Ultralight Fly Fishin'

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U nasim krajevima ima tajnih musicarskih revira koje niko ne posecuje. Niko i ne zna za njih. Nisu to pastrmsko/lipljenski reviri. Na njima svaki vir "preore" dva musicara dnevno. Slozicete se da ta guzva predstavlja veliki problem. Pa koja su to onda mesta za musicarenje, toliko bogata ribom, da ih ja nazivam revirima? To su tereni za ultralight musicarenje. Lov musicom sitnih i vecini ribolovaca i ribokradica nezanimljivih vrsta riba. Posto mi ne idemo u ribolov zbog mesa, nije nam vazno kakva je riba koju lovimo na tiganju. Dakle, ne mora da bude prvoklasna poput mladice, pastrmke, lipljena ili stuke. Voleli bismo da osetimo i kakvu/takvu borbu sa ribom koju zakacimo. Evo resenja: Suncanica, bodorka, crvenperka, cverglan, beovica... Stap AFTMA 2, 3 ili 4. Duzina sto manja. Treba probati! Ja sam, izmedju ostalog, i ljubitelj ovog laganog musicarenja. Verujte, dozivljavam ista uzbudjenja i prijatnosti kao da lovim pastrmku, stuku ili bucova! Kad prevarim bodorku od preko 20 cm ili suncanicu iste duzine(!) najlaksim priborom, dobar je osecaj. Kapitalna riba. Borba!? Pa kad spustite cverglanu kapitalcu cupavu nimfu ili mini-strimera, a on "gulp", proguta je celu... Naleti i po koji grgec, a to je vec ozbiljna borba.
Danas sam imao predivan musicarski dan. Odavno mi se to nije desilo. Bio sam na stajacoj vodi: starom koritu J. Morave blizu Nisa. Voda bistra kao rakija. Prekrasna zelena dzungla naj razlicitijih biljaka na dnu prozirne vode. Nigde ribolovca. Cas vetar dune cas stane. Ribe se vide. Prvo sam lovio suvom muvom, vesticom broj 18. Suncanice, sve komadi! 15 cm, 17 cm, 20 cm! i kao po starom obicaju otkaci mi se ogromna (oko 23 cm). Kako mi je samo pokupila muvu! Vidim je pored jedne trske. Iako sam bio potpuno sam uskliknuh: "Uaaoouhh!" Cim je pala muva podigla se i usisala je. Flash! Posle proradise i bodorke. One su najcenjenije kod ljubitelja ovakvog musicarenja kod nas. Suncanica je grabljiva poput pastrmke, a bodorka nezna poput lipljena. Video sam puno stuka u bistroj vodi, koje su ocigledno bile raspolozene, ali to me ni najmanje nije zainteresovalo. Bio sam u drugom fazonu. Popodne su se odjednom pojavili vodeni insekti u ogromnom broju. Na srecu nije bilo komaraca, vec mnostvo barskih, relativno krupnih, sedzeva i midzeva. Polagali su jaja u vodu. Prstalo je svuda oko mene. A ja sam, uzivam u prijatnom vremenu i prelepom prizoru. I ribolov je bio divan i uspesan. Danas sam se bas "navuk'o" na ultralight!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Ako vec hocemo da pratimo svetske trendove, valja pomenuti da se stapovi klase 3 i 4 ne mogu zvati ultralight. Stapovi 00-2wt, da. Klase 3-4 su danas standardne lake klase za lov selektivne ribe na manjim vodama i imaju snagu da se suprotstave slabijem vetru. U vreme kada je Vincent Marinaro napisao knjigu “In The Ring Of The Rise” (1976.), smatrao je klasu 5 idealnom lakom klasom za lov pastrmke. Poboljsana tehnologija danasnjice stvara moderan 3wt ekvivalentom Marinarovog 5wt stapa. Klasa 5wt je standard za veliku vodu i distance, a 6wt se uveliko koristi kao steelhead i light saltwater stap. Potentan 5wt bacace ST 8 strunu bez problema i njime mozete da rasturate brancine dole u Boki kod spigole. Ja sam godinama koristio stari 5wt, koji nije ni blizu performansama novih stapova, za lov malih strajpera u prolece po estuarima, musicama velicine do 1/0.

Ovo sto sam napisao vazi za moderne, brze grafitne stapove najnovije generacije. Zapamtite da se najbrzi grafitni stapovi od pre deset-petnaest godina danas smatraju srednje brzim. Za bamboo i glass (kao i stari grafit iz 1970-80-ih god.) vaze nesto drugaciji arsini, blizi Marinarovim, ali o tome drugi put.

