NOVA VRSTA NA GRADCU-VELIKA PASTRMKA

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Povodom sve cescih napada na rukovodstvo EKOD Gradac i netacnih izjava koje su se pojavile u medijima zadnjih dana,
ja sam dao sebi za pravo da  otvorim ovu temu,na biz-u sam procitao ovu izjavu dragog nam doktora(a Milu najdrazeg),citiram:
I ranijih godina je u Gradcu bilo puno pastrmke i nikome nije smetalo dok je ona bila onakva kakva je bila. Jedino sto je evidentno je da vise nikada takva nece biti u Gradcu. Tekstovi koji su izasli u novinama nisu izmisljotina. Naprotiv. Kao ni, verovatno, slike koprive reckavih listova u zasticenom prirodnom dobru kojima tako upravljaju.
Osnovni problem, Oholi, u tome je sto nije bil odovoljno sira i hleba u ponudi, pa su pastrmke smrsale, a od "kafenih buba" koje uzimaju kad se iste roje na Gradcu ne mogu da se Bog-zna-koliko nahrane i ugoje.
Juce je na "Vujic TV" u Valjevu bila i polucasovna emisija o tome kako se upravlja ribljim fondom Gradca.
Ne mozemo ocekivati da svi isto mislimo, isto zelimo. Sreca da se po kojecemu ljudi razlikuju.

Pa bih ovim putem zeleo da ga podsetim da jos uvek ima ljudi kojima je pamcenje malo duze nego kod zlatne ribice.
Postovani g_din doktor je zaboravio ,a ja zelim da ga podsetim da je 2005 god bio mentor Sasi P.Maricu koji je tada napisao doktorsku disertaciju i u kojoj se pominju poribljavanja reke Gradac AT(atlantske ) linije (po usmenoj izjavi Sretena Djordjevica)
Ovo doslovce pise u doktorskoj disertaciji navedenog Sase P Marica pod naslovom
"EVOLUCIJSKA ISTORIJA KOMPLEKSA POTOCNE PASTRMKE SALMO TROTTA L.1758 NA PODRUCJU R.SRBIJE I ZNACAJ ZA RIBARSTVO"
Sve se to moze proveriti/procitati na dole navedenom sajtu Bioloskog instituta u Ljubljani.
www balkan-trout.com


Unapred se izvinjavam na smaranju ali sa takvima treba pricati samo cinjenicama .
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Sto smaranju?
Ovo je vrlo znacajna tema...
Pogotovo zato sto je rec o jedinoj reci koja valja u Srbiji...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
bukvalno tako,ljubomoran narod,puni zavisti i pakosti...od mene imaju podrsku za sve pa makar ubacivali i bassa unutra samo da se cuva voda i da moze da se peca i napeca...nisam bio ali to ispravljam koliko sledece godine na leto...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Gegula nije to "ljubomoran narod" nego nikad neprezaljeni gubitak tezgice za raznorazne malverzacije :hammer:
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
pa dodje na isto ,imaju toliko voda u okolini i sad im bas gradac zapao za oko ....jooooooj sto ne smeju da se pisu psovke da im socno kazem na narodskom jeziku....
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.138
Broj reagovanja
1.215
Lokacija
Čačak
ja sam imao zamerke na ostecene ribe, i to mi i dalje smeta, ali nije bilo jedno pecanje da se nisam lepo proveo. ne zelim da ulazim u to dal sme ili ne sme atlanska da se mesa sa crnomorskm i slicno(ali znam da je idealno da se ocuva poreklo) u svakom slucaju moje misljenje je da je gradac stvarno trenutno daleko najbolja voda u srbiji za pegave...ali i djetinja nije losa(a i tamo ima mesanja raznih  pegavih)

nadam se da cu i 2013 imati mogucnosti da uzmem godisnju za gradac
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Rekoh ja vec tamo u nekoj temi da je na Gradcu doslo do ubacivanja atlanske pastrmke,eto ovo sto je izneo Pera je sasvim tacno,kad pogledam kakvo je drustvo oko ove pomenute disertacije,sasvim je moguce da u gradcu ima i kojecega drugog ali siguran sam da tamo vise nema autohtone vrste ili je to sada uopste besmisleno tvrditi. 
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Hoće li mi neko reći kakva je to "atlantska pastrmka"???
To je čista izmišljotina, postoje samo 2 podvrste tzv. potočne pastrmke:

