Šta jede lipljen?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jelovnik lipljena su istraživali brojni biolozi i ribolovci. Najbolji način je analiza ispražnjenog stomaka ulovljene ribe. Evo kakvi su rezultati koje su sproveli neki engleski ribolovci i biolozi:
1. nimfe jednodnevki    5-10 %
2. odrasle jednodnevke  3-5 %
3. nimfe kamenjarki      4-5 %
4. odrasle kamenjarke    1-2 %
5. larve krznokrilaca    30-50 %
6. odrasli krznokrilci      1-2 %
7. larve dvokrilaca        4-5 %
8. odrasli dvokrilci        1-2 %
9. puževi                    2-3 %
10. račići                    5-10 %
11. kopneni insekti        10-15 %
12. tvrdokrilci              2-3 %
13. pauci                    0.5-1 %
14. vodene bube          0-0.5 %
15. mrežokrilci            0.1-0.2 %
16. pijavice i gliste      0.1-0.2 %
17. ribe                      0.1-0.5 %
18. ostalo                  0.2-1 %

Naravno, sadržaj stomaka lipljena u Engleskoj i Balkanu možda nije identičan, ali je veoma sličan, naročito ako se upoređuju krečnjačke reke. Iz ovoga treba izvući zaključke. Očigledna je dominacija larvi i ostalih podvodnih organizama u odnosu na odrasle insekte, koje mi mušičari najčešće nudimo lipljenu. Posebno je zanimljiva dominacija larvi krznokrilaca. Takođe, vidljiva je i najveća zastupljenost takozvanih kopnenih insekata među odraslim insektima.
25112078.JPG
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Trenutno na Drini jede 100% nimfe tako sitnih jednodnevki da je to u najmanju ruku cudno i to lipljan od +35cm,nisam imao aparat da ih snimim ali bledo maslinaste su,ca tamnim skoro crnim krilnim pupoljkom i na velicini udice 20. i pun je toga a uzeo je neku cdc muvu na 14 nesto nit je jednodnevka nit je sedz .I sta nam to govori,vasa misljenja?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovaj procenat kopnenih insekata me navodi na pomisao o sitnoj bambuli, podaci o račićima na sitne gamaruse, a larve i lutke krznokrilaca bi trebalo imati u svim veličinama i bojama.
Trichoptera.jpg

Pupa.jpg

ice_dub10.jpg


Igore, ta sitna jednodnevka, da nije možda neki midž? Proveri, molim te ponovo. Da ne izgleda ovako
chironomidPupa_olive_3.jpg
slm_dec-06_77.jpg
25909205.darkgreenmidgepupa.jpg

 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Mix, odlicna tema! ;) Mislim da je veoma tacna statistika jelovnika!

PS Igore, zabaci tu musicu na velicni 12! ;)
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Jeste midz je neki , i mnogo lici na ovog tvog,samo cini mi se da je u jos ranijoj fazi jer krilni pupoljci su vise ne znam kako se to tacno zove valjda cased wings, to jest jos su na ledjima i ne naziru se krila znaci raniji stadijum od ovog na slici.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Igore, larve i lutke midževa su veoma značajna hrana lipljenima i pastrmkama, naročito u rekama stabilnog i bogatog dna. Pogledaj bilo koji engleski katalog muva i videćaš da su im midževi i bazeri hit. Kod naših mušičara, a tako je uglavnom i u ostatku sveta, insekti iz reda Diptera su nepravedno zapostavljeni.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kad je gladan... [flash=400,400]http://www.youtube.com/v/3MhY3hz0zyc[/flash]
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
202
Lokacija
Zvornik
Juče izađem na njega,ciljno,i ni jednog ne dobijem,voda pala na nulu,pa mi je kretanje bilo lako a i teren se smanjio.U jednom momentu su kupili i na metar od mene,a opet ni jednog nisam dobio!
Uopšte nisam vidio šta je to što kupe? Izgleda da je nešto jako sitno,a ja se ubio bacajući kojekave mušice.
Šta raditi u ovakvim situacijama?Da li ostati pri suvim ili probati i druge mušice?Pored lipljena dosta je bilo škobalja,pa je "presijavanje" zavravalo tragove,samo ga je otkrivao karakterističan "klobuk" na površini.
Ovo mi je već drugi put da mu bacam a da ga ne mogu prevariti.
Totalno sam demoralisan,jednostavno neznam šta da uradim.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.087
Broj reagovanja
892
Probaj neke plivajuče nimfe od 14 pa do 18, znači bez otežanja nimfa s malo više nogica naći ćeš na sajtu dosta verzija.
Probaj neke pupe tulara u zelenoj i bež boji na 14 do 16 ili pak neke midževa 16-18 crno malo kod lipljena pali skoro uvjek!
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
202
Lokacija
Zvornik
Upravo sam kontao da su mi potrebne neke sitne,jer to što pada na vodu uopšte ne vidim.Kao da je prozirno.Samo sam u vazduhi u par navrata vidjeo neku malu sitnu bjelu mušicu,koju nisam uspjeo uhvatiti i vidjeti o čemu se radi.
 

Ruki

Senior member
Učlanjen(a)
09.01.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Lokacija
Loznica
Ne jede on te muve, bele koje si primetio. Jede neke tamnije, ne mogu se cak ni videti kada padnu na povrsinu. Video si onog mini adamsa sa CDC-om kog mi je uzimao i na kraju mi otkinuo tipet. Samo mala a tamna muva, 18, 20
 

Klacar Elis

Newbie
Učlanjen(a)
23.10.2009.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Nema ništa gore nego kada se hrane pola metra od tebe, a ti mu promjeniš tideset različitih muha i ništa. U tim momentima, kada vidite da kupi nešto u vodenom filmu treba probati sitnim emergerima (18, 20, 22 ). Boje variraju 
od svjetlo zelene, sive, do boje mesa.
 
Vrh Dno