Skakvac

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Nisam uspeo da pronadjem nesto o skakavcima na sajtu,ja skakavca radim od jelenje dlake,i impregniranog pera,pokazao mi se ekstra za klena.

Znam da se rade i od policelona,interesuje me ako ih neko radi od policelona..neka prenese iskustva sa vode.


Pozdrav.

M.Masic
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako mi dozvolite, napisao bih par reci o ribolovu na vestackog skakavca. Tacno je da se skakavac moze lepo napraviti od policelonske papuce, balze... Ali glavna osobina koja krasi skakavca je da ima dugacke noge. Lepo je to, ali znate li kako krupan klen uzima muvu? Ako muva ima dugacke noge ili rep, obavezno ce prvo za to da se uhvati. Proverena stvar! Ako hocete da uspesno zakucate najkrupnijeg klena, onda ili ne koristite imitaciju skakavca, ili mu odsecite noge. U protivnom, garantujem vam, pokajacete se bas onda kada treba da se radujete. U mojoj kutiji musica za klena nema ama bas nijednog skakavca!
Na zalost, tako je, iako je skakavac prelep insekt, koji svojim bojama i sarama zasluzuje lepu imitaciju. Dakle, preporucujem ga samo za lov manje opreznih i grabljivijih riba kao sto je pastrmka, a narocito kalifa.
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Ja ne mogu da se slozim sa tim,naprotiv moja iskustva na vodi su pokazala da krupan klen itekako voli skakavca,i ne mislim da treba da mu se noge seku (u prirodi ih ima ).

Svakom musicaru bih preporucio da proba skakavca od jelenje dlake,uzitak na vodi je neverovatan,klen toliko voli skakavca (posebno krupan),da ga uzima vrlo halapljivo.

Pozdrav.

M.Masic.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
509
Broj reagovanja
150
Godinama sam vezivao verzije skakavaca od jelenske dlake (dole desno) i u kombinaciji “bullet” glava i produzeno telo od policelona (dole levo). Medjutim, od proslog leta sam skroz presao na skakavce koji se vide na ostatku fotografije. Razlog je jer sve manje imam vremena za vezivanje, a za dobar dan na vodi mi ode dosta skakavaca, jer ih velike pastrmke kidaju zubima kao Godzilla. Ovakav minimalisticki skakavac koristi od materijala:

-Udica i konac po zelji (najveca muva na slici je braon skakavac od jelenske dlake na udici 10-ostali su svi 12 ili 14, jer te velicine najbolje love ovde kod mene);
-Petlovo pero po zelji-namotajte i isecite, vidite sliku skakavca odozdo;
-Gore ide traka od policelonske pene, zuta ili zelena;
-Za krat ubacim komadic pene kao indicator. Ko voli da lovi na nimfu indikatorima, ovakav skakavac moze da bude odlican indikator.


Evo i potvrde o lovnosti ove jednostavne musice:

http://www.musicarenje.org/uploads/newbb/33_43e9493f36ae8.jpg
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opa! Ja izuzetno cenim musicare koji uspesno love ribu cudnim musicama koje lice ili ne lice na bube. Glavna stvar koja izdvaja dobrog i uspesnog musicara od ostalih je broj kacenih i prihvacenih riba. Postujem Oldsurehanda, ali ovi mamci, kao i vecina mamaca u nasim kutijama, zaista ne lice na original- zivog insekta. Verujem da odlicno lovi krupne pastrmke na ove skakavce, sto ih cini izuzetnim muvama.
Razumem Oldsurehanda, ali ne i Masica. On kaze da ja nemam pojma o skakavcima i klenu i da sam u teskoj zabludi!?!? Prihvatam i tu mogucnost. Ne verujem mu nista dok ne vidim svojim ocima i ne uverim se sam. Zbog njega i postovanja prema njemu kao kolegi od cvrste reci (iako ne znam o kome se radi) opet cu po ko zna koji put probati da lovim krupne klenove na skakavca sa nogama. Necu preterivati kao Oldsurehand sa fluorescentnim debelim prackastim cvornovatim nogama, ali cu staviti noge iste kao na prirodnom skakavcu. I najvaznije: Necu mu napraviti telo od foama (policelona) vec od materijala proisteklih iz (kako Simpson kaze) Mix Masterove skole musicarenja: BALZE ILI POLIURETANA. Pa neka promasujem, neka su zivi i zdravi klenovi. Mozda ce to biti novi pokret u musicarenju: umesto CATCH & RELEASE, bice to jos plemenitiji DON'T CATCH, MISS!
P>S>
Nadam se da se niko ne ljuti. Ovo je samo moj nacin da podstaknem svoje kolege musicare na jos dinamicniju raspravu o svim musicarskim temama.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
509
Broj reagovanja
150
Mix,

