Studenica

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Zanimaju me vasa iskustva sa ovom rekom. Ja sam bio jednom prosle godine u toku leta i nisam bio odusevljen, ribe nismo ni videli, dobrim delom je bilo radova na putu koji je uz samu reku pa je dosta suta gurano u korito. Inace ima  dosta djubreta, flasa i svega i svacega.

U starim tekstovima sam citao da je bila bogata ribom i da je bilo i lipljena i pastrmke. Moj drugar je ranijih godina lepo prolazio pa smo zbog toga i otisli. Kaze da su ribe bile divlje i zanimljiive za lov.

Koliko sam zapamtio ima oko 40tak km toka ali je problem sto prolazi kroz dosta sela pa je verovatno bilo tesko sacuvati je. Meni je delovala pomalo tuzno ali mislim da ima sjajan potencijal uz samo malo truda.

Dajte vasa iskustva i misljenja i sta ste vi culi od starih musicara?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
prosle godine sam bio na studenici na kampovanju sa drugom.neznam kako se taj deo zove, 10km uzvodno od manastira.osim sto smo uzivali u lepoj prirodi nismo se proslavili u ribolovu.kako se meni cini riblji fond je veoma siromasan.stvarno steta prelepa reka
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
strashni je napisao(la):
Zanimaju me vasa iskustva sa ovom rekom. Ja sam bio jednom prosle godine u toku leta i nisam bio odusevljen, ribe nismo ni videli, dobrim delom je bilo radova na putu koji je uz samu reku pa je dosta suta gurano u korito. Inace ima  dosta djubreta, flasa i svega i svacega.

U starim tekstovima sam citao da je bila bogata ribom i da je bilo i lipljena i pastrmke. Moj drugar je ranijih godina lepo prolazio pa smo zbog toga i otisli. Kaze da su ribe bile divlje i zanimljiive za lov.

Koliko sam zapamtio ima oko 40tak km toka ali je problem sto prolazi kroz dosta sela pa je verovatno bilo tesko sacuvati je. Meni je delovala pomalo tuzno ali mislim da ima sjajan potencijal uz samo malo truda.

Dajte vasa iskustva i misljenja i sta ste vi culi od starih musicara?
u kom delu si bio, tok je veoma dug, a zbog radova i probijanja puta neki delovi jednostavno nisu ni bili mogući za mušičarenje baš zbog radova baš deo ispod sela Mlanče ili Slatine pa na dole jer je reka u većini slučajeva bila mutna.........
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
sasats je napisao(la):
prosle godine sam bio na studenici na kampovanju sa drugom.neznam kako se taj deo zove, 10km uzvodno od manastira.osim sto smo uzivali u lepoj prirodi nismo se proslavili u ribolovu.kako se meni cini riblji fond je veoma siromasan.stvarno steta prelepa reka
pogodili ste najgori deo, samo zbog radova na putu, ribe ima ne u tolikoj količini kao pre par godina ali je ima u nižem delu, ili dosta visoko prema Devićima, jer nekako je središnji deo izjeban radovima i klizištima, inače poribili su je i malom količinom Lipljana.......
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Ako moze neka informacija preciznije, koja sela, koliko od glavne dzade, bilo sta da se ne luta, sta se hvata od ribe i koliko to ima manje ribe jer od Kragujevca ima da se vozi dosta a za par ribica ne vredi biti toliki put. Kolike su ribe.

Zato mi je  i krivo sto je reka bas lepa i deluje mi da ima potencijal, ima sirinu, negde nadvija suma, ima virova, svasta bi tu moglo lepo da poraste i da se sakrije... :yeswink:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
strashni je napisao(la):
Ako moze neka informacija preciznije, koja sela, koliko od glavne dzade, bilo sta da se ne luta, sta se hvata od ribe i koliko to ima manje ribe jer od Kragujevca ima da se vozi dosta a za par ribica ne vredi biti toliki put. Kolike su ribe.

Strashni ako ti je do lepote idi na Studenicu gore iznad radova i sela Mlanča () ka Devićima, putem pored reke. Ali očekuj nekoliko sitnih pastrmki ispod i oko mere, ništa spektakularno!!! Studenica je (nažalost) trenutno zanimljiva samo zbog lepote i divljine i nimalo zbog količine ribe koja je minimalna.
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
306
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Izuzetno lepa reka, fantastična priroda. Proslo je 3 godine od kako sam zadnji put lovio na ovoj reci. 95, 96 i 97 sam kampovao po 7 dana. Ribe je bilo dosta posebno prve godine. Vrlo atraktivno videti vecernji skok. Jedino sam na toj reci video po nekoliko riba u vodi iza stena. To vreme je bio moj pocetak musicarenja na salmonidnoj reci tako da ne mogu da se pohvalim nekim kapitalnim komadom, ali sam lovio dosta sitnijih uglavnom na suve musice. Kasnijih godina sam odlazio za vreme uskrsnjih praznika i provodio po par dana. Iz godine u godinu sam sve manje ribe lovio ali su komadi bili krupniji. Najkrupniju koju sam ulovio je bila 37 cm ulovljena 2 km iznad manastira Studenica na aleksandru. Iz razgovora sa mestanima dobijao sam informacije da su lovljene izuzetno krupne pastrmke i preko 3 kg.
U tom kraju postoji još jedna izuzetno lepa rečica, leva pritoka, Savošnica. Za ribolov na toj reci je najpotrebnija veština planinarenja ali nagrađuje izuzetnim vizuelnim doživljajem i po kojom sitnijom pastrmkom.
Posto mi drugar radi u ED Kraljevo imam informaciju da je protok vode skoro isti kao na Ibru na mestu njenog uliva. Reka kamenitog dna i vrlo velikog pada. Poslednjih godina imam vrlo malo slobodnog vremena jer od Trstenika ima stotinak kilometara odnosno oko dva sata vožnje tako da nikako da se uklopim i da odem. Sve u svemu reka po mojim ukusima dosta brzaka, virova sa jakim strujama i preprekama u rečnom toku. Neznam kakav je riblji fond ali pretpostavljam da je i tamo ribe malp kao i na svim rekama koje se slabo cuvaju. Bez obzia na sve voleo bih da ove godine ponovo odem i isprobam srecu na nekim meni omiljenim mestima.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Hvala ljudi na informacijama. Mislim da bi ta reka izuvala samo da joj se malo posveti paznja, al dobro bice... kad prodju svadje

