Smuđ - navike i ponašanja

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dok sam lovio smuđeve na dunavu, dravi i rukavcima, mutnim vodama, mnogo toga sam čuo i pročitao o trenucima kada samo nežno dodirne varalicu ali ju ne uzme. Često mi se dešavalo u periodima kada je tlak zraka /vazduha bio nizak (kada je manje više sva riba bila u jadnoj hranidbenoj aktivnosti) da ako zakačim kakvog smuđa onda skoro redovno beše to za obraz ili vanjski deo vilice. Nikada nisam mogao da vidim šta on to uradi i kako se približi varalici jer voda je bila mutna. Jedni su pisali ovo drugi govorili ono. Sada nakon nekog vremena proučavanja smuđa znam tačno šta je to kada on nežno kvrcne naš strimer a posle kontre nema nikakvog kačenja. Dakle, ako imamo slabo vreme za ribolov, hranidbena aktivnost smuđa i ostalih predatora je skoro nikakva, još uvek su to predatori kojima je u krvi da prate plen ili da brane teritorij (uglavnom :blush:).  Ipak, još uvek bi smuđ nešto pod zub ali nije raspoložen za lov. U takvim uvetima je (recimo) vrlo pažljiv i osetljiv. Agresivnosti predatora skoro da i nema. Onda dođemo mi sa mahačem u rukama i adekvatnim strimerom. Povlačimo ga pravilno ali smuđ se lagano okrene i krne za njim i dotaknega vrhom čeljusti ili čak obrazom, prepozna prevaru i vrati se na svoje mesto. Takvom smuđu sam vodio strimer na sve moguče meni poznate načine. Jigovanje, polagano sa porpadanjem (imitiranjem ribice koja če uskoro da pandrkne), ravnomerno, isprekidano, cik cak, brzo...i tako dalje. Takvog smuđa sam zainteresirao sa jig tehnikom i laganim povlačenjem i kratkim propadanjem i propadanjem do dna i opet cim cim :).  Davno kada sam lovio voblerima takve sam kačio za obraz ili vanjski deo vilice. Strimerom kada lovim ulovim samo one koji su raspoloženi za lov. Opet više manje uzima nežno ali ga zgrabi i nosi i po kontri dobijem ribu. Manji primerci napadaju agresivnije ali kada je tlak nizak i kada nisu lovno raspoloženi čak i ti malcni mrljavo dodirnu strimer. Kada bi strimere oktitili sa trokukama  :D onda bi čak i zakačili kakvog ali to više nije sportsko prema mom shvatanju...to je več haklanje.
Tako da kada lovite u mutnoj vodi i kada osetitite onaj nežan smuđev dodir i posle kontre nema ribe ne znači da ste ga promašili. Ako nije bio promašaj onda je samo nežno dodirnuo strimer i predomislio se. Nekoliko puta kod mene na jezeru gde je voda bistra, u popodnevnim satima, sam proonašao smuđeve među potopljenim deblima. Ako nisu bili raspoloženi za lov onda su se približili strimeri, neki i takvom brzinom, ali samo ga malo oplazili "OBRAZOM". Inače je poznato da smuđ lovi noću (navečer i rano ujutro) ali ponekada lovi i preko dana u popodnevnim satima. Sinoč sam se nadao da če mu zanimanje za plenom malo porasti, ali ništa. Par dodira i to je to. U nekoliko navrata sam gledao kakvo se dva smuđa u popodnevnim satima približe jatu kedera i love kao po taktici. Ove nezainteresirane kada sam probao uloviti su bili nezainteresirani i za ribice koje su im plivale pod nosom. Samo im je moj strimer privukao pažnju.
Ima još jedno zanimljivo ponašanje ili navika koju sam opazio kod smuđa. Pazite ovo. Šaran muljari (komadić preko 10kg)  i ispod njega vidim rep koji nije ni nalik repu od šarana. Gledamto sa drvenog doka. Ugledam ispod šarana smuđa od dobra 2kg. Šta radi...lovi larve i guta ono što je šaran izmuljario ili isterao iz mulja.
Još toga sam opazio ali sada moram da prekinem tipkanje...žurim,  :bye:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Seba, a da napraviš onaj neki " tube" strimer pošto na njima možeš da menjaš tip udice?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
100ka je napisao(la):
Seba, a da napraviš onaj neki " tube" strimer pošto na njima možeš da menjaš tip udice?

imam ali trokuku/e ne bi da stavljam... riba zakačena van usta mi ne daje neko sportsko zadovoljstvo.
Nisam od onih koji moraju da uhvate baš određenu ribu po svaku cenu. Moramo dati ribama bar malo šanse  :)
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
sebastian je napisao(la):
100ka je napisao(la):
Seba, a da napraviš onaj neki " tube" strimer pošto na njima možeš da menjaš tip udice?

imam ali trokuku/e ne bi da stavljam... riba zakačena van usta mi ne daje neko sportsko zadovoljstvo.
Nisam od onih koji moraju da uhvate baš određenu ribu po svaku cenu. Moramo dati ribama bar malo šanse  :)

