Zivotni ciklus vodenih insekata

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Video sam pricu o ovome na forumu ali ne mogu nikako da pronadjem gde, pa sam resio da otvorim ovu veoma vaznu temu za razumevanje zivota insekata i koje u kakve imitacije su potrebne da bi se uspesno prevarile ribe.

Molim one koji poznaju ovu tematiku da tekst ilustruju odgovarajucim slikama da bi mi koji manje poznajemo ovu tematiku imali bolju predstavu o cemu se radi.

Naravno, interesantno je upoznati se zivotnim ciklusom insekata koji zive ne samo u planinskim potocima i rekama, vec i onim koji se nalaze u donjim tokovima reka i barama.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hajde da ja pokušam, pošto sam dobro raspoložen od jutros. Srčem lagano kaficu i uživam čitajući svoj omiljeni sajt. Toni, ova tema je veoma opširna i mogla bi da se napiše knjiga od 2000 stranica, a da ne dobiješ potpun odgovor. No, probaću da budem kratak.

  Najpoznatiji redovi vodenih insekata su:
images
Ephemeroptera (jednodnevke, mayflies, upwinged flies, eintagsfliege, vodeni cvetovi...),
images
Trichoptera (krznokrilci, sedge, caddis, vodeni moljci...),
images
Plecoptera (kamenjarke, stoneflies, steinfliege...),
images
Diptera (dvokrilci, midges...),
images
Odonata (vilini konjici, dragonflies...) i
images
Zygoptera (vodene device, damselflies...)

E, sad, životni ciklus. Uglavnom se sastoji od stadijuma larve, potom lutke i, na kraju, odraslog insekta. Jedino naše omiljene jednodnevke nemaju stadijum lutke, ali imaju jedan čudan pod-stadijum, koji se zove subimago.
Vodeni insekti se razlikuju od ostalih po tome što njihova larva i lutka uglavnom žive u vodi. Odrasli, naravno, lete i borave izvan vode sve dok ne dođe vreme polaganja jaja, koja ubacuju, svaka na svoj način, u vodu.

mn013769.jpg
caddislife.gif
mayfly_life_cycle.jpg
stone_fly_life_cycle.jpg
02-midge-life-cycle.jpg
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Hvala Randjo na brzini.

O mnogim insektima je vec pisano na sajtu: kad se pojavljuju koji oblici i koliko su vazni u ishrani riba. Uglavnom su to insekti planinskih voda. Kakva je situacija sa jezerima, barama, donjim tokovima reka, ravnicarskim rekama. Da li i tamo ima "vaznih" vodenih insekata koje bi mogli imitirati ili su tu u ishrani riba dominantniji kopneni insekti?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja često pominjem važne vodene insekte ravničarskih i stajaćih voda, jer ih često viđam, imitiram, proučavam i fotografišem. Mislim da sam dosta pisao o longhorn sedge i pond olive dun, a zaista treba posvetiti mnogo više pažnje midževima, koji se baš sada javljaju na barama, jezerima i rekama u velikom broju i apsolutno dominiraju na površini voda. Pisao sam i o larvama velikih vilinih konjica, ali bi malo više pažnje trebalo posvetiti vodenim devicama, Zygoptera, koji vrlo često dospevaju u usta proždrljivih klenova i pastrmki....
Toni, ovo je veoma obimno i preporučujem ti da se opredeliš za konkretna pitanja, poput: "Šta očekivati na bujičavim pastrmskim rekama juna?" ili "Šta može izmamiti krupnu bodorku aprila na barama?" ili "Koji vodeni insekti naseljavaju Toplicu u donjem toku?" ili "Šta živi u Nišavi na podrućju grada Niša?"....
Onima koje zanima ova oblast, koju detaljno proučavam, obećavam precizne i detaljne odgovore. Pozivam i ostale koji eventualno poznaju svet vodenih insekata da se priključe u ovoj izuzetno zanimljivoj i važnoj temi. Do tada, prelistajte deo moje galerije posvećen insektima.
http://www.musicarenje.org/galerija/main.php?g2_itemId=497
 

tecumseh

Newbie
Učlanjen(a)
24.03.2008.
Poruke
13
Broj reagovanja
0
cerebrum je napisao(la):
Video sam pricu o ovome na forumu ali ne mogu nikako da pronadjem gde, pa sam resio da otvorim ovu veoma vaznu temu za razumevanje zivota insekata i koje u kakve imitacije su potrebne da bi se uspesno prevarile ribe.

Molim one koji poznaju ovu tematiku da tekst ilustruju odgovarajucim slikama da bi mi koji manje poznajemo ovu tematiku imali bolju predstavu o cemu se radi.

Naravno, interesantno je upoznati se zivotnim ciklusom insekata koji zive ne samo u planinskim potocima i rekama, vec i onim koji se nalaze u donjim tokovima reka i barama.

Auuuuuuuuuuuuuu, široko! Da ti odmah kažem što se lutke kao stadijuma tiče ne treba ti. Ono što je važno jeste nimfa, pupa, subaldut i adult. E, sada se problem javlja u tome što je različitim grupama potrebno manje ili više vremena da ovaj ciklus obave. Npr., neke efemere to obave za jedan dan, dok kamenjarke za dva meseca. Najlakše je saznati koje su najlovnije imitacije na određenom tipu vode i šta imitiraju, zatim na netu otkucaš ime vrste (latinski naravno) i saznaš sve o toj vrsti, koliko dugo živi kao nimfa, kada metamorfozira u adulta i koliko dugo kao adult živi. Efemere se npr., kao adulti ne hrane i ne piju vodu pa umru za jedan dan od dehidracije i gladi. Bitno znati za efemere je činjenica da ako se ispile iz vode ujutru, uveče su sitnije, kutikula tamnija ali zato svetlost vickasto prolazi kroz njih zbog povećane količine vazduha u njima (valja uveče imati neku sparkl varijantu). Trihoptere (tulari) se drže standarda: larva, lutka (inertna ispod kamenja), pupa (omiljene moje imitacije) i adult koji se ne menja. Ako pecaš na imitacije dvokrilaca reci kojih pa ću pomoći kako mogu. Kod kamenjarki su nimfe manje više iste kao adulti, s'tim da su adulti svetliji+krila. Kod njih je dobro što se košuljice nimfi posle presvlačenja nalaze na kamenju i stenju koje štrči iz vode pa može lako da se provali koja će da leprša uveče.

Šturo i kratko ali se nadam da ćeš moći da postaviš konkretnija pitanja na koja je lakše dati precizan odgovor. Bistro
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Kad malo znas o nekoj tematici onda je tesko postaviti precizno pitanje. Ipak hvala na poucnom odgovoru  :tbumb:.
 
Z

Zakula

Guest
Dobrodoshao na forum tecumseh... ::)

Lepo si ti to opisao,kratko,ali je''''''cno,svaka chast!

P.S. Opusti se i pishi....
 
Vrh Dno