Totalni pocetnik - nekoliko pitanja

milantaa

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
50
Broj reagovanja
0
Lokacija
Kraljevo
Pozdrav svima,
Procitao sam sve postove na sajtu i cestitke osnivacu i svim postavljacima tema, samo da se manje medjusobno prepucavate na javnom i bicete bez greske )). Probacu da u ovom uvodnom delu budem sto kraci, da se predstavim i postavim nekoliko pitanja za koje ne sumnjam da cete mi dati odgovor i da zatrazim par saveta od majstora tj. od svih vas koji ste vec domaci ovde.

Imam 33 godine , rodjeni Loznicanin - odrastao na Drini i prosao sve tehnike ribolova osim musicarenja. Sticajem okolnosti zadnih 8 godina zivim u Kraljevu, znaci pored Ibra i Morave.Da skratim situacija narocito na Ibru sto se tice ribljeg fonda i ulova je katastrofalna i iz godine u godinu cini mi se sve gora. Volim da budem na vodi makar nista ne upecao ,ali ovde je to postala svakodnevnica (koju razbijem povremenim odlascima tj. vikendima na Drini). Moze da se ode do Morave u februaru na -15 u 2 ujutru i da izigravas Ramba u borbi za mesto dok ne svane da bi ispunio kvotu od 5 kg skobalja, al nije to - to.

Nakon dugog razmisljanja i analiziranja opste situacije odlucio sam da probam da postanem musicar :))) i da se preorjentisem za pocetak (dok ne ovladam tehnikom) iskljucivo na musicarenje klena (koga na Ibru ima u dovoljnom broju i slolidno se javlja tokom cele godine). Naravno na Moravi se hvata bucov, na Gruzi pastrmka ali sve u svoje vreme - bar za mene.

Sad ide najzanimljiviji deo.
Vodjen tom mojom idejom pre 3 dana zapucam ja za Beograd u Fishermans friend na Banjici i kupim na blef jeftin stap, cekrk, kanap, komplet za vezivanje (odlicna je stegica), a da u zivotu nisam u ruci drzao musicarski stap. Vratim se kuci i gledam u stap, kanap i ostale stvari i shvatim tj. priznam sebi da pojma nemam sta sa tim da radim (nabavio sam u medjuvremenu par DVD-a sa D. Swisherom) i kako da pocnem. Nista , odem Na Google ukucam musicarenje i evo me kod vas.

Sta sam kupio?
Citajuci vase postove polako sam usao u pricu i ukapirao sta sam kupio i za pocetak mogu reci da se nisam mnogo zajebao bar ja tako mislim))). Cekrk sam uzeo najjeftiniji kineski- korejski od 600 din kontajuci da u pocetku ne treba bolji bar dok ne udjem malo u 'stos',a u krajnjem slucaju radi se rukama , cekrk samo sluzi za drzanje strune. Sa stapom je ista prica , od mnostva jeftinih vecinom kineskih izabrao sam neki italijanski TROTA , 2.55 m , #5 - 6 , koji je kostao 1700 din. Uzdajuci se u prodavca koji je bio tamo , da ce mi bar on pomoci oko odabira opreme, ispostavilo se da covek pojma nema isto kao ja i onako dok smo zajedno blenuli odaberem kanap ( kontajuci prema oznaci na stapu) DT - 5F - srece moje kad sam video  preporuku na forumu da kad iscepam DT sa jedne mogu da okrenem. Pa kad ga i sa druge strane iscepam valjda cu nauciti nesto )). Ako nekome znaci kanap je Nemacki, uvozi ga Ribosport iz Uzica evo i oznake proizvodjaca Behr Angelsport Gmbh - Fliegenschnur DT - 5F schwimmend.
I uzeo sam dve kutije sa suvim musicama, mada citajuci postove o Bambuli i njenom delovanju na klena , obraticu se vasem uvazenom clanu Mixmasteru za kupovinu istih - bar dok sam ne ovladam tehnikom pravljenja i vezivanja.

Sto sam bio kratak u p.m..

