Tenkara - Japansko tradicionalno mušičarenje

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Razmisli o Euronymphingu kao ulazak u mušičarenje. Biće ti zanimljivije nego tenkara, napredovaćeš konstantno, vremenom (već u toku sezone) će te zainteresovati suva mušica pa ćeš tek tada osetiti pravu draž a ako kreneš sa tenkarom samo si otišao bespotrebno jedan korak iza jer ćeš opet doći na sve ovo.
Euronymphingom ćeš lakše ćeš ući u priču sa mušicama a za zabacivanje uopšte nemoj da brineš.
 

djomlaart

Newbie
Učlanjen(a)
24.12.2023.
Poruke
7
Broj reagovanja
4
Hvala kolega. Razmotricu i tu opciju, mada mi je u sustini najbitnije/primarni kriterijum sta se najbrze uci. Meni su musicarkse tehnike su mi interesantne prvenstveno za neka ribolovacka putovanja i terene gde sam prinudjen da ih koristim (druga opcija bi bila da odustanem od pecanja na tim terenima) - sto je u praksi izmedju 5 i 10 dana godisnje.
 

djomlaart

Newbie
Učlanjen(a)
24.12.2023.
Poruke
7
Broj reagovanja
4
Evo pomenuo sam par gde ili bih zeleo da idem ili sam bio a nisam mogao pecati - Gradac, Vapa, Zlotska reka, Visocica . Voleo bih obici i Jermu, Studenicu, i jos neke mada za njih nisam siguran, mislim da tu cak i nije obavezna musica.
 

djomlaart

Newbie
Učlanjen(a)
24.12.2023.
Poruke
7
Broj reagovanja
4
Mislim ima Gradac varalicarski deo, ali musicarski je lepsi :) A na Vapu sam isplanirao odlazak prosle godine dok onda u zadnjem trenutku nisam saznao da ne moze na varalicu tamo :D

Zato kazem - cak i uz ogranicenja tenkare, ako mi je lakse da vec u prvom izlasku budem u stanju da ulovim nesto , ili bar da pravilo rukujem priborom, to mi radi posao. Svakako cu pogledati i euronymphing jer mi se cini da mi pruza vise opcija, ali ako zahteva 30% vise truda/vremena za savladati osnove pre nego tenkara, onda bih na tenkaru isao (zbog vremena).
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Da ne filozofiram previse, ukratko, za osnove sve je lako sta god da odaberes, za napredni nivo treba dosta angazovanja ali nije nedostizno a za vrhunski nivo treba posvecenost isto kao i za sve u zivotu. Najbitnije je da uzivas na reci, bistro i srecno ti bilo.
 

djomlaart

Newbie
Učlanjen(a)
24.12.2023.
Poruke
7
Broj reagovanja
4
Na kraju sam ipak odlucio da ne zaobidjem Tenkaru zbog - kompaktnosti. Ogranicenja nisu zanemarljiva, ali bas sam za zenom sad isao na neko ostvro gde ima puno lepih recica sa pastrmkama, dozvola je 2e mesecna, i dusa me je bolela sto nisam mogao da ponesem stap. Tenkara ima hendikep zbog nedostatka cekrka, ali time je i vise portabilna (cekrci jesu relativno mali, ali varalciarske masicine nisu). Zbog konstukcije stapa futrola je isto (po mom misljenju) nepotrebna pa se i tu ustedi prostora.

Kad sam se presabrao - kakav god da je hendikep - svakako je manji od toga da ne pecas :)

Usput sam pokupio malo nekog znanja o musicarskim kanapima, cvorovima, isl, sto isto nije lose.
Kako lovi - ostaje da vidimo. Sve u svemu za 45e stap (sa upredenicom i muvama - 60e), vredi probati.
 

djomlaart

Newbie
Učlanjen(a)
24.12.2023.
Poruke
7
Broj reagovanja
4
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Za slucaj da nije sala/retoricko pitanje: Madeira je u pitanju. Video sam u nekim levadama (to su irigacioni kanali) dosta pastrmke, ali tu je zabranjeno pecati. Ali na nekim drugim recicama gde sam prosao, sam video dosta sitnije pastrmke. Krupnije nisam opazio, osim u mrestilistima, ali se nisam ciljano bavio ribolovom. Nisam siguran da bih se "samo" zbog pastrmke lomatao do tamo :)
 
Vrh Dno