Oduvek sam bio pristalica lakih, kratkih stapova za nase manje vode. Kada sam 1990. godine nabavio moj prvi “Resavac” i pecao njime po vodama istocne Srbije (6’6” 3wt), video sam da mi je omogucio da uspesnije lovim po gustisima gde redje drugi zalaze, a mogao je da uradi na pastrmskom potoku sve sto su mogli i moji raniji, tezi stapovi. Najbolje pastrmke koje sam nekada lovio na Resavi, Mlavi, Crnici, lovio sam tim stapom. Toliko sam uzivao u njemu, da sam ga i ovde u USA koristio za lov na vodama i lokacijama za koje mozda i nije bio najbolji izbor (npr. lov basova suvim imitacijama vodenih devica). Hvala Bogu, jos je citav! Danas za lov pastrmke vrlo retko koristim 5wt-uglavnom kada me na to primoraju vremenski uslovi, kao sada u prolece, kada neprestano duva jak vetar u ovim krajevima. Lepe pastrmke koje mozete videti u mojoj galeriji, kao i na galeriji na mom veb sajtu, uglavnom su lovljene na 3 ili 4wt.

Kako cujem, stapovi klasa 5 i 6 su i dalje standard u Srbiji medju lovcima pastrmke. To ima smisla ako lovite stuku, klena i pastrmku u jednom danu bacajuci veliki dijapazon musica, ali za lov pastrmke po vecini nasih malih i isposcenih voda (koje su ipak najcesce) izaberite laksi, kraci stap. Necete se pokajati, a odlicno ce posluziti i za ovo sto je MixMaster opisao u prethodnom postu.

Na kraju, za neverne Tome koje misle da se ultralakim stapom samo mogu loviti ribe ispod 20cm evo i dobrog izvora informacija u vezi ultra-lakog musicarenja:
http://www.byrdultrafly.com/ultramain.htm

