strun

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Snimak od Sase Milacica iz Podgorice iz njegove licne vhs kolekcije
snimljeno mobilnim dok smo ga na tv gledali ali fin strun od 2.85kg snimljen iz vise uglova
video traje 2min i nesto .
Riba je uhvacena na Moraci ima i datum na snimku jer je sa kamere pustan pa se vidi i kada.

Bice jos snimaka imam jedan sa jos vecim strunom kao i glavatica,mladica,potocara od 1,8kg itd..

komentar pozeljan

http://www.youtube.com/watch?v=PIIAPoKO8vI
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lep strun (zubatak- Salmo dentex). Retko se viđa ta riba, tako da je ovo dragocen snimak. Ako imaš kvalitetne fotografije, ubacuj ih odmah.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
nemam slike imam jos jedan klip sa jos vecim komadom i bolje se vidi jer se na kraju drzi u ruke a slike moram uzet od ovog prijatelja e tu vec ima svasta

a klip sutra postavljam nisam imao kada danas
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
http://www.balkan-trout.com/studied_taxa_6_dentex.htm
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
Oholi molim za mišljenje da li je ovo točno?
Salmo Marmoratus=Glavatica=ZUBATAK
Salmo Dentex=Strun=ZUBARA-ZUBAČA
evo jedan link koji moje tvrdnje potvrđuje http://www.trout-angler.com/neretva
A ovdje sam vidio da je i g. Mix moj istomišljenik što se tiče rasprave što je u stvari strun :yeswink:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Prebačeno sa http://musicarenje.top-forum.net/ foruma

Citat:

Postovana Gospodo,

Na nagovor moga prijatelja Madjonija ja sam se konacno ukljucio na vas forum.

Elem, najprije da se predstavim, ja sam Danilo Mrdak (po profesiji sam biolog i radim na PMF Odsijek za Biologiju, Podgorica)i radio sam doktorat na temu pastrmki jadranskog sliva u CG. Kako su morfološke analize postale polako prevazidjene (mada i ne bez znacaja) ja sam se bacio na DNK analize pastrmki. Kako se zadnjih 5-6 godina intezivno bavim ovim stvarima stizao sam svugdje po balkanu (Neretva, Hercegovacke ponornice, Ohhridsko jezero, Egejske rijeke u Grckoj....) ali sam najvise "operisao" po CG.

Vdim da se razvila zanimljiva prica oko jadranskih pastrmki pa evo nekih mojih zakljucaka ali i razmisljanja. Sto se tice fantomskog Salmo dentex, u CG i BiH se sa istim imenom oznacavaju potpuno razlicite ribe. U CG S.dentex (ili strun) je nista drugo do jadranska potocara iz Morace, Zete i Cijevne koja provede jedno vrijeme u jezeru a zatim, svakog proljeca, migrira uzvodno u velikim talasima.  Ta migracija je najvjerovatnije uslovljena time sto u to isto vrijeme sitna ciprinidna riba (brcak, ukljeva, jelsovka) migrira uz Moraču pa je ove ribe slijede ("strun" se uglavnom hrani sitnom ribom na koju se i  najbolje lovi, nije sportski ali sta da se radi) ali i zbog predstojeceg mrijesta. Mistiku ove ribe dodatno pojacava i cinjenica da nikad nije uhvacen mali strun (ispod 300-400 grama). Prema svim DNK analizama strun se uopste nije razlikovao od potocara.

Kako sasm bio i u Hutovom blatu i zainteresovao se da vidim sta je u stvari S.dentex iz Neretve, evo nekih mojih zapazanja. Odmah mi se ucinilo da je S.dentex iz Neretve u stvari nedorasla glavatica, barem je ista takva iz Zete (imam i slike pa cu ih sledeci put zakaciti). Isti oblik, isti srebrnasti odsjaj, ista velika glava sa ustima koja su puna neobicno velikih zuba. Elelm, gledao sam i velikog "zubatka" od 5 kg (i njegovu sliku imam) i takodje nisam vidio nista osim glavatice samo sto je ona (kao i svaka pastrmka koja dospije u jezerski habitat) bila malo debela, zdepastog tijela, ali glava je bila od glavatice (na skrznim poklopcima su se i dalje vidjele mramoraste sare). Radjena su i neka DNK istrazivanja i izleda da se pokazalo onako kako se i meni ucinilo (nekad je u nauci, kao i u zivotu, najteze dokazati ocigledno).   

I na kraju, izgleda da je Heckel koji je opisao ovu vrstu imao nedorasle jedinke glavatice koje je kupio na pijaci u Mostaru i da ih je opisao kao ovu vrstu. Id tada, evo skoro 150 godina, traje zbrka oko ove vrste. Inace, evo jedna tema i za razmisljanje. Kako ste svi vi ovdje sa foruma vjerovatno non-stop na vodi i pecate, poznajete rijeke i ribe pa i njihovu ekologiju (drugacije ih nikad nebi uhvatili), mislite li da je malo previse da u jednoj rijeci zive 4 vrste pastrmki (potocara, glavatica, mekousna i S.dentex). Moje misljenje je da u jednoj vodi nema mjesta jos za jednu  pastrmsku vrstu i da jednostavno ova vrsta uopste nije validna.

Znam da sam malo oduzio, ali to je za ovo prvo javljanje. Takodje znam da se neki od vas nece sloziti sa mojim misljenjem ali sta da radim, ni meni nije bilo prijatno da konacno donesem sud i priznam da 4-te vrste pastrmke u CG vodama jadranskog sliva jednostavno nema i da se radi samo o eko-morfi.

Pozdrav za kolege ribolovce.

Danilo Mrdak
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
Sad smo konačno došli na isto Salmo Dentex izmišljena vrsta u stvari morf od Potočare kojeg u CG zovu Strun u Neretvi Zubara a Zubatak= Glavatica = Salmo Marmoratus je stvarno zasebna vrsta tj. Soška pastrva PS: Slovenci bi rekli da to nije isto ali 100%je jer sa ovaj oblik pastrve pojavljuje i u Italiji.
Što se tiče toga da jednu rijeku nastanjuje jedan Salomonid nije točno odgovorno tvrdim da Neretvu nastanjuje mekousna pastva, mramorasta pastrva i različite varijacije potočara kao i njihovi međusobni križanci jer se sve 3 vrste međusobno križaju, ali jedina razlika je među križancima hibrid ženke mekousne pastrve i mužijaka potočare u tome što ovaj hibrid postaje neplodan. :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sve se pomešalo, kako poribljavanjem reka pastrmkama iz raznih slivova, tako i u glavama naučnika.
Na kraju će možda ispasti da i u Nišavi živi strun-zubatak (poreklom iz sliva Neretve), pored morske pastrmke (poreklo-Norveška), kalife (pobeguše iz ribnjaka), makedonske pastrmke (egejski sliv) i "domaćice" (Salmo trutta m. Fario).
Samo čekam dan kada će u Sićevu ili Niškoj Banji da mi opali glavatica (Salmo marmoratus) ili landlocked salmon (Salmo salar). :lol:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
silvio je napisao(la):
Što se tiče toga da jednu rijeku nastanjuje jedan Salomonid nije točno odgovorno tvrdim da Neretvu nastanjuje mekousna pastva, mramorasta pastrva i različite varijacije potočara kao i njihovi međusobni križanci.
Naravno da je tako, ko kaže suprotno?

Danilo je rako da je previše očekivati čak 4 pripadnika roda Salmo u jednoj reci, nije rekao da je samo jedan. Ima ih izgleda tačno 3.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
Slažemo se AAAAAAAAAA :yeswink: :yeswink: :yeswink:
Samo mi je nešto nejasno šta se zbilo prošli mjesec jednog Zubataka ulovili u lučici znači more u Igranama a to Vam je mjesto na pola puta između Ploča bivšeg Kardeljeva i Makarske Zubatka od 10,5kg znači ostima u morskoj vodi predpostavlja se da je došao iz Neretve ali kao tolika udaljenost i to kroz slanu vodu jedino objašnjenje meni je da uz obalu od ušća Neretve pa sve do Splita ima veliki broji vrulja tako da je nekako uspio preživjeti iako je već očito izgubio orjentaciju.
Ribe su čudna bića :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ih bre, taman se dogovorismo da je zabatak jadranska Salmo trutta morfa lacustris, a ti sad uvodiš u priču i morfu marinus! A da nije zubatak Salmo trutta morfa dualis? Ili Salmo trutta morfa non fario!  :D
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
958
E sad sam se sjetio Goci tvoj prijatelj Danilo ipak nije u pravu jer Neretvu naseljavaju točno sljedeći solomonidi:
1. Mekousna pastrva ( i mješanci s potočarom)
2. Mramorasta pastrva (Zubatak i mješanci s potočarom)
3. Kaliforniska pastrva (poribljavanje u velikom broju)
4. Zlatovčica (poribljavanje u manjem broju)
5. Lipljen
Pa čak i jezerska pastrva u što nisam siguran jer nisam ni jednu ulovio do sad a ne lovim na jezerima nego samo donji tok nizvodno od Mostara.-
to ih je bar 5 znači teorija o 3 solomonida u jednoj rijeci pada u vodu a Vi me pobijte kao možete čik :bye:
 
Vrh Dno