Voda mala, ali...

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Privatan potok/recica kristalno providne i ciste vode idealne temperature od oko 15 °C, dubine do iznad clanaka i sljunkovitog dna. Teski uslovi za zabacivanje, obala potpuno zarasla u siprazje. Divlje ribe, iskljucivo lipljeni i potocne pastrmke do ca. 25 cm u neopisivim kolicinama su, bez obzira na jarke farbe, potpuno nevidljive. Pecao sam od svitanja do sumraka gotovo bez pauze - riba radi neprekidno. Do 11:00 suncano vreme, zatim oblacno sa promenjljivom vrlo laganom kisom bez imalo vetra – idealan dan u svakom pogledu.

Kuriozitet je da sam sve ribe upecao iskljucivo na suve musice a niti jednu na nimfu. Ni jedan jedini udarac nisam imao ispod povrsine – bez obzira na boju, velicinu, oblik ili nacin vodjenja. S druge strane musice na koje sam dobijao ribu ne mogu biti razlicitije – niti po velicini, obliku, boji, materijalima ili vernosti imitata, niti je uopste bilo bitno kako leze, stoje, da li se dave, vrte u krug ili ih ja cimam. Svaka je donela ribu tako da sam na kraju bezobrazno trazio musicu na koju NECU upecati nista ili ce biti potpuno ignorisana – takve nije bilo ni u jednoj kutiji. Ubedjen sam da sam promenio minimum 60 razlicitih. Toliko o musicama, entomologiji, imitatima… ponovo se dokazalo ono sto sam ja vremenom ustanovio kako je potpuni bullshit zamajavati se previse vrstama imitacija, preteranim filozofiranjem i mozganjem. Par musica u nekoliko velicina za nekoliko vrsta riba koje lovim i dovidjenja. Sve ostalo je za mene samo kreativni hobi i zajebaVAncija na stolu za vezivanje. Riba se krece, hrani, razmnozava i cuva predatora, to su jedini instinkti koji je drze u zivotu. Na ovoj vodi nema ptica koje se hrane ribama, nema vidri niti drugih ribolovaca i ribe se osecaju toliko sigurno da sam ja pecao najcesce na samo 2-3 metra odstojanja maximalno pet. Imaju vremena samo par milisekundi da odluce hoce li u brzaku uzeti hranu ili ostati gladne. Ova cinjenica mi je isla na ruku jer nisam morao mnogo da se brinem oko prezentacije, samo zabacim uzvodno i cekam udarac. Jedna ista riba je znala da po pet puta za redom napadne musicu i ispromasuje se posteno dok se na kraju ne zakaci.

Potok se uliva u jedno manje prirodno jezero od 4 ha ispunjeno pastrmkom i lipljenima koje je spojeno sa vecim jezerom od 34 ha. Ova nepregledna povrsina vode je prepuna riba svih zivih vrsta. U prednjem delu odvija se prizor kao iz bajki - ribe iskacu vertikalno po nekoliko metara u visinu. Jedna je, pokupivsi plen sa povrsine, zategla kanap u vazduhu, par puta zestoko zatresla glavom i oslobodila se udice pre nego sto je dodirnula povrsinu. Fantastican prirodni spektakl. U jezeru sam lovio vece komade, 35 do 45 cm.

Mali izbor za ilustraciju. Nekoliko riba vrlo kratko drzane u ruci van vode zbog slikanja u svrhu kasnije analize. Sve ribe c&r naravno.





















 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.710
Broj reagovanja
1.017
Lokacija
Svilajnac
Extra. Oko tebe izgleda baš ima terena za mušičarenje uopšte nisi pogrešio sa disciplinom. 
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.088
Broj reagovanja
893
mala voda riba sve što padne ili iole liči na insekt kupi samo ako se ne poplaši od čovjeka...velika voda puno više muke za naći što riba jede...

Elem iako Buna nije baš premala rijeka nego prije srednje veličine sa virovima i preko 2m dubine ali recimo prosjek 0,5 do1m u subotu 01.08. sa 2 prijatelja sam išao malo mušičariti predveče znači od 17h sam do njihovog dolasak ulovio 3 ribe 2 meke i jednu kalifu na nimfu onda smo popili nešto promjenili lokaciju recimo oko 18 i 30 nastavili sa ribolovom i to pošto se već riba javljala na suhu smo krenuli sa suhim muhama...ikao znam neke favorite za ovo vrijeme iako sam mogao vidjeti što se roji odnosno čega ima na vodi nisam uspio pogoditi muhu za to vrijeme ribolova recimo do 20 i 30 znači 2h nas 3ica ja sam imao jedno kidanje (bolje rečeno odvezivanje) zbog bzine vezanja i malih muha ali riba ne da je radila na suhu odnosno bacala se nego je pljuštalo na sve strane znači naravoučenje da sve u ff stane u 3 muhe davno bi ja ovo batalio...

 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
Ovo je fantazija, zaista, imam i ja jednu takvu recicu, mada je puna, zapravo prepuna pastrkme, nema lipca, ali svaki vircic po 5 plus riba u njemu stoji... Neo, odakle si druze?
 
Vrh Dno