Ovakve noge su prilicno ceste na mnogim musicama americkih vezaca nove generacije (znam da ovo znas). Zapravo, nedavno sam provalio trik kako napraviti zglob na prackastoj gumici bez vezivanja cvorova-pomocu kapljice superlepka. Ovakve nozice bolje rade od tradicionalnih fazanovih pera i ostrickanih pera vezanih u cvor (u stilu Dave Whitlock-a). U kombinaciji sa potezanjem, one se bacakaju i titraju kao lude. Mislim da bi pomocu tvog silikona moglo da se uradi nesto fino po pitanju nogu. Glavno je da se pomeraju i to valjano!

Iako mozda ne izgledaju dovoljno realisticno mojim i tvojim ocima, deluju dovoljno dobro ribama- a zapamtite, jos nijedan naucnik nije provalio KAKO ZAISTA RIBE VIDE. To je jos uvek nepoznanica za koju ne postoji 100%-tan odgovor. Dokle god musicar ima poverenja u svoju muvu i zna kako da lovi-prolazice dobro.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
509
Broj reagovanja
150
Zaboravih jednu stvar-kad Mix pomeny njegov Don't Catch, Miss, najnoviji pokret u musicarenju (ovo mi se mnogo svidja, zvacu ga DCM, kao sto imamo i C&R pokret)...

Secam se da je negde krajem 1980-ih, pocetkom 1990-ih John Betts, americki autor, u to vreme neprikosnoveni kralj sintetike, u saradnji sa engleskom kucom Partridge of Redditch izdao seriju udica za musice pod skracenicom TAG (Touch and GO). Ove udice su imale umesto siljka i povratne kukice okce-znaci okce za vezivanje predveza i okce umesto siljka. Lud izum!! Pravljene su da ne bodu i ne kace ribu nego da musicar oseti ribu, malo se poigra njom dok ima muvu u ustima i kad riba spadne ne povredjena, ribar krece za novom metom. Betts je tvrdio da u musicarenju adrenalin najvise skace u momentu ugriza i kontre. Sve ostalo je obicna procedura, jer je krajnji cilj, prevara, vec postignut.

U neku ruku se slazem s njim, jer iako je lepo privuci veliku ribu, pa i slikati se s njom (svi smo mi ljudi, nismo perfektni, imamo ego, itd), ipak je najveci uzitak i izazov taj momenat ugriza i kacenja. Cak i u lovu velikih morskih grabljivica, gde je borba ogroman izazov i uzitak, opet, sve je u tom magicnom trenutku prevare i on se najvise pamti.

Mislim da bi ovaj koncept udica dobro isao uz novi DCM pokret- sta mislite??
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo jednog skakavca koga cuvam u kutiji od samog pocetka mog musicarenja.
Bacao sam ovog "LEPOTANA" svuda ali jok, sto ne znaci da nije lovan,verovatno u drugoj boji u od drugog materijala...
Ovaj ode o klin...
 

Prilozi

  • Skakavac-1.jpg
    Skakavac-1.jpg
    141,3 KB · Pregleda: 1.342

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Famozni je napisao(la):
Ovaj ode o klin...
Pogresices Lijane ako to uradis  :blush: Prosaraj ga malo crnim markerom i pruzi mu vise sanse.
Moj ti je savet da sledeci put uradis krila od pera i da budu malo duza od tela.Meni su takvi skakvci donosili lepe klenove  :yeswink:
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
ja jedva cekam 6 mjesec i Masicevu isporuku za klencuge,javim kako skakavci prolaze.
Hunter.jpg
 

Avnojac

Junior member
Učlanjen(a)
11.12.2008.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Masicu, svaka cast.

Hunter-u, uz ovakvu kolekciju klenovi su tvoji i boziji. :rambo:
 
Vrh Dno