Stuka koju ni Mixmaster nije mogao da izvadi

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Prosli put kad sam napisao ribarsku pricu, onu o guski koju sam morao da oslobodim udice uz negodovanje "publike", sto sam je uopste i kacio, a ja to uporedio sa kacenjem riba, umalo me ne udaviste brojnim postovima o (kobajagi)naucno dokazanoj razlici izmedju bola i stresa koji oseca riba i guska. Svadjali smo se kao budale. Nadam se da ce ova prica da izazove manje ogorcenih reply-a.
Pre nekoliko godina, ja i moj pobratim, sjenicki student u Nisu, Mersid, cesto smo musicarili na barama kod prigradskog naselja Nikola Tesla (Br.6) i Niske Banje. Omiljena riba nam je bila bodorka. Cenili smo je kao ulov iznad klena, stuke, grgeca i svih ostalih prisutnih riba. Zbog nje smo dolazili. "Preskakali" smo i Nisavu i kutinsku reku, u kojima smo mogli musicariti klena, samo da bi dosli do cudesne debeljuskaste ribe, crvenog oka i peraja. Imali smo obicaj da tvrdimo da je samo onaj musicar koji "izdrzi" ceo dan na barama i skoncentrise se na super-fini ribolov suvom muvom, i pronadje zadovoljstvo u tome, onaj "pravi".
Dakle, omiljena riba je bila bodorka. Medjutim, cesto bi u bistroj vodi uocili i stuku. Ako bi primerak bio vredan paznje, brzo bi menjali sisteme i proganjali je strimerima. Komadi od 40-50 cm bili su nam svakodnevna pojava. Tada smo i razvili tehniku musicarenja stuke "na vidjeno", bas kao u filmu koji u ovom trenutku uziva veliku popularnost kod niskih musicara- "Flyrodders Guide To Pike". Eto, nismo dolazili zbog stuke, ali smo i nju odlicno lovili. Tad sam ja i razvio teoriju, da musicar koji dodje na baru da bi musicario samo stuke, nikad ne moze da upozna tu ribu kao onaj ko mirno stoji u sred bare satima i lagano vadi jednu po jednu bodorku. Dok to cini, stuke mu same prilaze, privucene otimanjem i cudnim pokretima zakacenih bodorki. Samo takav ribolovac moze doci u situaciju u kojoj sam se i ja nasao...
Na bari nije bilo ribolovaca i sve je bilo mirno. Lep aprilski dan. Voda u bari potpuno bistra. Povremeno bi proleteo po neki vodeni insekt, poput barske jednodnevke ili "alder fly". Mersid je odmah zagazio na najbolje mesto, gde je jato bodorki kupilo s povrsine, sto insekte, sto semenke topole, koje su kao sneg padale na baru. Ja sam odabrao mesto gde je prethodnog dana neko oborio citavu topolu u vodu, preprecivsi celu baru. Popeh se na njen panj i zagledah oko potopljenog granja.
Amur!? Saran!? Sta je ovo? Srce je ubrzalo rad do 200 otkucaja u minutu, ali ruke su ostale mirne. Samo glava ove ribe bila je dugacka oko 30 cm! Nije vise bio sumnje- to je bila kapitalna stuka. "Nacrtala" mi se, kako se samo moze pozeleti. Cesto se kaze: "Stuka k'o ruka". Ova je bila dugacka otprilike kao moja noga!
Brzo sam iskidao pola predveza i na 0.35 mm vezao najveceg strimera kog sam imao. Naisao ja i Mersid. "Ne mrdaj i na pricaj. Pogledaj kolika mecka!" Prvi zabac. Strimer pada na samu stuku i ona se u delicu sekunde izvija i napada ga. Kontra i kacim je sa spoljasnje strane razjapljenih celjusti. Bolje se nije moglo ni pozeleti. Em je odmah nasrnula, em sam je zakucao, em sa strane (ne moze da pregrize strunu). Stap RST MPL 865, a riba teska oko 7 kilograma! Znao sam da su mi sanse male, jer mi je pribor isuvise slab za ovog "delfina", ali dao sam sve od sebe da je savladam. Odmah sam joj svom snagom okrenuo glavu prema sebi, te je ona odmah i krenula u tom smeru. Mersid je vec zagazio pored mene i nasao se "oci u oci" sa alom. Samo tad mu je bila na dohvat ruke, ali sta je mogao tako goloruk protiv "krokodila" sirom otvorenih usta, koja je besno drmala glavu levo-desno, preteci ogromnim, od zileta ostrijih zuba. Drzao sam je u mestu skoro minut, ali to nju nije zamaralo. Kada joj je dosadilo da se zajebava sa mnom, izbacila se metar iz vode i okrenula u smeru potopljenih topola. Tada vise nije moglo biti bilo kakvog zadrzavanja. Cekrk je zapistao, a stuka se provukla prvo kroz granje jedne, pa potom i druge posecene topole. Ja skocih u vodu, potopih stap pokusavajuci da je zaustavim. U tome sam i uspeo, ali nikako nisam mogao da je provucem kroz potopljeni lavirint. Jos neko vreme sam osecao kako negde u dubini i daljini besni, a onda je i to prestalo.
