Trenutak Kontre

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kako se ovih dana pripremam za narednu sezonu. Lipljan je na prvom mestu ove naredne sezone. Malo sam listao svoje stare časopise tražeči jedan članak i ispalo je da tog časopisa više nemam i naišao na nešto vrlio važno za mene. Članak koji se zovr "sa malom treba znati". Govori se o razlici lova lipljana sa velikom i malom suvom muvom.
Lipljan kada uzima muvu skoro stoji vertikalno i usisava ju zajedno sa vodom. Ako imamo malu suvu (16 - 23) ako ne udarimo kontru baš kada ju usisava najčešče imamo promašaj ili otkvačivanje. Ne da mi se sada sve detaljno pisati, ali ako je velika muva skoro da se sam zakači. No kada on uzima male muve moramo imati super reflekse i gledati muvu a ne čekati kolobar. Jer kada lipljan posle uziumanja muve napravi kolobar več se vrača na dno i izbacio je malu muvu, pa i da nije jako malo sansi je da se zajaci kako treba. To pise covek sa velikim iskustvom kojem je Lipljan #1.
Dakle lipljan kojega sam ja zakačio je bila puka slučajnost, jer ja sam udario kontru kada je lipac več počeo sa tim kolobarom, ok udica je bila 16 sa malo širim lukom, no, moj uspeh je bila sama sreča i slučajnost jer muva je bila nekih 20m od mene i jedva sam ju opazio...

Molim za vaša iskustva o tom ključnom trenutku kod mušičarenja Lipljana! :)
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Sebastiane,

Lipljan je jedna od najstarih riba, evolucijom je dosla do savrsenstva u nacinu na koji se hrani, bas zato je toliko uspesan u kojoj god reci da zivi. Gotovo NIKADA ne promasuje musicu, u suprotnom bi izumro odavno.

Trenutak kontre je stvar situacije, zavisi od daljine, od brzine vode, kontra struja, stomaka, nacina na koji u tom trenutku riba uzima hranu. Neke insekte uzima agresivno dok neke uzima kilavo od cega u mnogome zavisi ishod borbe tj, da li ce riba spasti ili ne. U svakom slucaju kontra nije presudni faktor, ako je lipljan uzeo musicu sigurno nam ostavlja lep vremenski dzep da to potvrdimo kontrom, znaci ne radi se o mili sekundama, cesto je dovoljan i sam otpor kanapa i vode da zavrsi stvar umesto nas.

U 99% slucajeva tzv. promasaji nisu promasaji, evo iz kog razloga. Lipljan svaku musicu koja prolazi kroz njegov prozor nepogresivo primecuje, zbog neke nece pomeriti nista osim oka, za drugom ce se dici do sredine vode pa primetiti prevaru ili neki nedostatak, dok ce nekim musicama prici na pet santima i tek tada shvatiti da to nije to, e to je trenutak koji vecina musicara smatra za promasaj a u stvari je samo vir koji riba pravi u trenutku kada se vraca na dno.

Ovo je karakteristicno ponasanje za delove reke sa sporijim ili srednje brzim tokom. Jedini izuzetak su brzaci, mreskanje vode i sami izlazi preliva gde voda brije, tu lipljan nema vremena da ni razmislja niti razgleda musicu i samim tim ga je lakse i prevariti ali se i cesto desava da promasi musicu zbog mnogo promenljivih koje u tom trenutku mora da uzme u obzir, na takvim mestima tolerise i paranje musice pa je i odlicna odskocna daska za musicare pocetnike.

