Dan kada je Mixmaster dobio najveci kompliment

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jednom, ne tako davno, pre desetak godina, bejase popularno musicarenje klena na Nisavi. U celoj Jugoslaviji, to jest Srbiji i Crnoj Gori, standard je bio toliko nizak, da je prosecan zaposleni mogao za jednu mesecnu platu da kupi jedne LEVI'S 501 farmerke ili Converse All Star patike. Cekalo se u redovima za hleb, ulje, mleko, secer i so. Drugih artikala u prodavnicama nije ni bilo. Fabrike su propale i proizvodnja u njima je stala. Prestale su i pirotske fabrike da truju nisavske ribe. Opet nam je Vilina reka (prevod njenog naziva Nissa, iz doba Rimljana) zablistala kao nekad davno. Eto srece u nesreci. Nisam imao automobil, bas kao ni vecina ondasnjih musicara. Omiljeno prevozno sredstvo nam je bio voz. Ipak, jedan nas novi "kolega" imao je neki krs, Ladu. Iako je benzin, zbog embarga, kostao petostruko vise nego u "normalnim" zemljama, uputismo se jednog lepog letnjeg dana ka srednjem toku Nisave, pedesetak kilometara uzvodno od Nisa.
Skupili smo "silnu" lovu, ali samo za pola puta. Ipak, upustili smo se u avanturu, s nadom da cemo naloviti klenove, prodati ih nekom seljaku i dokupiti gorivo. Znali smo da je sportskom ribolovcu zabranjeno da prodaje ribe, ali u to vreme, svuda oko nas, na ulicama, ljudi su preprodavali svercovane cigarete, ulje, secer, heroin, ljudske organe...pa ih niko nije dirao. Mi cemo posteno naloviti ribe, koristiti musicarski pribor i tako "preziveti" do sutra. "Ziveti od musicarenja"- bio je moj moto.
Zatrubi Lada ispred moje kuce i ja istrcah sa pola sendvica u ustima i stapom u rukama. Iscepane bermude, pocepani kacket i prljave, jos uvek mokre (od prethodnog dana) patike, su bile nasa oprema. Za cuvanje riba nosili smo po jednu mrezastu cuvarku, smotanu u dzepu prsluka.
Bio je to divan i veoma uspesan dan za mene i moja dva prijatelja. Imali smo potpuno bistru vodu i suncan dan. Vracali smo sve zakacene klenove manje od 20 cm iako takvog propisa nema. Nisava nas je mozda zbog toga nagradila sa 16 kg krupnih klenova. Plus-minus jedan kilogram u odnosu na dozvoljenih 15. Nista strasno.
Usli smo kolima u Belu Palanku, s namerom da prodamo ribe i napunimo rezervoar, ne bi li se domogli svojih kuca. Imali smo dovoljno riba za duplo vise goriva. Izneli smo ribe na glavnu ulicu, probijajuci se kroz tezge preprodavaca cigareta i raznih potrepstina. Policajci su mirno stajali pored njih i caskali sa njima.
Zasijase krupni klenovi u nasim cuvarkama i okupi se veliki broj znatizeljnika oko nas. Istupio je jedan najkrupniji, nalik bizonu. "Ja cu vam dati ... dinara za te ribe!" Stvarno je hteo da ih kupi, ali novac koji nam je ponudio bio je smesno mali. S tim ne bismo stigli ni do prvih tunela Sicevacke klisure. Nismo pristali. Tek tada nam je otkrio da je ribocuvar i da ce da nam oduzme sve ribe, jer nas navodno "odavno prati" i zna da smo opasni mrezarosi. Pozvao je policajce i nesto im dosapnuo. Citah im sa usana: ""ajde da im maznemo ove ribe. Gledaj kakvi klenovi. Ima da ih mljackamo s merak''". Policajci su brzo reagovali i zahtevali da podjemo s njima u stanicu. Prihvatili smo prkosno, jos ne pomisljajuci sta moze da nas zadesi. Tada je poceo "show" seljackih belopalanackih policajaca. Zahtevali su da priznamo sve i svasta: Gde smo bacali mreze, dinamit i ostalo. Kada bismo pokusali da im kazemo kako smo dosli do ulova, ucutkivali bi nas uz pretnje batinama. Znali smo da blefiraju, ali psovke i uvrede koje su nam upucivali, potpuno su nas zbunile. Jedva dodjoh do reci i pokusah da im objasnim da ribokradice (mrezarosi, dinamitasi...) nikad ne love samo jednu vrstu ribe i pokazah im da u kolima imamo samo musicarske stapove. Zaplenise i to. Pozvali su i svog "vestaka", "eksperta", predsednika lokalnog ribarskog drustva.
"OVOLIKO KLENOVA NIJEDAN RIBOLOVAC NA SVETU STAPOM NE MOZE DA ULOVI!"- izrece najveci kompliment u mojoj musicarskoj karijeri, covek koji je dan kasnije, u drustvu ribocuvara, policajaca i slicnih "mudonja" pojeo nase klenove.
"Hvala ti za ove lepe reci. Nosi i ribe i stapove i idi u p. m."-rastadoh se sa predsednikom palanackog udruzenja i sa svojim prijateljima uhvatih voz "Orient Express", koji nas je, po starom obicaju, besplatno dovezao u nas grad.
Platili smo kazne i uzeli svoje dragocene stapove, ali nismo bili tuzni. To se posebno odnosilo na mene, jer sam od onih 16 kg veci dao ulovio bas ja. Osecao sam se kao car, kao gospodar nisavskih klenova sa musicarskim stapom u ruci.
Naravno, iz ovog dogadjaja izvukli smo neke pouke. Iako smo imali obicaj da ulovljene klenove (nikad druge vrste riba) prodajemo, kako bi imali da ulozimo u prevoz za naredni ribolov, to nismo pokusavali na sred ulice, pored dilera deviza, preprodavca cigareta ili svercera secera i ulja, jer se nas prekrsaj smatrao veoma ozbiljnim.
Sada je nas standard mnogo veci i cak i ja mogu da se vozikam sopstvenim automobilom i oslobadjam sve ulovljene ribe, ali sam siguran da negde postoji neki siromasni, ali posten musicar, koji bi klenove koje ulovi musicom rado prodao i tim parama kupio autobusku kartu ili kesicu udica. On voli musicarenje i svoju reku mozda i vise od svih nas i meni je drazi od svih "namontiranih" modernih musicara, jer samo on moze osetiti takvu nadmoc nad svojim plenom i ostalim lovcima, kakvu sam ja nekada osetio
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Meni je ova prica sasvim Ok. Cak me je podestila mladosti. Mada ja nisam jeda od aktera ove price, mene je podsetila na davno vreme, kada je ,iako se nije imalo love, mnogo toga nekako bilo lakse.
Neshavtam Simpsone zasto da brisem??? Napisao Mix pricu iz mladosti, niti je propagirao da treba da se prodaju ribe....U svakom slucaju prica ostaje!
Salut!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MixMaster wrote:

