JEZERO LISINA..

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
PedjaBG, jadniče, pa ti si u teškoj zabludi. Prvo, ja na Lisinsko jezero nisam ni otišao od 1991. Makedonske pastrmke sam u tom kraju mušičario isključivo pre toga, uglavnom osamdesetih. Ti si, kako napisa, bio nekoliko godina kasnije.
Drugo, makedonske pastrmke, a ne ohridske, su izvaljivane iz ikre na vrelu Vrle i redovno ubacivane u rečice unaokolo, a jedna tura je čak i u mom akvarijumu završila. Hranio sam ih nekoliko meseci i, kada je majska temperatura počela da ih ubija, prosipao u Nišavu. Do tada nisam čuo da je iko uspeo da hrani mlađ potočnih ili bilo kakvih divljih pastrmki u Srbiji. Pogrešio sam što nisam bio svestan o kakvom se podvigu radi i, iako su J. Memedović i J. Simonović bili raspoloženi da za RTS snime prve p. pastrmke hranjene ljudskom rukom u Srbiji, ja sam, kao da to nije važno snimao nešto drugo. Međutim, jedan od posmatrača tog događaja uskoro objavljuje članak u Ribolovačkoj reviji, u kome piše o ishrani mlađi p. pastrmki, bez da je ijednom rečju pomenuo onoga ko je prvi to uradio i preneo svoja iskustva ostalima.
Da li si i ti, PedjaBG, isto takav stručnjak, jednako zaslužan za pastrmke naših voda?
A, setih se nešto bitno. Deo ikre makedonskih pastrmki je dospeo sa Jerme u ribnjak na Vrli. Odlično se sećam da sam bio jedini koji je znao da se radi o toj vrsti. Pogledao sam fotografije napravljene prilikom izlova agregatom i istiskivanja mleči i ikre i prepoznao sve same makedonke. Pazite, postoje fotografije koje svedoče o tome!
Nešto se mislim da je PedjaBG učesnik premeštanja raznih podvrsta i vrsta pastrmki po rekama Srbije. Možda je još tada planirao da nakon činjenja nenadoknadive "štete", počne da se bavi ispravljanjem iste i tako zarađuje "ugled", a možda i lovu, presipavanjem iz šupljeg u prazno? Tipičan BG stručnjak  :tbumb:.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Iako se prepirete kao neke babe, iz komentara vas dvojice se može saznati dosta toga zanimljivog. Još kad biste znali uljudno međusobno da ćaskate, bilo bi vas milina slušati... Ovako ste malo zamorni...

Evo da se vratimo Lisini - ima li u tom jezeru klena? Koje su druge riblje vrste - ima li pliske, beovice, krkuše (govedarke), pijora... ? Da li ima i nizijskih riba poput babuške, bodorke i grgeča?
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Cuo sam da su neki hvatali klena, mada licno nisam imao ama bas nikakav trag njegovog prisustva.Pijora ima dosta.A nazalost i sucncanica je brojna.Secam se da sam jedne godine po dolasku na usce Bozicke reke video pa bar 500-600 komada suncanica razbacanih po obali i ostavljenih da uginu na suvom. Moram priznati da sam i ja nastavio ovu praksu pogotovo izmedju 12 i 15h po najvecem suncu kad nista drugo nije radilo. Jato poprilicno krupnih si mogao da nadjes na svakih tridesetak metara duz obale. Tad sam bio siguran da cinim pravu stvar al' danas nisam siguran......
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Činio si pravu stvar, iako se pecanjem ne može mnogo smanjiti populacija ovih napasnika. Prosto je neverovatno da u našim dozvolama ne piše: Dozvoljen neograničen ulov cverglana, babuške i sunčice. Ovako ispada da su ove ribe zaštićene max ograničenjem dnevnog ulova bele ribe od 5 kg, što je čista glupost.  :doh:

Zanimljivo je da ima pijora, mada se on savršeno uklapa u priču o jezeru bogatom pastrmkama i potočnim mrenama. Verovatno ima i krkuše, a ne bi začudilo da ima i klenića, ako ove vrste uopšte ima u Egejskom slivu...

