"The Classic Salmon Flies"

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Od uvek su mi se dopadale te stare klasične "muve" namenjene lovu lososa. Na žalost, do sada još nisam imao priliku loviti lososa ali uveren sam da bi ovim lepim tipom muva mogli loviti i druge grabljivice koje nisu salmonidnog roda. Naravno, sve u svoje vreme i na pravom mestu. U mislima pored jezerske, kalife i zlatovčice pa i potočne pastrmke sa ovim tipom muva moglo bi se uspešno loviti i Bucov/Bolen. Sigurno i druge nenabrojene grabežljivice. Jednom prilikom na samom početku mog mušičarskog staža navezao sam iz ruke neku jako šarenu muvu sličnu ovima i sa njom uspešno lovio zlatovčice i kalife, posle sam ju pustio na nekoj grani :D Uglavnom, ponovno planiram navezati par klasičnih muva za lososa i ganajti ogromne kalife :)
Imate li kakva iskustva sa ovim tipom muva? Sviđaju li vam se?

Evo i flytying instrukcija:

[flash=200,200]http://www.youtube.com/v/ZL3672dn0hE[/flash]

Art of the Salmon Fly
[flash=200,200]http://www.youtube.com/v/KJkeFyxeHqs[/flash]

[flash=200,200]http://www.youtube.com/v/GhscCQ54yhE[/flash]
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hajde da i ja nešto našvrljam kako bih ovu temu približio našim mušičarima.
Šareni lososki strimeri treba da isprovociraju ribu da ih napadne iako nije zainteresovana za hranu. Valjda losos brani svoje gnezdo, trlo.
Tako isto bi i bilo koja druga pastrmska (lososka) riba mogla da uradi. Jedini problem je što je većina riba zaštićena u mrestu. Idealno bi bilo probati uloviti ovim muvama krupnu potočnu pastrmku u vreme mresta, ali to nije dozvoljeno. Ipak, ima jedna vrsta pastrmke koju ne bi trebalo štititi lovostajem, a to je kalifornijska pastrmka. Eto ribe koju treba proganjati šarenim lososkim strimerima.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Tačno, inače sve te grabljive ribe su više ili manje teritorijalne. Kao što bi jurnula za kašikom ili mepsom verujem da bi jurišale i na ove prilikom povlačenja. Štuka je također teritorijalna riba i jednu ovakvu muvu da joj se podvuče kroz vruču zonu usledio bi napad.
Bucov je također u igri...jeste može ga se loviti sa mnogo jednostavnijim "muvama" ali... 8) :smoke:

:bye:
 
Z

Zakula

Guest
Ne znam zashto,ali su mi nekako uvek bile odvratne ove tradicionalne muve za lososa...Mozda cu nekoga da uvredim,ali je stvarno tako...Jebote ne mogu da verujem koliko je u tu vrstu flytyinga ugradjeno pomodarstvo...Mislim ti flytier-i stvarno preteruju sa toliko nepotrebnih varijacija,kada su u pitanju kombinacije materijala.Tip napravi dve muve za lososa,potpuno iste,ali jedna ima silver a druga crno telo...I kao shatra svaka ima svoje "vreme". :doh: :doh:Sharene su,da sharenije ne mogu biti i jedna i druga,a losos bash vidi razliku u obojenosti tela istih. ???Evo i primera da vidite shta hocu da kazem...

Jeli momci,koju bi pre koristili kada je oblachno?? :D :D :bleh: :bleh: P.S.Seb,brate,nemoj pogreshno da me shvatish...
 

Prilozi

  • salmon-silver-stoat-t.jpg
    salmon-silver-stoat-t.jpg
    10,8 KB · Pregleda: 248
  • salmon-stoat's-tail-t.jpg
    salmon-stoat's-tail-t.jpg
    9,9 KB · Pregleda: 234

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ni jednu od te dve, samo sa jednom kukom bi koristio i to one lepe kao na videjima koje sam postavio :)... o ukusima se ne moze raspravljati, ali meni su te šarene muve posebna priča, prava umetnost...nisam lovio lososa i ne poznajem ni jednog čoveka koji ima dosta iskustva u tome, ali verovatno i tu postoje ljudi kao i kod nas koji fantaziraju i o nekim sitnicama i tupe u nedogled mistificirajuči em ribu, em svoje muve, em samoga sebe.

