Toponička reka

sasabr

Junior member
Učlanjen(a)
10.04.2006.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Drugari želim da vam istaknem problem, koji mene posebno pogađa pošto mi je ova reka posebno draga. Naime reka iz godine u godinu ima sve manji riblji fond i to iz više razloga od kojih su dva najteža. Prvi razlog je pregrađivanje reke koje je urađeno idiotski ikoje je glavni problem nestanka ribe. Reka je zatvorena na ušću u moravu i to nasipom na kome su postavljene cevi za propust vode iz Toponičke reke ali tako da je visina u odnosu na moravu više od metra. Tako Morava ni usvom najvećem vodostaju ne dodiruje Toponičku reku čime je sprečen ulaz ribe iz nje na mrest u Toponičku reku. Drugi malo manji problemi su 2-3 pregrade koije se nalaze uzvodno prema toponici kao i kanalizacija koja se uliva u nju u Toponici.
Trebalo bi nešto preduzeti da se spasi ova lepa rečica. Uzvodno od sela Miljkovac voda je kristalno čista sa prelepim mestima za klena gde sam ih klinac trsio na višnje. Bilo je tu i kilaša babaroga kave se vićaju u Moravi i Nišavi. Sada toga više nema. Trebalo bi podneti prijavu nadležnim organima za narušavanje eko sistema reke i izvesti počinioce pred sud. I onda da plate odštetu za uništavanje reke! Predlažem da pokrenemo inicijativu za spašavanje ove reke.
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
To i nije toliko strasno...kako su unistili Blatasnicu i Pepeljusu..sad joj je voda siva i penasta,smrdi,a riba nema nigde,kakva mesta samo ima i virove,a protice kroz sumu..milina!!!
 

sasabr

Junior member
Učlanjen(a)
10.04.2006.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Eto jos jednog primera. Potrebno je reagovati i napraviti plan borbe za zastitu voda resavati koliko je moguce jednu po jednu reku. Ukoliko se ne budemo borili za ocuvanje voda i ribljeg fonda za 15- 20 god. moze se desiti da na spisku budu i visocica temska jerma nisava itd. Toplica je vec 3-4 puta trovana u poslednjih 15 god. I digne se prasina ko-ste gde i toliko. Posle nedelje dana kao da nista nije bilo niti ko odgovara niti se bilo sta preduzima. Pa mislim da je bilo dosta. Moramo da krenemo u akciju, ako treba oformiti posebnu ekolosku ekipu koja ce se pojavljivati kod vlasti ispred svih nas i koja ce podnositi prijave i zahtevati delanje vlasti u sto hitnijem roku!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mPRQaEIOKLA[/youtube]
 
Vrh Dno