Sada je nas standard mnogo veci i cak i ja mogu da se vozikam sopstvenim automobilom i oslobadjam sve ulovljene ribe, ali sam siguran da negde postoji neki siromasni, ali posten musicar, koji bi klenove koje ulovi musicom rado prodao i tim parama kupio autobusku kartu ili kesicu udica. On voli musicarenje i svoju reku mozda i vise od svih nas i meni je drazi od svih "namontiranih" modernih musicara, jer samo on moze osetiti takvu nadmoc nad svojim plenom i ostalim lovcima, kakvu sam ja nekada osetio

Stvarno nije propaganda, apsolutno ste u pravu, i ja budala se mesam u ovo!
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
e ko je toliko posten da ako mu je danas egzistencija u pitanju kupi stap koji i najjeftiniji kosta 3-4 puta vise od kineskog teleskopskog kojim moze na zivana za krace vreme da efikasnije "hrani porodicu" ... to nije sportski ribolov, sve je to bilo i proslo , idemo dalje ...
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
A kakve veze ova prica ima sa musicarenjem? Mislim policija, pijaca, prodaja, 16kg,... Lucky otvori jedan forum "sa one strane zakona"!
 

viktorb

Newbie
Učlanjen(a)
08.02.2006.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Meni je prica sasvim OK.Narocito mi se svidja zadnji odlomak, Mix stvarno si to dobro napisao.Eto jos jedan kompliment.
A cini mi se da nekima smeta ono "namontirani"!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Da, naravno da smeta, vazno je da ne smeta nosenje ribe na pijacu a jos kada znamo koliko je autor zabrinut za druge...
 

drbane

Newbie
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Dugo nisam otvarao ovaj sajt, upravo ga otvorih i procitah ovu ... prvu temu... Jezivo...
Simphson je u pravu, ova prica nije “OK” - ta prica je nesportska propaganda, koja nema veze ni sa mladoscu, ni sa sportom...
Druge teme sada stvarno ne mogu da citam, pritisak mi je naglo skocio...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dobra prica Mix, prava drama! Onaj deo o "debelom bizonu" pokazuje u pravom svetlu aparat pravde i reda. Umesto da je taj kvazi-čuvar bio tamo gde mu je i mesto kao cuvaru vidio bi sta je moguce a sta ne!!! To sa policijom sam dobro upoznao...

Ja sam castan policajac,
cuvam zakon cuvam red.
Gde god dođem tu je tajac
teče mleko teče med.

