Srednja kategorija

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
Nikako ne mogu da se pomirim sa idejom da je nemoguće pecati ako štap nije barem 150 evra.Imali neko drugačije mišljenje? Dajte ideje. Iskustvo mi govori da jeste lakše i ugodnije Sportekom varaličariti nego Germinom, mada riba nema pojma šta je ribolovcu u rukama(ako je mamac po njenom ukusu).
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Moj prvi varaličarski je bio mala germina 143cm, nasleđen od moga dede, posle teleskopski DAM 2.90, 40-60gr. acije. Posle njega sam ciljao Sportexa, ali ipak uzeo Zebco Hyper Cast, 3.0, sa akcijom do 70 gr. Sa njim sam doslovno uživao na vodi, a imam ga još i danas. To je bi štap za moje potrebe. Sada imam mušičarski štap kojiem je u našim trgovinama cena 14000sit = 58 eura. Neka leva firma: Ron Thompson 2.70, #5/6, karbonski. Fin je za svoju cenu, lagan i ima dosta brzu akciju. Nije ni slabo izbalansiran, ali iszgledom je daleko od onih koji su od 150 eura pa napred. Do sada sam samo s njim imao prilike biti na vodi, i zadovoljan sam. Ali kada sam u trgovini probao jedan stap od VISION-a totalno drugi osecaj u rukama. Mislim da znate svi o čemu govorim. Probao sam još neke skuplje, ali meni je taj VISION mnogo fino ležao u rukama, samo je falilo još da meni u tom trenutku leži par stotina eura u novčaniku :)
Mislim da se svi slažemo sa idejom da svaki štap koji se nekome dopadne iz vana, lepo mu stoji u ruci, pretpostavlja se da je kvalitetan, je pravi štap baš za njega. Može da košta 10 eura, a može i 1000 eura, ako je netko sretan sa jednim od ta dva taj je njemu najbolji, najlepši. Ali ne može si svko priuštiti to što mu se dopada pa traži nešto približno. Sa druge strane ako si netko želi, baš jako želi neakav skuplji štap imat če ga, naravno sa malo neizbežnih žrtvi:)
Da sam baš jako želeo taj VISION imao bih ga, ali jos uvek sam zadovoljan sa ovim i malo mi bezveze davati pare za taj kada me ovaj dobro služi. Jedino ako ga poklonim, slomim ili prodam onda sigurno usimam taj vision.
Prosle godina me je uvatila groznica za airsoftom pa sam si nabavio repliku 1:1 M4A1 s red-dotom (414eura), I verziju Colt Infinity pod hi-capa 5.1 (142eura), jedno i drugo je full metall. To je još jedan od mojih hobija, ali sam ga sada malo zamrznuo do sledeče godine, možda nekome neče biti jasno kako da sam ulagao toliko u hobi koji mi nije #1. Ali ja sam takav, kada mi se nešto svidi i imam mogučnosti u tom trenutku ja to iskoristim. Da sada imam takve mogučnosti možda bi ovaj štap još malo koristio pa poklonio i sigurno uzeo onaj VISION, ali ako bi vidio nešto bolje uzeo bi bolje. Ali sada iako nisam u poziciji da uzmem pare i kupim što hoču, kada bi jako želio ušparao bi nekako i kupio. Samo mi se to čini u ovom trenutku besmisleno, jer o tome, kakav štap imam, mi ne ovisi život :)
Inače meni je na prvom mestu funkcionalnost, cena pa tek onda izgled.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Odavno je poznata izreka medju ribolovcima da stap ne lovi ribu! Znaci covek je tu glavna zverka, ali je i tacno da bez alata nema zanata! Mislim da cu mocu da ti malo poremetim tvoju tvrdnju i da ti otvorim oci. Da bi uspesno savladao tehnike musicarenja potreban ti je solidan stap, srednje klase, ja kad bih sad ponovo poceo dam musicarim sigurno bih se odlucio na neki srednjak aftme 5-6, duzine od 2.4-2.7m, grafirni cekrk sa malo kvalitetnijim mehanizmom (znaci od metala), jer je dosta grafitnih cekrka u prodaji sa veoma slabim mehanizmom, izlizu se zupcanici i mozes da ga bacis. Da se vratimo na stvar mislim da je besmisleno kupovati u startu stap kvalitniji cene od 150-200e, jer je to po meni promasena investicija. Pocetnik treba da ima stap srednje klase npr. neka