Težina tungstena naspram olovne žice

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.710
Broj reagovanja
1.016
Lokacija
Svilajnac
Tražio sam po forumu, netu, našao sve i svašta i ništa...na netu puno razlicitih informacija, navodno je 3x veća dužina olovne žice jednaka tugstenu pod uslovom da im je ista debljina...najradije bih sam izmerio ali za to je potrebna fina zlatarska vaga to nemam. Kakva su vaša iskustva, koliko olovne žice treba ići u razmeri da bi se izjednačio tungsten?
 

Salex

Junior member
Učlanjen(a)
11.02.2012.
Poruke
85
Broj reagovanja
8
Lokacija
Pozarevac
Evo (u prilogu) vizuelnog poređenja olova i volframa preko dva cilindra iste težine da bi stekao sliku o "gustini" materijala.

Tvoje pitanje je jako široko postavljeno.

Postoje situacije gde olovo ne moze zameniti tungsten. Kada je potrebno spustiti se na dno pri jakim vodenim strujama i ostati tamo što duže, a što je obično slučaj u proleće kada su vode jake, riba slabo aktivna i zakucana na dno tu nema alternative tungstenu.

Za takve potrebe se koristi sto veća tungsten glava, čak se potpomaže sa nekoliko namotaja olovne žice (bliže tungstenu) vodeći racuna o ukupnoj debljini muve i o tome da se što manje naruši željena silueta muve.

Sa druge strane ima situacija gde nam veliko otežanje nije potrebno tako da je za određene imitacije dovoljno sa nekoliko namotaja olovne žice u telu postići konturu i otežati muvu.

Imaj u vidu da će ukoliko želis da napraviš dve muve iste težine jednu sa tungstenom, a drugu sa olovom, muva otežana olovom imati veću povrsinu tako da će sporije tonuti od muve sa tungstenom i vodene struje će je lakše nositi.

U drugoj polovini sezone kako vode padaju, tako riba radije uzima sve manje nimfe. Uglavnom je tada potrebno plasirati ribi sto manju nimfu, a često je potrebno sa njom i što dublje zaroniti, tako da i tu alternative tungstenu nema.

Sve u svemu u 90% slučajeva olovo ne može zameniti tungsten. Česće se moze koristiti kao support, a izuzetno retko se može koristiti samostalno za otežanje muva.

Ovo "ne može" uzmi uslovno, ali u tom slučaju lovnost je daleko manja.

Naravno ovo su neka moja iskustva, ima tu iskusnijih kolega koji mogu da me dopune/isprave.







 

Prilozi

  • weight_Comparison.jpg
    weight_Comparison.jpg
    47,7 KB · Pregleda: 183

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.710
Broj reagovanja
1.016
Lokacija
Svilajnac
Znaci odnos je 1-2 s tim sto je naravno kod tungstena sva masa zbijena napred pa će brze da propada kao strela dok bi nimfa otežana olovom čak i da je približne debljine mogla i verovatno bi vodoravno propadala, lelujala i tako bi sporije dotakla dno. U fazi sam pravljenja nimfi, march brown mi se veoma dopada deluje odlično ali verzija bez tungstena pa sam se razmišljao da li da je budzim sa tungstenom ili ipak olovo, takođe i puno kamenjarki su vidim bez tungstena. Obzirom da znam da mi je tungsten od 3mm na 12 udici taman za obližnje vode nisam bio siguran koliko je to recipročno olova, ovo je odgovor koji dosta pomaže, hvala.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.088
Broj reagovanja
893
majstore tungsten je zakon. Olovna zica i olovni srp jedino kod hidopsiha i gamarusa. Ostalo na extra sitnim muhama za extra mali vodostaj moze i bakarna zica.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.710
Broj reagovanja
1.016
Lokacija
Svilajnac
U tom slučaju tungsten pod obavezno kad god može bez mnogo razmišljanja.
Listao sam po netu i našao odličan alat za merenje težine razlicitih metala na osnovu dimenzija možda nekome zatreba

https://www.bostoncenterless.com/tools/metal-weight-calculator/
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.146
Broj reagovanja
126
Lokacija
Kruševac
Evo i jedne tabela sa velicinom tungstena za odgovarajucu velicinu udice. Prva slika je za sloted a druga za disco sloted
 

Prilozi

  • Jig_Hook_Guide_small.jpg
    Jig_Hook_Guide_small.jpg
    157 KB · Pregleda: 200
  • Disco Sloted.jpg
    Disco Sloted.jpg
    94,1 KB · Pregleda: 203

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
Za vise situacija... sve na istoj velicini udice
25e388080516202d861d73ee6869424a.jpg


Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.710
Broj reagovanja
1.016
Lokacija
Svilajnac
Kada bi ste mogli da birate samo jednu veličinu tungstena koja bi to bila, koja je po vašem mišljenju najuniverzalnija za sve prilike?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
TMc je napisao(la):
Kada bi ste mogli da birate samo jednu veličinu tungstena koja bi to bila, koja je po vašem mišljenju najuniverzalnija za sve prilike?
Ne postoji tako nesto. Ali treba ti 3.5mm i 4mm za prolece, 2.5mm, 3mm za kraj proleca i pocetak leta..... a jako sitne za kraj.... a onda po najmanjoj vodi odes na neku reku poput lima i treba ti nimfa sa 4 tungstena u sebi za neko specificno mesto.
Idealno je da imas u rasponu od 2mm do 4mm.... u par boja ako moze. Ali polako ka tome. Bakar i srebro za pocetak,kasnije dodas malo oranz...pa rozi, crni.... ima raznih situacija, videces i sam...

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.710
Broj reagovanja
1.016
Lokacija
Svilajnac
Znači obrni okreni da se šara mora. Hvala na informaciji.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
TMc je napisao(la):
Znači obrni okreni da se šara mora. Hvala na informaciji.
Pa ne mora, ja sam godinama samo zlatnibkoristio. Sad iskreno mi je standard srebrna boja.... al valja nekad i neka luda boja da se ima

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 
Vrh Dno