zubi kod riba

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ja ih lagano motan na 14 kad kad i na 16 tako da deluju fino.Medjutim imam jedan problem muha od paunovog pera posto je cesto koristim,desava se da dodje do ostecenja jer grabljivice(klen,pastrmka itd) imaju zubice koji su itekako pogubni za paunovo pero ne racunajuci repic gde sam par puta ostaobez perca-repica,tako da cu gledati da ga sto pre zamenim.
Nedavno sam uzeo ogromno pero od gavrana namotao istu muvu samo tim perom prosla je par ulova bez ostecenje,mada nisam dosad naisao na nesto tako ili na nekog ko to pravi tim perom ali vredi pokusati---PROBA SE NE PLACA,A U OVOM SLUCAJU DONOSI REZULTATE
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Za pastrmku znam da ima zubice ali klen sa zubicima  ???  ???  ???
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Objasnicu mada sam u guzvi,klen ce veoma cesce uzimati tu muhu od pastrmke mada nemaora da znaci zavisi gde pecas,ali 10-15 klena haba se muva kao kod raspucavanja prilikom zabacivanja.... :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
  Nisam bas siguran da klen moze da ti pocepa muvu ZUBICIMA,za pastrmku sam siguran da HOCE>> :-*..medjutim...postoji zastita od toga (ne trajna).,svaki put kada radite s'paunovim perom uvek,ali uvek ga porebrite bezbojnom strunom 0,10..i resili ste problem...em ce muva da vam traje duze...em ste sigurniji u to sto bacate...da posle nekog krupnijeg komada necete ostati bez svoje omiljene a mozda i jedine muve u kutiji.. ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Malo izlazimo iz teme, ali mislim da i klen svojim ustima može da ošteti neke materijale. Iako nema zube u ustima, ipak ima nešto trenja pri kontriranju i izvlaćenju, što posle dvadesetak ulovljenih riba, može doprineti većem ili manjem oštećenju materijala poput paunovih i fazanovih isperaka. Teško da će muva dopreti do strašnih klenovskih zuba, koji se nalaze duboko u ždrelu, ali kada bi se to desilo, ne da ne bi ostalo ništa od muve, već bi najverovatnije i udica promenila oblik. Ono što klen sažvaće, pretvara se u čistu kašu. Za razliku od štuke ili pastrmke, kojima zubi služe samo da uhvate plen, klenu zubi služe da ga zdrobi i pretvori u kašicu.
Ne preporučujem nikome (!) da opipava klenovske zube, dok je ta riba živa, ali ako baš umirete od znatiželje, probajte sledeće: Čim izvadite klena težeg od 0.5 kg, gurnite mu prst duboko u grlo i sačekajte jednu sekundu. Boleće vas, ali ćete naučiti da klen ima zube.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nema ih on,da to odma pojasnimo ali je dosta privlacna klenu,znaci da ga haba iako nema zuba,za pastrmku da ne govorimo,3 komada i skoro je muha gotova...Na to sam mislio vezano za klena.
Nadam se da si me razumeo
--Pozz--
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Pa naravno da ima zube u zdrelu ali zubice kao pastrmka sigurno nema  ;)
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Pa naravno Mix. Sve ribe grabljivice koje nemaju u ustima zube, imaju u zdrelu. Oni mu pomazu oko isitnjavanja hrane. A to sto si naveo da ce da te zaboli prst ako ga gurnes klenu u usta, to je zbog kontrakcije misica tog dela, jednostavno tako i sitni  hranu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
mnoge imaju zube: šaran, crvenperka....u ždrelu naravno, ali tek štuka koliko ih ima  :doh: :D ;)

evo jedan izvrstan model zubića štuje :D
front.jpg

index.php

 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Drzao sam pre neki dan prepariranu glavu od pastrmke (4,5-5kg) i to je ubedljivo najveca glava koju sam uzivo video. Mogu slobodno da kazem da je masina za kidanje,drobljenje...
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Što se tiče štukinih zuba moj pokojni deda je ima "fin" ožiljak na prstu zadobijen upravo od ove ribe :doh:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nemora riba imati zube da bi muvu ostetila,jednostavno i dok stoji za vreme pauze (zimske) ona gubi na kvalitetu..
A kamo li kada dodje u dodir sa ribom,raspucavanjem a de  ne uzimamo stukine zube ???
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Najzanimljiviji jezik ima lipljen, kao da su mu neki zubici po njemu. Masina za musice...
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nemam pjma vezano za Lipljena ali za klena sam siguran da jendna muva kojom lovim klena jedne sezone je u paran parcad
 

dare

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
185
Broj reagovanja
0
Lokacija
Prokuplje
Veoma zanimljiva tema,i nije ni malo bezazleno raspravljati o tome da li su zubi kod pojedinih vrsta riba stetni po muvu koju kupe sa povrsine..
Moje misljenje je da ostecuju i to narocito one ribe na koje najmanje obracamo paznju, a medju njima je i Klen..
Sitno,gotovo nevidljivo(neprimetno) nahvatate 20 komada primeticete da se miva koja je lovila KLENA ne ponasa vise onako kao na samom pocetku lova ove ribe---ZNACI.OSTECUJE I KLEN I TO DOSTAAAAAA---
 
Vrh Dno