ZA SVE POSETIOCE SAJTA

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Evo ga link:
http://www.environment-agency.gov.uk/subjects/fish/165773/1791055/1800027/?lang=_e

Koji su problemi vezani za poribljavanje? Evo sta kazu Englezi. Najnoviji review od strane UK Environment Agency - znaci sta kaze neko neutralan o tom problemu. Ima dosta da se cita (kliknite na sve linkove) pa ko hoce neka izvoli. Nakon toga svi cemo (neko manje, neko vise) verovatno promeniti misljenje o tom problemu. Mozda to pomogne da se strasti smire.

Deo njihovog sajta posvecen ribama je inace fenomenalan i veoma poucan samo sto ja nemam vremena da se time trenutno bavim. Koga zanima neka prosunja po sajtu i neka prenese svoje zakljucke.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvala, Bogdane, za ovaj interesantan link. Čitao sam redom, dok me nije zabolela glava i nisam izvukao veoma jednostavan zaključak.
Treba ohrabrivati proizvođače mlađi potočne pastrmke da odvoje matice iz različitih slivova i reka i nikako ih ne ukrštaju sa onima iz drugih slivova.
Međutim, ja nisam optimista po tom pitanju, jer pouzdano znam da je pri trgovini mlađem pastrmki veoma lako izvodljiva svaka podvala. Proizvodnja mlađi je biznis, od koga je teško živeti i proizvođač vrlo lako može prodati mlađ timočke pastrmke, kao mlađ vlasinske. Vrlo lako može čak i kalifornijske da podmetne! Da bi bili sigurni, morali bi da poribljavamo samo odraslim primercima, od kojih bi svaki komad morao na ispitivanje.
Bolje rešenje je da se reke, u kojima već živi potočna pastrmka, ne poribljavaju tom vrstom ribe, već da se sačuvaju i strogo zaštite njena prirodna plodišta, mrestilišta. Ja bih to nazvao parkovima pastrmke, pod strogom zaštitom države.
Ono što mnogi mušičari-eksploatatori priželjkuju može im se obezbediti samo poribljavanjem kalifornijskom pastrmkom, koja niti se ukršta sa našom, niti joj predstavlja bilo kakvu konkurenciju, s obzirom na to da dolazi iz ribnjaka, kao loš lovac, gojazna je i troma. Divljakuše lako izlaze na kraj sa njom, a ribolovcu predstavlja lak plen jer je halapljiva, pa se brzo i izlovi.
Nažalost, naši stručnjaci, kao ni oni u Britaniji i mnogim drugim zemljama, nisu baš složni, tako da oko ovih pitanja postoje oprečna mišljenja i teorije. Da, da, teorije, jer kod naših se sve zasniva na teoriji. Praksa im je slabašna, jer se do pre par godina nije ni proizvodila potočna pastrmka, niti se njome poribljavala bilo koja reka Srbije.
Juče sam upitao upravnika našeg ribarskog područja, da li postoje šanse da se izbegne poribljavanje pot. pastrmkama proizvedenih u ribnjacima, jer sam primetio sve veću popularnost jadransko-atlantske forme, koja se mnogo bolje adaptira životu u ribnjaku i proizvođačima donosi mnogo veću zaradu od crnomorske, a da se to zameni kalifornijskom. Kaže da, čak i ako bi ministarstvo odobrilo tako nešto, biolog koji radi za to područje bi odbio, jer smatra da je poribljavanje kalifom, umesto potočarom iz udaljenog sliva, manje štetno.
Pouzdano znam, a i čitali smo na ovom forumu, jednog od najpriznatijih biologa-ihtiologa, da se to mišljenje ne podudara sa velikim brojem biologa. To vidimo i na ovom britanskom sajtu, u jednoj od tabela. Neke zemlje ili regioni odobravaju kalifornijsku, a drugi ne. Neke zemlje obraćaju više pažnje na održavanje čiste pastrmske krvi, a neke se uopšte ne obaziru na to.
Kod nas postoji više struja među naušnicima i oni se stalno svađaju. Ja nemam poverenja u njih i smrači mi se kad pomislim na njihov eventualni uticaj na pastrmke reke Srbije. Do sada je bio katastrofalan, a nemam nijedan razlog da pomislim da će se to promeniti. Voleo bih da nisam u pravu.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Po mom skromnom mišljenju, tvoj najbolji post u musicar.org forumskoj karijeri!  :tbumb: Nesećam se nekad da sam se 100% složio sa tobom. Češće sam bio 100% protivan...  :D

Ja sam inače o ovoj problematici već par puta pisao u novinama, i pisaću još ako treba. Neko će valjda to pročitati... Mnogi greše iz neznanja. Ja sam se do pre 6 meseci radovao činjenici da se naše vode poribljavaju potočarom, a ne kalifom, a onda sam malo čitao o tome na netu i...  :-\

A sa upravnikom i biologom ćemo tek pričati...  8)
 
Vrh Dno