"Merside skaci u vodu i, ako nista drugo, razmrsi mi fly-line!" Ja i dalje nisam popustao, nadajuci se da se mozda stuka umorila od probijanja kroz granje i upetljala u neku travuljinu gde miruje. "Hrabri" Mersid je zagazio do guse u vodu i barski mulj i otpetljavao moj konac. Vise nista nije mrdalo na kraju mog sistema. Izvadio je kraj konca i pola predveza. Popustio je cvor izmedju 0.40 i 0.35.
Kakva akcija na bari! Neka je i pobegla stuka. Dovoljno je sto sam je video, prevario i nekoliko minuta zamarao stapom i koncem broj 5.
Posle par dana jedan ribolovac je na kedera upecao stuku od 6,900 kg na tom mestu. Mislim da je to ona. Tako sam saznao koliko je tesko cudoviste sa kojim sam se borio.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Steta sto je nisi izvadio, da je vidim bar na slikama. Svaka cast na prici, sibnuo me adrenalin samo citajuci.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
7kg i #5..........lepo, al se savijao taj stap.
nista, moras ponoviti akciju i izvuci neku takvu alu,ili vecu ;-)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mixmasteru nemoj molim te da se naljutis, ali na sve ovo ja imam par zamerki. Prvo iako ne pecam i ne znam toliko sa stukama ovo mi je mnogo nelogicno. Glava od 30cm bi bila srazmerna stuki minimalno 10+kg, ako uzmemo u obzir da je to glavata stuka. Ako je istina da ti je otkazao cvor izmedju 0.40 i 0.35mm onda ne znas da vezes cvor (bez uvrede, ali moras da vezbas nesiguran si, ali ti se oprasta sto si iskren). Ribu od 7kg na najlonu 0.35mm cu da vozim kuda ja hocu samo ako stap izdrzi, sa tim najlonom se vade mladice po 20kg bez problema. Stuka nema nikakve slicnosti sa saranom i amurom, a kako kazes ni sam ne znas koliko si stuka izvadio onda bi morao da je prepoznas u vodi. Mozda sam nesto propustio, ne mogu ponovo da citam, moram da dodam da jos uvek nisam uspeo da uhvatim neku grabljivicu par dana posle okrsaja u kome je ona pobedila, mozda to nije slucaj sa stukom, ne znam ne pecam je, mozda i gresim, ali logicno je da ce riba odbolovati jedno 7-10dana. Kad se sve sumira, riba je verovatno bila velika kad te nije mrzelo da pises, verovatno te potreslo cenim to, ali nesto mi ne stima u proporcijama!!!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Da zaboravio sam da nagovestim, danas sam malko plovkario na Drini pa sam ujedno uhvatio "riponju" skobalja, tj. licni rekord 2.850gr i to sa podvezom 0.10mm. (ovo nema veze sa musicarenjem, ali moram da se pohvalim)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mislim da treba otvoriti i na ovom sajtu odeljak za "ostale" ribare. Varalicari, plovkarosi i ostali cesto posecuju musicarske teme i mesaju babe i zabe. Zaista mislim da ne bi bilo lose da jedan deo foruma bude rezervisan za iskustva iz drugih nacina ribolova. Tu bi i musicari imali mnogo toga interesantnog da procitaju, a sajt bi bio mnogo poseceniji. Meni je veoma interesantan ovaj kapitalni skobalj, ali bih vise voleo da o tome citam u okviru ribolova na plovak. Objavljivanje ovakvih tekstova i ulova na cistom musicarskom forumu moglo bi da preraste u obicaj, sto sigurno nije dobro. Dakle, Laki, napravi neki podforum za "ostale" ili "buduce musicare".
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Uaaaa plovkarosi i ostala slicna gamad! Laki brisi ovog Sumadinca sa ulovima na plovak ili prebaci u spansku musicu koja sluzi za sprdanje :hammer:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Duzina glave jedine stuke koju imam prepariranu (3,6kg 76cm) je 19cm. Prica je odlicna, svadja je besmislena!!!
P.S. Da, mozda, cak i sigurno treba deo foruma za slike sa ostalim ulovima!!! Imao bih i ja sta da okacim, a sigurno bi mnoge interesovalo!
 

gile_ks

Junior member
Učlanjen(a)
02.06.2006.
Poruke
58
Broj reagovanja
0
Lokacija
Krusevac
Mozda stvarno Mix nije mogao da je izvadi fly_dontknow, zato ja uvek uz nogu drzim kratez pa cim je ugledam raspalim fly_sniper.  :hammer:  :hammer:  :hammer:
Evo jedne "ale" od jutros sa Zapadne Morave.
 

Prilozi

  • Picture.jpg
    Picture.jpg
    119,9 KB · Pregleda: 221

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ej, ja sam potpuno zaboravio da sam opisao ovaj događaj. Pročitao sam sa puno pažnje prvi post i podsetio se ove potpuno istinite priče. Nažalost, ovo nije priča kojom bi ribolovac trebalo da se hvali, već samo uzbudljiva avantura, bez ulova-rezultata.
 
Vrh Dno