Definitvno posećujem ovu vodu ove sezone!  :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
PedjaBG, jadniče, pa ti si u teškoj zabludi. Prvo, ja na Lisinsko jezero nisam ni otišao od 1991. Makedonske pastrmke sam u tom kraju mušičario isključivo pre toga, uglavnom osamdesetih. Ti si, kako napisa, bio nekoliko godina kasnije.
Drugo, makedonske pastrmke, a ne ohridske, su izvaljivane iz ikre na vrelu Vrle i redovno ubacivane u rečice unaokolo, a jedna tura je čak i u mom akvarijumu završila. Hranio sam ih nekoliko meseci i, kada je majska temperatura počela da ih ubija, prosipao u Nišavu. Do tada nisam čuo da je iko uspeo da hrani mlađ potočnih ili bilo kakvih divljih pastrmki u Srbiji. Pogrešio sam što nisam bio svestan o kakvom se podvigu radi i, iako su J. Memedović i J. Simonović bili raspoloženi da za RTS snime prve p. pastrmke hranjene ljudskom rukom u Srbiji, ja sam, kao da to nije važno snimao nešto drugo. Međutim, jedan od posmatrača tog događaja uskoro objavljuje članak u Ribolovačkoj reviji, u kome piše o ishrani mlađi p. pastrmki, bez da je ijednom rečju pomenuo onoga ko je prvi to uradio i preneo svoja iskustva ostalima.
Da li si i ti, PedjaBG, isto takav stručnjak, jednako zaslužan za pastrmke naših voda?
A, setih se nešto bitno. Deo ikre makedonskih pastrmki je dospeo sa Jerme u ribnjak na Vrli. Odlično se sećam da sam bio jedini koji je znao da se radi o toj vrsti. Pogledao sam fotografije napravljene prilikom izlova agregatom i istiskivanja mleči i ikre i prepoznao sve same makedonke. Pazite, postoje fotografije koje svedoče o tome!
Nešto se mislim da je PedjaBG učesnik premeštanja raznih podvrsta i vrsta pastrmki po rekama Srbije. Možda je još tada planirao da nakon činjenja nenadoknadive "štete", počne da se bavi ispravljanjem iste i tako zarađuje "ugled", a možda i lovu, presipavanjem iz šupljeg u prazno? Tipičan BG stručnjak  :tbumb:.

Osim sto ne shvatam zadnji pasus, mogu samo da kopiram ovaj ceo post i posaljem u inspekciju i Zavod za zastitu prirode, pa ti objasni tacno sta si mislio. Dakle, sad je otprilike jasno kakvi bolidi se bave prenosenjem riba iz jednih voda u druge gde im ije mesto!
A svi podaci iz mojih ranijih postova su sto se vremenskih odrednica tacni, jer poceo sam da radim tek s kraja osamdesetih i nisam ni pomisljao da pravim gluposti dok nismo mogli da kazemo da o tim stvarima nesto znamo.
Dakle, spremaj pricu za organe...
Goci, ako ti sa tim b... mozes da caskas, samo napred. A Lisina je ipak jedna velika rupcaga u klisuri i ima milijarda lepsih mesta u tom delu Srbije da se covek namace na njima.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kakva smejurija od profesora! Kada bi mi ovo neko uživo pričao, pomislio bih da me snima skrivena kamera. PedjaBG, bolje je da se ne prepireš sa mnom. Ovo čita hiljade ljudi. Ja se bavim akvaristikom iz hobija i poznavanje mresta tropskih riba mi pomaže da znam sve o životu u zatočeništvu i naših riba. Sve vrste pastrmki svrstavam među najlakše za veštački uzgoj i mogao bih da te naučim kako se to radi. Ne za tvoje dobro, već da preneseš nekome i uzmeš mu pare, a mi, mušičari Srbije da dobijemo mlađ lipljena, mladice i kvalitetne pastrmke.
Zašto se toliko ističeš? Pa, ovo čitaju ljudi koji znaju da u Srbiji nema stručnjaka koji zna osnovne stvari iz života salmonida, jer bi, u suprotnom, taj bio bogataš koji jedini u zemlji proizvodi lipljena i mladicu. Pazi, tvoja "nauka" je toliko razvijena, da ne bi bilo ni potočnih pastrmki da obični entuzijasti nisu počeli da ih proizvode. Da li treba da pominjem ostale ribe?
Šta znači ova pretnja inspekcijom? Da li su to tvoje kolege i drugari, koje bi ti mogao da nahuškaš protiv mene? To bi bio vrhunac tvoje stručnosti. Oni tako rade? Pošalješ i kažeš: "Ej, onaj me zajebava."  :doh:
Voleo bih da ih vidim na svojim vratima. Ako želiš da me prijaviš svojim drugarima, poslaću ti svoju adresu na PM. U stvari, sam ću da ih obiđem i ispričam im svoje grehe i zahtevam da me kazne po zakonu. Daj mi njihovu adresu.  :smoke:
Eh, Lisinsko jezero...ko te napravi!? Taj je sliv reke Strume i Dunava povezao u jednu celinu. To biolozima iz .... još uvek nije jasno, iako se desilo pre nekoliko decenija. Koliko para treba Srbija da uloži u "nauku" da otkriju?
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Goci mozemo da se dogovorimo da obidjemo Lisinu ove godine mi sa sajta. Ja je odlicno poznajem, cini mi se da Blue Fox ima neku gajbu tamo, a povescemo Mixa i Pedju da nas zabavljaju svojim pricama kad riba ne radi. Sta mislis?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
gringo je napisao(la):
Goci mozemo da se dogovorimo da obidjemo Lisinu ove godine mi sa sajta. Ja je odlicno poznajem, cini mi se da Blue Fox ima neku gajbu tamo, a povescemo Mixa i Pedju da nas zabavljaju svojim pricama kad riba ne radi. Sta mislis?
Ja hoću, ali ako vozi Gringo. Samo, mislim da profesor neće pristati, jer bi morao da sluša moje lekcije iz hidrografije, biologije, mušičarenja, filozofije... :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Dogovoreno, ali ja da vozim. Imam lepu veliku vektru koja ide na plin!  :)

