Vestacki mrest lipljena

Dejan paun

Junior member
Učlanjen(a)
05.03.2011.
Poruke
96
Broj reagovanja
0
Da li neko zna kako se gaji i mresti lipljen u vestackom uzgoju,i ima li takvih ribnjaka u srbiji ?
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Odeš na Drinu sa buretom i natepaš onih od 10cm te poribiš,takva je do sada bila praksa  :whistle: Ja stvarno neznam da li ima u Srbiji i jedno uzgajalište koje ciljno uzgaja ovu ribu,mislim da nema?!?
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Ivanjicko udruzenje ga uzgaja ali koliko i dali ga trenutno ima treba proveriti. Kontaktirajte Dr Milana Lugica.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Evo jedan odličan video kako to ozbiljna udruženja rade,jedino su us*ali na kraju.Neznam kojom tehnikom ribolovac lovi,ne liči mi na tirol ili se varam?

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pKwibq5qhIg#t=689
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Zasto su zasrali sa tehnikom, u Svajcarskoj je dozvoljeno pecanje lipljena na plovak gde se kao mamac koristi jedna muva. Ne moraju svi biti musicari koji zele da love lipljena, i jos jednom govorim nije u pitanju tehnika nego alavost ribolovca. Lipljen se vise nigde ne mresti u nasim mrestilistima, radilo se to par godina u Ivanjickom udruzenju gde je od 100% mladji 99% uginulo u prvih mesec dana, a onaj 1% u ostatku godine. Nijednom nije poribljena ni jedna reka, a za informaciju za sve godine dok je trajalo maticno jato izmresteno je oko 1.000.000 jedinki i nijedna nije pustena u reku, sve je stradalo u ekperimetu da se ova divlja riba ukroti i usmeri komercijalnom mrestu i uzgoju kao kalifa, ali neuspesno, to niko nije uspeo, jer lipljen ne uspeva da opstane u vestackim uslovima!!!

Da napomenem jos ovo, dok je tirolac bio dozvoljen u rekama je bilo ribe, kada je zabranjen i kada se pocelo sa zabranjivanjem reka ribolovcima iste su ostale krivolovcima i sada imamo sta imamo, Rzav pun ko Ribnik i korisnika koji je preko svojih majmuna ustanovio da su reke prepune ribe i za sve godine garzdovanja nije obavljeno poribljavanje. Zato sada na Rzav treba na pecanje krkuse i klena koji su se naglo namnozili, jer nema sta da ih jede!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Trenutno jedan ribnak pokušava da oformi matično jato od riba iz Ibra, što bi trebalo biti 100% čisti naš dunavski lipljan, pa ako se tome uspe, onda bi sledeći korak bio dobijane zvanične potvrde da su ribe odgovarajućih gena za poribljavanje naših reka, ako i to prođe onda se mogu naše reke - mislim na one u kojima živi ili je živeo autohtoni lipljan - i zvanično poribljavati ovom vrstom, uz prisustvo republičnog inspektora i uz sve potrebne papire.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ibar je prepun lipljena koji je iz ribnjaka igrom slucaja bezao i silazio niz Studenicu. Ako cemo iskreno jedino Lim nikada nije poribljavan i jedino se tu mogu naci jedinke 100% autohtone koje mogu da posluze za mrest, ali najvaznije je sto lipljen nece da zivi i da se hraniu vestackim uslovima, odmah nakon mresta mora nazad u reku, jer drugacije nece preziveti. Maticno jato moze jedino da se izlovljava iz reka i nakon mresta vraca nazad, za ovakav poruhvat, najbolje uslove imaju ljudi sa Ljuce i Lima, koji mogu u toku zime da izlove jedinke i da ih u madracima drze do mresta i nakon njega vrate nazad u reku, svake godine bi imali maticno jato jer su im reke pune ribe. Kod nas ovaj drugi uslov nije ispunjen!
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Joj Šumi opet favorizuješ tirolac po tvojoj priči ga treba vratiti i time povećati brojnost lipljena u našim vodama.
Naravno da su zajebali video na kraju očekujem kakvu plavušu polu nagu kako mušičari o ono tirolđžija ne bi me čudilo da je naše gore list  :hammer:
Da bi se poribljavalo trebalo bi  izvršiti riblju osnovu?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sumadinac je napisao(la):
Ibar je prepun lipljena koji je iz ribnjaka igrom slucaja bezao i silazio niz Studenicu.
Ja sam mislio na Ibar iznad jezera Gazivode. Taj valjda nije "kontaminiran" kojekavim stranim (slovenačkim?) lipljanima?
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Goci to je druga prica, gore nije zabelezeno poribljavanje ni nezvaniceno.

