Stene u brzacima

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
polako sezaona pastrmke prolazi a sve manje i manje o njoj pisemo. Evo jednog zanimljivog pitanja. Dolazite na brzak sa stenama koje vire iz istog. Kako najbolje sikoristiti brzak. Gde naci pastrmku i kako je najbolje zeznuti. Ajdemo prvo od nimfarenja. Aktivnu koja se javlja na povrsini nije problem locirati, ali skrivenu bogami jeste.
Znaci da li primeniti pocket fishing, tj. pretrazaivanje svake stene ili birati one blizxe glavnoj struji. Da li ici niz ili uz brzak. Ja nisam nifaros tako da me veoma zanima misljenje iskusnijih kolega!
Salut
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
stene su koristna stvar u brzacima, kada se osklizneš postoji šansa da se uhvatiš i ne otplivaš  :D :hammer:  :bleh:

odlična tema  :tbumb:

Najčešče sam na takvim mestima vidio i lovio pastrmke koje su bile u položaju iza ili ispred stene. Ako nimfu pustam da ju tok prirodno nosi pastrmkama pred nos radim to slicno kao pec na dužinu štapa samo da nije ti klasični pec na dužinu štapa nego na otprilike na jednuipo ili dve dužine štapa. Vrh imam dignut i nije cela špaga na vodi, recimo da je polovica špage u raku a polovica na vodi. Bacam ukoso i popreko, dakle blago uzvodno i pustam da vodeni tok napravi svoje  :) Indikator ređe koristim ako pecam na vecim daljinama, ali ovom tehnikom nikako posebno ne kada koristim klasičnu tehniku "pec na dužinu štapa". Udar se vidi po konektoru a po nekada se vidi i riba kako uzme tu nimfu (u slucaju da se radi o slabijem brzaku) a to je najlepse  ;) Nimfu uvek vodim dead drifto-m.
Suve vec znate, pustis da struja vodi muvu preko brzaka a slicno je i sa mokrim muvama. Skoro uvek i to bacam koso i popreko-uzvodno.
 
Z

Zakula

Guest
Ja u principu pretrazujem i dzepove iza stena i brzake izmedju,redom,ako nisam locirao pastrmku...Ako je provalim,zna se shta se radi...Postoji tu niz problema na koji nailazi mushichar,kada dodje na takav deo reke...Zamislite da vidite u jednom pocketu iza stene,lepu pastrmku,kako krka zrele Isoperle Gramatice,tj. Yellow Sally, a vi na obali i izmedju nje i vas brzak,jaaak brzak....Meni se tako neshto deshavalo na Temskoj...Teshko,zaista je teshko napraviti korektnu prezentaciju...Ipak,moze neshto fino da se odradi...Tada pribegavam nizvodnim,dijagonalnim zabachajima sa jakim rich castom i mendingom...Nekako mi se najbolje pokazala ta prezentacija...Kada pecam obrnuto,tj. kada "vozim" muvu kroz brzak,a ispred mene je pocket,onda bacam uzvodno i obavezno nabrchkam konac (slack line) i malo mendinga,mada i tu moze da se koristi rich...To je shto se tiche suvih muva...Kada koristim nimfu na takvim mestima,uvek koristim svima dobro poznatu tehniku - Czeh nymphing,sa dve ili jednom teshkom nimfom kao sekirche...Stanem/chuchnem na obalu ili iza stene i "vozim" muvu/e kroz brzak pa svratim do pocket-a i tako pretrazim sva izgledna mesta...Nekoliko puta sam na takvim mestima i koristio pupe sedzeva ili nort country spidere,tako shto sam zabacivao muvu u pocket slack line-om (da bi potonula kolko' tolko')  i mendingovao nizvodno niz brzak,da bi pochela da se dize ka povrshini imitirajuci pupe sedzeva...Slichnu,tj. istovetnu tehniku sam video da koristi Doug Swisher u svojim chuvenim video snimcima,pri pecanju strimerima.Advanced Technique For Streamer fishing...
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Hteo sam da napisem nesto pametno o pecanju nimfom uzvodno na ovakvim brzacima ali ce to morati da priceka do sutra. Zavrtelo mi se u glavi od ovog Zakulinog posta. Svo to mendingovanje i svi ti slackovi pa jos u pocketima :hammer: :hammer: :hammer: Sad sam shvatio koliko nista ne znam :doh:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa kad nisi isao u nishku gimnaziju (pretpostavljam)  :hammer:
Odlican post, Zakula.
Uglavnom slicno, mada tehnicki mnogo manje dobro, pokusavam i ja. Trudim se da s boka (kad je trazim iza stene) sa mending-om ili spreda ukoso nizvodno (kad je ocekujem ispred) napipam. Cesto udara u podizanjuna kraju, retko na samom dnu, te su obicno "trkacice"
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Isao sam u istu gimnaziju koju sad Zakula pohadja al me ovo nisu ucili. Bolje da cutim kad nista ne znam. :'(
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ako dozvolis, odgovorio bih te od toga da cutis sledecim vicom:
Dete pita oca: "Je li, tata, kako to da je Zemlja okrugla?"
"Ne znam sine".
"A je li tata, kako to da su dinosaurusi izumrli i nijedna nije ostao?"
""Ne bi tata znao sine".
"Tata, a zasto je ugalj crn i gori, a nastao je od biljaka koje su zelene?"
"Stvarno tata ne bi znao, sine".
"Je li tata, a jel' tebi ne smeta sto te ja ovako stalno zapitkujem?"
"Ma kakvi, sine, pa kako ces da naucis ako ne pitas".

