Strimerisanje. Uzvodno ili nizvodno povlacenje?

Rocket man

Senior member
Učlanjen(a)
11.03.2012.
Poruke
277
Broj reagovanja
0
Lokacija
Bijelo Polje
Gledam na you tube ,,The new fly fisher,, kako jedan celo :) strimerise i povlaci kanap uzvodno, koja je po vama bolja taktika? Koju je bolje upotrijebiti na nekim odredjenim tokovima vode
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Sad neznam tacno koji je to video na youtube ali se strimerise po svim pravcima i uglovima kada su reke, bare, jezera, mora u pitanju...  Nacine i taktike treba menjati i prilagodjavati odredjenim situacijama.

Prosto da ne mogu da izdvojim da je jedan nacin bolji od drugog jer sa skoro svim, dobijao ulove, nekada sa nekim vise a nekada sa istim bude i manje.

Takodje to uveliko zavisiti i od pribora sa kojim se raspolaze, sa tim koliko imas vremena za stripovanje, da li je voda brza ili sporija, sta zelis postici sa tim nacinom vodjenja i dr.
 

Rocket man

Senior member
Učlanjen(a)
11.03.2012.
Poruke
277
Broj reagovanja
0
Lokacija
Bijelo Polje
Mislim da je to ovaj klip... Preko telefona sam pa ne znam tacno ali mislim da jeste... Inace The new fly fisher ima svoj kanal sa 45 full klipova, svaki po 25 - 30 minuta, ima sve i svasta, raznih riba, tehnika, terena. Odlicni su, moram pogledati sve sto imaju :) www.youtube.com/watch?p=GIaHySdLX786agHcOo-wUorQIul1RMsC&v=qclktjRwi2w&client=mv-google&guid=&gl=US&hl=sr
A dobro, to stoji da se moze pecati pod kojim god uglom zelis ali mene konkretno interesuje uzvodno i nizvodno povlacenje, i koje je bolje primijeniti kada se nadjemo u odredjenoj situaciji...
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Kao sto rekoh sama situacija ce da ti nametne kako ces da bacas i vodis neku od imitacija.

Evo nekih situacija:

- ukoliko je brza, bujicava voda onda je bacanje uzvodno los izbor jer ne mozemo da dovoljno brzo prikupimo kanap i pri tome damo kontru
- sporija voda, zelimo da umrtvimo strimer ili nimfu, mokru muvu pa i suvu - samo je jedan nacin, bacanje nizvodno s tim sto mozemo uvek levo desno pomerati imitaciju pomeranjem vrha stapa ili mendovanjem privlacenjem ili dodavanjem kanapa moze veci deo vode pokriti i pretraziti. Konstatan je kontakt sa imitacijom i za kontru nema problema, cak se riba vise i sama okaci :)
- duboki vir gde zelimo iitaciju spustiti sto dublje - bacicemo uzvodno, sacekati da imitacija dostigne neku dubinu itd...
- i jos mnogo drugih situacija

ALI ne treba zaboraviti neke jako bitne stvari:

1. Ako bacas imitaciju uzvodno u prednosti si jer si ribi iza ledja i manja je verovatnoca da ce pobeci ali postoji verovatnoca da ces imitaciju baciti fino ispred nje ali kanap padne PREKO nje i ona ce pobeci. Uz malo vestine bacanja kanapa ovo se moze i lako resiti i ulov je tu :) LEFT/RIGHT RICH cast (Aerial mend), LEFT/RIGHT CURVE cast, OVERPOWER ili UNDERPOWER cast itd itd

2. Ako bacas nizvodno uvek ce muva da ti bude ribi ispred nosa sto je super ali i ti si pa mimikrija mora izaci negde na prvom mestu. Sve ovo praceno dodavanjem kanapa za sto duzi put imitacije ili drag free drifting. Fino za upotrebiti je i kontrolisani SLACK LINE cast (vise nacina).