Pocetnicicma narocito preporucujem tekst koji razbija mitove oko ovog nacina musicarenja: http://www.byrdultrafly.com/ulmyths.htm
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Trendovi koji dolaze iz Nisa su takodje svetski. Nis je na planeti Zemlji! Mozda neki americki autori pod ultralight musicarenjem smatraju malcice drugaciji pribor, a mozda neki razmisljaju kao ja. Ja izuzetno postujem americku musicarsku tradiciju koju Oldsurehand odlicno poznaje jer zivi tamo i peca na americkim vodama. Ja zaista mislim da osrednji americki vikend musicari nisu nista pametniji od nasih. Takodje mislim da bi americki pro-musicari mogli da uce od nasih najboljih musicara. Ako nista drugo ono lov bodorke, crvenperke, babuske, bucova...Ako neko od nas kaze ultralight, on zna sta prica. Jedina greska mu je sto koristi americki (eng)izraz. Trebalo bi reci srpski: lagano musicarenje. Izvinjavam se svima sa engleskog govornog podrucja sto sam mozda pogresno i glupo upotrebio njihov jezik. Nadam se da me nece bombardovati zbog toga!?!?
Medjutim, mi ne kopiramo nikakve "svetske" (misli se na americke) trendove. Mozda bi to i cinili da se druzimo sa amerikancima i englezima, ali to je daleko od naseg zatvora (tj zemlje). Naucili smo da, u musicarenju, uzmemo stvar u svoje ruke.
Stapovi manje tezine od 3 su prijatni za upotrebu, ali posto su bare pored Morave obicno na udaru vetrova, neupotrebljivi su. Takodje kraci stap od 2.40 izbegavam jer u toku dana menjam tehnike od suve musice do otezane nimfe za koju mi je kod moje tehnike potreban sto duzi stap. Ja kazem sledece: Pribor laksi od tezine 3, ne kupujte i ne koristite ni za najsitnije akvarijumske ribe. To je bez veze i to kupuju kolekcionari musicarskog pribora, a to su ili snobovi bogatasi ili naivni pocetnici.
A Oldsurehandu svaka cast. On peca tu gde bi mnogi od nas zeleli, ali 99% nikad nece. Cesto se nalazi i na rekama koje su poznate sirom sveta. Prijavljuje nam svetske rekorde iz okeanskog musicarenja. Moracemo ubrzano da povecamo svoj standard jedno 10 puta, ne bismo li mu se pridruzili. Cekaj nas, brate!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Mix, nisam imao ni najmanju nameru da te isprovociram, ali nisam zeleo ni da posetioci ovog foruma koji su pocetnici pomisle da je 1 ili 2wt stap totalno neupotrebljiv, pogotovu ovi najnovije generacije koji bacaju strunu za broj vecu bez brige. Pre 20 godina u literaturi su zaista stapovi klasa 3 ili 4 zvani ultra-lakim, ali danas nisu nista ekstremno. Svako ima pravo na svoje misljenje, a tvoje nije jedino-vreme totalitarizma nije vise u modi. Sto se tice mog poznavanja americkog musicarenja, licno volim i pazljivo pratim svako musicarenje odakle mogu nesto da naucim, od japanskog do francuskog (kome ste se svi smejali sudeci po glupoj emisiji, a bez poznavanja nekih recimo interesantnih doprinosa Francuza u istoriji musicarenja-da li nekome imena Devaux, Ragot, Ritz, zvuce poznato?) A morsko musicarenje i standard…zasto ne skoknes do spigole i probas, mislim da bi ti se itekako dopalo. Da bi se iskusilo nesto nije potrebno da se putuje pola sveta da bi covek video, osetio, doziveo nesto slicno. Postavljam postove ne da bih frustrirao narod, nego zato sto sam bio fasciniran ulovom i vestinom, bez obzira da li ga ja ostvario Srbin, Turcin, ili Englez. Da hocu da sve zaista argumentovano frustriram, mogu i to vrlo lako, ali mi to nije cilj. To je za ljude kojima zivot nije ispunjen i nesrecni su. Ako neki to vide u mojim postovima, onda imaju tezi kompleks. Ovde diskutujemo o najobicnijem hvatanju ribe, a ne o pitanju zivota i smrti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mozda ti nisi imao nameru da me isprovociras, ali i da jesi, ja se ne bih ljutio, vec bih ti bio zahvalan. Isprovocirati nekog da pise u ovom forumu je vise nego super! Kazes da moje misljenje nije jedino. To je tacno, ali u mojim recenicama ima samo mog misljenja. Cega bi drugog moglo da ima. To nije totalitarizam. To je sloboda da izrazis svoje misljenje. Zasto bih ja isticao tudje razmisljanje? Dovoljno sam inteligentan da mislim da je moje najbolje. I ti takodje. Ti pises svoje. Ja pisem svoje. Vrlo su nam slicna razmisljanja. Ali ja se nekako udubim i svaku temu malko prosirim, pa izgleda kao da se svadjam, najcesce sam sa sobom. Molim te da na to ne gledas tako. To sto uticaje sa Zapada na nase musicarenje prepoznajem i realno ocenjujem, mnogo nizom ocenom od vecine, to je zato sto mi je sve ovo dobro poznato. Proucavam musicarenje 20 godina.
Ako ja mislim da su stapovi AFTMA 1 i 2 bez veze, to ne znaci da ce me svi poslusati. Ja nasim musicarima kazem da im NIKAD nece posluziti. Neko iz Amerike kaze da ce im zatrebati. Neka sami provere ko je u pravu! Ako imaju dovoljno love neka kupe i pribor tezine 1 ili 2! Zar im ja branim?
Morsko musicarenje postujem izuzetno! Tako je sa svakim novim stilom musicarenja. Verujem da Spigola i slicni musicari uzivaju u privilegiji da cesto svojim priborom okace poneku novu vrstu. Znam koji je to osecaj. Ali i znam da je za uspeh, na kakav sam ja navikao, potrebno provesti bar nekoliko nedelja u novim uslovima, ako ne i celu sezonu! Meni je smesno kad musicar ode jednom u mesec dana i to, na neku daleku vodu, lovi i posle se predstavlja kao poznavalac te vode. Kao: razbijao je ribe, proveo se bogovski. Ja nisam takav. Morsko musicarenje, Argentina, Novi Zeland, Mongolija... bili bi previse za mene. Ja i ovako svakodnevno izuzetno uzivam u najraznovrsnijim musicarenjima u okolini mog grada, da cu jos malo pa poceti da svrsavam od uzivanja. Pomislice ljudi da sam manijak!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Evo resenja: Suncanica, bodorka, crvenperka, cverglan, beovica... Stap AFTMA 2, 3 ili 4. Duzina sto manja. Treba probati!

