Uspesan mrest pastemke u divljini

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Otvaram ovaj thread gde su svi pozvani da daju, stucna laicka, budalasta i ostala misljenja.
Dakle sta je sve potrebno da se ispuni, mislim pre svega na hidrometeroloske uslove, ali su i ostali u opticaju, da bi se pastrmka uspesno izmrestila u nekoj reci?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mogu ja?

Da bi se par odraslih pastrmki izmrestio, potrebno je sledeće:
1. Da su dobro uhranjene i u dobroj kondiciji, što znači da tu gde su se zadesile imaju pogodne uslove za život i ishranu.
2. Da temperatura, brzina, boja i hemizam vode podstiču mrest
3. Da pronađu adekvatnu podlogu za kopanje takozvanog trla
4. Da odbrane trlo od grabljivih napasnika, koji mogu biti veoma raznoliki
5. Da u periodu inkubacije oplođene ikre ne dolazi do preteranog tumbanja, ili otkopavanja
6. Da larve i mladunce ne dočeka preveliki broj grabljivih životinja
7. Da kvaliteti vode zadovolje i larve i mladunce
8. Da tek proplivali mladunci imaju šta da jedu i adekvatno sklonište
Sigurno sam nešto i zaboravio, ali i ovo što sam nabrojao je dovoljno da se vidi koliko je faktora potrebno ispuniti da bi uspeo prirodni mrest pastrmke. Po mom mišljenju, pastrmka je riba koja se veštački veoma lako razmnožava, ali istovremeno spada u grupu riba koje su osetljive i probirljive kada je u pitanju prirodni mrest. To joj je malo nezgodna osobina i zato brzo nestaje ako nije dobro zaštićena ili joj ne odgovaraju uslovi za razmnožavanje.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Miks, zaboravio sa da, kao najbitnije USLOVE, pomenes:

Postojanje uzajamne seksualne privlacnosti medju partnerima i istovremenu zainteresovanost za SEKS!

:D :D :hammer: :bleh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mada se ti, izgleda, šališ, ja ću i o tome.
Seksualna privlačnost kod ovakvih životinja se svodi na snagu i zdravlje. Kao i kod većine životinja, ženka bira partnera, dok su mužjaci manje probirljivi. Dovoljno je da mužjak izgleda zdravo i raspoloženo, što dokazuje šepurenjem i pokazvanjem lepote i da je dovoljno snažan da brani trlo.
Istovremena zainteresovanost za parenje je nešto za šta se, kod normalnih i zdravih pastrmki, postarala priroda. Ako su već upareni, a svi uslovi su idealni za mrest ove vrste, njihov nagon se istovremeno aktivira.
Kada mrest počne, teško da se može zaustaviti. Tada pastrmke prestaju da se plaše i može se, iz neposredne blizine, posmatrati ovaj događaj. Verovatno ste primetili da ja i preporučujem mušičarima da baš tad često obilaze svoju omiljenu pastrmsku reku i posmatraju ovu zanimljivu prirodnu pojavu.
Posmatranje mresta pastrmki je praznik za oči!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Sjekloca je napisao(la):
Miks, zaboravio sa da, kao najbitnije USLOVE, pomenes:

Postojanje uzajamne seksualne privlacnosti medju partnerima i istovremenu zainteresovanost za SEKS!

:D :D :hammer: :bleh:

:D :D :D Mlad je, naucice.
A, zaboravio sam. I pametan...
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Posmatranje mresta pastrmki je praznik za oči!
[/quote] A TEK MLADICE.....http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=670.0
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Šta mislite, da li su ove godine pogodni uslovi za mrest pastrmke? Na mojoj reci hidrometeorološki uslovi su stabilni već danima, ali malo neobični za ovo doba godine: voda je bistra kao vazduh, vodostaj je u debelom minusu, samim tim je i protok na većini mesta drastično usporen.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja mislim da nije primarno pitanje kakvi su uslovi za mrest, jer će pastrmke morati da se oslobode ikre i mleča kad-tad. Ja više brinem o uslovima za izvaljivanje larvi i, kasnije, opstanak i procenat preživelih mladunaca.
Da li će naredna godina biti pogodna za mlađ naših divljih potočnih, makedonskih, mekousnih, soških i ostalih pastrmki zavisi od mnoštva činilaca, a verovatno će i to varirati od reke do reke.
 
Vrh Dno