3. Sto je vremenski vise imitacija na vodi ili pod vodom veca je i verovatnoca da ces doci do ulova

4. Najbolje je ako je moguce bacati pod uglovima, bilo uzvodno ili nizvodno


I na sve ovo treba gledati iz ugla da li se radi o suvoj imitaciji, mokroj, nimfi, strimeru jer ni za jedno nije isti nacin vodjenja.

Kao sto rekoh u prethodnom postu, voda, riba, situacija, imitacija ti namecu nacin. Ne mogu reci 100% uvek i najbolji jer se moze desiti da los izbor moze buti i jedini moguci nacin.


 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
sto se mene tice, u velikoj vecini uslova i situacija uzvodno
ukoliko je tekuca voda u pitanju
e ondak je pitanje pod kojim uglom se vodi uz vodu, i koliko brzo
 

Rocket man

Senior member
Učlanjen(a)
11.03.2012.
Poruke
277
Broj reagovanja
0
Lokacija
Bijelo Polje
Djole hvala na ovako dobrom i obilnom odgovoru ;) A ja sam ove godine malo mahao po prvi put u zivotu, i suvom (najgore mi je sa njom islo) i mokrom, i nimfom (sa njom sam upisao jedno 5-6 ulova i zao mi sto nemam slike da izbacim, a i evo sada sa ponosom kazem da sam osjetio ribu kao musicar ;) ) i strimerom, njega sam vukao i uzvodno i nizvodno ali sve nekako tripujem kada ga nizvodno vucem da nema rad kako valja, uzvodno je druga prica i na njega sam ribu osjetio ali slaba kontra jebi ga :). Kuzma kako ti se bolje isplatilo (predpostavljam uzvodno) i koju tehniku primijenjujes :) Mislim taktiku kada vuces uzvodno?
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
osnova je da se okreneš niz vodu i bacaš nakoso ka drugoj obali. tako strimerom  praviš lepeze bacajući bliže i dalje i pretražuješ većinu vode.
u početku možeš samo lerovanjem da prelaziš preko rečnog toka, i što manje navlačiš strimer
kasnije možeš sa povlačenjem.
možeš uz svo to lerovanje ili povlačenje ubaciti i element cimkanja
nema univerzalnog recepta zato valja kombinovati i probavati.
što više sati probavanja donose rezultata na tvojoj vodi i sa ribom koju pecaš.
 

ILIJA

Senior member
Učlanjen(a)
29.06.2011.
Poruke
131
Broj reagovanja
0
Svaki put kad riba nece na suvu ja se odlucim za strimer a ne za nimfu.Nekako mi je dinamicnije :smoke:
To uradin ma sledeci nacin:
Bacim strimer preko matice,skroz na drugi kraj reke.Onda mi matica povuci kanap pa mi strimer ide downstream.Tu ne povlacim strimer vec ga pomalo cimam.Kad strimer dodje na sred reke onda pocinjem da sakupljam kanap.Tu se strimer krece normalno na reki a ondak i upstream.
Tako da nema pravilo kako ide strimer ali ima pravilo kako se ja krecem po reke a to je DOWNSTREAM.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
citajuci postove u ovoj temi zakljucujem da povlacenje strimera ocigledno zavisi od ribe koja se peca . npr. pri pecanju beluna ili popularno bucova totalno neproduktivno je kada se strimer povlaci uzvodno . verovatnoca da riba uzme strimer se mnogo povecava kada strimer ide nizvodno . jedan od najuspesnijih nacina je da se zabaci popreko ili blago uzvodno tako da kanap posto je laksi i plivajuci krene niz vodu a strimer kasni u odnosu na kanap. na taj nacin se formira polukrug i strimer se krece nizvodnu polukruznom putanjom. povlacenje ne mora da bude brzo i u vecini slucajeva pali veoma blago i sporo prikupljanje kanapa . na taj nacin se simulira kretanje ranjene ribice koja ne moze da savlada vodenu struju.
ovom tehnikom sam ulovio sigurno 90% riba .
sto se tice pastrmke nemam mnogo iskustva jer su pastrmske reke u srbiji veoma male da bi se mogla definisati neka posebna tehnika .
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Mislim da je Sasa ovim postom zakljucao ovu temu  :tbumb:
 
Vrh Dno