Seb. u potpunosti se slažem sa tobom, vezano za trokuke... u ovo malo izlazaka i par ulova "izigravao bih pamet" da sad tu nešto pričam, no da potvrdim tvoje teorije 100%, to veče kad sam dobio par smuđeva, imao još par udaraca ( visok tlak) i za par dana potpuna izmjena (nizak tlak), a prijateljev smuđ to veče (uhaklan za obraz na woblera)a ja ništa, potpuno potvrđuju to o čemu pričaš. Još nešto, ukoliko je bilo rauba na poziciji, imao sam ribu ili najmanje jedan-dva udarca, kad nije bilo javljanja-cmoktanja i sl. ... naravno apsolutno ništa. Kao da i nije tamo, mada je čista smuđ pozicija višestruko potvrđivana i strimerom i woblerom ,tako da sam odlučio obavezno pratiti tlak.Mjesečeva pozicija igra također ulogu, izračun MT-a, tlaka zraka i udarno vrijeme (predveče i ujutro) ako se poklope daju i rezultate.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Gogo, hvala za tu potvrdu. Ja dugo vremena, dok sam blinkerisao na dunavu (Vukovar), nisam imao  jasnu misao zašto sam kačio za obraz u tim periodima niskog tlaka. Čuo sam svašta. Ali evo ovde kod mene na jezeru u par navrata sam zbog bistre vode mogao jasno da vidim o čemu se radi. Imao sam sreču da sam mogao izači na vodu i u idealnom veremenu i u slabom vremenu za lov smuđa. Vrlo zanimljiva je to riba.
Najviše me iznenadilo ono lopovsko ponašanje gde se namestio ispod šarana i krao mu hranu koja je isplivala iz mulja. Smuđarak oko 2kg  radije jede larve nego da lovi, lak plen i hitra klopa.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
A sta cemo ljudi kad smudj juri kao lud,prsti na sve strane,bacas favorite,bacas verne imitacije,ma bacas i vuces na sve znane i neznane nacine i ni udarac.Gledam sitnog u plicaku kako krece za strimerom i vidim ga da je potpuno samouveren i nezainteresovan za strimera.Da,zaboravio sam da kazem da je voda bista kao suza,u takvim danima nemoguce ga je prevariti.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@zvezdan, tacno i to je istina. Ali kod mene je voda skoro uvek kristalno bistra i ne teče što još više onemogučava lov posebno u pličaku. Oko takvih barab se ne treba ni mučiti  :) eto rešenja

***********

Evo malo pre sam došao iz šetnje oko jezera. Pronašao sam jedno lepo mesto gde se uvek skriva po neki smuđ ali i somče. Voda je malo mutnije, pritisak je malo skočio i ovi su odmah postali aktivniji.
Evo slika jednoga oko 45cm kako vreba na potopljenom stablu.


 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Dunav se malo zamutio,zahladneo i smuđ je krenuo ozbiljnije da uzima ponuđene mamce.Ovi što su meni sinoć udarali izuvali su iz cipela,mislio sam da napadaju bucovi.Smuđ koga sam izvadio progutao je strimer do želuca.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
    Знам да штука осети пад ваздушног притиска 24 часа раније и постаје тотално неактивна. Колико сам је само пута гледао како се "пободе" главом према дну и можеш да јој даш дукат она не пипа.  Провлачио сам јој буквално испред уста све, могао сам да је закачим руком, а кадо се њој то досади окрене се и оде метар даље и дрема.  Уколико је ваздушни притисак низак, а стабилан два дана, активна је другог дана.
    Исто тако кад притисак почне да расте она постаје врло активна. Уколико данас падне притисак, а ти си сутра на води и чак почне ситна кишица онда узима ко луда. Исто важи мање више за све рибе.
  Једино сом не води рачуна о галами трупкању, буци - чак је у лову на њега пожељно по мало бућкати, то га нервира и како у води нема природних непријатеља мора одмах да види о чему се ради. Као сваки добар себичњак само гледа шта има да се мазне и стрпа у стомак. Најбоље време за лов на њега су кад је олуја, грмљавина, али то и карбонски штапови не иду заједно (живеле гермине).
    Знам да за време пуног месеца риба слабије ради, а зашто је то тако незнам. Никада се нисам напецао у данима пуног месеца. Сад, ако је неко водио дневник пецања и пратио месечеве мене може да каже да ли је то 100% тачно.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Извињење, тема је смуђ,  :doh: али је исто као понашање штуке.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.117
Broj reagovanja
1.172
Lokacija
Čačak
kad si vec spomenuo pun mesec da malo ipak odem u off, meni stuka za vreme punog meseca uzima solidno ali po pravili oko 15h bez obzira na godisnje doba, a ovo sam zakljucio na osnovu dnevnika,vodjenog godinu dana
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
oholi je napisao(la):
kad si vec spomenuo pun mesec da malo ipak odem u off, meni stuka za vreme punog meseca uzima solidno ali po pravili oko 15h bez obzira na godisnje doba, a ovo sam zakljucio na osnovu dnevnika,vodjenog godinu dana

