Taktika ???

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Prilazim jatu krupnih klenova. Neprimetno im prilazim na 7-8m, idealno zabacujem muvu a ono umesto nekog kilasa zalece se malisan od 300gr. Borba je bila brza, efikasna i bucna, i kada sam ponovo pogledao u vodu nije bilo vise ni jednog klena. Svi su se razbezali. E tu je najveca razlika izmedju mahera i pacera tj. mene.

Kako sa jednog istog mesta izvuci vise klenova, i to po mogucstvu najvece?
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
hehe imam i ja potpuno isti problem Toni. I nikako mi ne uspeva da iz prve bocnem onog najveceg vec uvek neki sitniji koji poplasi one koje vrede. Ja mislim da je lek za ovo pusenje. Posle svakog krupnog klena jedna cigareta i stajanje u mestu ili promena ugla bacanja - pa posle 10ak minuta opet bacanja na isto mesto :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlično pitanje!
Lepo je napisao Toni, da je ratlika između majstora i ostalih mušičara klendžija, u tome što ovaj vadi po nekoliko glavonja na jednom mestu.
Otkriću vam jedan fazon. Kada zakačim prvoh krupnog klena na jednom mestu, ja tek tad počinjem brže i lakše da dobijam ostale iz vira. Tada kažem "počinje serija", jer za prvim krupnim klenom izlaze i ostali i znatiželjno ga prate. Tada treba imati oštro oko i, sve vreme dok zamarate ribu, gledajte pored, ne bi li uočili njegovu braću, koja tek ted počinju da se pojavljuju i otkrivaju.
Dok ga zamarate, ne pravite nikakve čudne i nagle pokrete i nežno ga prihvatite. Meni se veoma često dešava da ga drugi, još veći, doprati do mojih ruku. E, kad to počne redovno da vam se dešava, umesto da ih poplašite sa prvim zakačenim klenom, postali ste majstor mušičarenja klena, što znači velemajstor mušičarenja uopšte, jer ko nauči da se "poigrava" sa plašljivim klenovima, sutradan će s lakoćom to isto raditi sa opreznim pastrmkama, a neopreznim lipljenima će moći da uđe u jato!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Slazem se da je ovo velika majstorija. Mix bilo bi dobro da malo detaljinje opises kako ga zamaras, a da ne poplasi ostale glavonje....ja cu svoja iskustva takodje napisati.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ne znam dal' i u vašem iskustvu imate sledeča zapažanja. Kada zakačim klena posebno oni manji oko 30-35cm, iskaču iz vode ko pastrmke, ne bi da preterujem ali zadnji put kada asm ih lovio na bohinjskom jezeru su stvarno dosta visoko iskakali iz vode. Na svo čudo celo jato takvih manjih je ostalo ne poplašeno, na drugom malo daljem mestu sa klenićima istih dimenzija je bila druga priča. Da ne bi tako skakali i bučkali sam se trudio spustiti vrh štapa dosta niže skoro do vode, tako da sam ih vukao u stranu levo ili desno. nisam ih jako ni vukao ka površini...u večini navrata sam ih nežno izvatio bez imalo bučkanja. A ovo što Mix spominje sa pračenjem ostlih klenova do ruke i klena na udici me je jako ohrabrilo da ne kažem doživio kao pohvalilu ili neke vrste priznanje. Na povratku sam još jednom zagazio u ledeno bohinjsko jezero i zamenjao muvu. Zamenjao, jer od moje realistične ose nakon "neznam broja"  :D klenova ostala je samo glava hahahaha. Mečem kruškastu bambulu ali sa nogicama od jerebice. A skoro svakog klena kojega sam polako privukao bez pljuskanja dopratiolo je njegovo manje jato. Prelep prizor! I da znate jedva čekam ponovan odlazak na bohinjsko jezero loviti klena, ali sa drugom dozvolom i to one glavonje koje nisam sme ni da pipnem zbog neadekvatne dozvole. Neki slovenci, domaćini, su bili pored obale i gledali, gledali su makljanje. Još nisu videli takvo vađenje klena hahaha. Ja sav sretan borim se da me ne pruzme ego.  Priupita me kakva je to muha, pošto sam se žurio nisam imao mnogo vremena da mu objašnjavam nego mu samo pokazao i nasmešio se. A on kaže "fenomenalna muha".
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovde sam zamislio veoma čestu situaciju, kada krupni klenovi prate svog drugara. U ovom, prolećno-letnjem periodu to je pojava koja mi pomaže da brzo dođem do gomile glavonja.
Dok su ovako raspoloženi, nema problema sa zamaranjem, jer ih neće poplašiti ni izbacivanje, ni praćakanje zakačenog klena. Jedino što ih može poplašiti i što uzbuđeni mušičar najčešće i uradi je talasanje, pljuskanje, mlataranje i lupanje koje proizvodi on sam. Kako god da se ponaša zakačeni klen, to nije ništa u odnosu na greške koje prave sami mušičari.
Dakle, ake ste mirni i izvučete prvog glavonju, treba da očekujete još bolje raspoloženje ostalih klenova iz tog vira. Nastavite da zabacujete, ali sada mnogo bliže sebi, jer su velike šanse da je neki matorac prišao veoma blizu. Ako ga uplašite, nema ništa od "serije".
U stvari, ovo što pokušavam da vam opišem i nije tako jednostavno izvesti. Treba znati milion detalja i finesa o mušičarenju klena, koje i nije tako prosto. Upustite se, bez glupih predrasuda, u mušičarenje klenova i znajte da ste, kad napravite prvu seriju krupnih klenova, već veoma ozbiljan i dobar mušičar.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Ovde su svi opisali kako izvaditi prvog kog ubodes ali pitanje je kako da se prvo ubode onaj najveci.Moje iskustvo je sledece mislim na spore tokove,bare,jezera- ako klenovi stoje ko preparirani nemoj ni da bacas,ako se krecu u jatu obicno je onaj najveci na chelu u toj situaciji idealan je frontalni napad iz zasede , muva da padne bas njemu pred nos i onnda sve nice and easy kao sto je mix opisao.
 
Vrh Dno