Ne brini puno za kontru, mnogo je bitnije kako uopste doci do nje :lol: .
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Sebastiane, moja su iskustva skoro sasvim suprotna. Mnogo sam lipljena izgubio sa preuranjenom kontrom! Lipljen se ka površini uzdiže lagano,... uzima muvu i STRELOVITO vraća na dno. Ako u tom trenutku usledi kontra sudaraju se 2 sile i vrlo često ili spada, ili kida usnu ili puca tanani predvez. Lipljen muvu ne ispusta i dovoljna je lagana usporena kontra a cesto i samo dizanje stapa i zatezanje celog sistema (narocito kada se dize iz vece dubine).
Samo neka oni tebi uzimaju,lako ces shvatiti sta i kako je najbolje.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hvala za vam za podeljena iskustva. Jois sam zaboravio napomenuti da u tom tekstu sam procitao kako kanapp mora biti ravan nikako u slovu s i kontra je vrlo blaga, i kada on usisava malu muvu sa vodom ona je duboko u ustima i sa blagom odmerenom kontrom on je zakačen.
Milance moja siromasna iskustva sa njim su isto bas suprotna kako si i sam rekao. Cak sam gledao neke videje sa lipcem i svi rade kontru bas kada napravi bum, ali njihove muve su bile malo vece i lipac je udarao ko bass. Zato me pritegnio taj tekst jer znam da nekada uzima bas tako - kilavo - treba i za to biti spreman. ;-)
Razumeti i pravilno pristupiti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pošto lipljen (a ovo važi i za ostale ribe) ne uzima svakog dana i sata istu hranu (muvu), ne uzima je ni na potpuno isti način. Brzina, bistrina, pa i temperatura vode takođe utiču na način ishrane. Veličina zalogaja je jednako bitna. Mnogo je faktora koji će uticati na ponašanje lipljena ili bilo koje druge životinje dok lovi. Kod kontriranja je poželjno da znamo i koliki lipljen uzima našu muvu, jer krupna i sitna riba ne uzimaju mamac na isti način, a i nema neočekivanih kidanja, o kojima piše Milanče. Udaljenost muve od ribolovca je takođe veoma bitna, možda najbitnija. Kontriranje ribi udaljenoj 10 m se bitno razlikuje od kontriranja na preko 20 metara. Naravno, mnogo je teže, a po nekima i nemoguće odmeriti snagu kontre na velikim udaljenostima, dok pecate suvom muvom.
Ipak, nema preciznih pravila. U nekim situacijama je najbolje brzo kontrirati, dok ponekad treba dozvoliti lipljenu da zatvori usta ili čak podvuče muvu nekoliko decimetara pod vodu...
Jedno je sigurno, treba imati dosta iskustva da bi se pravovremeno i odmereno kontriralo. Nije baš jednostavno i mnogi, čak i najiskusniji mušičari ponekad pogreše u tom bitnom trenutku. Početnici, pak, veoma često greše, što od prevelikog uzbuđenja, što zbog neiskustva. Kao da ruka sama pogreši. Pravilna kontra se uči samo vežbanjem. Ne može se naučiti čak ni čitanjem naših mudrih saveta.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
ljudi on kad uzme on je uzeo - ne mozes da zakasnis,
e posle ....... a i pre toga ..........
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
"Jedno je sigurno, treba imati dosta iskustva da bi se pravovremeno i odmereno kontriralo. (Mix)"

Da, baš jesve stvar iskustva i provaljivanja tog lisca. Posnalosv teksta kojega sam čitao je nešto u stilu "Nagrada za početnika potvrda za majstora" = nagrada za jednog i drugog ;-)
Imam slično iskustvo sa jednim načinom ribolova u nemušičarenju. Lovio sam šarana. Svi su govorili dok ne potegne plovak ne vuci, dok ne savije štap ne vuci. Ali ja sam tu naučio različite stvari. Avgust mesec na Dunavu, sedim i čekam šarana posle ranojutarnjeg blinkerisanja smuđa. Štap polegnud sa vrhom do same vode. Gledam vrh blago ga voda zateže i otpušta, i počne titrati kažem šaran...kolega do mene potiho pusti ga da zategne, ja si mislim jeste pa da mi skine kulju. Znam da on to usisava i u sekundama opažam titranje vrha i pokušavam zamisliti kada mu je usisao kada je izbacio. Kao revolveraš, ruka iznad štap, blago vrh krene prema vodi i pre nego se vrati u početni položaj kontra, BUM savijen štap i polako šaran u podmetač :) Znao sam točno kada je babuška, kada je deverika, kada je šaran, po trzajima, svi su mi se čudili meni i mojim kontrama. Jedni su mi skidali kapu drugi puni zavisti ima više sreče nego pameti :) :lol: Ali to iskustvo sam izgradio kroz dug niz godina. Opet nisam u svakom vremenu reagovao tako, sve u svoje vreme i na određenim vodenim prilikama.
Vidim da je i lipljan takav komplikator i da mi treba dosta vremena na vodi da ga provalim. Dok o ovome razmisljam sve mee veca euforija vata oko lipljana. Jedva cekam da pocnem i sa tom skolom. Ok, vec sam poceo ali ove godine bit ce to intezivnije ;-) Poceo ovaj fish mnogo da me zanima ! ;-)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Sale je potpuno u pravu. Ja na primer ne mogu da odjasnim taj momenat kad treba kontrirati. To je jednostavno neki instikt koji nekako podstakne ruku na kontru. To samo dodje na svoje meste. Od ovoga ne treba praviti teoriju, mnogo veci posao je upravo u odabiru i plasiranju prave muve. Ukoliko smo mu nasli muvu, treba je potpuno prirodno plasirati da sto vernije imitira prirodnog insekta. Lipljen muvu posmatra ne samo na povrsini vode, vec je zapaza u neposrednom sletanju. Mozda nisam uspeo da ocenim, jer su to delici sekunde, ali sam imao slucajeva da riba iskace za muvom koja je u momentu setela ili koja slece na povrsinu (znaci delici sekunde, ne mogu da 100% ocenim). Kad se ustrelio na muvu oseti se udar, onda je dovoljno samo zategnuti snjuru (sobzirom da je dobra udica), muva ce se zabosti u usta. Mnogo vise treba voditi racuna da se tipet ne zguzva ispred ili oko muve. Mnogo je bitno da prvo ide muva. Od svega kontra je namanji problem. Posle desetak riba sama dodje na svoje mesto.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Evo ja kao, realno gledano, neiskusan lovac na lipca, mogu da ti prenesem iskustva iskusnog Dunavskog smudjarosa :lol:

