Vožnja vozom u ribolov

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Već dugo ne koristim voz za prevoz do ribolovnog mesta, a koristio sam ga nekoliko hiljada puta. Sećam se da mi nije bilo nimalo teško da odpešačim do železničke stanice na Paliluli ili se klackam gradskim autobusom do glavne. Nisam imao nikakvog stida da se u kombinezonu od neoprena, goretexa ili pvc-a krećem kroz grad i uđem u voz. Čak ni kada sam nosio iscepane, mokre patike ili one seljačke gumenjake, nisam imao takvih problema. Zapravo, ponosno sam pokazivao da sam ribar. Sa sobom sam, u povratku, nosio i puno riba i, tako smrdljiv, opet koristio voz, autobus ili pešačio kroz grad.
Voz je prevozno sredstvo koje me asocira na ribolov. Kada čujem sirenu i vidim ljutu mašinu od 1000 tona, a u nos mi uđe miris drvenih pragova, uvek mi prođe fleš kroz celo telo. U stvari, to je flashback, koji me podseća na euforiju koja bi zavladala kada bi se spustila rampa, začulo zvono i uparkirala mašina koja vozi u raj. U to čudo se popneš u centru grada, a izađeš na dalekoj mušičarskoj planeti.
Vožnja je počinjala tako što bi ja i ostali ribari prvo potražili konduktera. On nam je bio potreban da bismo mu odmah stavili do znanja da držimo do svojih principa, od kojih je najvažniji da nikad ne plaćamo karte u vozu i da to smatramo nesportskim činom. Svaki mušičar je morao prvo da nauči da obradi konduktera i podmiti ga sitnom lovom za koju će ovaj da ga pusti da se vozi do mile volje. To je bila mušičarska lekcija broj 1, pre svih tehnika, zabacivanja, muva...
Kada bi zajebancija sa kondukterima bila završena, ribari bi postali privilegovani putnici i zauzeli dobra sedišta. Blizina prozora je bila obavezna, jer ako bi se išlo uz Nišavu, uvek je moralo da se visi na njemu i da se odgleda cela prelepa Sićevačka klisura i Gradištanski kanjon.
U vozu upoznate mnogo ljudi i sa njima se možete šaliti i razgovarati o raznim stvarima. Uglavnom su to seljaci koji se vraćaju sa pijace, ali ima i studenata koji se vraćaju u svoj Pirot, Leskovac...Često su i braća ribolovci tu i otkrivaju korisne podatke o ulovima, tehnikama i mestima. Dugo traje vožnja vozom, pa ima mnogo vremena da se pričaju priče.
Atmosfera je opuštena, jer ne buljiš kroz šoferšajbnu u kolovoz, znake i kamione koji ti nailaze iz suprotnog smera. U vozu kao da si u nekom restoranu punom svakakvih ljudi, sa kojima moraš da se sprijateljiš i provedeš sat ili dva.
Meni je najzanimljivije bilo 1993., kada je Nišava bila ona stara, a u zemlji vladalo teško siromaštvo i haos, pa su vozovi nazivani "kaubojski" i bili prepuni ljudi. Odlično se sećam da je ponekad bilo ljudi i na lokomotivi, a prostori između izdrndanih vagona su bili prepuni ljudi. Svi putnici su bili stisnuti kao stoka, a uveče bi u vagonima bio potpuni mrak.
Naravno, tada sam svakodnevno mušičario i koristio kaubojske vozove, a na sve to gledao kao na jedinstvenu, besplatnu, turističku atrakciju koju ne treba propustiti. Pamtim da sam jednom bio stisnut uz jednu mladu i lepu Piroćanku ceo put od Staničenja do Niša (2 sata). Nije bilo nikakve mogućnosti da se razdvojimo i zezali smo se na račun naše slepljenosti. Potpuno nepoznata devojka je čak prihvatala zalogajčiće jabuka, koje sam ja izvadio iz džepa i seckao perorezom, stavljajući malo u svoja, a malo u njena usta... (nastavak ove pričice- drugi put ;))
Moraću da počnem ponovo da idem vozom u ribolov. Malo me mrzi da pešačim do stanice, ali potpomoći ću se automobilom. Moram da se podsetim starih dobrih dana. Pitam se samo da li su kondukteri oni stari i da li će mi uspeti da ih šarmiram, jer, kao što napisah, mušičari ne plaćaju kartu u vozu koji se kreće duž Nišave.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Veoma me lepe uspomene vezuju za putovanje vozom. Naravno da sam i ja savladao lekcije podmicicavnja kondukterai cela ta zajebancija mi je pruzala posebno zadovoljstvo. Uopste putovanje mi je i dalje mi deluje kao totalno Hemingway fazon. Avanturizam do kraja. Vozovi koji kasne, cudni ludi u njima. Pijani lovci, klosari, zezanje do kraja... isuvise lako sam postao konformista sto se prevoza tice i vise vozom ne idem u ribolov.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Laki, stari Palilulcu, ja već radim na organizovanju vožnje vozom. Ima nekoliko dobrovoljaca željnih malo promene i avanture. Ideš li sa nama?
 