Ako ja mislim da su stapovi AFTMA 1 i 2 bez veze, to ne znaci da ce me svi poslusati. Ja nasim musicarima kazem da im NIKAD nece posluziti.

Izgleda da smo nasli magicnu ultra-laku klasu: 2wt. Savrseno resenje za gore pomenute ribe, ali vam, zapamtite, NIKAD nece posluziti. Izvini Mix, nisam mogao da odolim, nemoj se ljutis.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma kakva ljutnja!? Naprotiv! Pa sta bih ja citao ovog jutra? Americke sajtove o musicarenju? Ne pada mi na pamet. "Preoravao" sam ih godinama i maznuo sve sto mi je bilo potrebno. Obozavam ovaj sajt i sve sto pises ti, Simpson i ostali.
Posle dugog "cenkanja" dosli smo do AFTMA 2. Dobro je! Nije los izbor za ove sitne ribe. Ti kazes da nikad nece nikom zatrebati ovako nesto. Verovatno si u pravu. Ko ce da musicari ovu boraniju i to, na smrdljivim barama. To moze samo neki ludak poput mene kome je dosadilo da vadi pastrmke, klenove, stuke...
Jao-kadbi ti znao kako sam prevario babusku od oko 1 kg prekjuce. Laki sedi na obali i gleda. A ja je vidim u travuljini. Trazi hranu. Na dva metra od mene. To znaci da sam se prisunjao kao aligator. Spustam joj nimfu. Jednom, dva puta, treci put i zabelese se usta. Zinula je. Valjda na moju nimfu. Kontra i hopa! Babaroga! Barski plovkarosi svesni da gledaju jedinstveni prizor i vrhunsko majstorstvo, sklapaju stapove i odlaze kuci. I oni su odusevljeni. Ali i zbunjeni. Lucky potajno svrsava u gace, jer sam ga do orgazma doveo prethodno (na nimfu) izvadivsi: cverglana, grgeca, suncanicu, klena, stuku i na kraju nije mogao da izdrzi. Borba sa kilasem je ozbiljna. Izneo sam ga iz vode i pokazao mu da je nimfa zaista u ustima babuske. Da ne kazu nevernici da ih lovim na hleb, glistu, rukama, dinamitom ili grebanjem. Razumem ih, jer i ja ne bih verovao u musicarenje babuske kad ne bih svojim ocima gledao. Ma i tad ne bih verovao. Jednom recju moj stil musicarenja je NEVEROVATAN. Najbolji izraz.
Mnogo se dobro osecam. Taman mi je, posle 20 godina, pomalo dosadilo da vadim uobicajene musicarske ribe. Sve ista ili slicna mesta. Iste muve i iste ribe. To sto sam poceo da lovim nove vrste, koje niko (ni ja) nije ni sanjao da se mogu musicariti, me odusevljava i daje mi polet za nove avanture. Ovo me toliko "dize" da je to nemoguce sakriti. Osecam se slicno kao pocetnik kad zakaci prvu pastrmku ili lipljena. Iskusni musicari ce mi zavideti na ovom osecaju.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Mix, lose sam postavio prethodni post. Treba da ide ovako (one recenice su citati iz tvojih postova, a ne moje reci, uostalom procitaj ponovo tvoje odgovore):

citat 1: "Evo resenja: Suncanica, bodorka, crvenperka, cverglan, beovica... Stap AFTMA 2, 3 ili 4. Duzina sto manja. Treba probati! " (MixMaster u prvom postu)

citat 2: "Ako ja mislim da su stapovi AFTMA 1 i 2 bez veze, to ne znaci da ce me svi poslusati. Ja nasim musicarima kazem da im NIKAD nece posluziti." (MixMaster)