Tu i tamo ispod žita,
primim samo "malo" mita.
Ja sam častan policajac ...

fly_oak

imao sam i ja bliskih susreta zbog ribolova, ali eto hvala Bogu proso sam nekaznjeno...ionako nisam bio kriv, nego njihova (ribočuvarska i policiska) nesposobnost. Cast izuzecima kojih je malo! Njima poseban respect!!!!

Mix, pricom si osvezio ovaj sajt :) Konacno nesto za procitati, nesto iz krutog zivota ;-)

A najvaznije da si iz svega toga ponio samo dobro a slabo sutnuo stran :lol: Tako treba!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Momci, upravo ovakve reakcije sam i ocekivao. U stvari, mislio sam da ce oni kojima se ne dopada ova "istorija" biti mnogo ostriji, a da ce oni koji razumeju poruku ove potpuno istinite price, cutati. Drago mi je da i medju nama musicarima ima onih koji znaju da ovo nije ni Amerika ni Engleska i da smo u protekle dve decenije svasta proziveli. Prisetite se kako ste se vi, koji ste ljuti zbog objavljivanja ove price, ponasali u to vreme na rekama koje ste obilazili. Da li ste odnosili ribu, ubijali je, prodavali, pecali varalicama i prirodnim mamcima, ili uopste niste ni znali sta je musicarenje? Jos bolje je da se prisetite kako ste zaradjivali za zivot i da li ste prekrsili neki mnogo vazniji zakon od ovog (besmislenog), da sportski ribolovac ne sme poklanjati, razmenjivati i prodavati svoj ulov, koji je prethodno platio putem dozvole?
Jedna stvar je interesantna. Ovu pricu su citali i mnogi musicari iz razvijenih, zapadnih zemalja. Nijedan nije imao zamerke na to sto je jedan stanovnik ovakve zemlje musicarskim ulovom zadovoljavao svoje musicarske potrebe. Naprotiv! Za razliku od nekih od nas, oni znaju gde se mi nalazimo.
Mozda sam preterao na kraju price, kada sam mozda ohrabrio nekog mladog musicara da grubo prekrsi zakon. Mozda sam tu pogresio, ali nema brisanja. Mozda sam samo hteo da podignem pritisak laznim moralistima i podstaknem ih da pokazu svoje prisustvo na ovom sajtu. Pa i u nasim novinama pisu sve i svasta, pa se cita. Mora malo zacina da se stavi u corbu. Izvinjavam se ako je nekom bas toliko skocio pritisak da je morao da pije lekove ili potrazi hitnu medicinsku pomoc, ali istinite price imaju svakojake posledice. Kada neko laze, prica na jedno uvo udje, a na drugo istovremeno izadje. Slusaoc (citaoc) nista ne oseca. Kod cika Mixmastera nema toga. On prica istinu i njegove price se pamte, jer su uvek BOMBASTICNE.
Ipak, moram da dodam, da je u "ono" vreme prosecna mesecna plata u Srbiji bila oko 20 eura, a sada je oko 500 eura. Sada mozda ne bi bilo opravdano da neko uradi ono sto sam ja nekad radio, a mozda bi i bilo, s obzirom na novu cenu dozvole od 3500 dinara i princip "plati pa ulovi", koji vazi kod nas.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Pa samo u ovom postu si izrekao najmanje 3 lazi!

Kao prvo prosecna plata sada nije 500e vec daleko manje! Drugo, za vreme inflacije prosecna plata nije ni bila u evrima vec u markama (protivrednost) i bila je daleko niza od sadasnjih 20e. Trece, itekako je bilo ljudi koji nisu krsili zakon!
Ma sta da pricas prodavao si ribu, a da si hteo da budes dobrocinitelj ti bi je poklanjao :hammer: . Nece te "öprati" ovakva prica!

Uopste necu da se osvrcem na zakon, samo na moral :lol:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
...sportski ribolovac ne sme poklanjati, razmenjivati i prodavati svoj ulov, koji je prethodno platio putem dozvole?

Sportski ribolovac ne kupuje ribu kupovinom dozvole!!! Sve, sve ali ja zaista ne znam cemu ova prica na ovom sajtu?
U topicu "Ribolovacke price"!!! Mozda govori o tehnici lova? Musicama? Prezentaciji?
Ili mozda: Da su panduri glupi? A zakon los? Sudstvo i zdravstvo korumpirani!!! Anegdote o drugu Titu?
GLUPOSTI
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Mix-e prica je super, samo nastavi sa slicnim pricama. Meni se samo ne svidja naslov, ne volim kada neko o sebi prica u trecem licu, stice se utisak prevelike prepotentnosti.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Trece, itekako je bilo ljudi koji nisu krsili zakon!

Tesko, nikada nisi kupio gorivo na ulici, cigarete bez akcize... mozda je bilo ljudi koji nisu hteli da krse zakon a u domenu naucne fantastike je da je neko mogao da prezivi te godine da ne prekrsi zakon.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno