Lipljan,sedz,jednodnevka

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Na vise mesta i u vise prilika sam cuo,ili video da je lipljanu glavna hrana tularas, sedz
i mislim da tu nema spora,narocito u ranijim stadijumima razvoja dakle pod vodom. Ja evo vec 5 godina pecam uglavnom lipljana moglo bi se reci u 90% izlazaka i nikako ne mogu da se slozim ako to uopste moze da se generalizuje da radije uzima suve imitacije sedzeva nego li jednodnevki. Ako uopste moze da se uzme neki prosek cele sezone, od juna pa nadalje mislim da je veci broj situacija u kojima ce te lakse resiti problem jednodnevkom nego li sedzom, ,u ovoj svojoj tvrdnji bi cak isao i dalje i rekao bi da ce i u junu i to ujutru kad vrije od sedzeva lipljan na Drini pokupiti jednodnevku na #16, ne kazem da nece sedza ali ako bi se razmisljalo o jednoj univerzalnoj musici za lipljana na Drini to bi pre bila jednodnevka nego sedz.U prilog ovoj tvrdnji zamislite sledecu situaciju, obrnuto od malopre roji se jednodnevka, a vi bacite #14 ili nedaj boze #12 hot butt-a , hm , mozda upali u 10% slucajeva . Par puta sam na vodi imao sledecu situaciju:bacam sedza na 14-16 i nece, ja mu skratim cdc grickalicom uspravim ga prstima na gore ,,napravim'' od njega jednodnevku i lipljan se polakomi.
Dobro sad , nisam ovo zamislio kao sedz vs jednodnevka samo me interesuje ima li neko slicna iskustva i ako ima zasto lipljan (po meni) radije uzima jednodnevke od sedzeva na povrsini ?
P.S. mene ne treba mnogo ozbiljno shvatati jer ja na pr. ne pecam na mrava nikad :eek:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
Naj bolji je MRAV za lipca 14-18#. A s tobom bi se složio da će na površini prije uzeti sitnu jednodnevku tipa kreice nego sedža dok sedžu dajem prednost u proljeće ako bog da da uspijem uslikati ovih par kreacija od sinoć sutra vidjet ćeš moju kombinaciju na 14# koja meni pokriva i rojenje sitnih sedževa i jednodnevki.
Ako sa svojim aparatom uspijem dobiti sliku na kojoj će se vidjeti detalji :blush:
 
H

humphrey

Guest
St.Igor je napisao(la):
Na vise mesta i u vise prilika sam cuo,ili video da je lipljanu glavna hrana tularas, sedz
i mislim da tu nema spora,narocito u ranijim stadijumima razvoja dakle pod vodom. Ja evo vec 5 godina pecam uglavnom lipljana moglo bi se reci u 90% izlazaka i nikako ne mogu da se slozim ako to uopste moze da se generalizuje da radije uzima suve imitacije sedzeva nego li jednodnevki. Ako uopste moze da se uzme neki prosek cele sezone, od juna pa nadalje mislim da je veci broj situacija u kojima ce te lakse resiti problem jednodnevkom nego li sedzom, ,u ovoj svojoj tvrdnji bi cak isao i dalje i rekao bi da ce i u junu i to ujutru kad vrije od sedzeva lipljan na Drini pokupiti jednodnevku na #16, ne kazem da nece sedza ali ako bi se razmisljalo o jednoj univerzalnoj musici za lipljana na Drini to bi pre bila jednodnevka nego sedz.U prilog ovoj tvrdnji zamislite sledecu situaciju, obrnuto od malopre roji se jednodnevka, a vi bacite #14 ili nedaj boze #12 hot butt-a , hm , mozda upali u 10% slucajeva . Par puta sam na vodi imao sledecu situaciju:bacam sedza na 14-16 i nece, ja mu skratim cdc grickalicom uspravim ga prstima na gore ,,napravim'' od njega jednodnevku i lipljan se polakomi.
Dobro sad , nisam ovo zamislio kao sedz vs jednodnevka samo me interesuje ima li neko slicna iskustva i ako ima zasto lipljan (po meni) radije uzima jednodnevke od sedzeva na povrsini ?
P.S. mene ne treba mnogo ozbiljno shvatati jer ja na pr. ne pecam na mrava nikad :eek:

Ako pricas o majci Drini slazem se slicnih situacija sam imao i to dosta,najbolje sam prolazio sa sedge vima koji su krnjavi i kojima sam ispravio lojno...masakr prosto,sto se tice situacije o kojoj pricas....
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ajde da raspredamo, jer je napolju sneg... :D
Meni je osnova caddis u junu/julu, kasnije se osnova pomeri na mrava/jednodnevku, a za jesen ostane skoro isključivo jednodnevka...
Mada se i sezone drastično razlikuju, recimo 2006-te jeo je zelenaša CELE SEZONE dok se prošle godine na ovog caddis-a nisam proslavio!!!