Tommylee nacin na koji Svajcarac peca je dozvoljen i u Srbiji, peca ribu maksimalno sportski na plovak i jednu muvu. Za stanje voda nije ktiv tirolac vec covek, da nije bomba zabranjena i da se ne cuje toliko, sada bi pricali o bombama ne o tirolcu, a po sredi i u sredi je gladan covek. Prema tome kada neko puca u coveka, nikako se ne sudi oruzju nego coveku. Jos nesto na tirolac se u Svajcarskoj pecalo mnogo pre nego u Srbiji, tako da smo mi u toj prici samo naslednici.

Riblja osnova je ono sto nikada u Srbiji u zadnjih 10 godina nije uradjeno, zato kakva osnova takvo i poribljavanje. Riba se na stap nikada nije izlovila niti ce, a da su nam reke prazne to je tacno i zahvalimo friziranim ribljim osnovama. Tako srpske strucnjake aktivne ihtiologe treba popisati, jer su svoj nacuni rad i znanje prodali za koju stotinu evra, pa vrednost njihovih diploma je jednako ravna kao i vrednost nasih reka, cast postenom ljudima koji stoje u redu da zajasu kao na mesto ovih aktivnih. Zato svako poribljavanje nelegalno je bolje od legalnog koje ne postoji!!!!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sumadinac je napisao(la):
Tommylee nacin na koji Svajcarac peca je dozvoljen i u Srbiji, peca ribu maksimalno sportski na plovak i jednu muvu.

Sumi ne dovodi narod u zabludu. Krivicno delo je pecanje salmonida na plovak u Srbiji. Sasvim jasno precizirano u zakonu. A sasvim je druga stvar nacini za izbegavanje tog krivicnog dela.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Meni nije poznato da je u Srbiji zabranjeno pecati salmonide na plovak, već samo na žive mamce.

Ako grešim, onda mnogi mušičari krivolove pastrmke jer koriste idikatore koji su ništa drugo do običan plovak.

(naravno ima i indikatora koji nisu tipa plovak)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Na onom videu se vidi kako covek peca na klasican nacin plovkom, ali vecina ljudi lovi sa stapom i cekrkom koji je nesto slicno kao Banjalucko kolo, na vrhu je plovak ispod olovo i na dnu muva. Ovaj sistem zakonski gledano ne odstupa od pecanja koje je goci naveo musicarskim stapom cekrkom indukatorom/plovkom i jednom muvom.

Ne znam da li je nesto u zakonu izmenjeno, znam sustinu da je ribolov salmonida zabranjen zivim mamcem, ako u zakonu pise da je ribolov salmonida dozvoljen samo varalicom i klasicnim musicarenjem, onda je jasno da je takva tehnika zabranjena, pa je samim tim i upotreba indikatora na musicarkoj struni dovedena u pitanje! Nas korisnik uz dozvolu ne daje pravilnik koji je duzan da preda uz dozvolu, mozda je ove 2014 godine davao, ali ja dozvolu nisam hteo da kupim niti cu. Prosle godine nije davao. Pecao sam na Drini na plovak i jednu muvu, cuvar me izkontrolisao i malo cudio, pozdravio i otisao, sto ne znaci da i cuvari bas sve znaju.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sumadinac je napisao(la):
Na onom videu se vidi kako covek peca na klasican nacin plovkom, ali vecina ljudi lovi sa stapom i cekrkom koji je nesto slicno kao Banjalucko kolo, na vrhu je plovak ispod olovo i na dnu muva. Ovaj sistem zakonski gledano ne odstupa od pecanja koje je goci naveo musicarskim stapom cekrkom indukatorom/plovkom i jednom muvom.

Ne znam da li je nesto u zakonu izmenjeno, znam sustinu da je ribolov salmonida zabranjen zivim mamcem, ako u zakonu pise da je ribolov salmonida dozvoljen samo varalicom i klasicnim musicarenjem, onda je jasno da je takva tehnika zabranjena, pa je samim tim i upotreba indikatora na musicarkoj struni dovedena u pitanje! Nas korisnik uz dozvolu ne daje pravilnik koji je duzan da preda uz dozvolu, mozda je ove 2014 godine davao, ali ja dozvolu nisam hteo da kupim niti cu. Prosle godine nije davao. Pecao sam na Drini na plovak i jednu muvu, cuvar me izkontrolisao i malo cudio, pozdravio i otisao, sto ne znaci da i cuvari bas sve znaju.

Sumi sve je meni jasno sta ti pises, ali u nasem zakonu postoji odredba i za zivi mamac i za vaserku i za plovak i za tirolu(utegu). ZABRANJENO je pecanje salmonida ovim alatima i tehnikama. To ko se koliko pridrzava zakona je sasvim druga prica, ali se jasno zna sta sme sta ne.
 
Vrh Dno