Moja konkretna pitanja su.......
1. Da li backing mora da bude bas 0.50 ili 0.40 ili mogu da stavim i tanji monofil recimo 0.20 ?

2. Molio bih za adresu, email ili telefon od ljudi koji prave predveze procitao sam negde na forumu ali sam zaboravio imena. Da kupim 4-5 komada i budem miran.

3. Molio bih da mi preporucite duzinu predveza (cini mi se da sam procitao da mora da bude jednaka duzini stapa , ako gresim ispravite me).

4. Najnejasnija stvar za mene je duzina tog zadnjeg predveza tippeta ako sam dobro napisao. Kolika je njegova preporucena duzina  i da li za klena mogu da stavim 0.14 ili mora tanji ?

5. I na kraju da li poznajete nekog u Kraljevu kome bih mogao da se obratim za pomoc i savete ?

Toliko za pocetak, hvala unapred svima.

                                        Milan
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
milantaa je napisao(la):
1. Da li backing mora da bude bas 0.50 ili 0.40 ili mogu da stavim i tanji monofil recimo 0.20 ?

2. Molio bih za adresu, email ili telefon od ljudi koji prave predveze procitao sam negde na forumu ali sam zaboravio imena. Da kupim 4-5 komada i budem miran.

3. Molio bih da mi preporucite duzinu predveza (cini mi se da sam procitao da mora da bude jednaka duzini stapa , ako gresim ispravite me).

4. Najnejasnija stvar za mene je duzina tog zadnjeg predveza tippeta ako sam dobro napisao. Kolika je njegova preporucena duzina  i da li za klena mogu da stavim 0.14 ili mora tanji ?

5. I na kraju da li poznajete nekog u Kraljevu kome bih mogao da se obratim za pomoc i savete ?

Toliko za pocetak, hvala unapred svima.

                                        Milan

1. Za lov klenova neće ti nikad zatrebati backing. U tvom slučaju služiće samo da popuni špulnu, a za to ti je dovoljan bilo kakav najlon, upredeni konac ili biloi šta slično.
2. Neki prave upredene i upletene predveze, a neki prave od povezanih struna raznih debljina. Ja koristim i sam pravim ove druge, a ti probaj i jedne i druge., pa sam odluči koji su ti po volji.
3. Preporučujem ti dužinu kompletnog predveza od 4 metra, bez obzira na to što si početnik.
4. Dužina tippeta zavisi od oblika i modela predveza i može biti od konusne strune 2-3 m ili od ujednačene do 1 m.
5. Ja ne poznajem ni jednog mušičara iz Kraljeva, ali zato znam da će te naši saveti potpuno zbuniti, jer će sigurno biti potpuno različiti. Preporučujem ti da pronađeš jednog jedinog savetodavca, sa kojim ćeš morati da se sretneš i provedeš par dana na vodi.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
..bi ga kada na sajtu ne postoji pretraga članova po Mestu pa da potražimo nekoga iz Kraljeva :D
Tebi ipak treba LIČNI savet, ako nema nikoga u Kraljevu, sigurno ima u Čačku, a tu već imaš sigurno od nekoga da ipak SVOJIM OČIMA vidiš kako se sastavlja komplet štap-čekrk-backing-struna-predvez-tippet-mušica i kako se sve to spusti na vodu.
Potraži po Kraljevu, a ako nikoga nema - naći ću ti ja nekoga iz Čačka.
Ako si dovoljno lud kao mi dođi u subotu u Niš i ponesi sve  :D :D :D Biće ti korisno da vidiš i kako se vezuju muve!
 

milantaa

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
50
Broj reagovanja
0
Lokacija
Kraljevo
Znam dosta ribolovaca u Kraljevu i ovde sam uclanjen ali kad pomenem musicarenje svi me belo gledaju. Bio bih zahvalan bar da upoznam nekog iz Cacka, to mi je najblize.


Molim sve clanove da ako vec nece na javni onda bar na private da mi daju preporuku, ili ako oni vec prodaju ili gde nabavljaju, za pribor tj. konac ,pera i predveze jer sam stvarno go ko pistolj. Ovde u Kraljevu nista nisam nasao od alata sem udica.
 
Vrh Dno