Veštačke alge

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Iako su ovaj veštački mamac najviše koristili skobaljaši-plovkaroši, ovo je zapravo mušičarski mamac. Malo je čudno nazvati ga veštačkom muvom, ali ako mušičari muvama zovu veštačke žabe, punoglavce, veštačke ribe, rakove, mogu i alge.
Neki mušičari su već upotrebljavali veštačke alge i, uz pomoć malog pokazatelja udarca, uspešno lovili skobalje i klenove.
Veštačka alga daje plovkarošima čudnu nimfarošku ulogu, a samo je pitanje dana kada će algu zameniti nekom realističnom nimfom, a posle toga odbaciti teleskopski petljaš i nabaviti odgovarajući mušičarski štap.
Zato je veštačka alga veoma bitna muva, jer navodi ostale ribolovce da osete ribolov malim rukotvorinama od dlake, perja ili (u ovom slučaju) polipropilena.
Naš Kuzma proizvodi veštačke alge, pakuje i prodaje. On je mušičar i zato odlično pravi taj, nadasve, mušičarski mamac.
Lazzo, nabavi sliku, molim te.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Interesantno je da na J. Moravi nisam imao uspeha u lovu skobalja na "alge" a sa druge strane kolege na Drini su odlicno prolazile (mada su mi rekli da se javlja samo krupan skobalj). Mislim da je ovaj "mamac" dobar samo za odredjene terene.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kada se isključivo ili uglavnom hrani algom onda je verovatno to najbolje. Baš sam nešto malo piskarao i o imitaciji alge pod temom "plotica". Kao što sam rekao ja sam napravio neku svoju verziju alge jer alge od polypropylene-a mi se nisu mnogo dopale. Na otežanu udicu sam navezao maslinasti cdc i sve izgleda fantastično, posebno u vodi.
U svetu mušica ni to ne treba gledati kao nešteo novo. Vezači po celom svetu ne da pored insekata imitiraju skro celu faunu koja predstavlja jelovnik ribama koje lovimo nego več dugo vremena imitiramo i floru. Kako nazivamo i strimere muvama tako i te imitacije algi koja je također deo prehrane mnogiih ribica. Za primer imamo tzv. muvu/fly "Grass Carp fly" namenjena Amuru. U Sloveniji sam otkrio kako neki mušičari u trenucima kada nalete na jato skobalaja uspešno ga love jednom jednostavnom muvom. To je nešto slično i jednostavno kao i Killer Bug samo da je umesto sive vunice obična zelena vunica i to radi svoj posao tj. lovi.
Evo moje imitacije alge
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Seb, ovo odlicno izgleda, siguran sam da ce da budu lovne. Koje su velicine udica i dali si ih otezao sa necim?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:)hvala, nadam se da če biti lovne. otežao sam ih olovom a udice su #16 i #12. Ove kuzmine izgledaju kao prave namotane. Jesu li te od polypropylena? 
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
iako atach ne mogu otvoriti , znam da se radi o polipropilenu. U rezervi se mora imati vise nijansi zelene, pa cak i zute.
  Mislim da je za flyfishing sa algom potrebno imati kristalno bistru reku pred sobom, na prljavim vodama praveci voznju kroz jata skobalja i sitnih mrena nisam imao ni udarac-na ovim mestima radi nimfa ili suva ukoliko dubina nije oho-hoooooooo.
Nisava je odlicna reka za pecanje na algu, narocito u zimskom periodu.
Misljenja sam da u toku izrade ovog mamca ne treba preterivati sa materijalom
 
Vrh Dno