svi, i Guidelineovi, i svi ostali po bijelom svijetu - ukljucujuci niz ljudi na ovom forumu - znaju da skagit glava mora biti teza od skandija za isti stap te da se vrh ne racuna u tu tezinu - kao sto si ti ofrlje "izracunao". Tocka. Odnosno ako to ne napravis kako treba vec tako kako si ti napravio da taj nacin bacanja ne funkcionira, cak i ako samu tehniku dobro poznajes. A iz niza detalja kojih se nisam ni dotakao se vidi da ju ne poznajes. Tocka.

Poanta price je da pametujes o necemu sto si prvi put u zivotu uzeo u ruke, da krivo informiras ljude i trazis Sokrate kako bi skrenuo sa sustine teme u koju si se olako upleo. Na vrlo slican nacin komentiras i druge teme vezane uz bacanje umjesto da iskoristis vrijeme i prostor postavivsi pitanje o stvarima koje ti nisu jasne. Recimo, Djoletu s kojim si dobar, a koji je za tebe blago receno doktor profesor dvorucnih musicarskih znanosti. Pa tako naucis nesto korisno.

Iz takvih se pitanja onda moze i zapoceti neka suvisla diskusija u prijateljskom tonu. Ali smo jako daleko od toga.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
:D  :hammer:  :tbumb:

U pravu si @alpe. Necu te dirati vise, pisi sta god ti padne na pamet. Sigurno ljudi u tvojoj okolini imaju savet da te ne uzbudjuju i da ti idu po volji. Evo i ja cu. U pravu si majstore....  :tbumb:

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ljubazno zahvaljujem. Do sad sam mislio da te moram pitati sto cu pisati, ali mi je sad znatno lakse.  8)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
e bas lepo, posteno ste se dogovorili  :D :D :tbumb:

bas mi je zanimljiva ova tema jer ja kao totalni amater u fc-u a posebno u dh fc se oslanjam samo na moju logkiku razumevanja nekih principa fizike mada ni tu nisam doktor nauka pa I tu verovatno pravim po kakav propust tako da razlicita misljenja I iskustva kakva ste oboje izneli sto se tice same teme meni licno zlata vrede.  :)  :tbumb:



 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Pa u tome je stvar. Nije lose sto se ne slazemo kada ostane u kulturnim granicama, Ovako je pateticno.
 
Vrh Dno