jeftijija vrzija kvalitetnih stapova. Nikako ne mogu da razumem ljude koji osporavaju Falcona kao musicarsku marku, naravno on nije brend i u proizvodnji musicarskog pribora je pocetnik, ali imam iskustva sa ovim stapovima. Vrlo su kvalitetno odradjeni i odlicini su za ucenje, ali i za naprednije musicare a cena im je oko 50-80eura, ckrci su 20 eura grafitni, skoro sam video grafitne cekrke firme JAXON-engleskog dizajna, sasvim zadovoljavaju cenu kvalitetom, laki su lepog dizajna, odlicini za pocetak a i za napredne musicare. Kanapi se krecu za pocetak neki ne toliko skup nekih 15-20eura. Znaci sve za nekih 100eura, da se sit napecas uzivas i naucis. Veliki je promasaj u startu kupovati skup stap, dzabe bacanje para, jer kako covek sve vise ulazi u musicarske vode, zahtevace bolji alat, ali tada uzimas stap koji ce ti odgovarati tvojim potrebama tvom stilu pecanja, kako godine budu prolazile trazices sve zahtevnije stapove one koje ce ti odgovarati, a ne da kupujes u startu stap koji kosta 200eura zadovoljava kalitet, a oko odabira da ti pomogne neki iskusniji musicar. Taj koji ti bude birao stap, odabra ce ti nesto sto njemu odgovara, a mislim da tebi tako nesto nece odgovarati za koju godinu. Mislim da sam ti bio koliko toliko jasan, ali opet bice tu ljudi koji ce me podrzati a i oni koji ce osporiti moju teoriju, ali ti sa pravom mogu reci da uspesno mozes musicariti sa kompletnim priborom (stap, cekrk, kanap) za nekih 100eura, od ne toliko poznatih proizvodjaca kao sto je npr. Falcon.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
slažem se sa šumadincem. Na početku je preporučljivo imati srednju kategoriju. Isto kao i sa prvim autom, bolje polovnjaka slupati, oderati nego nešto novo iz celofana.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tacno je da vecina nasih musicara, ukljuccujuci i pocetnike i one iskusnije, nema potrebe da poseduje stap vrhunskih karakteristika, jer ih nema gde primeniti. Posedovanje vrhunskog stapa i cekrka u 99 % slucajeva je cista moda. Meni su kroz ruke prolazili mnogi skupoceni stapovi i ja sam imao privilegiju da pazljivo i po svom ukusu izaberem par komada. Ali, mnogi su se prevarili i sa vrhunskim modelima. Desava se da brzo otkriju da im stap "ne lezi" i da nije namenjen njihovoj tehnici, reci i stilu musicarenja. Dakle, oprezno! Najbolje je u pocetku koristiti stap u rangu cena oko 100 eura. Takve stapove nude poznate firme poput Shakespeare, Daiwa, Shimano, Cormoran, Mitchell..., pa cak i Greys. U ponudi su veoma upotrebljivi modeli, koji ce zadovoljiti skoro sve potrebe balkanskih musicara. Nema kod nas ni lososa, ni morskih pastrmki, a ni dorada, bonefish, tarpona... Za musicarenje pastrmki i klenova na manjim rekama, ne treba mnogo ulagati u pribor. Bolji, pa i vrhunski pribor, moze da zatreba ozbiljnijem drinskom, limskom, soskom, neretvanskom, moravskom, savskom... jednom recju musicaru koji ceo dan zabacuje "double haul" i na vecim udaljenostima ubada ribe ozbiljnih dimenzija. Cak ni tu stap ne igra znacajnu ulogu. I na takvim mestima, moguca je sasvim normalna primena stapova srednje klase.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Za Drinsko musicarenje lipljena, pastrmke i mladice potrebno je pazljivo odabrati pribor. Jos uvek nisam sreo pocetnika na Drini da mlati stapom bezveze, lazem! Predhodnih godina sam sreo dosta dece koju su doveli ocevi iskusni musicari da vezbaju zabacivanje, ali da bi se uspesno pecalo na ovoj reci i na slicnima u nasem okruzenju Lim, Sava... ipak je potrebno imati iskustva sa musicarenjem. Svakom pocetniku predozio bih da prvo savlada nacin zabacivanja na nekoj poljani, igralistu pa i na krovovima zgrada, zatim na lokalnim rekama da se oseti sustina musicarenja pa