Samo da navatamo plavog lisca da obezbedi kućicu i već možemo da pravimo planove. A mož spavamo i u nekom selu, to nije frka. Polazak u petak uveče ili subotu ujutru, povratak u nedelju uveče!  :tbumb:

Mix, profesor doktor bi pristao jer ti jedino voliš da ga poprckuješ preko foruma, dok je istina da imaš prilično lepo mišljenje o njemu, tako da biste ste se fino slagali. Možete čak da delite vreću za spavanje.  :D

Elem, kako stoje stvari što se aktivnosti ribe na ovom jezeru tiče? Jezerske pastrmke su ribe koje najmanje poznajem. Deluje mi logično da se leti povlače u dublju i hladniju vodu, tako da je proleće bolje za njihov lov?

Kakva je situacijama sa mrenicama? Kada one najbolje grizu? Ja bih sigurno odvojio par sati da probam da uhvatim bar jednu na dubinca.  8)
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Cupaj nas Goci zivotati, ulivamo sta sve treba gore nas ceka gajba I to malo iznad na recici koja ulazi u jezero i da se manemo civilizacije,inace ima i Grgeca koga sam na prvo mahanju zakovao i to ni manje nj vise nego na skakavca
--Sta mi bese ono da bacam pojma nemam--
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Dogovereno!  :tbumb: Samo da vidimo za koji vikend idemo. Meni lepo zvuči april...
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Svidja mi se ta ideja,za divno cudo tada sam i uzeo odmor od 14 dana tako da smatras to resenim..
--POZZ--
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam spavao u selu Lisina, još kao teenager, u jednoj polusrušenoj, napuštenoj kući, koja nije imala ni prozore. Umuvao sam se u pola noći u jednu od prostorija, ušao u vreću i šćućurio se ispod razbijenog prozora. Smrzao sam se te noći. Sećam se da sam cele noći sanjao da sam na severnom polu i da mi UNICEF donosi humanitarnu pomoć- ćebad. Kad sam se probudio, zatekao sam psa lutalicu u istoj prostoriji. Tog dana ulovio sam 17 pastrmki i sve ih strpao u torbu. Nisam nimalo pogrešio, jer je bilo 16 kalifornijskih, pobeglih iz ribnjaka. Jeo sam ih bez hleba i soli, malo pečene. Jedva sam i vatru zapalio, jer je kiša pokvasila svo raspoloživo granje. Na kraju sam i ja pokisao i jedva dočekao autobus za Niš.
Od tada izbegavam bilo kakvo spavanje izvan tople postelje i boravak u planini bez obezbeđenog smeštaja.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Moze april :yeswink: :tbumb:.
Mene najvise interesuje vodostaj za koji imam dojave leti al' za prolece nisam bas siguran.
Goci sto se tice pastrmki na jezeru. Pa kao i ostale grabljivice najaktivnije su leti normalno u samo svitanje i sumrak.Na jezeru je to bas naglaseno i skoro da nema sansi da se ulovi van tih perioda.Prolece je druga prica videcemo kakva je temperatura i vodostaj i uspeh verovatno nece izostati.
Mrenice nisu bas takve cepidlake kao pastrmke tako da one i u sred leta imaju samo 2-3 sata "lufta" kad zvezda opece najace.U prolece se do sad nisam bas mnogo bavio njima.
Kad bi nasli plovilo mislim da bi nam to znacajno povecalo sanse da se proslavimo. Ja nikako da napravim dubak, a budala  :doh: nisam ga kupio u Americi.
Kad smo vec tu mozemo da obidjemo Dragovisticu i Brankovacku reku.Ova druga je ostavila posebno lep utisak na mene, a za ovu prvu mi je Vanja rekao da je imao najbolji ulov u karijeri.
A da Mix i Pedja u jednoj vreci...pa to zvuci romanticno :amore:
Pedja ne delim misljenje sa tobom da ima milijardu lepsih mesta u tom delu Srbije. Lisina je kao neka devojka koja nije nesto posebno lepa al' ipak si navucen na njen sarm, i kad je boje upoznas uvek imas zelju da joj se ponovo vratis.Slicno osecanje me vuce npr Drini.Ti mora da si bio kad vodostaj nije bio kako treba, pa nisi mogao da vidis usce Bozicke reke u svom sjaju.Mislim da bi promenio misljenje.Iskopacu slike valjda negde.....
 
Vrh Dno