Dakle, slobodno pitaj sta god hoces. A mending je samo stvar navike i pecanja - vezbanja.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
He, he, profesor nije razumeo moj post. Pokusao sam da budem malo sarkastican jer cela prica izgleda komplikovano za pocetnike. Ja sam musicar vec 10 godina tako da mi je celokupna problematika poznata.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:-[
NIsam lep, al' sam glup!  :blush:
Mene mnogo vise maltretira mnogobrojno sitno kamenje (cca do 30 - 40 cm precnika) pri niskom vodostaju oko koga "trci" voda u sred leta (recimo sad). Ako bih pokusao mending, neko ko gleda izdaleka mislio bi da je turnir u macevanju sa nevidljivim protivnikom, a znam da je u tim uslovima sva riba u brzaku. Prosli pur sam je dobijao na najbrzim mestima, lepe komade, ne spektakularne, ali lepe i iznenadne i to suvim tularasem.
Uvek se u situaciji koju je Lucky zadao u temi a Zakula elaborirao setim scene iz "Reke uspomena" kad mislim Norman "gadja" pocket nekom varijantom kamenjarke, (lici na Stimilatora).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mušičar koji pretražuje džepove iza stena kreće se uz vodu. Tako je najpametnije iz nekoliko razloga. Prvo, pastrmki se prilazi otpozadi, što je veoma bitno. Drugo, već ste u izlazu iz rabila koje pravi stena, tako da nema potrebe za reach, curve...ili mendingom, koji ionako ne bi mnogo pomogli na prebrzim rekama. Potreban je samo tuck cast. Mislim da ovo o čemu pišem najbolje ilustruje Roman Moser u jednom od svojih filmova. Pogledajte to!
U ovakvim situacijama, moj konac jedva dodiruje vodu, što znači da se približavam ribama i zabacujem do 5 metara. Svi drugi načini pretraživanje džepova iza stena nisu dali dobre rezultate na bujičavim pastrmskim rekama Srbije.
Prilaženje steni sa strane i sa obale poželjno je na velikim pastrmskim rekama, kakvih nema u Srbiji, poput Tare, Morače, Soče ili Une.
 
Z

Zakula

Guest
Aaa,ne Pedja,Pol zabacuje Banijan Bug-a,imitaciju kamenjarke,koja je sushta suprotnost od stimulatora... :whistle: :whistle:Telo se pravi od plute i farba u kolorit njihovoh kamenjarki,a onda se dodaje cini mi se calf tail za krila,evo i slike,a vi procenite....
 

Prilozi

  • bunyanbug.jpg
    bunyanbug.jpg
    43 KB · Pregleda: 489

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:tbumb: U pravu si, Zakula, ocde cak i pominje Banyan Bug. Ma kao da namerno zaboravim te prizore da bih ih izpocetka gledao. Ali to je taj dogadjaj i pristup problemu koji se elaborira.
 
Vrh Dno