tek onda zaplivati u duboke vode kao sto su Drina i Lim. Ako zelis loviti lipljena na Drini potrebno je imati sto duzi stap 2.7-3m aftme 4,5,6 opet zavisi od samog musicara koju ce debljinu uzeti, ali preporucujem sto laksi pribor zbog dugih i izcrpnih zabacaja. Da bi musicarili pastrmku i mladicu ja bih se opredelio na jake stapove aftme 7,8,9 jer je potrebno bacati strimere na velike udaljenosti. I opet naglasavam sve ovo uspesno mozes loviti sa nekim stapom srednje klase cene od 50-100eura, pa cak mislim da za 100eura moze da se kupi stap koji ce zadovoljiti i iskusnog musicara. Moj ti je predlog da se opredelis za neki srednjak koji ce ti sluziti nekoliko godina dok sam ne pocnes da prohtevas, ali ti ovo moram napomenuti kod nas Srba ja urodjena jedna glupa osobina, a to je prestiz. Nemoj da te bude sramota kada odes na neku malo poseceniju vodu kad vidis gomilu musicara sa skupocenim stapovim ronemiranih proizvodjaca, jer stap je stap, njega mozes imati kad pozelis ali svaki pravi musicar odlikuje znanjem, opet ti napominjem da stap ne lovi ribu!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja bih nadodao još nešto...to sam čuo ovde u sloveniji od starijih mušičara, pa i pročitao u jednoj slo. knjizi o mušičarenju. Preporučuje se da više pažnje i novca valja usredotočiti na čekrk nego na sam štap. Kod mene je baš to obrnuto, pa ga mislim zameniti sa jednim puno boljim. A ozbiljno razmišljam i o novom štapu, prvenstveno zbog transporta. Moj je dvodelni, tako da kada idem na put zadaje mi mnogo brige. Zato je dobro imati na umu dali ti treba dvodelni ili trodelni, to posebno valja za štapove 2,70 i 3m.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
To su u potpunosti u pravu cekrh se ovde najvise haba, ali ako kako mislis uspesno zabacivati ako nemas zadovoljavajuci stap, ja bih opet naglasio da je moguce naci naci stap i cekrk za 100eura, a da u popunosti zadovolje potrebe pocetnika nekoliko godina. Na trzistu je gomila grafitnih cekrka koji su los kvalitet i to neverovatno, zupcanici su uradjeni od nekog mekog materijala koji se posle dve tri pecanja toliko pohava da mozes da se slikas sa njim. Sta i ocekivati od cekrka koji kosta jedva 10 eura. Ali na truzistu se mogu naci pocetnicki cekrci (grafitni) koji su izuzetno lagani i dobo oblikovana, a mehanizam im je dosta boljeg kvaliteta tako da ce zadovoljiti svakog!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Moj je kostao nekih 15 eura, koristim ga vec par godina, ali ima mnogo gadan zvuk fly_bduh I ima jedan deo koji joj je bio visak. Pa sam ja to skinuo hehe. Radi se o jednom bespotrebnom metalnom delu ispod čekrka gde mi se struna znala zakačiti u vremenu izvlačenja i amortizovanja. Ime je Robinson, First Cast, hehe ime sve kaže :hammer: Nju sam kupio jer mi je bila odmah pod ruku, ali eto još uvek obavlja svoj posao pa ju nisam menjao. No sada več smatram da moram novu da si nabavim, zaslužio sam bolje :)
A vrlo smešna je kombinacija mog čekrka i strune, jer na njemu imam vrlo kvalitetnu strunu koja vredi za takva tri čekrka :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobro je da ti se cekrk jako cuje. Da te registruju drugi musicari i znaju gde si. Salim se.
I ja mislim da cekrk treba da bude solidan, ali prvi put cujem da treba vise uloziti u cekrk nego u stap. Taj sto je to "lupnuo", verovatno lovi ajkule i sabljarke na muvu! Kvalitet cekrka dolazi do izrazaja onda kada ga upotrebimo za zamaranje ribe. A za to su potrebne "ribetine" teze od 2 kilograma i velika reka ili jezero. Ako ste cesto (vazno je ovo- cesto) u takvoj situaciji i redovno vidite beking kako juri kroz sprovodnike, onda obavezno uzmite kvalitetan i skup cekrk. A to znaci da mu je cena veca od 100 eura.
 
Vrh Dno