Zakula nemas frke, ne ocekujem da se svakome ovo dopada kao ni da se svakome dopadaju slani stirmeri, nekome je bezveze koristiti drvene muve, netko voli samo suve od dlake i perja, sto ljudi sto čudi ;)

:bye:

ps.
ako baš pitaš: "Jeli momci,koju bi pre koristili kada je oblachno??" kada bi izabirao jednu ot te dve onda bi za oblačno izabrao ovu svetliju-srebrnu, to i svaki varaličar zna. U uvetima slabije vidljivosti je uglavnom bolje koristiti nešto što bolje reflektira svetlo. 
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Ove sam dobio od "Športskog ribolova" i Mustada za plasman mog POPCA PADALIŠTANCA. :smoke:
 

Prilozi

  • str 001.jpg
    str 001.jpg
    145,3 KB · Pregleda: 246
  • str 002.jpg
    str 002.jpg
    148 KB · Pregleda: 225
  • Original MUSTAD strimeri.jpg
    Original MUSTAD strimeri.jpg
    198 KB · Pregleda: 245

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Like them! Imaju šmeka ove starinske klasične. Danas se vezuju mnogo jednostavnije i o d savremenijih materijala, ali classic je classic  :) Čuvaj ih!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Upotrebljive su ili imaju vrednost i na našim vodama. Dužičasta (rainbow trout) ili tzv. kalifornijska pastrmka (koja je u stvari rodom iz kamčatke) pripada vrsti lososa. Imam podatke kako neki mušičari iz moje rodne hrvatske uspešno love ovim klasičnim muvama za lososa. Love na hrvatskim rekama debele kalife a zaleti se i koja zlatovčica i potočara. Te muve nisu samo klasika! Predivne su i vrlo primenjive i na našim balkanskim vodama.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Posto me je Nespetro prijatno obradovao nekim cudnim materijalima, polako krecem u experimentisanje. Prvo sam se dohvatio Salmon Fly udice i upropastio je u cugu  :D. Tek kada sam na brzinu namotao telo, provalio sam sta mi sve nedostaje kako bih ovu musicu nakitio da LICI na ono za sta je udica namenjena. Sledi slaganje i peglanje perja  :doh:
Pod dva, nece ni da lovi lososa (za sada), ali ce da provocira stuku za dva dana.  Evo je dakle slika moje prve SF, pa cu posle da odradim popravni.
Nespetro, veliko hvala druze  :tbumb:
 

Prilozi

  • DSC02110 [Desktop Resolution].JPG
    DSC02110 [Desktop Resolution].JPG
    149,2 KB · Pregleda: 161

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
vrlo zanimljivo  :tbumb:

a za nespetra veliki  :respect1:

peglanje perija? kako se to radi?

poducite me molim vas!
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Seb, dosta sam zevao u ovakve musice po netu. Nasao sam razne oblike i modele i divio se lepoti perja, hirurskoj preciznosti i umecu vezaca. E onda sam Primetio ponavljanje motiva i boje u sasvim drugom peru i zakljucio da ih lepe i nastavljaju, kako? Nemam pojma ali cu da se snadjem. A za lepo drzanje pera u pravcu udice, sigurno je zasluzno susenje pod nekom presom ili tako nesto. Ja sam planirao da iskoristim peglu, pa videcemo kako izgleda
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ej da znaš da sam i ja razmišljao o pegli...a vala i ja sam jedno vreme zevao po raznim stranicama na takve mušice, prava umetnost, divota jedna a i knjige u kojima su razni recepti nisu baš đabaluk a tako i same imitacije su od velike vrednosti...i tako malo pre ja pokoristio i zadnju veliku udicu za velike predaotre :D na koju sam navezao jedan flash materijal koji je vrlo živ i malo nezgodan za vezanje i sav se kovrča i sama muka sa njim ali kada se ga odradi lepo radi u vodi...i mislim si kako da ispravim to, probao sam prošle godine svašta pa nije ništa upalilo osim sistematskog šišanja i sada ja pitam moju ženu za savet a ona ko iz rukava več drugu koristnu ideju danas...uzmi peglu i između dve mokre krpe...a dala mi i jednu ideju za jednu drugu stvar, genijalnu ideju sam dobio tako da če te za koji dan viditi i to  :)

evo, malo pre sam peglao to strimerče što sam vezao a dug je 20cm. Sada sam pustio tako zapeglanog pod presom i mislim da če ostati mnogo više ravnih vlakana. kada sam ga posle peglanja izuka ravan ko kosa posle peglanja peglom za kosu...ali čim se počeo hladiti vrhovi se počeli savijati i onda sam ga opet zapeglao i pustio tako pod presom.

Verovatno bi se takvim peglanjem moglo nešto postići i sa tim perijem kakvog spominješ.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Odradio sam popravni. Ovaj je rekao bih vec skladan
 

Prilozi

  • DSC02150 [Desktop Resolution].JPG
    DSC02150 [Desktop Resolution].JPG
    118,8 KB · Pregleda: 162
  • DSC02160 [Desktop Resolution].JPG
    DSC02160 [Desktop Resolution].JPG
    115,2 KB · Pregleda: 162
  • DSC02168 [Desktop Resolution].JPG
    DSC02168 [Desktop Resolution].JPG
    116,8 KB · Pregleda: 157
Vrh Dno