Da je stalno i svima isto bilo bi NEVEROVATNO DOSADNO :yeswink:
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Milanče je napisao(la):
Ajde da raspredamo, jer je napolju sneg... :D

Da raspredamo nego sta. Bolje nego da gledamo TV, svadjamo se itd.  :yeswink:
Evo sta ja mislim o ovoj zanimljivoj temi.
Ribolov, a posebno musicarenje lipljana trazi prilagodjavanje situaciji. Sta se roji, to se imitira. Ne hrani se isto ni lipljan iz vira i lipljan iz preliva iste reke a kamoli lipac iz Ljuce i lipac iz Rzava. Nekad igra jednodnevka, nekad tular, gamarus...
Mozemo da teoretisemo do besvesti.
Al dobro, tome forum ( izmedju ostalog ) i sluzi.
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
uvek dajem pravo prvenstva imitacijama sedža ne zato što je to sedž, već zato što je uvek pola u vodi tj. ispod površine vode je telo, CDC krila su gore, u tom slučaju može da imitira nešto više od sedža.....uvek i kad se roje određene imitacije jednodnevnica ja takvu napravim, mislim iste boje ali kao kreaciju sedža jer mislim da lipljan i pastrmka još nisu pošli u školu mušičarenja i da u pojedinim situacijama ne stignu ni da vide da li muva imitacija ima rep ili ne .........i još uvek nisu naučili da broje, čak i u 5 h ujutru uvek prednost dajem imitaciji sedža .....mi možemo da razglamamo o jednodnevnicama i sedževima to su nama različite imitacije, jer su nama u neku bitne same te imitacije, ali mislim da lipljanu i pastrmci to i nije toliko važno po meni samo boja i silueta kao i vođenje pojedinih imitacija, sad zadnji put kada sam bio na Ribniku rojila se neka sivomaslinasta jednodnevnica, napravio sam jednu slične boje da ne kažem iste ali kao sedža i ništa je nije sprečilo da kupi takav plen čini mi se još bolje nego li one originalne koje su se rojile i ništa u tom trenutko nije palilo na vodi osim toga...........što opet znači da ni to nije baš merodavno, ali svako od nas ima i različita nam iskustva u ribolovu, svako peca prema svom nahođenju i iskustvu, moje je takvo..........sedž pa sve ostalo..
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Britanski naučnici su veoma ozbiljno proučavali jelovnik lipljena u svojim rekama. Evo jednog primera sa reke Dee, iz knjige "Flyfishing For Grayling". Nekoliko godina, bez prekida, uzimani su sadržaji želudaca i meren procenat raznih vrsta zatečene hrane. Evo njihovog rezultata:
1. Nimfe jednodnevki               5.9%
2. Odrasle jednodnevke            3.7%
3. Nimfe kamenjarki                 4.2%
4. Odrasle kamenjarke              1.5%
5. Larve krznokrilaca                49.7%
6. Odrasli krznokrilci                 0.8%
7. Larve dvokrilaca                   4.5%
8. Odrasli dvokrilci                    0.6%
9. Puževi                                2.2%
10. Račići                               5.4%
11. Kopneni insekti                   14.4%
12. Tvrdokrilci-bube                  2.2%
13. Ribe                                  0.3%

I tako dalje...

Nije na svim rekama isto, ali sudeći po onome što britanci vekovima proučavaju, larve (verovatno i lutke) krznokrilaca (sedževa) su ubedljivo najomiljenija hrana lipljenova. Još zanimljiviji je podatak da su odrasli krznokrilci zauzeli samo 0.8%, što je gotovo 5 puta manje od odraslih jednodnevki. Zanimljivo je i da su ubedljivo prvi na listi odraslih insekata takozvani kopneni insekti...
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ma ..beš engleske naučnike i reku Dee :D Evo ekskluzivnog snimka sadržaja želuca drinskog lipljena iz meseca juna leta gospodnjeg 2008-me godine.
Bog da mu dušu prosti, poslužio je u svrhu naučnog ispitivanja naučnika iz Pančeva, profesora Martića :D

P.S. Verujte mi na reč, u avgustu i kasnije je sasvim drugačije :yeswink:
 

Prilozi

  • IMG_8826_cr1.jpg
    IMG_8826_cr1.jpg
    160 KB · Pregleda: 1.224

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Milanče je napisao(la):
Ma ..beš engleske naučnike i reku Dee :D Evo ekskluzivnog snimka sadržaja želuca drinskog lipljena iz meseca juna leta gospodnjeg 2008-me godine.
Bog da mu dušu prosti, poslužio je u svrhu naučnog ispitivanja naučnika iz Pančeva, profesora Martića :D

P.S. Verujte mi na reč, u avgustu i kasnije je sasvim drugačije :yeswink:

Jel to sve iz jedne ribe ?
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.110
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Milanče je napisao(la):
Ma ..beš engleske naučnike i reku Dee :D Evo ekskluzivnog snimka sadržaja želuca drinskog lipljena iz meseca juna leta gospodnjeg 2008-me godine.
Bog da mu dušu prosti, poslužio je u svrhu naučnog ispitivanja naučnika iz Pančeva, profesora Martića :D

P.S. Verujte mi na reč, u avgustu i kasnije je sasvim drugačije :yeswink:

Taj mora da je bio baš sit.
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
Milanče je napisao(la):
bogi je napisao(la):
našta se polakomio kad mu je ovoliko želudac pun

Na najobičniju poveliku crvenu guzu :doh:
A nije imao nijednog odraslog caddis-a u želucu  :doh: :doh: :doh:
možda mu je tvoj sedž došao ko desert posle........da se zasladi  :tbumb:
 
Vrh Dno