Bilo mi smesno sto si prvo preporucivao dvojku (uz 3 i 4wt), pa onda, u odgovoru meni, rekao da srpskim musicarima 2wt NIKAD nece posluziti. Izvinjavam se sto nisam upotrebio navodnike i napravio konfuziju. Drago mi je da se ne ljutis. :)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ova danasnja "pomodna" generacija brzih stapova bez problema se nosi sa 1-2 broja vecom strunom. Stapovi AFTMA 3 i 4 opusteno "nose" za broj vecu strunu, cak sta vise mnogi tako tek dobiju dusu. Konkretno, T&T Vector 8'6" 3wt baca cak i svaki WF5F sa normalnom duzinom glave. Sa bacackim koncima tipa XXD, WindCutter ili Accelerator ga nisam probao ali recimo odlicno se slaze sa Wulfovim TT WF5/6F koji uopste nije lagan. Sage XP 9' 4wt sasvim normalno baca XXD konac WF5F i cak se moze reci da mu bolje lezi nego neki WF4F.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Simpsone, upravo to...evo jos malo konkretnih uporedjivanja. Stap "Resavac" gore pomenuti je stari Diamondback, 6.5' 3wt, koji je po cvrstini odprilike jednak najnovijem Sage TXL 1wt. Izradjen je od prve generacije grafita (kao stari Superfine ili Scott G). Pre 15-20 godina grafitni stapovi su bili klasifikovani mnogo blize pravom rejtingu i taj stap radi za distance za koje je namenjen (znaci krace) odlicno sa 3wt, znaci propisanom strunom. On ce bacati 1wt ili 2wt strunu takodje, kao sto ce i taj Sage TXL da baca strune 1-3, ali ce se, naravno, menjati osecaj sa tezom strunom. Odredjivanje klase stapa je 100% subjektivno, sve do nedavnog CCS sistem koji to pokusava da ispravi, ali kako pratim, proizvodjaci ga izgleda nece usvojiti.

Problem je sto danas svaki proizvodjac predstavlja svoje modele na osnovu bacackih karakteristika, a ne ribolovackih. Bitno je pokazati potencijalnom kupcu kako proizvodjacev najnoviji model baca celu strunu na nekom parkingu ili travnjaku (pored flyshop-a, gde se najcesce isprobavaju stapovi) i onda zadivljeni novopeceni kupac kaze: "pa ovo je cudo od stapa, daj mi to". Primecujem da se novi musicari strasno pale na to, a kada dodju na manju vodu i pocnu da masu novim stapom vide da se stap tesko 'load'-uje sa malo strune u vazduhu. Naravno, ovakvi stapovi blistaju sa propisanim strunama na otvorenim terenima: veca reka, bara, jezero, more. Ali sve ima svoje. Imam ogromno iskustvo sa morkim klasama stapova i cak vecina tih novih modela baca sa strunom za broj tezom. Nije ni cuo da su proizvodjaci struna to uocili i sada nude strune za pola broja teze (SA GPX, vecina RIO i najnoviji Cortland Precision koji se nudi u 0.5 AFTA razmacima)- da bi lakse "radile" sa potentnim stapovima nove generacije.
 

seabass98

Newbie
Učlanjen(a)
08.02.2006.
Poruke
19
Broj reagovanja
0
Pratim ovaj forum koliko mi vrijeme dopušta i zaista je pun konstruktivnih rasprava i sučeljavanja mišljenja,ali izbijegavam da se javljam jer dosta stvari ne poznam ili me se ne tiče jer kao što većina zna mašem na moru.

Ovdje se nekako Old i Mix dotakoše i mora i mislim da bih mogao da pomognem.
Zaista bih volio da razbijem tabu,koji mi se čini da ima većina mojih kontinentalnih kolega,a to je da je morsko mahanje neka "druga priča".
Ono to jeste samo zbog drugog terena i veličine vode (a što ne reći i ribe),ali sam siguran da bi svaki od vas na moru odlično prošao i zaista se nauživao.
Počev od 3-4wt, pa na dalje sve može da prođe.Love se čak i šparići na mušicu a oni su veličine 10-12cm,ali ono što sam siguran je da ih niko ne bi lovio kada bi imao realnu šansu da se ogleda sa plavom ribom.
Udarac plave ribe koja u prve dvije-tri sekunde "ponese" svu strunu i nastavi da čupa becking je zaista doživljaj.E sad ono glavno...,ni jednog momenta ovim ne želim da umanjim mahanje na bodorku ili slične ribe jer sam više nego siguran da i to mahanje ima izuzetne draži,(pogotovo kada to MixMaster onako fino opiše,prosto se i ja unesem u to ribanje),ali mislim da da bi svako sa rijeke bio više nego oduševljen jednim ovakvim ribolovom.
Ono što je glavno,nije potrebno neko ultra-znanje nego samo brza reakcija i hladnokrvnost.
I za namudrivanje ima riba.
Recimo Mixmasteru koliko sam te ja "skenirao" ti bi se uživio u lov cipola mušicom (moram priznati da im se nisam dovoljno posvetio ali bih ove godine,ako Bog da).Njega je teško,po nekad i na hljeb uhvatiti,a kamo li na muhu.
Znači može se birati od ultra lakog FF do borbe za svaki metar strune sa morskim torpedima i jačim štapovima.
Da ne bude zabune,i 7wt može na plavu ribu (lovio sam njime komade i do 5kg),ali borba traje mnogo duže i riba izlazi na površinu bez i malo snage, poslije duge borbe tako da brzo ugiba,i ovaj pribor nije prikladan za one koji praktikuju "uhvati i pusti".