1. Samo trutta morpha fario - Brown trout - Potočna pastrmka

2. Samo trutta morpha trutta - Sea trout - Morska pastrmka

i mnogo haplotipova koji se svi svode na ove 2... U našem regionu mogu se naći 3 najčešća haplotipa -"dunavska", "jadranska" i "makedonska". "Jezerska" je izbačena iz klasifikacije i svrstana u običnu "Brown Trout".
Atlantske nema ni u literaturi, ni na net-u izgleda samo u glavama našeg regiona!!!
Možda i grešim ali dajte neki dokaz, dokument a ne samo "rekla-kazala"...
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Po mom skromnom misljenju radi se o morskoj pastrmci tzv,,atlanska,,
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.315
Broj reagovanja
211
Lokacija
Zvornik
Da su one tako invazione do sad bi sve bilo pod njima.Ali kod nas su rijeke prazne!
Ja sam da se obrati pažnja i da se ne poribljava sa nečim što može izazvati trajne posledice.
Kod nas su pucali kavezi sa pastrmkama a o količinama da ne govorim,danas nema nikoga da se pohvali ulovom,ja se pitam gdje su onda nestale?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Milanče, pod "atlantska" se ne misli na vrstu/podvrstu, već jednostavno na poreklo, kao kad kažeš mlavska ili crnorečka.

U ovom slučaju (mislim na sam naziv, ne na to šta je ubacivano u Gradac, jer to ne znam) se radi o ribama vezanim ili direktno za Atlantik (tj. bližnja mora: Baltičko, Severno i Norveško) ili za reke koje se u ta mora ulivaju.

U svakom slučaju tim ribama nije mesto u slivu Dunava.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ali "atlantic trout" nećeš naći nigde kao asocijaciju nigde na engleskom govornom području!!! To je ovde izmišljeno!!!

@ Bahus - nije morska, ona se mresti u rekama a živi i hrani u moru a takve nema u Jadranskom moru... Žive na severu i zapadu Evrope, sve do Španije. I ne razlikuju se "Baltička" morska i "Franuska" illi"Španska" morska.
Ove za koje kažu da su atlantske su najobičnije potočare, samo je pitanje kog porekla (ako uopšte imaju neko specifično poreklo!!!).
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.874
Broj reagovanja
185
Lokacija
Kragujevac
Tek se setih nešto pre neki dan, posle jedne posete reci Gradac misteriozno je desna čizma počela da pušta vodu. Ta čudna i iznenadna pojava rupe mi do ove priče o novoj vrsti pastrmke ili nekih čudnih proždrljivih riba nije skrenula pažnju... Svim forumašima savetujem da obrate pažnju da im neka ne zaglaba za nogu ukoliko pecaju bosi...ja sam imao sreće jer sam bio zaštićen ali neko će bogami da pogine... Neka moja čizma bude žrtva za spasenje svih ribolovaca koji posećuju reku Gradac  8)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.138
Broj reagovanja
1.215
Lokacija
Čačak
ja mislim da je kiza blatnjače ubacio  :hammer:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Milanče je napisao(la):
Ali "atlantic trout" nećeš naći nigde kao asocijaciju nigde na engleskom govornom području!!! To je ovde izmišljeno!!!
To je atribut, kao kad kažeš crnomorska, jadranska ili egejska. I logično je što se kod njih ne spominje. Ni mi za našu ne kažemo crnomorska, već se to podrazumeva. Ali kada bi našim pastrmkama poribili neki potok u Norveškoj, vrlo je moguće da bi Norvežani te pastrmke nazivali crnomorskim, želeići da naglase da nisu autohtone.

Evo u slivu Nišave mi imamo pastrmku koju zovemo makedonska ili egejska. Tu istu ribu u Bosilegradu, gde je autohtona, jednostavnu zovu pastrmka.

Strašni, nemaš pojma, to su bile paklare. One prvo progrizu desnu čizmu i onda se zakače na palac i sišu krv.
 
Vrh Dno