vlajkoni

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
128
Broj reagovanja
2
Da li vam se desavalo kao meni da kad dodjete na stanicu cujete umilni glas preko razglasa u 3,20h izjutra:
"Voz za ... danas iznimno nece saobracati"
Ko da me neko p...ao!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
vlajkoni je napisao(la):
Da li vam se desavalo kao meni da kad dodjete na stanicu cujete umilni glas preko razglasa u 3,20h izjutra:
"Voz za ... danas iznimno nece saobracati"
Ko da me neko p...ao!
Odeš na autobusku stanicu.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Sasvim je moguce da krenem ponovo vozom. Barem jos jednom, cisto iz fazona. Samo nam nedostaje Gale norveski zet pa da bude kompletan reunijon :-X Mogli bi da pisemo ovde raznorazne budalastine i dogadjaje iz voznog putovanja. Mene sada naravno mrzi...dajte mi inspiraciju! :-\
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
dr.lucky je napisao(la):
Sasvim je moguce da krenem ponovo vozom. Barem jos jednom, cisto iz fazona. Samo nam nedostaje Gale norveski zet pa da bude kompletan reunijon :-X Mogli bi da pisemo ovde raznorazne budalastine i dogadjaje iz voznog putovanja. Mene sada naravno mrzi...dajte mi inspiraciju! :-\

Laki, ja sam na hiljade puta išao vozom i vrhunski se zabavljao transformišući se u klošara. Ali šta ako u vozu bude neka mama sa kojom se redovno viđam na roditeljskim sastancima ili tvoja studentkinja? Zamisli da naletimo na učiteljicu moje ćerke ili tvog kolegu sa medicinskog? :hammer:
 

Zox

Junior member
Učlanjen(a)
28.01.2007.
Poruke
62
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
'79 sam kupio prvi auto i neznam jesam li od tada ušao u voz  ???
Kada se sad prisetim, što reče Mix onog mirisa i zvuka zrikavaca iz polja uz "belu banderu" pored koje je voz stao ko zna iz kog razloga... :blush:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ako sretnemo kolegu, zabole me. Ako sretnemo koleginicu to je prava stvar! :doh: Videce kako izgleda iskonski Indiana Jones a ne ovi koji danas iz fenseraja nose cokule i tralala.
Evo jedne price apropo ovoga. Pre jedno 8 godina vracao sam se sa Nisave, naravno vozom. Bio sam ultimativno strokav. Smrdeo sam na znoj i testosteron. O pojasu su mi visli klenovi koji su sirili miris. Bila je subota oko 22 h kada sam prolazio gradom. Tu videh jednu asistentkinju, ultimativnog snoba. Setala je sa ekipim istih takvih. Videla me je i okrenula glavu, jer kako da se zaboga javi usranom ribaru. Grad je bio pun i ja sam joj namerno prisao da bi je bulio pred ostalim snobovima. Kako me je gledala. Sa totalnim zgrazavanjem! :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam više puta pio sokče u nekada poznatim kafićima "Joy", "Karamela", "Papy"... vraćajući se iz ribolova u još gorem stanju, a sećam se da sam i na par radio-emisija utrčao direktno iz ribolova, smrdljiv i pun krupnih klenova.
Znaš šta, Laki, nije bilo isuviše teško objasniti urbanim devojkama i momcima šta je avanturizam, ali kako da objasnim mamama čija deca idu sa mojim u školu, koje su sve popadale sa Marsa (iz okolnih gradića i sela), da je ribolov sport i da je kloška vrsta ribolovačke visoke mode? Pa zar ne vidiš da je to teško objasniti i mnogim mušičarima, a kamoli nekoj ovčarki, čiji krivi nožni prstići sa sve nanulama vire iz polovnog merdže? :hammer:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
To je tvoj problem. Moj nije! Ja cu veoma lako da objasnim sta je avanturizam, kako ga i zasto praktikujem na ovaj nacin. Secam se jedne zurke gde sam pun alkohola i ostalog pricao jednoj lepotici 2 sata o musicarenju. Sedeli smo napolju, gledali u Nisavu, a ja sam srao o klenovima, pastrmkama, muvama, kampovanju i ostalim meni bitnim stvarima. Ona me je gledala sirom otvorenih ociju....ostatak nije bitan!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Znači, zaključavamo autombile i ključ stavljamo u sef?
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Odlazak vozom u ribolov stvarno ima neke drazi (ili ti nadrazuje  :drool:). Cesto sam to primenjivao za vreme studija. Medjutim, sada, kada sam u skripcu sa vremenom, auto nema alternativu.
Secam se jedne voznje iz BG-a, voz posao u 22h a stigao u Nis u 8h sledeceg dana  :doh:.
 
Vrh Dno