Poenta mog javljanja je da molim sve riječne kolege ukoliko dolaze na more neka ponesu pribor i love bez kompleksa nepoznavanja terena i riba.Ko šta ima od štapova neka ponese, loviće već nešto.Za sada znam da ću se vidjeti,ako Bog da, sa Simpsonom,i da je on prelomio da se oproba u SWFF-gu.
Polazim od sebe,iako mojim venama teče samo "so" kada bih imao prilike rado bih se okušao i sa riječnim ribama pa i sa najmanjim zašto da ne.

U nadi da sam vam barem malo približio morsko mušičarenje i u nadi da nisam bio dosadan već da sam po nekoga i zainteresovao da se oproba,pozdravljam vas sve sa plavog Jadrana.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pobratime Spigola, ako dodjem na Jadran, to ce biti iskljucivo zbog musicarenja. Meni more, a narocito Jadran, nista drugo i ne moze da ponudi. Prosle godine sam poslao celu familiju na more, a ja sam gazio Taru. Nekad sam bio DJ na prelepim plazama Krita i redovno sam odlazio tamo na letovanje, ali to je bilo davno. Vise ne mogu da zamislim sebe kako se po najvecoj vrucini suncam na pesku u guzvi na nekoj plazi, dok moji ortaci uzivaju u hladu slatke Nisave. Mojim venama tece slatka krv i slanu i zatalasanu vodu ne volim, ali kad dodjem na Jadran, iznajmicu sobu u tvom kraju i ici cemo zajedno da musicarimo. Doci cu sigurno.
Sto se tice ove teme, Oldsurehand i Simpson se slozise oko toga da neki stapovi mogu normalno da podnesu konce vecih tezina. Dodao bih da konac za neki stap bira ribolovac, a ne oznake i brojevi na njemu. Nekom ce na nekom modelu stapa odgovarati za dva broja tezi konac, dok ce drugom musicaru odgovarati za broj laksi konac. Znate li koji je musicar napravio bolji izbor? Onaj koji ulovi vise ribe. Ovo nisam ja izmislio! Ja sam cesto eksperimentisao sa ovim i dosao do zakljucka da meni najvise odgovara konac identicnog broja koji je na stapu. Veliki broj pocetnika u musicarenju ovo cita i naka im bude preporuka: koristite isti broj konca i stapa. Sigurno necete pogresiti.
A za musicarenje i najsitnijih riba u nasim vodama nemojte koristiti nista lakse od AFTMA 3. Ja sam se malo nasalio kad sam se "nasao" sa Oldsurehandom na dvojci.
Dodatak: I danas sam uzivao u laganom musicarenju. "Razbio" sam krupne bodorke na suvu muvu i ponovio svoj jedinstveni ulov na nimfu: jos jedna babuska!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Mix ajde na osnovu svoih iskustava reci sta je najbolj kombinacija za barsko (ultra)light musicarenje? Posto nameravam da uzmem neki stapic za tu namenu. Pre svega bela riba (crvemperka i bodorka), i suncanica (a mozda i po koji sitniji bas). 3wt ili 4wt i koja duzina stapa?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zavisi kolike su bodorke i crvenperke koje ocekujes i da li ces musicariti iz camca ili sa obale. U jedno sam siguran. Najbolje je da uzmes cetvorku. Osam stopa i sest palaca (dva i po metra, srpski) ili, ako pecas iz camca ili slicnih naprava, 2.75 m, takodje AFTMA 4. Nema potrebe za laksim priborom, s obzirom na to da su svetski rekordi ovih riba po oko 1.900 kg. Pretpostavljam da ces bas ti oboriti rekord i uhvatiti jednu crvenperku od dva kila. Drugo, cesto se zaboravlja da stap treba da savlada i ribu i nekoliko kilograma travuljine koju ta riba moze da pokupi. Trece, 'oce vetar ponekad da dune. Cetvrto, od stapa teskog 60-70 grama nece te ruka zaboleti. Peto,...
 
Vrh Dno