Kada sam bio u punoj snazi u džigovanju smuđa (negde 1986-1996, sigurno među prvima u ovom kraju) vodio sam uredno dnevnik. Da li voda raste, opada, mutna, bistra, vedro, oblačno, doba dana, mesečeve mene...
Posle nekoliko godina zaključih da pravila NEMA. Postoje generalno bolji i lošiji uslovi, ali znalo je da bude NEVEROVATNIH dana i kada su uslovi po svim zaključcima loši. Postoji samo jedno zlatno pravilo:

BITI ŠTO ČEŠĆE NA VODI  :tbumb:

P.S. Neću Vam ništa novo otkriti,ali moja statistika je pokazivala da je najbolja kombinacija uslova za smuđa sledeća:
Proleće ili jesen, voda u laganom rastu (ili pred rast, raste negde uzvodno, mora se pratiti SHMZ), blago zamućena, vreme oblačno pred kišu ili sa laganom kišicom, vetar severni, pritisak u padu. A i tada zna da ne udari ni ripče!!!

P.P.S. Neverovatno, ali trenutno mislim da je džigovanje/tvisterisanje smuđa jedan od najdosadnijih vidiva ribolova :doh:
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
P.S. Neću Vam ništa novo otkriti,ali moja statistika je pokazivala da je najbolja kombinacija uslova za smuđa sledeća:
Proleće ili jesen, voda u laganom rastu (ili pred rast, raste negde uzvodno, mora se pratiti SHMZ), blago zamućena, vreme oblačno pred kišu ili sa laganom kišicom, vetar severni, pritisak u padu. A i tada zna da ne udari ni ripče!!!
[/quote]

Hmm... :hmmmm: Milanče jesi siguran za pad tlaka, mene su padovi tlaka toliko razočarali (u izlascima strimerom na smuđa), da ozbiljno razmišljam ni ne izaći na vodu ako je pad. Kao da ga pad tlaka stisne u dubinu, a ima i jedna teorija o padu i rastu tlaka u postotcima, tj. koliko se se riba diže ili spušta u dubinu pri rastu ili padu tlaka.
Meni se to na terenu i pokazalo, a obzirom da nisam baš previše otežavao strimere i "orao" Dunavske dubine nego obično čekao u zasjedi da se smuđ i bajkoš približe obali i dignu gore, meni pad ne leži. No kao što si rekao,
u puno slučajeva (dok nisam mušičario, nego pecao na meso ili ribice smuđa) pravila su nestajala ko magla u podne, ipak je to riba a riblji mozak nezna uvijek da su prilike idealne i da treba da jede. Osim toga u jednom periodu je uzimao u podne (4-5 dana zaredom) pa je prestao i taj se period pomjerio na oko 16h, pa na prije podne , a radilo se o istom mjestu u nekih 15-20 dana zaredom (imao sam jako puno slobonog vremena i bio svaki dan na vodi dnevno po 10-tak sati). Nalazio bih ih svakako, ipak je najbitnije biti što više i što češće na vodi, pratiti ga , ući mu u trag i onda hara kiri, lovio sam ih po 3-4 komada do 2-3kg/kom u bukvalno pola sata, jednostavno bi došao zabacio 2 štapa izvadio ribu i išao kući.
Kad sam ga sad našao na strimere u par češćih izlazaka opet je bilo isto, došao bacio 2-3puta digao ribu, pomjerio se na drugu poziciju i opet digao ribu i kući, to je primjer kad sam mu ušao u trag.
Nisam bio na vodi - na smuđa par puta izgubio mu trag i sad 3 puta zaredom ništa :(, moraću zaredati izlaske da ga nađem jer slučajno "ubosti" kad se hrani , to je malo teže, a loto ne igram.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Gogo je napisao(la):
Hmm... :hmmmm: Milanče jesi siguran za pad tlaka, mene su padovi tlaka toliko razočarali (u izlascima strimerom na smuđa), da ozbiljno razmišljam ni ne izaći na vodu ako je pad...

To su samo izvodi iz mojih statistika. Obzirom da sam ja dipl. math. mogu odgovorno tvrditi da to nije reprezentativni uzorak i samim tim ne znači ništa više od ličnih iskustava, i to u lovu "oranjem" po dnu i iznad dna glavama od 7-30g.

P.S. Sve ono što si i ti napisao, da jedan dan radi u jedno vreme, sutra u drugo, dva dana ne radi, onda se spustio na 8-15 m dubine, pa prišao obali,... iskusio sam i ja. Na FF pribor sve to dobija neku treću dimenziju u koju se uključuje i ključni faktor - SREĆA :D
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sto se tice smudja a prenosim samo iskustvo sa varalicom, nikada mi ni jedan faktor nije uticao na lov sem vode. Kada je voda dobra bas onako kako je Milance opisao  (blagi porast, blago zamucenje) tesko da ne bude rezultata. I obrnuti uslovi nisu tako losi a to je blag pad vode i bistrenje posle zamucenosti.
 
Vrh Dno