Dotle cu da se provozam neki put a ponecu i opremu, bar jednom ove godine ;)
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
strashni je napisao(la):
Hvala ljudi na informacijama. Mislim da bi ta reka izuvala samo da joj se malo posveti paznja, al dobro bice... kad prodju svadje

Dotle cu da se provozam neki put a ponecu i opremu, bar jednom ove godine ;)
krupnih riba ima i dan danas, a teže ih je izmamizi i uloviti.............a kako sam danas saznao na Studenici se peca već uveliko od strane Kraljevačkih i ribolovaca kao i par čuvara iako je riba u zabrani i mrestu.........toliko o Kraljevačkom ribolovačkom udruženju, čak su zabranili na njihovom terenu kojim gazduju bilo kakvo poribljavanje salmonidnih regiona.........kada jednom liku skobaljašu daju svu vlast nad regionom on to upropasti za samo mesec dana, još malo pa će Studenicu ako treba i skobaljem poribiti........
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
306
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Ovo je neverovatno, mada vec neko vreme cujem samo lose komentare na racun ovog udruzenja. U stvari kad su dozvolili da se očisti Tolišnica, zasto bi zastitili Studenicu. Jedno udruzenje koje organizuje 24 časovno čuvanje Ribnice za vreme mresta skobalja to sebi ne bi trebalo da dozvoli.
 

Dejan paun

Junior member
Učlanjen(a)
05.03.2011.
Poruke
96
Broj reagovanja
0
Kod nas u Kraljevu na zalost skoro svaki ribolovac uprti par stapova i ide de peca skobalja,a zaboravili su dok je njega bilo u malom broju,mogla je fino da se peca deverika,silja,belka,karas,saran.... Secam se kao dete sam hvatao deveriku  i silju uz obalu sa malim fiber stapompo punu cuvarku,a sada toga nemas. Srecom doslo je do promene cuvarske sluzbe,pa ce mo videt sta ce biti. A sto se tice Studenice i loptnice(tolisnice) dok ne budu pod kontrolom 24 sata dnevno,i dok ne pohapse par ribokradica,nece imati efekta ocuvanja.  A te dve reke su pravi biseri za Raski okrug. Ja se iskreno nadam da ce se naci neka pametna ekipa i napraviti revire :tbumb:
 

Dejan paun

Junior member
Učlanjen(a)
05.03.2011.
Poruke
96
Broj reagovanja
0
Zna li neko,i postoji li nacin da se vrati lipljen u Studenicu? Dosta sam citao,a i cuo da ga je bilo bas dosta u reci. A od mestana sam dobio podatak da je jedne godine toliko nadosla reka i izbacila mnogo ribe pored obale,da su mestanina dzakove nosili kuci. Od tada se reka nije oporavila,a lipljena je bilo sve manje i manje. Sada kazu da ga i nema,ili daje prava  retkost...  :( ako ga ima u gornjem toku ibra,to je relativno blizu zasto niko ne ubaci neku maticu? Zasto mnogi stoje skrstenih ruku,a mozda imaju uticaj za razliku od nas pojedinaca?
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
Lipljenom su poribili Studenicu jednom sigurno pre neku godinu i hvatani su primerci u meri na par mesta... e sad to je duga reka da li će vremenom moći da se izmresti uspešno i da ostane tu videćemo mislim da su u planu još neka poribljavanja Lipljanom ako već nisu i poribili... nije baš da niko ništa ne radi ali ne radi svest kod ribolovaca pa kad uhvate Lipljena oni odmah u torbu...
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
ja garantujem da ce vecina dobrih reka vremenom da postanu lepi C&R reviri puni krupnih pastrmki i lipljena gde ima uslova, kvrcnuce nekom da tako moze lepo da se zaradi i cuvace kao svoje oci, videcete, nije taj trenutak daleko...

a posto su reke, studenica, rzav, djetinja... sa velikim prirodnim potencijalom brzo ce da napreduje populacija i uzivacemo u nasim vodama, a ne da putujemo po 400km...

ne moze stalno da bude rasulo, stizu mlade generacije  ;)

 

Dejan paun

Junior member
Učlanjen(a)
05.03.2011.
Poruke
96
Broj reagovanja
0
To si sto posto upravu za svest ribolovaca,a ti ljudi ne shvataju koliko ta riba izmresti mladji,i koliko bi ona doprinela reci. Izgledami da nas narod treba urazumiti samo preko djepa,pa neka se cese po glavi kad  bude isplacivao kaznu. Ista stvar je i za saobracaj,niko nije vezivao pojas dokle nisu podigli kazne,a sad 70 % sa opametilo. Kad bi se u ribolovu 70% opametili mislim da bi reke bile pune,ali izgleda mi da su to samo moje zelje :'(
 
Vrh Dno