Vlasina

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Predstavljam vam reku svog detinjstva sigurno najlepsu reku juga Srbije - Vlasinu. Ovo je njen srednji deo neposredno pre Vlasotinca i na samom ulazu u Vlasotince. U ovom delu ona vise nije salmonidna voda ali je i dalje prelepa za pecanje ove slike su napravljene u nekih 500 m toka a ovakvih mesta preliva, virova , brzačića ima nebrojano mnogo na žalost klenova sve manje i sve manjih , tradicionalne metode i majstori brzog  peca(skakavac)ć dudinjke, višnja i naročito grož
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
dje (zajeba se pusti ga ranije) kao i krivolov su učinili svoje ali ima klena još pa za prave zaljubljenike u ovu reku još uvek ima smisla pecati a vama ostalima ne preporučujem da na Vlasinu dodjete da ,,razvalite'', i sl. jer vec ima dosta razvaljivača tako ako ste za celokupno uživanje sa banjanjem, vaćanjem ribe, sunčanjem, ckarom itd 'dobrodošli .
 

Prilozi

  • vlasotince777 041.jpg
    vlasotince777 041.jpg
    236,3 KB · Pregleda: 544

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlično poznajem celu reku Vlasinu! Prorešetao sam hiljadu puta svaki vir od Crne Trave, Broda, Sastava Reka, Tegošnice, Gornjeg Oraha, Svođa, Kamenjara, Deyana, Kruševice, Boljara, Manastirišta, Vlasotinca, Konopnice i Stajkovca. :lol: Imam čak i vikendicu pored Vlasine.
Ovo je potpuno čista reka, bujičava i moćna. Veoma je pristupačna i lepa, ali i "oslobođena" riba. Možda ću je posetiti ove godine, mada to nisam uradio već 9 godina.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Vlasina je reka u kojoj je u najuzvodnijem delu ispod brane nadjena pastrmka koja je takodje posebne, mada relativno nove i iyvedene molekularne varijante. Do sad sam cuo da je poribljavana pre 3 - 4 godine, sto je steta, ali nemam nikakvih informacija kakva je kao pastrmska reka. Nemam utisak da je posebno atraktivna, gresim li?
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
U pravu si Pedja nije to voda za atrakciju, mada mene odavno kopka ideja poribljavanja srednjeg dela od Boljara pa naviše , i u vezi toga sam hteo tebe da pitam dali je to moguće. ona jeste bujičava ali u pomenutom selu se nalazi mala akumulacija sa prelivnom kaskadom .... uostalom ako bi mi napisao koji su ti parametri potrebni da bi mi odgovorio o poribljavanju ove reke ja bi se potrudio da ih nabavim pa da čujemo tvoje mišljenje jer to je reka predivne konfiguracije ni previše divlja ni previše utupljena-taman. Pa da vidimo može li nešto da zaživi u joj od omiljenih nam salmonidnih vrsta.
  pozz igor
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vlasinu vredi videti. To je reka koja podseća na crnogorske reke. Dno joj je šljunkovito i peskovito, bez vodenog bilja i naslaga mulja. Ume da bude bistra kao Tara. Jedina "mana" joj je, što je leti pretopla za potočnu pastrmku, pa se ta vrsta zadržava isključivo u izvorišnom delu, iako i srednji tok Vlasine izgleda kao predivna planinska reka.
Po mom skromnom mišljenju, jedino bi često poribljavanje krupnim lipljenom, urodilo plodom. To je vrlo skupo i sačekaće boljeg gazdu.
Igore, nemoj da štediš svoju kameru! Slikaj svaki vir. Obiđi i Dejan i Kamenjare i Svođe. Mogao bi malo da pročešljaš i Lešje i Sastav. Hoću da ljudi vide svaki vir prelepe Vlasine! :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
U najtoplijem delu leta da ne predje 14 - 16 stepeni i da ima preko 8 - 9 mg/l rastvorenog kiseonika. I da nema zagadjenja iz sela (stale i kanalizacija), mada je to sekundarno.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Trenutno sam u BB , ove slike Vlasine su iz grada a u avgustu cu biti u Vlasotincu pa idem da izvrsim merenja i slikanja do Crne Trave ako treba. Ova Randjina ideja sa lipljanom me dovodi do ludila :drool: . Kakvi su uslovi za njega potrebni nije li on manje zahtevan od pastrmke?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nijedno poribljavanje lipljenom za koje znam iz proslosti nije se odrzalo, ali valjda je u prirodi ljudi da ispocetka teze neostvarivom. Lipljen verovatno nikad nije tu ziveo, a pastrmka oduvek zivi u gornjem toku Vlasine. Verovatno da jednostavno u vreme glacijacija, kad je stizao na Balkan, lipljen nije tu mogao da prodre, jer ga nema, a nema ni podataka da ga je bilo, ni u Nisavi, niti u bilo kojoj drugoj reci sliva Juzne Morave. Pitanje je kako je dospeo i u Ibar i Studenicu u slivu Zapadne Morave, da li iz same doline Morave uzvodno (malo verovatno), ili ranije, preko kraktorajnih medjuslivnih veza tokom interglacijacija, iz zone Plavskog jezera. Njegov trenutni napredak u Velikom Rzavu je dosta ogranicen, rano je davati bilo kakve prognoze, ali ruku na srce, V. Rzav je i drugacija reka od Vlasine, hladna, kamenita, klisurasta, relativno stabilna (manje bujicava od Vkasine svakako), cista, bez bitnih naselja uzvodno.
Dakle, ne smatram da bi lipljena trebalo dovesti u Vlasinu, vec musicare lipljenu, ako im se vec toliko lovi. I svim drugim vrstama koje u njihovom kraju ne zive. Ja bar zbog svog obraz(ovanj)a ne smem da kazem nista lepo o prenosenju novih, do tad nepostojecih vrsta u vode kud se kome svidi. Uz to, mislim da Vlasina nizvodno od Crne Trave nema kvalitet vode (ako sam zapamtio rezultate magistarskog rada mog kolege Momira Paunovica na fauni dna i p[roceni statusa vode Vlasine) koji je lipljenu potreban, ne samo zbog uticaja coveka, vec zbog fizickih odlika podrucja (npr. obezsumljenost, erozija i bujicavost) kroz koje prolazi i odlika (pre svega termickih i rezima rastvorenih gasova, pre svega kiseonika) voda koje prima.
Sa druge strane, pastrmka je uvek tu zivela u gornjem toku iznad Crne Trave i pitanje je samo ima li mogucnosti da taj deo bude musicarski i uopste ribolovno atraktivan.
Takodje, radi ocuvanja potocare, duzicasta pastrmka, koja se ne mresti i lako se izlovljava daje neslucene mogucnosti za razvoj musicarskog ribolova...
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Izuzetno cenim dužičastu pastrmku kao sportsku ribu i mislim da bi poribljavanjem Vlasina postala atrakcija kakve nema u bližoj okolini primer za to je recimo Grza koja je mnogo manja reka a bila je pravi revir(ne znam dali je još) , tako nešto bi voleo da vidim i na svojoj reci koja je u nekim svojim delovima fizički presečena brana u Vlasotincu, Manastirska kaskada, brana u Boljaru a u tim delovima je i izuzetno laka i pristupačna za čuvanje a sela u tom delu ka Crnoj Travi su slabo naseljena i sem eventualno fekalnog zagadjenja(seoski klozeti) apsolutno nema zagadjivača glavni  problem bi eventualno bile prolećne bujice ali i ostale planinske i kraške reke znatno menjaju svoj vodostaj u tom periodu pa nisu sve pastrmke i lipljani završili u Dunavu.Zato pitam  za mišljenje sve koji poznaju ovu reku i ovu ribu kakva bi to kombinacija bila?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mislim lepa, ali ne znam zasigurno. Trazi ulaganja, a da li je isplativo. Ne posluje se entuzijazmom, vec zbog profita i zivota. Duzicasta je svakako jedna od trenutno dobrih opcija
 
Vrh Dno