Vijun, čikov i slične vrste

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
1967?  :-[ Eeee, dok si ti vatao čikove većina nas je još bila na prvom zasedanju AVNOJa (u Jajcu)!  :doh:
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
GOCI:

57-32=-25, DAKLE JAJCE SA MALIM j . A cikova je ovde oduvek bilo ,no sada ih nema,uzrok ne mogu otkriti,ako ih ne trazimo  mozda cemo i sami nestati, pa je ovo pomenuto  jajce mnogo veliko. Slicno se desava  i sa brkicom-tivuskom u mojim vodama, pamte ga samo ovi sa 57 godina, koji uporedjuju sta je nekad bilo.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ne znam koliko ima brkica u našim vodama dunavskog sliva, ali sam bio kod Ekoljube kada su on i ekipa sa faxa "radili" Pčinju, pritoku Vardara. Tamo je bilo brkica u solidnom broju, a zanimljivo je što su našli dve vrste, običnu i burlešlijevu, naočigled jako slične.
 

mimica

Newbie
Učlanjen(a)
22.03.2011.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Goci je napisao(la):
Vijun ili badelj je Cobitis teania.

Mislim da je to taj mangup:

vijun_pinjos.jpg


Njega sam rukom uhvatio na Pinjosu (Egejski sliv). Bio je priobalju reke, na delu gde je voda topla i stajaća, a dno peskovito.

Ovo je Mix uhvatio nedavno na Nišavi iznad Pirota:

vijun_nisava_pirot4.jpg


Ja mislim da je to zlatni vijun (Sabanejewia aurata).

U našim vodama živi i veoma slična vrsta vijunica (Cobitis elongata).

U bržim rečicama ima i brkice (Barbatula barbatula).

U nizijskim vodama živi čuveni čikov (Misgurnus fossilis), koji se kao i brkica lako razlikuje od one 3 slične vrste.

Ako me naučite da hvatam pastrmke na nimfe okačiću i slike vijunice, brkice i čikova!

danas na ihtiologiji sam naučila da se u hrvatskoj ovo na prvoj slici zove
Cobitis dalmatina Cetinski vijun
a na drugoj slici Sabanejewia balcanica Zlatni vijun, i to je točni naziv

 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
ekoljuba je napisao(la):
Uf Djomla al ga lupi kakva crna kolousta(bezvilicne ribe), nisu ni ista klasa, cak kolouste se smatraju ribama tek u sirem smislu, a i ovo za elektro receptore nisam bas siguran da je tacno.

Ehehe :doh:, ovo je bilo pre upisa na fakultet, a tada su mi vijuni fam. Cobitidae i paklare ( imaju i naziv 'vijuni') subcl. Petromyzontia mutile mozak zbog ovog naziva VIJUNI koji sam usvojio za paklare. Paklare imaju elektrolok. i e.komunikaciju. Izivnite zbog konfuzije koju sam uneo u temu! :bye:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
pretpostavljam da je ovo vijun? slikao sam ga na moravskom brzaku.



 
Vrh Dno