Kontra, totalno suprotna od kontre namenjene smudju!!!! :hammer:

Upropastio sam se prve sezone jer sam kontrirao brzinom misli, cesto se zateknem u situaciji da "predosetim" skok na muvu i kontriram u istom delicu sekunde. Naravno ni jedan jedini nije bio zakacen. Sve teorije sam znao, ali ta ultrabrza kontra je bila moj dotadasnji stil i nista nisam mogao sem da pocnem ozbiljno da se kontrolisem.

Znaci, sada prvo dozivim stres :lol: pa onda samo podignem stap, a kolicina adrenalina koju tom prilikom savladam je nenormalna. Zato se toliko i lozim na pecanje lipljena
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Ja malo kasnim, ali tema je odlicna.
Lepo je objasnjeno dosta toga. Razlicitost musica,temperatura vode,brzina vode,udaljenost...

Imao sam iskustva sa lipljenom ovih dana na Limu.
Evo ja sam izasao jedno toplo jutro i uhvatio lipljena na suvu musicu (14-tica), a sutradana po dosta hladnijem vremenu imao sam dva promasaja na istom delu reku, ali kontra je zakazala! Kod mene ja mislim uvek kasni kontra. :'( Nije bilo onog vibriranja da kazem da sam ga malo zakacio vec samo buckanje oko vode i vidi se rep ili neki dr. deo tela ribe.Tako da teorija o predomisljanju lipljena da zgrabi musicu je po meni tacna.  Vuce mi se po vodi konac i pravi latinicno "C" tako kad dajem kontru ona kasni dosta. Dobro bilo je malo dalje nego kada sam onog zakacio. Mislim da treba biti ukljucen maximalno vizuelno u kretanje musice i ocekivati njegov napad.

Po meni  srednje- brza kontra je prava stvar!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
još nešto valja imati na umu, ne sečam se dal' sam več pisao to, kada se on predomisli treba mu pustiti muvu još malo. Meni se dešavalo u viuše navrata da se triput dizao do muve i tek ju onda uzeo. Dešava se da po nekada niti ne vidimo šta se tačno desilo jer na večim distancam ne vidimo dobro. Onda se ne da uvek primetiti dal je uzeo ili se predomislio i samo napravio vir koji nas je prevario na kontru. Srednja kontra je po meni također ono pravo. Nepredvidljiva je to riba i traži poseban pristup i iskustvo. Postoje dani kada se ga da lako loviti a postoje i dani kada ga verovatno samo iskusni mogu prevariti (tako mi se čini).
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Nepredvidljiva je to riba i traži poseban pristup i iskustvo. Postoje dani kada se ga da lako loviti a postoje i dani kada ga verovatno samo iskusni mogu prevariti (tako mi se čini).

I meni se cini... ;)
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Moram da ozivim ovu temu. Imao sam problema jutros mnogo. Lipljen je na Limu radio lepo, kupio je sedzeve na 14 i pupe tulara.

Ja sam pre rojenja sedzeva bacao pupe (telo neki lasteks ili "kondom guma" a grudi braon dabing koji joj pravi kao opnu). Musica koja ide u filmu cak i malo vise tone. Sve sam lepo primremio, kanap, skoncentrisao se na udarac i osetim udarac, dam kontru a on zavibrira na udici 2 sekunde i spadne.
Musicario sam ga na polu sporom prelivu sa prosecnom dubinom oko 1,2m. Mozda je taj malo sporiji tok njemu dozvolio da musicu uzme lagano i ispita je u ustima a ne da je zgrabi kao suvu silovito gde i ne treba neka posebna kontra. Verovatno sam i ja pogresio, na primer da sam otisao malo uzvodnije i da mu je nabacim poprecno tako da struna bude zategnuta do maximuma i plus tok da mi da snage za sto ostriju kontru. Dobro je to sto mogu da vidim skoro cela njegova ledja kada je pokupi 10cm ispod povrsine i zagrebe povrsinu ledjima. Ne bih znao kako ovo da uradim da valja. Da, zaboravi da kazem musica je bila na udaljenosti od 15m a udica je 14.

Imate li iskustva pozitivnih sa ovim musicama koje idu u  filmu i malo nize?
 
Vrh Dno