GLAVATICA

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
Pa sigurno da je nešto što je Autohtono i prikladnije nekoj sredini u kojoj je domaće još ako je i ugroženo onda je i višestruko vrjednije od alohtonog stranog
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Alp, meni naziv Salmo dentex deluje kao površna kvalifikacija neke salmonide iz Neretve na osnovu narodnog naziva zubatak, korišćenog za marmoratu.

Sad, da li je taj "naučnik" gledao neku jadransku potočaru ili glavaticu kad je smišljao tu novu "vrstu", ko bi ga znao.

Ova druga dilema, da li je potočara (Salmo trutta, Salmo farioides, kako li je već na kraju nazovu...) autohtona u Neretvi (Drimu, Morači, Zeti...) valjda ima naučni odgovor - jeste, bar ako se za autohtonost podrazumeva da je nije čovek tamo prebacio.

Što se Soče tiče (jedine reke jadranskog sliva gde ima autohtonog lipljana, a jedne od retkih većih reka gde nema mekousne), nisam siguran da tu pre unošenja dunavske potačare nije bilo jadranske potočare. Negde sam pročitao jednu teoriju po kojoj glavatica vodi poreklo od dunavske potočare koje je nekako "preskočila" Dinarske planine (kao što je to učinio lipljan u slučaju Soče) i tamo se, u nedostatku velikog predatora mladice, razvila u top predatora. Neki čak eksplicitno tvrde da se to desilo u Soči, a da se posle odatle raširila na jug, za vreme nekog od ledenih doba.

Ova teorija se bazira, između ostalog, na tome da je primećeno često križanje alohtone dunavske potočare i glavatice, dok križanja između autohtone jadranske i glavatice nema u tom broju. To je dokaz da su glavatice i dunavska potočara blizak rod, dok se jadranska i glavatice više razlikuju.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Alp ,hvala na pojasnjenju  i ako oko svega se jos uvek moze polemisati,naravno da takozvana,,samo dentex,,moze upravo biti ovo sto ste pojasnili genotip.

Sto se tice etimoloske gradje reci ,,glavatica,,  i njenog nastanka mogla bi se napraviti citava studija,ali je jedno sigurno, nije nastala od toponima ,,Glavaticevo,,.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
silvio je napisao(la):
Pa sigurno da je nešto što je Autohtono i prikladnije nekoj sredini u kojoj je domaće još ako je i ugroženo onda je i višestruko vrjednije od alohtonog stranog

nekima mozda ali meni ne...bitno je da ima ribe i da se lovi..kod mene na bari zasavice ubise se da spasu ribicu umbru koja nije ni 10cm dugacka a sto ,jebem li ga ako znam...ja sam tamo odrastao i za zivota je video nisam...ni moji drugari..mozda je inema vise ali rezervat proglasise zbog nje....da ne idem vise u off...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
Pa jeste iskreno i sa gledišta idem u ribu da ulovim ribu. Ali sa gledišta biološke raznolikosti o kojoj svi biolozi na svijetu trube i nije baš korektno.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Dosao sam do zakljucka da glavatica i mladica nemaju ama bas nista zajednicko,em nisu iz iste porodice a nemaju ni rodjacke veze,glavatica je sa venere a mladica sa marsa.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
Evo usporedbe pa ako su iste neka su ;)
 

Prilozi

  • Madica.jpg
    Madica.jpg
    77,2 KB · Pregleda: 344
  • Zubatak 8kg.jpg
    Zubatak 8kg.jpg
    79,5 KB · Pregleda: 363

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ovaj levi što drži ovu duguljastu glavaticu iz Sanice je isti Adnan!  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ako 2013. budem imao malo više sreče možda budem imao čak jedan izlazak na Sošku zver. Več nekoliko godina planiram ali nikako iako je Soča od mene udaljena  svega sat ipo vožnje  :blush: Dok neki srečkovići iz mnooogo daljih krajeva dolaze svake godine na tu vodu u potrazi za onom največom. Vremenom Soča je za mene postala daljom nego što jeste zapravo jer mi se želja smanjila zbog preteranog komercijalizma te vode. Ali, zbog nekih ekstra riba koje tamo plivaju opet mi se budi želja.
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Kad već pomenu Soču,koliko je dozvola na njoj.
hvala unapred
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
Evo jedna friška od kolege po štapu Imšira 110cm ulovljena na Neretvi C&R:
 

Prilozi

  • imsir glavatica 110cm.jpg
    imsir glavatica 110cm.jpg
    7,6 KB · Pregleda: 260

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
silvio meti vecu sliku usitnio si je do daske :eek:
 
Vrh Dno