Vlasinsko jezero

V

vaga

Guest
Zao mi je sto ove sezone nisam otisao na Vlasinsko jezero nijedanput,prosle sezone sam video coveka kako je dosao na obalu nedaleko od mene,jedno sat vremena pre mraka,taman kad je stao vetar koji nas je sibao celog ali bas celog dana,i na vaser-kuglu sa 5-6 sitnih muva rasturio plasicu.Do mraka verovali ili ne imao je oko  7 kg.Cesto sam gore vidjao ribolovce sa mahacima.Hteo bih da se pripremim za sledecu sezonu,kakva su vasa iskustva...
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Kolega VAGA nemoj da si tuzan jer sam ove godine u vise navrata posecivao jezero,ali je nemoguce bilo pecati zbog vetra  koji je bio nemilosrdan.
Upitao sam jednog ribara koji se spremao da zaplovi camcem u lov na zlatoovcicu kaze da je jezero zbog paklenih dana  BUKVALNO mrtvo
Sto se tice uliva Bozicke reke u Vlasinsko jezero za ceo dan pao je samo jedan klen od 300 gr.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zlatovčicu?! Prvi put čujem da nje ima u jezeru. Šta više, uveren sam da je nema. Mada iskreno, ne bih imao ništa protiv da je vidim u našim veštačkim planinskim jezerima... Zavoju...  :)
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Da kolega ima je i to u kolicinama kojim ne mozes da zamislis,licno sam bio prisutan pre 4 god. kada je jedan covek iz camca
izneo ovu vrstu ribe koja je tezila preko 5 kg.
---HVALA---
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
1993. godine kad je BF radio jezero, u ribnjaku na Vrli koga su tad drzale "Vlasinske elektrane" postojao je mali fond sitne zlatovcice, ali nije jos bilo poribljavanja. Valjda je do toga doslo kasnije... Ma odlicno, stici cemo i do polarnih medveda lagano.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
pedjabg je napisao(la):
Ma odlicno, stici cemo i do polarnih medveda lagano.
Misliš da je poribljavanje veštačkih planinskih jezera ovom alohtonom vrstom loša ideja? Koje bi mogle biti eventualne štete po ribe potoka koji se uliva u jezero? Što se jezera tiče, ono je ionako "palo sa neba" i sve ribe u njemu sa manje-više "man made", mislim donešene odnegde. Sada u našim planinskim jezerima plivaju babuške, bodorke i grgeči. Ima čak i šarana i deverika. Meni jezerska zlatovčica zvuči lepše.

@Blue FOX - Druže, da li znaš za još neki ulov? Ta jedna od 5 kg ne dokazuje da se ova riba primila i da se mresti u Vlasinskom jezeru. Šta znači da je ima više nego što mogu da zimislim? Zaista iskreno pitam, veoma sam zainteresovan za ovo. Prvi put čujem da ima zlatovčice u Vlasini. Znam da ima potočne iz pritoka, bilo je velikih ohridskih, ima poneke kalife, znam da se u jednom ribnjaku u okolini (valjda baš u ovom što spomenu Peđa) gajila zlatovčica, ali potočna! Za jezersku prvi put čujem u ovom delu Srbije.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ma ne sma(t)ram vise nista.
Znam samo da je lepom praksom poribljavanja Vlasinsko jezero bogato za mnogo ribljih vrsta.
Ostalo je, medjutim, samo bez jedne.
AUTOHTONOG PIJORA.
Izumreo je nacisto!
To je dobar znak da ce polako, kroz neko vreme, u futurcenu, stosta i od ovog unetog izumreti.
A verovatno i mi sa tim.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Neznam,ali verujem da i danas ima po koje zaostale,jer sam cuo od par ribolovaca da su imali
prilike da vide ,upecaju ili cuju od starih ribara sa Vlasinskog jezera da se sporadicno javlja.
Iskreno o toj ribi neznam mnogo tako da i ne mogu da pisem sto-sta  vezano za nju ali sam siguran da je ima
ali verovatno ima onih koji znaju dosta o njoj pa neka izvole..
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ja ne verujem. Za godinu dana 1993 - nijedna.
1997., cini mi se, novosadska ekipa - nijedna.
Pijor se ne lovi udicarski.
Nije lokalna riba po odlikama, vec se distribuira siroko i ravnomerno u jezerskim priobaljima i sire.
Da je ima, odmah bi se nasla. Tesko da je cas ima, pa je nema.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Peđa druže, mislim da se foxov komentar odnosi na jezersku zlatovčicu, a ne na pijora. Ili možda grešim... FOX?

A inače Vlasinsko jezero ne deluje ni malo pijorasto (niti salmonidno, niti...). To je veoma specifična voda. To je po izgledu (i po mnogo čemu drugom) nizijsko jezero na velikoj nadmorskoj visini. U principu, njemu su najsličnija nizijska jezera sa severa kontinenta, recimo ona iz Finske. U tom svetlu, prave ribe za Vlasinu su štuka, grgeč, MANIĆ, bodorka, a ne baš som ili šaran, kojima retko koji mrest može potpuno da uspe zbog hladne vode. Bar ga ja tako cenim, mada bi o ovome mnogo više mogao da kaže Peđa koji je tamo dugo faćao ribe u naučne svrhe (sećam se 2 teksta iz novine Sportski ribolov - jedan baš o jezeru, a drugi o grgeču. Valjda beše naziv "Grgeč - kompletna ličnost"?)  :)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Vlasinsko blato 1950. godine: pastrmka, klen, potocna mrena i pijor.
Kako god bilo, to je na 1200 m n.v. i nije nizijsko jezero, vec je kloaka vovodjanskih ribnjaka i juznosrbijanskog neznanja koja ga je decenijama nepovratno upropascavala, pocev od unosa ohridskih pastrmki, jer je to moglo ostati salmonidno jezero, posto i usred leta u hipolimnionu temperatura ne prelazi 16 stepeni a kiseonika IMA, sem u najvecoj dubini i blatistu kod brane. Dokaz - sadasnje prisustvo salmonida, iako skromno i kao pravo cudo, s obzirom s kim sve moraju da zive.
Ali, neko je hteo da se nazaradjuje para od ohridske, pa duzicaste, pa amura, pa sarana, pa soma... I onda je mrmot zavio cokoladu...
A taj bandar - grgec mi je draze - bi pastrmki bio najbolji drug da je ostala, mada ne bih voleo sad da ga s njom vidim u jezeru da je ostalo salmonidno-mrensko-klensko-pijorsko. ALi ako je nekome sadasnjem tu mesto, to su on i stuka. S pastrmkom.
Restauracija toga? Moguca. ALi za koga?!* :hammer:

*One sto traze poribljavanja svuda? Ahahahahahahaha....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
PedjaBG nije u pravu. Vlasinsko jezero nije stradalo zbog posebnog oblika neznanja, određenog po nacionalno-geografskoj osnovi. Južno-srpsko neznanje ili znanje nije zaslužno za ono što se dešava na ovoj akumulaciji. Vlast i "znanje", koji su skoncentrisani u Beogradu, rukovode svim dobrima Srbije, kao i Vlasinskim jezerom. Oduvek je tako bilo.
Zato ja za sve naopako što se dešava Vlasinskom jezeru optužujem takozvane znalce, koji svi do jednoga sede u Beogradu.
Međutim, ja ne vidim razloga da kukamo nad tim jezerom. Ta voda, iako je na preko 1200 metara nad morem, pogoduje ribama stajaćih i mirnih voda, poput linjaka, šarana, grgeča i klena. Pastrmke se gube, jer nije imao ko da ih sačuva kada su izlazile na mrest u male pritoke. Specijalne metode krivolova, uz pomoć hemikalija, eksploziva itd., uništile su pastrmke. Druge ribe, odolele su ribokradicama, pa su preživele i namnožile se. Morate priznati da su bar na taj način zaslužile da nasele to jezero. Prirodno, da prirodnije ne može biti.
Uvek, ali uvek, moramo računati na čovaka, kao deo ekosistema- najvećeg grabljivca.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa dobro je kad si u oravu i kad si tako lepo upoznat sa situacijom i razumes se u istorijski razvoj faune riba Vlasinskog jezera. I vidim da racunas sa covekom, verujem novcano. Jer samo je racunanje na coveka i dovelo do ovakvog stanja - na coveka koji je uzimao verovatno provizije na placanju skarta od ribe kojim je poribljavana i tako upropascena Vlasina.
I govoris neistinu, jer nisu te ribe koje sad dominiraju tamo prezivele zato sto su odolele krivolovu, vec zato sto su unesene i iz tebi sigurno nepoznatih razloga se namnozile,a o efektima kolonizacije novih stanista se odlicno zna i uci se o tome, pa nema potrebe o tome ovde pisati reda radi - to je i zabranjeno novim pravilima.
ALi kako "strucnjaci" pored tebe tolikog STRUCNJAKA nemaju sta da traze, ni nece traziti.
Zasto bi uopste bilo ko bilo sta pisao kad ti o tome ionako sve znas.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Po meni najplemenitija riba koju ciljano možete uloviti na mušicu na Vlasinskom jezeru je klen a to je za onakvu vodu na onakvom mestu ,stvarno gre'ota zbog toga ja tamo više ne idem iako mi je zauvek u srcu!


                            :nowink:          http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=723.0                  :'(
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo jednog Klenica uhvacenog na tom FAMOZNOM VLASINSKOM JEZERU
 
Vrh Dno